print header

10 דרכים ללמד את ילדינו איך ללמוד ולא רק מה ללמוד

 מערכת החינוך מעניקה לילדינו מגוון כלים חשובים מאוד: היא מלמדת אותם לקרוא ולכתוב, לפתור תרגילים ולהתוודע לאירועים חשובים שהתרחשו לאורך ההיסטוריה של ישראל ושל העולם. עם זאת, לא תמיד הם יודעים כיצד הם יכולים להשתמש בכלים האלו כראוי, והדבר מוביל לתיסכולים, יחס שלילי כלפי בית הספר, תהליכי לימוד לא נכונים ובסופו של דבר לתוצאות פחות טובות בלימודים. לפיכך, המתנה הטובה ביותר שאנחנו יכולים להעניק להם במצב כזה היא המיומנות לדעת איך ללמוד, ולא רק מה ללמוד. הידע החשוב הזה יאפשר לילדינו להיות מיומנים בהתמודדות עם אתגרים, לדעת לפתור בעיות בקלות ולהתמודד נכון יותר עם מטלות. 10 הטיפים הבאים יעזרו לכם להעניק לילדיכם כמה מהכלים החשובים ביותר שילוו אותם בחיי היומיום בלימודים, לפני מבחנים וגם בעתיד באופן כללי.
 
איך ללמוד נכון: ילדה קטנה מול מחשב נייד

1. גישה נכונה לטקסט

רובנו לא זוכרים את שמו של הספר האחרון שקראנו, גם אם עשינו זאת רק לפני מספר שבועות, והסיבה לכך היא האופן השגוי בו למדנו לגשת לטקסטים שאנחנו קוראים כבר בגיל צעיר. בתי הספר מלמדים את ילדינו לגשת ישירות לפרק או לעמוד שעליהם לקרוא, אולם אופן הקריאה הזה "מעקר" את הכתוב מכל הקשר, וגורם להם להתייחס לכל מטלה כאל יחידה בפני עצמה ולא כחלק מנושא גדול יותר.
 
הרגילו את ילדיכם לבחון את עטיפת הספר שלפניהם: לקרוא את המידע שבגב הספר, להתעמק בכותרת ולעבור על תוכן העניינים על מנת להבין מה מצפה להם. בשלב הבא, לאחר שקראו את כותרת הפרק עצמו, שאלו אותם מה הם יכולים ללמוד ממנו, על מה הוא מרמז ומה יהיו הנושאים שיוצגו בו. לבסוף, ודאו שהם מכירים ומבינים את תרומתן של התוספות שספרי לימוד רבים כוללים: הרחבות בסוף הפרק, תיבות מידע בצדי העמודים וכדומה. רק בשלב האחרון, עודדו אותם לקרוא את הטקסט כולו.

2. קריאה נכונה

ילדינו לומדים לקרוא את חומר הלימוד שלפניהם בדרך אחת בלבד: קריאה מעמיקה מתחילתו ועד סופו. עם זאת, פעמים רבות אורכם של הפרקים והמידע הרב המוצג בהם, גורמים לילדים להסתבך, לשכוח פרטים ובסופו של דבר לא להבין את הנושא. גם אנחנו כמבוגרים קוראים יותר מפעם אחת טקסטים חשובים ומסובכים, אז אין ספק שילדינו זקוקים לשיטה נוספת שתעזור להם.
 
הציעו לילדיכם לקרוא את הטקסטים שלהם באחת משתי צורות: חלקם יעדיפו לרפרף תחילה על כל תתי הכותרות שבפרק שלפניהם, אם מדובר בטקסט ארוך במיוחד, ורק לאחר מכן לקרוא אותו שוב באופן מעמיק. אחרים לעומת זאת, יעדיפו לבצע קריאה מעמיקה תוך יצירה וסימון של תתי נושאים או נקודות חשובות, ובקריאה השנייה לעבור רק על הרעיונות אותם מצאו לנכון כחשובים. אפשרו לילדים להתנסות עם כמה סוגי טקסטים שונים, כך שבסופו של דבר ידעו בסיומה של הקריאה מהו הרעיון המרכזי שעלה בפרק שקראו.
 
איך ללמוד נכון: ילד קטן קורא ספר בבית

3. רפרוף יעיל על טקסט

מורים רבים מלמדים את הילדים להימנע מרפרוף על מנת להיות בטוחים שקראו את כל הקטע שלפניהם ביסודיות, אולם במקרים רבים לאורך חיינו אין לנו אפשרות לקרוא טקסטים בשלמותם ואנחנו עלולים להיות מתוסכלים כאשר איננו מצליחים לסיים טקסט ארוך תוך זמן קצר. אימון ילדיכם לקריאה מרפרפת, כתוספת לקריאה המעמיקה ולא כתחליף לה, הוא כלי חשוב שעליהם להכיר ושיכול לעזור להם בהמשך.
 
בקשו מהילד לקרוא פרק ארוך במיוחד תוך רבע שעה. עדכנו אותו כאשר יישארו ברשותו 5 דקות, ואפשרו לו להתמודד עם הסוגיה כדי למצוא רעיונות מקוריים לניהול זמן נכון. בסופו של התרגיל שוחחו עם הילד על הפתרונות שיציע לבעיה, והציעו לו להתחיל כל טקסט על ידי בדיקת כמות העמודים שיש לקרוא, כדי שינסה עד כמה שניתן לנהל נכון את הזמן שלו. אם הוא רואה שהוא אינו מספיק לקרוא את הכל וצריך להתחיל לסנן, עליו לקרוא את המשפט הראשון והאחרון של כל פסקה על מנת להחליט האם יש צורך לקרוא את כולה או לדלג עליה, כמו גם לחפש מילים מודגשות שספרי לימוד רבים כוללים.

4. רישום הערות נכון

כל אחד מאיתנו מעדיף לרשום הערות באופן שונה, וגם עבור ילדים קיימות מספר דרכים לרישום יעיל של הערות, שלא חייבות להיראות כמו סיכום. אלה העיקריות שבהן:
 
  • תרשים זרימה – ייתכן שילדכם ירצה לצייר "שמש" או תרשים זרימה שיכלול רעיונות מרכזיים, שסביבם מונחים תאריכים או רעיונות הקשורים אליהם.
  • טבלה – טבלה בעלת מספר עמודות היא רעיון טוב להתמודדות עם טקסט שכולל כמויות מידע גדולות שקשורות למספר נושאים.
  • נקודות – בחלק מהמקרים המידע שהילד מעוניין לסכם לא מסודר בסדר מסוים, או שהוא עדיין לא בטוח כיצד כדאי לסדר אותו. במקרה כזה כדאי לסכם במשפט אחד כל רעיון חשוב, עד לקבלת רשימה. בסיום הקריאה, מומלץ להסתכל שוב על הרשימה שהתקבלה ולנסות לשייך כל נקודה לתת-נושא מתאים.
איך ללמוד נכון: כתיבה במחברת

5. שיבוץ הנושא הנלמד בתמונה הגדולה

כפי שכבר צוין, שיטות הלימוד המסורתיות מקלות מאוד על הילדים לשכוח שכל דבר אותו הם לומדים הוא לרוב חלק מרעיון גדול יותר. עודדו את ילדיכם לזהות את ההקשר של הטקסט, גם אם מדובר במאמר בפני עצמו, לנחש מה יכול לקרות בפרק או בשיעור הבא, וכמו כן גם ליישם את מה שנלמד בבית הספר מחוץ לשעות הלימודים. הפכו כל יציאה לסופר למקום שיאפשר תרגול חשבון, למדו את הילדים למצוא מדינות שנלמדות בשיעור היסטוריה במפה שבאטלס משיעור גיאוגרפיה וכדומה.

6. היערכות מקדימה למבחן

כיוון שמבחנים בבית הספר נערכים לרוב אחת למספר חודשים, לעיתים קרובות הילדים "נפגשים" מחדש עם חומרי לימוד מסוימים תקופה ארוכה לאחר שקראו אותם לראשונה. במקום לגרום להם לבזבז זמן רב על ניסיון להיזכר כיצד מה שקראו מתקשר לבחינה, הרגילו אותם לסיים כל קריאת פרק בניסוח מספר שאלות שהם חושבים שיוכלו להישאל לגביהן בהמשך. כך יוכלו להתכונן למבחן על ידי קריאת החומרים שסימנו בזמן הקריאה הראשונה, ולאחר מכן לענות על השאלות שהם עצמם ניסחו. לחצו כאן לקבלת טיפים יעילים נוספים ללמידה למבחנים.
 
איך ללמוד נכון: ספר לימוד עם סימני מרקרים

7. איתור שאלות ובעיות בזמן

הרגילו את ילדיכם להחזיק תמיד טוש או עיפרון בזמן הקריאה, ולסמן או למרקר מונחים חדשים, נושאים מסובכים או מילים לא מובנות. הקדישו מספר דקות מדי יום למענה על השאלות הללו, כך שגם אם הילדים לא הבינו משהו במהלך השיעור בבית הספר, אבל לא הספיקו או שכחו לשאול לגביו, הם יוכלו לדבר אתכם עליו בבית ולא להפוך שאלה קטנה לפער ידע שילך ויגדל עם הזמן.

8. גישה נכונה לפתירת משימות 

לא פעם אנחנו מבזבזים זמן רב על ביצוע מטלה מסוימת באופן שגוי רק משום שוויתרנו על קריאת ההוראות. מדובר בהרגל מזיק במיוחד שילדים מתרגלים אליו כבר בבית הספר, בין אם בגלל לחץ של זמן או משום שהם בטוחים שהם יודעים מה לעשות. עם זאת, לא פעם דווקא הרצון לחסוך בזמן גורר אחריו ביצוע שגוי של המשימה כולה. בזמן הכנת שיעורי הבית קראו את ההוראות יחד עם ילדיכם, ודאו שהם מבינים אותן ורק אז תנו להם לגשת לכתיבת המטלה או לפתרון התרגיל. אם מדובר בהוראות ארוכות או מסובכות, עודדו את הילד להקיף בעיגול או לסמן בקו תחתון מילות מפתח (כמו "צרו", "מצאו", "הוסיפו" וכדומה).
 
איך ללמוד נכון: ילדה קטנה מציירת על חוברת עבודה

9. הכנת סביבת עבודה

כולנו יודעים שלסביבה שבה ילדינו מכינים את שיעורי הבית שלהם יש השפעה לא קטנה על יכולת הריכוז שלהם, וקיימים לא מעט דברים שניתן לעשות על מנת לסייע להם לשפר את חווית הלמידה. לחצו כאן על מנת להכיר כללים שהקפדה עליהם תעזור לילדיכם ללמוד בסביבת העבודה המיטבית עבורם.

10. עידוד הילד למצוא פתרונות 

לאחר שהכרתם את כללי המפתח החשובים הללו ורגע לפני שתיישמו אותם בפועל, שאלו את ילדכם איך הוא היה מתגבר על אתגרי הלמידה שלו בעצמו: מה לדעתו הקושי הכי גדול שמפריע לו לפתור את התרגיל, למה הוא חושב שהוא לא מצליח לסיים את קריאת הטקסטים שמולו וכדומה. המשיכו והתעניינו האם הוא מצליח לבצע את אותן המטלות בכיתה, ואם כן כיצד, אילו שיטות למידה הוא מזהה אצל ילדים אחרים ועוד שאלות נוספות, אך היזהרו שלא להגזים. השאלות האלו אמורות לעלות לא כביקורת על אופן התנהגות הילד, אלא מתוך הערכת הבגרות שלו ויכולותיו. בנוסף לעובדה שיחס שכזה ילמד את הילד להיות עצמאי יותר ולא להמתין תמיד לעזרה מצדכם, ייתכן מאוד שהוא יוכל להעלות פתרונות מעניינים ויצירתיים שניתן לשלב עם שלל הרעיונות האחרים שהצגנו. 
 
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.