print header

10 עובדות מעניינות על יין ובירה

 

האם הבירה אחראית על התפתחות התרבות האנושית? איך נפטרים מהאנגאובר בסין? איזה סוג אלכוהול טוב לבריאות? מהם מותגי היין המוזרים ביותר? ואיפה מיוצרת הבירה הטובה בעולם? 10 הסעיפים הבאים יכניסו אתכם לראש טוב...

 

1. יין ובירה טובים לבריאות

עובדות מעניינות על יין ובירהמחקרים מראים כי שתיית כוס אחת של יין או בירה ביום, יכולה להפחית את הסיכון למחלות והתקף לב, כיוון שהם עשירים בכולסטרול טוב ובנוגדי חמצון. עוד נמצא כי כמויות מוגבלות של אלכוהול משפרות את הגמישות של העורקים, דבר שמפחית את הסיכון ללחץ דם גבוה. יין אדום, מועיל במיוחד מכיוון שהוא מכיל כימיקלים צמחיים בשם procyanidins שמגנים על הלב. כמו-כן, יין אדום עשוי לעכב את הצמיחה של גידולים סרטניים מסויימים ולטפל בהפרעות נוירולוגיות כמו פרקינסון ואלצהיימר.

עם זאת ולמרות כל זה, יש לצרוך אלכוהול במידה. על מנת לחוות את מירב היתרונות של האלכוהול, מומחים ממליצים לגברים לשתות עד שתי מנות של אלכוהול ביום ולנשים לצרוך עד מנה אחת. לצורך העניין, מנה היא בין 30 ל- 40 גרם. 
 
 
2. העולם ואלכוהול

עובדות מעניינות על יין ובירההגיל שבו אנשים יכולים מבחינה חוקית להתחיל לשתות אלכוהול משתנה ממדינה למדינה ומיבשת ליבשת. ברוב מדינות אירופה, גיל השתייה נקבע ל-16, בישראל וקנדה זה 18, במדינות אסיה - 20 ובארה"ב, גיל 21.

שלוש המדינות בעלות שיעור הצריכה הגבוה ביותר של בירה הן צ'כיה, אירלנד וגרמניה. שלוש המדינות שמובילות בצריכת היין הן איטליה, צרפת ושוויץ.

שלוש היצרניות הגדולות ביותר בעולם לבירה הן סין, ארה"ב ורוסיה. עם זאת, יש לציין כי בגרמניה יש את המספר הגדול ביותר של מבשלות בירה, עם כ-1200 מבשלות לעומת 350 שיש בארה"ב. ולבסוף, שלוש יצרניות היין הגדולות בעולם הן איטליה, צרפת וספרד. בנימה אחרת אך מעניינת לא פחות, שלוש המדינות עם שיעור המס הגבוה ביותר על בירה הן נורווגיה, פינלנד וקנדה.

 
 
3. למי יש את הבירה הטובה ביותר בעולם?
עובדות מעניינות על יין ובירה

אומנם על טעם וריח אין להתווכח, והרבה מבשלות מנסות לנכס לעצמן את התואר. אך במקרה זה, טוב שיש את תחרות הבירות הבינלאומית European Beer Star שמדרגת את הבירות העולמיות על סמך 45 קטגוריות שונות. תואר המדינה שמייצרת את הבירות המרשימות ביותר על סמך טעם ואיכות, הוענק לבלגיה. אחריה גרמניה ואז ארה"ב. תיכף תראו איך הדירוג הזה סותר את הערך הבא...

 
 
4. למי יש את הבירה הגרועה ביותר בעולם?

עובדות מעניינות על יין ובירהבסקר שנערך בלמעלה מ-80 מדינות, נשאלו כ-2000 בני אדם, מהן הבירות הגרועות ביותר בעולם. במקום הראשון, דורגה ארה"ב עם המותג שרבים מגדירים כבירה הלאומית - באדווייזר. אחרי ארה"ב, דורגו בריטניה, אוסטרליה, צרפת ואיטליה.

חשוב לציין כי ארה"ב קיבלה במרוצת השנים 50 פרסים על מבשלות בירה ומותגים מוצלחים אחרים כמו סמואל אדמס למשל, אך מכיוון שבאדווייזר היא בירה שזוכה לפרסום רב, הרבה אנשים בעולם מאמינים כי היא הנפוצה והמופצת ביותר בארה"ב. למרבה המזל, היא רק במקום השני...

 
 
5. אזורי היין הטובים ביותר

עובדות מעניינות על יין ובירההמחוז מספר אחד בעולם לייצור יין, ובעל שם עולמי לייצור האיכותי הגבוה ביותר הוא חבל בורדו בצרפת, עם שטח כולל של 284,320 דונם של כרמים משובחים. האזור יכול לייצר עד 960 מליון בקבוקי יין בשנה, החל מיין שולחן יומיומי ועד ליין בוטיק יוקרתי. עם מותגים כמו Chateau d’Yquem ו-Chateau Cheval Blanc שנמכרים בעשרות אלפי דולרים לבקבוק, בורדו קנה לעצמו מוניטין בלתי מעורער.

במכירה פומבית שנערכה לפני מספר שנים בז'נבה, הוצע למכירה בקבוק יין משנת 1947, שהיה שייך בעבר לאספן שוויצרי. הבקבוק נחשב לבקבוק הטוב ביותר של כרמי בורדו והוא נמכר בלא פחות מ-304,375 דולר.

 
 
6. בירות מוזרות

עובדות מעניינות על יין ובירהיצרני בירה עסוקים בשינוי ורענון המוצרים שלהם, וזאת כדי לקלוע לטעמו המשתנה של קהל הצרכנים. אך בעוד שרובם מנסים להמציא רעיונות חדשים כדי להרחיב את ההכנסות, יש מבשלות שלקחו את זה רחוק מדיי...

כך למשל בקמבודיה, הבירה הפופולארית היא ברנדי טרנטולה, המכילה ליקר אורז בטעם של עכבישים מתים. דוגמא נוספת היא הבייבי-מאוס של קוריאה, שעשוי מליקר אורז מזוקק שתסס במשך שנה עם עכברים מתים. דוגמא נוספת של בירה מוזרה היא המותג Kwispelbier המופק במבשלה קטנה בהולנד. הבירה ללא אלכוהול ממותגת "כבירה לחבר הכי טוב שלך" ומיועדת...לכלבים.


 

 
7. שמות טיפשיים למותגי יין
עובדות מעניינות על יין ובירה

זה נשמע מופרך שיצרנים יעניקו למוצרים שלהם שמות מוזרים ואפילו מעליבים, אבל מסתבר שיש כמה מותגי יין מפורסמים "שזכו לכבוד". אחד מהם הוא יין צרפתי המיוצר ומופץ על ידי הבריטים ונקרא Fat Bastered (ממזר שמן). גרוע מזה, La Vin de Merde שפירושו - יין של חרא. מותג צרפתי נוסף נקרא (אופס) וכן, זה בא יחד עם הסוגריים. היין נקרא כך משום שהיצרן התבלבל בסוג הענבים. גם לאוסטרלים לא חסר וכך, אחד המותגים שלהם זכה לשם "המכובד" Bitch (כלבה) שמודפס 77 פעמים על גבי הצד האחורי של כל בקבוק.

 
 
8. חסרונות של בירה

עובדות מעניינות על יין ובירהכן, למרות כל השבחים וההערצה לבירה, עדיין יש לה השפעות שליליות על הבריאות. אחת מהן מכונה "כרס בירה" והיא תוצאה של צריכת אלוכוהול גבוהה אצל גברים. אומנם אין בה שומן או כולסטרול, אבל ריכוז הקלוריות הגבוה בה גורם להשמנת יתר. הבירה מגבירה את קצב ייצור הפרשות חומצות הקיבה שעלולות לגרום לרפלוקס הושט ולצרבת. בירה יכולה גם לגרום לעלייה בלחץ הדם, כמו גם להתייבשות והאנגאובר. כמו כן יש לה הרבה השפעות שליליות ידועות על הכבד ובעקבות שתייה ממושכת וכבדה יכולה להופיע שחמת הכבד.

אחד החסרונות הקטלניים ביותר של בירה היא ירידה ביכולות הקוגנטיביות ובמיומנויות הנהיגה. נכון להיום, בהרבה מדינות בעולם, בירה נחשבת לגורם מספר 1 של תמותה בתאונות דרכים בקרב מתבגרים.

 
 
9. דרכים מסורתיות לרפא האנגאובר

עובדות מעניינות על יין ובירההאנגאובר היא תופעה עולמית שלא פוסחת על רוב צרכני האלכוהול בעולם ועל כן יש מגוון רחב של דרכים להתמודד איתה. כל למשל, היוונים הקדמונים נהגו לאכול כרוב, הרומאים העתיקים אכלו כנריות מטוגנות, הגרמנים של היום אוכלים לארוחת בוקר בשר אדום ובננות, הצרפתים שותים קפה חזק עם מלח, הסינים לוגמים תה תרד, הפוריטיקנים מורחים 1/2 לימון מתחת לזרוע השתייה שלהם, בהאיטי  נועצים 13 מחטים שחורות לתוך הפקק של הבקבוק שממנו שתו, וברוסיה שותים וודקה.

 
 
10. בירה הצילה את העולם

עובדות מעניינות על יין ובירהאסכולה מדעית מוכרת מאמינה שהבירה אחראית על הלידה וההתפתחות של התרבות האנושית והיא נחשבת ל"המצאה הגדולה מכולם". לטענת המאמינים, המהפכה החקלאית החלה בגלל הצורך לייצר בירה, מה שהוביל להמצאות רבות נוספות כמו מחרשה, גלגל ומערכת השקייה, כמו גם לתהליך העיור ההמוני ולמהפכה התעשייתית שנבעו מהרצון לייצר כמה שיותר בירות להמון הצמא. דוגלי האסכולה מאמינים כי גם תחום המתמטיקה התרחב בעקבות הייצור של הבירה כי חקלאים היו צריכים לשלוט במספרים כדי לכמת את הגידולים. ובעקבות זאת גם השפה הכתובה שהייתה חיונית לסחר העולמי. מאמיני האסכולה טוענים כי כל המצאה חדשנית ואבן דרך בהיסטוריה האנושית, בלב ליבם, שאבו מהאהבה האנושית לבירה.

מה דעתכם?

 
 

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.