print header

עובדות מעניינות על חלומות

חלומות היו ונשארו ברובם כחידה בלתי פתורה עבור בני האדם, וככל שהמדע מתפתח, כן מתפתחת הסקרנות לגביהם. למרות שעוד אין לנו תשובות ברורות לגמרי, המדע הצליח לגלות כמה דברים מרתקים ומדהימים על הדברים שמתחוללים בראשנו באישון ליל, כשהגוף עושה הפסקה.

1. 6 שנים שלמות - האדם הממוצע מבלה 6 שנים שלמות בחלומות לילה. זהו נתון מדהים, של כ-7% מאורך החיים הממוצע.

2. נתונים לפרשנות - ברומא העתיקה נהגו אנשים להגיש את חלומותיהם המשמעותיים או המשונים לסנאט, על מנת לקבל פרשנות.

3. פריטים עתיקים - "ספר החלומות" הוא ספר פירושי החלומות העתיק ביותר הקיים כיום. הוא נכתב בערך בשנת 1275 לפנה"ס בתקופת רעמסס. המסמך הנדיר התגלה סמוך לעיר תבאי במצרים.

4. לא הכל שחור-לבן - אנשים שגדלו בתקופה בה שידורי הטלוויזיה היו בשחור-לבן, נוטים לחלום יותר חלומות מונוכרומטיים, כלומר בעלי גוון אחיד, מאשר ילדים שגדלו בתקופת הטלוויזיה בצבע.

עובדות על חלומות

5. חלומות באפילה - גם אנשים עם עיוורון חולמים. עיוורים שאיבדו את ראייתם בשלב מאוחר בחיים, מסוגלים לראות תמונות ויזואליות בחלומותיהם. למרות זאת, חלומות לא חייבים להיות ויזואליים. עיוורים שלא מסוגלים לדמיין מראות, חולמים באמצעות חוש השמיעה, הריח והמישוש.

6. פנים מוכרות - אנו יכולים לראות בחלום רק פנים של אנשים אמיתיים שפגשנו, או ראינו בטלוויזיה, תמונות וכדומה. אך סביר להניח שלא נזכור אותם, כיוון שאנו רואים מאות פרצופים ביום.

7. תחושה מוקדמת - בין 18 ל-38 אחוזים מהחולמים מדווחים כי הם חוו חלומות 'נבואיים', כלומר חלומות שהכילו פרטי מידע על העתיד שלא ניתן היה לדעת מראש. 70 אחוזים מהחולמים מדווחים כי חוו דז'ה וו בחלומותיהם.

8. חלומות בהקיץ - פסיכולוגים מאמינים כי חלימה בהקיץ קשורה לחלומות המתרחשים בזמן השינה. אולם התהליכים המנטליים המעורבים בשני סוגי החלומות הם שונים.

עובדות על חלומות

9. תשכחו מזה - בחמש הדקות הראשונות לאחר ההתעררות מהשינה, חצי מהחלומות של האדם הממוצע נשכחים. בעשר הדקות שלאחר ההתעוררות, נשכחים 90% מהחלומות. אנשים נוטים לזכור את חלומותיהם במידה ניכרת יותר, אם הם מתעוררים באמצע מחזור השינה REM, שמכונה גם "שנת חלום".

10. טבע האדם - חלומות כמו לעוף, ליפול ממקום גבוה או השפלה בציבור, שייכים כולם לאותו סוג: חלומות של חוסר מוכנות. הם משקפים חרדות אנושיות נפוצות והם אינם מוגבלים למעמד חברתי-כלכלי או תרבות מסוימת.

11. צניחה חופשית - חלומות של נפילה מתרחשים לא רק אצל בני אדם, אלא גם אצל יונקים אחרים. הם מתרחשים בדרך כלל בשלבים המוקדמים של השינה.

 

12. חלומות ילדות - ילדים נוטים לחלומות קצרים יותר ממבוגרים וכ-40% מהם הם סיוטים. מדענים שחוקרים את הנושא מאמינים שהחלומות משמשים כמנגנון התמודדות ולכן אצל ילדים הסיוטים נפוצים יותר.

עובדות על חלומות

13. חלומות זעירים - למרות שעוד אין להם גירוי ויזואלי, גם עוברים חולמים ברחם אימם. מדענים העלו השערה כי חלומותיהם של עוברים מבוססים על גירוי צליל ומגע.

14. זמני אך מבעית - שיתוק שינה הוא תופעה שמתרחשת אצל 40% מהאוכלוסייה. במהלך התרחשות שיתוק השינה, האדם שחווה אותו מתעורר משנתו, מוחו מודע לסביבתו, אך אין ביכולתו להניע ולו שריר אחד. מי שעבר שיתוק שינה יודע כי מדובר במצב מבהיל, אך הוא כאמור זמני.

15. זה עולם של גברים - כ-70% מהדמויות בחלומות של גברים הן גברים אחרים. בחלומות של נשים מופיע מספר שווה של דמויות נשיות וגבריות.

16. המקום בו חלומות נוצרים - ההוגה והפילוסוף היווני אפלטון האמין כי החלומות מיוצרים באיברי הבטן. הוא תיאר את הכבד כמקום מושבם הביולוגי של החלומות. היום ידוע כמובן שכלל הפעילות הזו מתרחשת במוח.

עובדות על חלומות

17. הפרעות שינה - ניסויים פסיכולוגיים גילו שהפרעות חוזרות ונשנות לשינה בתחילת שלב ה-REM (שנת החלום), יכולות לגרום לרגזנות, הזיות ואפילו להתקפים פסיכוטיים והפרעות נפש קשות.

18. חלומות יצירה - המחזאי הבריטי הנודע, וויליאם שייקספיר, היה נוהג להשתמש בחלומותיו על מנת לבנות דמויות ולפתח את העלילה במחזותיו.

19. מסרים מלמעלה - היוונים הקדמונים התייחסו לחלומות כאל מסרים מהאלים. עוד ידוע, כי ביוון העתיקה אנשים היו נוהגים לישון במקומות קדושים לעתים, בניסיון להעלות חלומות משמעותיים בדרך על-טבעית.

20. חלומות תפורים - אליאס האווי, מי שהמציא את מכונת התפירה, סיפר פעם שהיו לו סיוטים בהם קניבלים רדפו אחריו עם חניתות שנראו כמו המחטים אותם עיצב בזמנו.

21. לא רק בני אנוש - מחקרים הוכיחו כי בעלי חיים, במיוחד יונקים, חולמים בדיוק כמו בני אדם. בעלי כלבים יודעים לספר כי חיות המחמד שלהם נעות בזמן השינה ואפילו נובחות מתוך שינה.

22. השפעה סביבתית - לעתים אנו משלבים בחלומותינו אלמנטים מהסביבה המיידית שלנו. לדוגמא, פעמים רבות אנשים שומעים את השעון המעורר ובתוך חלומם הוא מופיע כאזעקת אש, סירנה משטרתית או כל צליל דומה.

23. יריבות בין אחים - סדר הלידה משפיע על תפקיד התוקפנות בחלומות. גברים נוטים לחלום חלומות יותר אלימים מנשים, אך נשים שנולדו ראשונות נוטות לחלום חלומות עם יותר דמויות אגרסיביות. לעומת זאת זכרים שנולדו ראשונים, רואים עצמם באור יותר חיובי מאשר אחיהם הזכרים הצעירים.

24. מודעות עצמית - ילדים עד גיל 3-4 לא מופיעים בחלומותיהם שלהם עצמם.

תמונות: freedigitalphotos.net - supakitmod,nattavut,pixtawan,Idea go

 


 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו