print header

7 עצות להתנהלות כלכלית נכונה מול בני הזוג

  אם תשאלו מספר זוגות מהן הסיבות המובילות לוויכוחים ביניהם, אין ספק שהנושא הכלכלי יעלה לפחות אצל חלקם. עניינים כספיים הם נושא חשוב שיש לו השפעה על ההווה והעתיד שלנו ושל בני ביתנו, וכאשר בן או בת הזוג שלנו אינם שותפים לדעותינו לגבי תחומים שבהם חשוב לחסוך או כאלה שבהם כדאי להשקיע אנחנו עלולים לכעוס ולהתרכז. מסיבה זו חשוב לדעת כיצד להתנהל מולם נכון בהקשר הפיננסי, ולפתור את הבעיות המשותפות ללא כעסים או מריבות. 7 העצות הבאות יאפשרו לכם לא לחרוג מהתקציב המשפחתי, אך במקביל גם להימנע מריבים ולהגיע לעמק השווה. 
 
בני זוג בבנק
 

1. התייחסו אל המאפיינים הכלכליים של בני הזוג שלכם כאל חוזקות 

אצל זוגות רבים קיים החשש מכך שאחד מהם הוא חסכן והשני בזבזן, אך מדובר בבעיה רק אם אתם בוחרים להתנהל כלכלית בנפרד זה מזה. כאשר אתם מקבלים החלטות כלכליות יחד ומתוך התייחסות אל הההבדלים ביניכם באופן חיובי, תוכלו ליהנות משדה ראייה רחב יותר בכל הנוגע לביצוע רכישות או הימנעות מהן, שכן יחד תגיעו אל עמק השווה ותוכלו לראות יתרונות וחסרונות שאולי לא חשבתם עליהם. אם למשל אתם רוצים לרכוש רכב, ייתכן שאחד מכן יעדיף רכב משומש וזול והאחר יהיה מעוניין ברכב חדש ומאובזר. לו הייתם מגיעים להחלטה בנפרד, הצד הבזבזן היה נקלע להוצאה מיותרת ואילו הצד החסכן היה מגלה לאורך זמן בלאי ובעיות טכניות שגם הם עולים כסף. במקום לכעוס על כך שאתם צריכים להתפשר בביצוע הרכישה העתידית, נסו לראות את היתרונות שלה. הגיעו להסכמה משותפת על הסכום המרבי שאתם מעוניינים להשקיע ברכישה חדשה, ובמקביל התוו את הציפיות והצרכים שלכם ממנה.  

2. נסו להבין את המניעים שמאחורי החלטות כלכליות של בני הזוג

ד"ר בראד קלונץ, פסיכולוג ויועץ פיננסי מוסמך, ממליץ לעבור ממתקפה על החלטות כלכליות של בני הזוג שלנו לניסיון להבין מה עומד מאחוריהן. במקום להניח שבני הזוג שלנו קמצנים, שאלו אותם מדוע הם חרדים להוציא סכומי כסף על דברים שבעיניכם הם הכרחיים. ייתכן שמדובר בבעיה כלכלית שנתקלו בה בעבר ומשפיעה עליהם עד היום, כזו ששיחה אודותיה יכולה לאפשר לכם לעבור מכעס כלפיהם לחמלה והבנה. כמו כן, היכולת שלהם לדבר עמכם על נושאים כאלה שאולי היו קשים עבורם קודם לכן, יכולה להוריד מהלחץ שלהם ולאפשר להם לקבל החלטות באופן רגוע ושקול יותר. 
בני זוג מתווכחים

3. קבעו את רמת התמיכה הכספית בילדים בוגרים 

כאשר ילדינו גדלים ויוצאים מהבית, יש הורים שמחליטים שכעת זו אחריות הילדים לדאוג לעצמם כלכלית. אחרים לעומת זאת, בוחרים להמשיך ולתמוך בילדים בצורה מלא. אם אתם כועסים על כך שבן או בת הזוג שלכם מעניקים כסף לילדיכם באופן קבוע, הגיע הזמן שתדברו על כך ותגיעו להסכמה אודות הסכום החודשי הקבוע שתעבירו להם יחד. גם במקרה הזה, כמו בסעיף הקודם, חשוב לא רק להסכים על הסכום אלא גם להבין את המניע שמאחורי הרצון של בני הזוג שלכם לעזור לילדים יתר על המידה. האם  מדובר בניסיון לשמור איתם על קשר, או שמא הילדים נתקלו בבעיה כספית שאולי אתם לא מודעים אליה? רק לאחר שתתוודעו לתמונה המלאה, תוכלו לקבל החלטה נכונה ומועילה עבור כולם. 

4. היו מציאותיים לגבי השכר שלכם ביחס לזה של בני הזוג

במשפחות רבות בני הזוג אינם מרוויחים את אותו הסכום, ולעתים ייתכן שהמקור לכעס כלפי בן זוג שנתפס כקמצן או בזבזן, הוא בסכום שעובר לחשבון הבנק שלו מדי חודש. ייתכן שבני הזוג שלכם מרוויחים יותר מכם ולכן מעוניינים לבזבז יותר, אך על רקע הסכום שמופיע בתלוש המשכורת שלכם אתם חשים שההוצאה שלהם מוגזמת. מנגד, ייתכן שאתם אלה שמרוויחים יותר, ולכן המחשבה שאתם עובדים על מנת לממן הוצאות לא הכרחיות של בני זוגכם מאיימת עליכם. אל תחששו לשוחח על הדברים הללו, כל עוד אתם זוכרים להימנע מהעלבות אישיות ומגיעים עם פתרון שנשמע בעיניכם מספק. בין שמדובר בניהול חשבון משותף עבור הוצאות וחשבונות פרטיים עבור בזבוזים, הגדת מסגרת משותפת לבזבוזים, חלוקת התשלומים בהתאם לסכום שכל צד מרוויח וכדומה, מצאו את הדרך שמתאימה לכם כמשפחה על רקע תפיסה מציאותית של תלושי המשכורת שלכם.
ערימת מטבעות
 

5. הימנעו משימוש במילים מעליבות

הסעיף הפשוט הזה הוא כלל יסוד שרבים שוכחים ממנו, שכן בלהט הדברים קל לנו להשתמש בביטויים לא נעימים. גם במצב שבו בני הזוג שלכם הגיעו הביתה עם רכישה יקרה ומיותרת, אל תתפתו להעליב את הטעם שלהם או תלגלגו לסיבה שבגינה הם החליטו לבצע את הרכישה. המילים הללו לא יגרמו לצד השני לחדול מהרגליו, ובמקביל יעמיקו את הפערים ביניכם גם בתחומים אחרים שמשיקים לעניין הפיננסי.

6. קבעו מועדים לדיון בהוצאות שאתם מתקשים להחליט לגביהן

אם יש ברשותכם סכום כסף מסוים או הכנסה קבועה משותפת שאתם לא מצליחים להגיע להסכמה לגבי הוצאתה, מנעו את הריבים המיותרים והאינסופיים לטובת קביעת מועד לשיחה שבה תדונו לגביהם פעם נוספת. השיחה הזו יכולה להתקיים בעוד שבוע, חודש או חצי שנה, בהתאם לדחיפות הנושא, כאשר במהלך הזמן הזה כל צד יוכל ללמוד עוד ואולי אפילו להגיע למסקנה שלא מדובר בעניין דחוף מבחינתו. אם אתם לא מצליחים להסכים האם לרשום את ילדיכם לחוג מסוים לאור עלותו, ייתכן שבחלוף הזמן עד לפגישה המשותפת תמצאו חלופות זולות יותר או אפילו יתברר לכם שהילדים כבר לא מעוניינים בחוגים הללו בעצמם. 
בני זוג יושבים על יד שולחן

7. אל תתנו רכישה מסוימת באחרת 

אחת מהטעויות הגדולות שזוגות רבים חוטאים בהן, היא שימוש בהתניות כמו: "אם אני לא קניתי את הנעליים האלה, אתה לא יכול לקנות את החליפה הזו", שרק יוצרות תסכול אצל שני הצדדים. במקום לנסות לפתור בעיות בצורה נקודתית שכזו, קבעו פגישה שבועית של 15-20 דקות, במהלכה תעברו על החשבונות ותראו מהו המצב שלכם ביחס לשבוע או לחודש הקודם. באופן כזה תוכלו להגדיר בכל פעם מחדש מהו הסכום שיש ברשותכם לבזבוזים, וכל אחד יחליט עבור עצמו כיצד הוא מעוניין להתנהל עם הסכום הזה. למרות שהפגישות הללו גוזלות זמן, הן יחסכו לכם לא מעט ממנו בעתיד בנוסף לריבים וכסף על הוצאות מיותרות, ויעניקו את היכולת להיצמד למסגרת בצורה הרבה יותר פשוטה. 
 
מקור תמונות: Mark MozRhoda Baer
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו