print header

13 סרטי הילדים הגדולים בכל הזמנים המומלצים על ידי מומחי חינוך וקולנוע

הקולנוע הוא סוג של אמנות שיכולה לדבר אל כולם – מקטן ועד גדול, מטף ועד זקן. עם זאת, בעוד שאנחנו כמבוגרים רואים בסרטים שבהם אנחנו צופים דרך טובה להעביר את הזמן, להכיר סיפורים חדשים או להציף נושאים חברתיים, עבור ילדים סרטי קולנוע הם כלי לקבלת מסרים ושיעורים חשובים לחיים. לכן, צפייה בסרטי ילדים שבהם טמונים מסרים משמעותיים, יכולה להוות פעילות מצוינת שתוכלו לארגן לילדיכם בשעות הפנאי או בחופש הגדול, וכך להוציא אותם מעט מהסמארטפון ומהפייסבוק אל עולם שירתק אותם וגם ילמד אותם דבר או שניים. כדי שתדעו מה הם הסרטים המומלצים ביותר שתוכלו לבחור להם, הכנו לכם רשימה מיוחדת שמבוססת על דירוג של מומחי קולנוע וחינוך.  

סרטי הילדים הגדולים בכל הזמנים: ילד צופה במסך

אופן הדירוג והמומחים שעומדים מאחורי הרשימה

אנשי הארגון Into Films הפועל בבריטניה ומפעיל תוכניות חינוכיות בנושא קולנוע לילדים בני 5 עד 9, הכינו רשימה של 50 סרטי הילדים הטובים ביותר בכל הזמנים. הדירוג של אנשי הארגון נעשה באמצעות שקלול מרכיבים שונים כמו השפעת הסרט על ההתפתחות הרגשית, האינטלקטואלית והחינוכית של הילד. חבר השופטים הורכב מן המומחים של הארגון שהתמקצעו בפיתוח תוכן חינוכי מבוסס סרטים לתלמידים ובתי ספר. מתוך כ-3,000 סרטים מכל הזמנים המסווגים כמתאימים לכל המשפחה, סיננו השופטים את ה-50 הטובים והמומלצים ביותר – הכוללים נוסטלגיות קלאסיות לצד סרטים חדשים יחסית, שהצליחו במידה לא פחותה. מתוך הרשימה המלאה נציג בפניכם כעת 13 שכדאי ומומלץ לכם להקרין להביא בפני ילדיכם, ואפילו לשבת לצפות בהם איתם.

סרטים חינוכיים לילדים בני 4 ומעלה

על אף שרשימה זו מכילה כולה סרטים לילדים, לעיתים יש בהם תכנים או מראות שעלולים להפחיד אותם יתר על המידה, כמו למשל הנוול בתקריב מפחיד, או שהם פשוט לא מסוגלים עדיין להבין את הנושאים שמדברים עליהם בסרט. אם אתם מחפשים סרטים חינוכיים לילדים בגיל 4, אלו הם המומלצים שביניהם.

1. מוצאים את נמו (Finding Nemo)

שיתוף הפעולה הזה בין דיסני לפיקסאר הוליד את מה שהיה לאחד מסרט האנימציה המצליחים והנודעים ביותר בהיסטוריה, שאף זכה לפרס האוסקר בשנת 2003 – "מוצאים את נמו". המסרים הכלולים בתוכו, על חברות, חשיבות המשפחה ועוד, יכולים להיות מהותיים לכל ילד באשר הוא. הסרט מתמקד בנמו, דג שושנון קטן שמתגורר יחד עם אביו בים שסביב אוסטרליה והוא דמות שכל ילד יכול להזדהות איתה. כשנמו הקטן נעלם ביום בו הוא הולך לבית הספר בפעם ראשונה, אביו הדאגן יוצא לחפש אחריו ובדרך פוגש את דורי, דגה ידידותית שמתנדבת לעזור בחיפושיו. מכאן עוברים השניים - ובמקביל גם נמו הנמצא במקום מרוחק מהם – מסע סוחף, מרתק ומצחיק שהופך את הסרט הזה להרפתקה מוצלחת במיוחד.

2. צעצוע של סיפור (Toy Story)

סרט האנימציה הממוחשבת באורך מלא הראשון אי פעם, שהופק על ידי וולט דיסני ופיקסאר ויצא לאקרנים בשנת 1995, היה להצלחה מסחררת ופורצת דרך, שעד היום מופקים לה סרטי המשך פופולאריים לא פחות. העלילה מתמקדת בחבורת צעצועים הנמצאת בחדרו של הילד אנדי, ובראשה שתי בובות עיקריות: וודי הבוקר הוותיק - שהנהיג את החבורה זמן רב, ובאז שנות-אור - האסטרונאוט החדשני, שנרכש לא מזמן וכעת קורא תיגר על וודי. חבורת הצעצועים הזו, שקמה לחיים רק כשהילד אנדי נמצא מחוץ לחדר, עוברת יחד כמה וכמה הרפתקאות שמלמדות אותם שיעורים חשובים על החיים ועל ערכה של חברות – ואלו לקחים העוברים גם אל הילדים הצופים בסרט.

 

סרטי ילדים מומלצים לגילאי 6 ומעלה

כדאי שתשבו יחד עם ילדיכם הקטנים ותצפו בסרטים יחד איתם, ובמידת הצורך תסבירו להם מה הם רואים. אם הם מפחדים מדבר מה, תמיד אפשר לכבות את הסרט ולצפות במשהו אחר, אך בגיל הזה הם לעיתים יעדיפו דווקא להתמודד עם הפחד. לפניכם כמה סרטי ילדים מומלצים לילדים בגיל 6 ומעלה.

3. על כלבים וגנבים (101 Dalmatians)

עלילת סרט הילדים המצליח הזה, שיצא לאקרנים בשנת 1961 מספרת את סיפורם של פונגו ואניטה – זוג כלבים דלמטיים החיים יחד עם בעליהם בלונדון ומולידים 15 גורים קטנים. כאן נכנסת לתמונה קרואלה דה וויל, עשירה מקומית המבקשת מזוג המגדלים לקנות את הגורים הקטנים, אך כאשר הם מסרבים לה היא מחליטה לגנוב אותם בעזרת שני עוזריה הבלתי-יוצלחים: ג'ספר והוראס. מכאן העלילה מתפתלת לכדי סיפור הצלתם של הכלבים והגורים מציפורניה האכזריות של קרואלה...

4. היפה והחיה (Beauty and the Beast)

"היפה והחיה" הוא ללא ספק אחד מהסרטים הקלאסיים ביותר מבית דיסני, שיצא לאקרנים בשנת 1991. עלילתו מבוססת על ספר באותו השם, וכוללת בתייחסות לרעיונות בנושא קבלת השונה, סובלנות ואפילו פמיניזם. גיבורת הסרט, בל הצעירה, חיה עם אביה בכפר צרפתי קטן ומחוזרת על ידי צייד מקומי ויהיר בשם גסטון. יום אחד היא מגיעה לטירה מקוללת בה חי נסיך שקוסמת זקנה הפכה לפני שנים רבות לחיה מכוערת ואת משרתיו לרהיטים מדברים. הנסיך כלא בטירתו את אביה של בל, שהגיע אליה בטעות, והנערה הצעירה רוצה לשחררו – אך הופכת בעצמה לשבויה בידי הנסיך החייתי; ומכאן העלילה מתפתחת ומסתבכת, אך מלמדת את הילדים שיעורים ולקחים רבים.

5. ספר הג'ונגל (The Jungle Book)

עוד להיט ענק וקלאסי מבית דיסני, שהופק כבר בשנת 1967, אך זכה לדיבוב עברי מלא רק בשנת 1988. עלילת הסרט המוזיקלי הזה מתמקדת במוגלי – תינוק אדם הננטש במעבה הג'ונגל, ונאסף על ידי להקת זאבים שמאמצת אותו. עלילותיו של מוגלי - המתבגר בלב הטבע ומתחבר עם שלל חיות שונות כמו בגירה החכם, הדוב המרקד באלו, אך גם יוצר לו אויבים, כמו הטיגריס המרושע שירחן – ריתקו דורות של ילדים למסך ולימדו אותם שיעורים יקרי ערך לחיים. 

6. בייב (Babe)

הסרט המתוק הזה, שהופק בשיתוף פעולה אוסטרלי-אמריקאי ויצא לאקרנים בשנת 1995, היה להיט מן הרגע שהתפרסם, וזכה להצלחה גם בקרב הקהל וגם בקרב המבקרים, שהעניקו לו אף פרסים שונים. הסרט מציג את סיפורו של חזרזיר תמים בשם בייב, שנולד בדיר תעשייתי ומיועד לשחיטה, אך ניצל מגורל זה ומגיע לחוותו של איכר בשם ארתור הוגט. בחווה מצליח להתיידד בייב עם חיות אחרות, כגון פרדיננד הברווז ופלי כלבת הרועים, ועובר יחד איתם הרפתקאות המחזקות את אופיו. למרות שבייב הוא דמות בדיונית של חיה מדברת, הילדים יכולים ללמוד ממנו על טבעו האנושי של האדם, כשבייב מוצג כבעל אופי תמים וילדותי – דבר שעוזר לו להצליח ולשבות את ליבם של הסובבים אותו.

סרטים מומלצים לילדים בני 8 ומעלה 

בשלב הזה של החיים הילדים עדיין לומדים להתמודד עם הפחדים שלהם, והם עלולים להיתקל בכמה דברים מפחידים גם במהלך הצפייה בסרטים הבאים, אך יהיו להם הרבה יותר כלים להתמודד איתם. לפניכם כמה סרטים מומלצים לילדים בגילים 8 ומעלה.

7. הקוסם מארץ עוץ (The Wizard of Oz)

הסרט האגדי הזה מ-1939, שהיה אחד מן הראשונים לנצל את אפקט הצבע שהיה אז חידוש מהפכני, הפך ברבות השנים לסרט פולחן – והמסרים האנושיים שבו, העוסקים בחברות, הגשמת משאלות וחשיבותו של האופי, מדברים לילדים עד ימינו אנו. למי שלא זוכר, הקלאסיקה הזאת מתמקדת בדורותי הקטנה, המגיעה בטעות עם כלבה טוטו אל ארץ עוץ הקסומה ויוצאת כדי לחפש את הקוסם הגדול שישיב אותה לביתה שבקנזס. בדרך היא פוגשת שלל דמויות כובשות, כמו הדחליל חסר השכל, איש הפח חסר הלב והאריה הפחדן – יחדיו הם יוצאים למסע מרגש ומיוחד במינו.

8. מלך האריות (The Lion King)

הסרט המוזיקלי המרהיב הזה שיצא בשנת 1994 הוא אחד מההצלחות הגדולות ביותר של דיסני בכל הזמנים, ולא בכדי – יש בו את כל הרכיבים ליצירת הדרמה המושלמת, והמסרים החזקים שלו מדברים למבוגרים ולילדים כאחד. העלילה עוסקת בגור האריות סימבה, בנו של המלך מופסה, השולט בחוכמתו על ממלכת החי. סקאר, דודו של סימבה, החומד לכס אחיו, מתכנן תחבולה הגורמת למותו של מופסה ולבריחתו של סימבה, ומעלה אותו לשלטון. סימבה הצעיר מוצא את עצמו נודד הרחק ממלכתו שנותרה מאחור, אוסף חברים חדשים כמו טימון ופומבה, ולאחר שנים פוגש שוב את נלה הלביאה – חברת ילדותו שברחה גם היא מן הממלכה עליה השתלט סקאר. בכוחות משותפים מצליחה החבורה לחזור אל הממלכה, וסימבה מתעמת ישירות עם סקאר הרשע שהרג את אביו...

 

9. הקול בראש (Inside Out)

זהו סרט חדש יחסית, משנת 2015, אך הוא כבר נחשב לאחד מהצלחותיו הגדולות של שיתוף הפעולה בין דיסני לפיקסר מן השנים אחרונות. הסרט הזה מקים לחיים וממחיש באופן מקורי את עולמם הרגשי של ילדים, ולכן הוא גם כל כך נגע ללבם של צופים רבים כל כך. עלילת הסרט מתמקדת בילדה בת 11 בשם ריילי וברגשות ששולטים לה בראש: שמחה, פחד, כעס, גועל ועצב – המקבלים חיים משלהם ועולם מוחשי מקסים. הרגשות של ריילי עובדים יחד במקום המכונה "המפקדה הראשית", ונתקלים במריבה קשה כשהוריה של הילדה מחליטים לעזוב את מיניסוטה ולעבור לבית חדש בסן פרנסיסקו. מכאן העלילה מתפתלת בין הרפתקאותיהם של דמויות הרגשות השונות, שמלמדות את הילדים על מורכבותם של החיים.

 

10. לשחרר את ווילי (Free Willy)

הסרט הזה, שזכה לפופולאריות עצומה כשיצא לאקרנים בשנת 1993 בהפקת האחים וורנר, נושא בחובו מסר יפה על הקשר שלנו, בני האדם ובמיוחד הילדים, עם בעלי החיים והטבע. הסרט מגולל את סיפורו של ווילי, לוויתן קטלן שנלכד על ידי ציידים ונשלח לפארק שעשועים בסיאטל, שם הוא משתתף במופעי ראווה. ילד מופרע בשם ג'סי שנתפס בעת שצייר גרפיטי על קירות הפארק ונשלח כעונש לעבוד בניקיון במקום - יוצר קשר מיוחד עם ווילי ורוצה להביא לשחרורו, על מנת למנוע את הריגתו על ידי בעל הפארק האכזר.

11. זוטרופוליס (Zootopia)

עוד אחד מאותם סרטים פופולאריים ואהובים במיוחד של דיסני שהופקו בשנים האחרונות, שיצא לאקרנים בשנת 2016. העולם המוצג בזוטרופוליס הוא למעשה תמונת מראה של העולם שלנו, אלא שבמקום בני אדם (שלא מופיעים כלל בסרט) החיות הן ששולטות בו, ומקיימות חברה זהה לחברה האנושית. גיבורת הסרט היא ארנבת בשם ג'ודי המגיעה מכפר קטן אל העיר הגדולה – זוטרופוליס. ג'ודי מלאה בחלומות ורוצה להפוך לשוטרת, אך במקום זה מתמנת לפקחית חנייה - תפקיד אפור ומשעמם למדי מבחינתה; הכל מתהפך כאשר היא פוגשת טיפוס חלקלק וערמומי, שועל בשם ניק, שמכניס אותה להרפתקה בלשית מרתקת במיוחד.

12. הדוב פדינגטון (Paddington)

סרט הקומדיה הבריטי החינני הזה, ששואב השראה מספר הילדים האהוב "הרפתקאות הדוב פדינגטון" של מייקל באנד, יצא לאקרנים בשנת 2015 וזכה להערכה ואהדת הקהל. הסרט, שהופק על ידי האחים וורנר, מגולל את סיפורו של דובון צעיר וקטן ממדים, שנולד בפרו אך מתגלגל במקרה אל העיר לונדון. הדוב, העוטה על עצמו מעיל כחול וכובע אדום, יודע באורח פלא גם לדבר אנגלית, וכשהוא פוגש בבני הזוג מר וגברת בראון בתחנת פדינגטון שבעיר, הם מחליטים לקחת אותו לביתם. ג'ודי וג'ונתן, ילדיהם של מר וגברת בראון, מתאהבים במהרה בדוב החכם והמשעשע המתארח בביתם, וביחד הם נקלעים לכל מיני הרפתקאות שונות ומשונות.

 

סרטים מומלצים לילדים בני 10 ומעלה

כשמדברים על ילדים מתכוונים לטווח רחב מאוד של גילים, כשבכל שנה ושנה תחומי העניין שלהם משתנים ומתפתחים, וכך גם הדברים שהם נחשפים אליהם בחיים והנושאים שהם מוכנים לחקור ולהבין. יש הרבה סרטי ילדים שעוסקים בנושאים שעשויים לעניין מאוד גם מבוגרים, אך ברשימה זו מצאנו סרט ילדים מומלץ אחד ומיוחד שכדאי להראות לכל ילד בן 10 ומעלה וגם לצפות בו ביחד איתו.

13. אנני (Annie)

סרט הילדים הנפלא והקלאסי הזה משנת 1982, המבוסס על מחזמר מצליח באותו השם, מתמקד בילדה יתומה, אנני שמה, שדמותה, אופייה וסיפור החיים שלה כבשו את לבבות הילדים וההורים גם יחד. אנני הקטנה מתגוררת בבית יתומות בעיר ניו יורק, אותו מנהלת אישה שתלטנית ואכזרית בשם מיס האניגן, המתנכלת אל הבנות – ובייחוד לאנני הג'ינג'ית הכובשת. אך חייה של כוכבת הסרט משתנים כאשר אל בית היתומות מגיעה מזכירתו של מיליארדר מקומי, ובוחרת באנני להיות זאת שתתארח למשך שבוע בביתו של האיש העשיר. מכאן ואילך העניינים הולכים ומסתבכים – אך אפשר לסמוך על כך שבסופו של דבר אנני תדע לצאת מכל הצרות על הצד הטוב ביותר.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.