print header

מספרים שונים ומשמעותם

מספרים הם לא רק מתמטיקה. האנושות ידעה לתת משמעויות שונות ומשונות למספרים לאורך ההיסטוריה, חלקן מדעיות, חלקן מיסטיות. ליהדות יש אפילו ענף שלם בקבלה העוסק בתורת המספרים. גלו כמה דברים מפתיעים ומרתקים על מספרים שונים והקשר התרבותי שלהם.

3.14 - פאי
כולנו זוכרים את המספר המייצג את היחס הקבוע בין היקף המעגל לקוטרו מימי בית הספר, אך הוא נמצא בחיינו יומיום וכמעט. פאי מסתתר כמעט בכל מקום אליו אנו מביטים, שכן הוא משמש לאינספור חישובים מדעיים אשר הביאו כמעט לכל המצאה, ארכיטקטורה או טכנולוגיה שאנו משתמשים בה. אפילו חיזוי מזג האוויר מתבצע תוך שימוש בפאי ולמעשה זהו אחד המספרים החשובים ביותר לאדם.

מספרים ומשמעותם
 

 

666
במעבר חד ממדע למיסטיקה, המספר 666 מזוהה כמספר המייצג של השטן בברית החדשה. ביהדות מאידך, המספר דווקא מייצג דברים חיוביים כמו משיח בן יוסף וקיבוץ הגלויות. בגימטריה 666 הוא "מאה שערים". לאורך ההיסטוריה נקשרו במספר תיאוריות קונספירציה שונות, אחת מהן היא משך קיומה של האימפריה האשורית בטרם נפלה לידי האימפריה הבבלית.

מספרים ומשמעותם
 

 

גוגול
הוא המספר 10 בחזקת 100, כלומר המספר 1 כשאחריו 100 אפסים. את המספר הזה המציא ילד בן 9 בשנת 1938. למספר אין ערך במתמטיקה והוא גדול יותר ממספר החלקיקים ביקום הידוע. בשלך כך הוא היווה את ההשראה למנוע החיפוש "גוגל", אשר בא להעביר את המסר של 'קרוב לאינסוף'. שימו לב, קיים הבדל בין שם המספר גוגול לבין שם החברה 'גוגל'.

מספרים ומשמעותם
 

 

0 - אפס
המספר הזה נראה לנו סתמי, אך הוא טומן בחובו משמעויות רבות, חלקן פשוטות וחלקן פילוסופיות. אפס הוא למעשה מספר ללא ערך, שבמובן מסוים זוהי סתירה פנימית. אולם הוא מאפשר ליצור מערכות מספרים וחישובים עליהם מתבססת כל המתמטיקה המודרנית. על מנת להמחיש את זה בפועל, כל הכלכלה מבוססת על המספר אפס, והוא נקודת המוצא: ממנו ומעלה יש עודף, הוא עצמו ניטרלי וכל מה שמתחתיו מוגדר כחוסר. טמפרטורות, מהירות, משקל וכמעט כל יחידת מדידה פיזקלית נשענת על המספר הזה. מבחינה פילוסופית המספר הזה מאוד מעניין, שכן אם מוסיפים אותו למשהו, הוא לא משנה כלום, אך אם מכפילים אותו במשהו, הוא מבטל את הכל. נקודה מעניינת למחשבה...

מספרים ומשמעותם
 

 

1 - אחד
אחד היא ספרה שקשה להחליט מאיפה להתחיל להסביר את החשיבות שלה. אחד מייצג ראשית, תחילה, שלם, עליונות, ראשונות, היבדלות, הצטיינות, אלוהות ועוד שאר ערכים חיוביים למכביר. אחד, שאין סביבו עוד שום דבר הדומה לו והוא מתקיים בפני עצמו, ראשון לבאים אחריו. המספר הזה חקוק בתרבות שלנו בצורה כל כך עמוקה, שכולנו שואפים אליו. רק חשבו כמה כולנו שואפים להיות "היחידים ש..." או "הראשונים ש..." היהדות גם היא מעניקה משמעות עצומה למושג "אחד", המייצג את אלוהים. הבן הראשון שנולד הוא הבן המועדף במרבית התרבויות ויש עוד שלל הסברים משכנעים מדוע המספר הזה כל כך חשוב. שימו לב: אפילו בהסבר על המספר אחד היה צריך להשתמש במושג "להתחיל" כדי להעביר תחושה של חשיבות.

מספרים ומשמעותם
 

 

7 - שבע
שבע נחשב למספר מזל בהרבה תרבויות וגם ביהדות. זהו מספר רוחני המייצג דברים רבים: מספר ימות השבוע, מספר הרקיעים, מספר השנים לשמיטה, מספר השבועות לחג הקציר (שבועות), מספר החטאים בנצרות ועוד. לשבע יש גם משמעויות מדעיות כמו מספר היבשות, מספר צבעי הקשת ומספר התווים המוזיקליים. בעמים מסוימים באירופה יש אמונה שהבן/בת השביעי/ת, של הבן/בת השביעי/ת, יוולד עם כוחות קסם. באמריקה הלטינית קיימת אמונה דומה, אך על תרבות זו הצאצא יהפוך לאדם-זאב.

מספרים ומשמעותם
 

 

יחס הזהב -  1.6180339887 בקירוב
למרות שיותר קל לנו לקשר יחס מושלם למספרים שלמים, דווקא הביטוי המתמטי הזה מייצג פרופורציות מושלמות ומכאן שמו. מארכיטקטורה ועד אנטומיה, המספר הזה מייצג יחס מושלם באופן אוניברסלי.

מספרים ומשמעותם
 

 

5 - חמש
מספר שהיה משמעותי בקרב הוגי יוון העתיקה. פיתגורס החשיב את המספר 5 כמספר המושלם לקבוצות קטנות של אנשים. אריסטו הוסיף את האתר (תרכובות כימקליות) כאלמנט החמישי לצד 4 היסודות של של כדור הארץ, מה שהפך לבסיס העבודה הרוחני של מרבית האלכימאים העתיקים. יש אפילו דת מודרנית, דיסקורדיאניזם, שהאמונה הבסיסית שלה היא שכל דבר שקורה ביקום קשור למספר 5 והטיותיו השונות. גם ביהדות יש משמעות מיוחדת למספר - חמישה חומשי תורה.

מספרים ומשמעותם
 

 

8 - שמונה
המספר שמונה נחשב למספר השלמות, או האינסוף. המצרים העתיקים האמינו כי 8 מייצג את האיזון ואת הסדר הקוסמי. בתרבות היפנית המספר מייצג את הריבוי של דברים והפיתגוריינים מאמינים כי 8 הוא סמל האהבה והרעות. מחקרים מדעיים שנערכו גילו כי בגיל 8 ימים לתינוקות יש רמת קרישת הדם הטובה ביותר, שזהו גם גיל המילה.

מספרים ומשמעותם
 

 


43,252,003,274,489,856,000
כולנו מכירים את הקובייה ההונגרית וכולנו יודעים שיש בבסיסה חישוב מתמטי מסוים. אבל האם ידעתם שבדרך אל הפיתרון אתם יכולים לעבור דרך 43,252,003,274,489,856,000 צירופים שונים של צבעים ומיקומים? למעשה יש יותר, אך זהו המספר של מצבים שניתן להגיע אליהם מבלי לפרק את הקובייה.

מספרים ומשמעותם
 

 

13 - שלוש עשרה
זהו אחד המספרים השנויים ביותר במחלוקת, לפחות מנקודת מבט יהודית. בעוד היהדות רואה ב-13 כמספר מזל ולראיה גיל בר המצווה ומספר התכונות של אלוהים, הנצרות רואה בו כמספר המביא מזל רע ואפילו כמספר מקולל. את הסרט יום שישי ה-13 כולנו מכירים, אך יותר מזה, ישנם גורדי שחקים שמדלגים על הקומה ה-13 כדי להימנע ממזל רע וחברות תעופה שונות אף החליפו את מספרי הטיסות כדי להימנע מקישור למספר.

מספרים ומשמעותם
 

 

 18 - שמונה עשרה
בהרבה מדינות 18 הוא הגיל הכי מבוקש אצל בני נוער, אשר מקבלים מעמד של בוגרים מבחינה חוקית ואזרחית. בישראל למשל זהו גיל הגיוס, גיל התרת שתיית אלכוהול ועוד. מאידך זהו גם הגיל בו האזרח הישראלי מקבל על עצמו אחריות משפטית מלאה על מעשיו.

מספרים ומשמעותם

15 - חמש עשרה
עבור נערות צעירות באמריקה הלטינית 15 הוא יום ההולדת המצופה ביותר. הגיל הזה מסמל את המעבר שלהן מילדות לנשים צעירות, בדומה לבת המצווה או ה'סוויט 16' בארה"ב. ההכנות לחגיגות ה-15 הן ארוכות ומורכבות וכוללות בין היתר ארוחה חגיגית, ענידת כתר ותכשיטים.

מספרים ומשמעותם
 

 

555
המספר הזה קיבל משמעות תרבותית דווקא בגלל הקשר טכני. לפני עידן הסמארטפונים בארה"ב לא היה קיים מספר טלפון שהתחיל ב-555. אם נערה מסרה מספר כזה לנער, הוא ידע שמחכה לו אכזבה. מאז הפך המספר הזה לכוכב בסרטים הוליוודיים.

מספרים ומשמעותם
 

 

10 - עשר
אולי המספר השני בחשיבותו אחרי 1. מרבית מסדר החיים שלנו מבוסס על 10 או יותר מדויק, השיטה העשרונית. עשר נחשב למספר שלם, עגול ולקנה מידה נפוץ. עוד בתנ"ך הוא קיבל משמעות עמוקה עם עשרת הדיברות, עשרת המכות, עשרה מתפללים למניין ועוד. שיר ילדים ישן יזכיר לנו כמה אצבעות יש לנו והמספר נמצא בעוד מקומות רבים בחיינו.

מספרים ומשמעותם
 

 

365
אין ילד שלא מכיר את מספר ימות השנה, אך האם ידעתם שביהדות 365 הוא מספר מצוות ה"לא תעשה"?  עם עליית חשיבות הדיוק בזמן, עלתה גם חשיבותו של מספר הימים הלוקח לכדור שלנו להקיף את השמש וכיום 365 הוא הבסיס ללוחות זמנים, מערכות מחשבים, ותוכנות מבוססות לוח שנה.

מספרים ומשמעותם
 
מקור: זאביק סולומון
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.