print header

מחקר חדש מצביע על כך שיש תפקודים במוח שדווקא משתפרים עם השנים...

במשך שנים על גבי שנים, מרביתם הגדול והמכריע של המחקרים הצביע על כך שאנשים מבוגרים חווים ירידה בתפקוד המוחי ככל שהשנים חולפות – וזאת ללא ספק הייתה ההנחה המדעית השולטת. על פי האגודה האמריקאית לפסיכולוגיה, תפקוד קוגניטיבי מתייחס ל"ביצועים של עיבוד מנטלי של תפיסה, למידה, זיכרון, הבנה, מודעות, סיבתיות, שיפוט , אינטואיציה ושפה" – וכולל אם כך יכולות כמו גמישות מחשבתית, זיכרון עבודה ושליטה עצמית. חוקרים ומומחים בתחום סברו לאורך שנים ארוכות שישנה נקודה בחיים שבה נחלש במוח שלנו תהליך התפקוד הקוגניטיבי, ואנשים מתחילים לחוות ירידה בתחום חשוב זה. אך מחקר חדש שפורסם בחודש אוגוסט 2021 בכתב העת "התנהגות אנושית טבעית" חושף ממצאים מפתיעים שחולקים על ההנחה הזו ויכולים להיות מאוד מעניינים מבחינת כולנו.

כך התבצע המחקר שמצא תפקודים קוגניטיביים המשתפרים לעת זקנה

כאמור באופן יוצא דופן לאמונה המדעית הרווחת עד כה, המחקר האחרון מצייר תמונה קצת פחות עגומה בנוגע להזדקנות – ותוצאותיו מראות שבהחלט יכול להיות שישנם אזורים במוח שתפקודם דווקא משתפר בגיל מבוגר. ד"ר מייקל טי. אולמן, פרופסור במחלקה למדעי המוח ומנהל המעבדה למוח ושפה במרכז הרפואי של אוניברסיטת ג'ורג'טאון בוושינגטון הבירה, ארה"ב, שהיה החוקר הבכיר במחקר הזה, מציין מראש כי: "אנשים מניחים במידה רבה שהקשב והתפקודים הביצועיים של המוח יורדים עם השנים, על אף רמזים מרתקים ממחקרים בקנה מידה קטן שמעלים שאלות לגבי ההנחות האלו".

כדי לראות אם יש לרמזים האלו שחר ואכן יכול להיות כי המצב הפוך בחלקו, גייסו החוקרים לטובת מחקר זה 702 משתתפים בגילאי 58-98, ובחנו את יכולותיהם בשלוש קטגוריות תפקוד קוגניטיבי מרכזיות:

  • ערנות
  • התמצאות
  • תפקודים ניהוליים
מחקר על תפקודי מוח משתפרים בעת זקנה: איור של מוח כגלגלי שיניים ויד מקרבת זכוכית מגדלת אליו

ד"ר ג'ואו וריסימו, מרצה בכיר באוניברסיטת ליסבון והעורך הראשי של המחקר תיאר כיצד 3 התהליכים האלו עובדים: "השתמשנו בכל 3 התהליכים האלו באופן מתמשך. למשל, כשאתה נוהג במכונית – ערנות היא המוכנות הגוברת שלך כשאתה מתקרב לצומת. התמצאות מתרחשת כשאתה מפנה את תשומת הלב שלך לתנועה בלתי צפויה – למשל הולך רגל. התפקודים הקוגניטיביים מאפשרים לך לבלום הסחות דעת, כמו למשל ציפורים על שלטי ראווה, כך שתוכל להישאר מרוכז בנהיגה".

החוקרים בדקו את התפקוד הקוגניטיבי של משתתפי המחקר באמצעות מבחן רשת קשב (Attention Network Test – ANT)  מבוסס מחשב, שבוחן את רמת התגובה של המשתתפים לגירויי מטרה שמופיעים על המסך, ומודד את היעילות של 3 הרשתות (הכישורים) בו זמנית – כך לפי עורכי המחקר.

בעוד שמחקרים קודמים לימדו אותנו שכל שלושת התהליכים העיקריים שהזכרנו נפגעים עם הגיל, במחקר זה מצאו החוקרים שרק יכולות הערנות הן שיורדות בעוד ש-2 התהליכים האחרים – התמצאות ותפקודים ניהוליים – דווקא משתפרים. "התוצאות האלו מדהימות ובעלות השלכות חשובות על איך אנחנו צריכים להסתכל על הזדקנות" אומר ד"ר אולמן, "התוצאות מהמחקר הגדול שלנו מצביעות על כך שרכיבים קריטיים מהיכולות האלו בעצם משתפרים במהלך ההזדקנות, כנראה בגלל שאנחנו מתרגלים את הכישורים האלו במהלך החיים".

מחקר על תפקודי מוח משתפרים בעת זקנה: איור של אדם מבוגר לצד מוח בגוף אנושי שפולט סימני שאלה,

שיפור התפקודים הקוגניטיביים

בעוד שהמחקר הנוכחי שהצגנו בפניכם מראה שתהליכי ההתמצאות והתפקודים הניהוליים במוח יכולים להשתפר עם הגיל, ידוע שאפשרי גם לעזור לכך לקרות בעזרת פעילויות מסוימות. למרות שהמחקר לא מנסה לזהות כיצד אנחנו יכולים לעשות זאת בפועל, לד"ר ג'ואו וריסימו יש כמה עצות שהוא מחלק בעל פה: "הייתי אומר שסביר יותר שיכולות קוגניטיביות עשויות להשתפר בזכות עיסוק בפעילויות מרובות ומגוונות" ד"ר ורסימו מצביע על מספר פעילויות שכאלו - כמו למידת שפה שנייה, נגינה על כלי נגינה, השתתפות בקורסים לימודיים, יצירת קשירת חברתיים – שביחד יכולות לתגבר יכולות כלליות, "בנוסף לאימונים ממוקדים שמיועדים ליכולות ספציפיות", כך לדבריו.

עם זאת יש לציין כי עורכי המחקר מבהירים שעל אף ש"התערבויות שכאלו הן מבטיחות" עוד מידע ונתונים לגביהן צריכים להיאסף בעתיד. ד"ר אולמן מתייחס גם הוא לדברים ומציין ש"הראיות מציעות שהאדם אכן מסוגל לקדם את כישורי התפקודים הניהוליים שלו על ידי אימון – למשל באמצעות אפליקציות או תוכנות מקוונות – אם כי זה עדיין לא ברור עד לאיזה שיעור השיפורים האלו יכולים להגיע". הוא ממשיך ומבהיר שלפיכך "זה מתקבל על הדעת, אבל לא בטוח לחלוטין, שאדם עשוי להיות מסוגל לשפר באופן מכוון את יכולות התפקודים הניהוליים שלו במהלך ההזדקנות באמצעות אימון ממוקד".

מחקר על תפקודי מוח משתפרים בעת זקנה: איור של יד לוחצת על חלונות וירטואליים ובהם איורי מוחות

כך או כך נדמה שהחדשות המעודדות האלו, המגיעות אלינו ממחקר רחב יחסית, צריכות להיות מאוששות פעמים נוספות במחקרי המשך על מנת להבין במדויק אילו פעילויות אכן יעזרו לנו לשמור על המוח שלנו עובד במיטבו גם בחלוף השנים. אחרי שזה יקרה, יכול להיות שכולנו נרצה להוסיף לשגרת היום שלנו מידה כזאת או אחרת של אימון מוחי...

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.