print header

10 דרכים לגרום לילדיכם לצרוך מזון בריא יותר

 מצד אחד - ילדים הם שמחה, אך מצד שני הם גם בררנים גדולים כמעט בכל דבר ובעיקר בכל מה שקשור למזון. הורים רבים מנסים להכניס אל ביתם מזון בריא ולהנחיל הרגלי אכילה בריאים לילדיהם, אבל הם דבקים לעיתים בעמדותיהם כאילו זו מלחמה. לפני שתישברו ותזנחו את הרעיון של אורח חיים בריא ומזון טוב ומזין, כדאי שתכירו את 10 הטיפים הבאים שיספקו לכם רעיונות ושיטות כיצד להתמודד עם "סרבני מזון". אולי על ידי שיטות אלה תוכלו להשפיע עליהם לטובה, לשנות את הרגלי האכילה של בני המשפחה ולהישאר בריאים.
 
10 דרכים יצירתיות לגרום לילדיכם לאכול מזון בריא: יד של גבר עם שעון אוחזת בספל משקה ומעלעלת בספר

1. בנו לוח זמנים לארוחות

במהלך שעות הערות היומיות של ילדינו, רצוי לדאוג שהם יאכלו לפחות כל 3-4 שעות כדי לשמור על משקל גוף תקין ולמנוע כיב קיבה (אולקוס) ועצבנות הנובעת מרעב. לשם כך, כדאי להכין להם 3 ארוחות עיקריות, 2 מנות קטנות בין הארוחות ולהרבות בשתייה. לרוב בעיית המנות שבין הארוחות מגיעה בזמנים שבהם אנחנו נמצאים מחוץ לבית יחד עם הילדים, והם צריכים לאכול אך אין להם את המנה הבריאה שלהם בהישג יד. בדרך כלל אנו מתעצלים לחפש עבורם אוכל מזין ומתפתים לקנות להם במקום זאת נשנושים, גם אם הם לא בריאים עבורם, תוך שכנוע עצמי בסגנון "העיקר שיאכלו". כדי למנוע מצב שכזה, מומלץ להצטייד לפני היציאה מהבית בצידנית עם קרחונים ולהכניס לתוכה ירקות, יוגורט, מים וכדומה, כך לא תצטרכו להסתמך על מזון מהיר ולא בריא.

2. תכננו את הארוחות

תכנון נכון של הארוחות שלנו ומה אנו עומדים לבשל הוא עניין חשוב כאשר רוצים לשמור על תזונה נכונה ובריאה; כעיקרון אין בעיה לתכנן כל יום מה אנו רוצים לבשל, אבל צריך לקחת בחשבון את זמני ההכנה. תכנון לא נכון של זמני הבישול יכול לגרום לוויתור על מנה מסוימת, מה שאומר שבמקומה ברוב המקרים נכין אחרת, מהירה יותר ובריאה הרבה פחות. כדי להימנע ממצב שכזה, מומלץ שתעשו לכם תפריט שבועי ותסדרו אותו כך שיהיה לכם זמן להכין את המנה בלי לוותר עליה - לדוגמה, להכין מרקים פשוטים יום או יומיים קודם, להקפיא אותם לפי מספר המנות שתצטרכו להגיש בימים הקרובים ולחמם לפני ההגשה.
אם תפריט שבועי הוא דבר שקצת מרתיע אתכם ואתם מעוניינים לערוך שינויים לפי מה שמתחשק לכם, אתם יכולים להתחיל עם תפריט עבור יומיים או שלושה בלבד בכל פעם. לדוגמה: סדרו לכם תפריט לארוחת ערב שתכלול בכל פעם מזון אחר וצרו גיוון. הארוחה לא חייבת להיות משהו מפואר, אבל חשוב מאוד שהיא תהיה מאוזנת ותכיל אורז, פסטה או לחם מחיטה מלאה יחד עם מקור חלבוני כמו בשר רזה, גבינה או שעועית.
10 דרכים יצירתיות לגרום לילדיכם לאכול מזון בריא: קערה גדולה עם חסה קצוצה ומסביבה קעריות עם פירות ירקות ואגוזים

3. אל תהפכו לטבחים אישיים

כהורה אני יודע שבישול ארוחה לילדים שלי זה אחד מהפינוקים הכיפיים ביותר, גם עבורי ובעיקר עבורם, אך לא פעם מצאתי את עצמי מבשל שתי מנות שונות – אחת עבורי ועבור אשתי והשנייה ממרכיבים שידעתי שהילדים אוהבים; זה היה מתיש. לכן החלטתי שאני מכין מנה אחת בריאה, כזאת שמכילה מרכיבים שרובנו אוהבים, ומגיש אותה בצורה כזו שכל אחד יכול לבחור מהמנה בדיוק את מה שהוא אוהב. זה נכון שבימים הראשונים היה קשה להם להתרגל לעניין, אבל זוגתי ואני התנהגנו רגיל ואכלנו מכל המרכיבים במנה ביודענו שילדים נוהגים לחקות את הוריהם. ואכן, בסופו של דבר התוצאה הייתה מדהימה, כשלאחר יומיים-שלושה הם כבר מזגו מן המנה לצלחת שלהם (תוך בחירה של המרכיבים האהובים עליהם, אמנם) והחלו לאכול, כך שהיום, ברוב הפעמים, הם אוכלים כמעט את כל מה שאני מכין או לפחות חלק מהמנה שאני מגיש.

4. אל תכריחו אותם לאכול

"אם לא תאכל יבוא שוטר" הוא אחד המשפטים שרובנו גדלנו עליהם, ושמענו אותו בכל פעם שלא רצינו לאכול את כל מה ששמו לנו בצלחת. אז דבר ראשון שאנו בתור הורים צריכים לשים לב אליו הוא כמות המזון שאנחנו מניחים בצלחת של הילדים - גודל מנה שאנחנו יכולים להכיל בקיבה שלנו שונה בהרבה ממה שילדים יכולים להכיל, לכן צמצמו את מינון האוכל שאתם מגישים להם, ואם הם ירצו עוד תמיד אפשר להוסיף. דבר נוסף שצריך לזכור: כמו שלא נעים לנו שמסתכלים בצלחת שלנו ובדוקים מה אכלנו ומה הותרנו, כך גם לילדינו. נכון שאצלנו ההסתכלות בצלחת של הילד נובעת מדאגה לכך שהוא יאכל, יגדל ויתחזק, אבל לומר לו דברים כמו "תאכל את כל הירקות בצלחת אחרת..." או "אם תאכל את כל הירקות שלך תקבל הפתעה" יגרור התנגדות מצידו ואף יראה לו חשוד, כשהוא ישאל את עצמו למה כל כך רוצים שיאכל דווקא את הירקות ולא משהו אחר שהוא אוהב.
לכן, כדי לגרום לילדים שלכם לאכול, יש למלא את הצלחת שלהם בכמות מזון שתהיו בטוחים שהם יכולים לסיים ואולי אפילו ירצו ממנו עוד, ואל תגידו להם דבר אם הם משאירים אוכל בצלחת. תהיו בטוחים שכאשר הם יבינו שזאת הארוחה שלהם ואתם לא מתכוונים להכין אחרת או נוספת, הם יאכלו כמה שהם יכולים ואולי אף לא ישאירו יותר מדי מהמנה שלהם בפעם הבאה.
10 דרכים יצירתיות לגרום לילדיכם לאכול מזון בריא: שוטר מבוגר אוחז אלה בידו

5. חשפו אותם למזון חדש בהדרגה

לילדים רבים יש פוביה (פחד) ממזון חדש - עליכם לקחת בחשבון שזה הגיוני, הרי לכל אחד מאיתנו יש לעיתים חששות מדברים חדשים. כדי לעודד את ילדיי לטעום דברים חדשים, אני תמיד אומר להם שבלוטות הטעם שלהם צריכות לפעמים להתרגל לטעם מסוים לפני שהוא יהפוך אצלם לטבעי. אם זה לא עוזר באותה הפעם, אני מספר להם סיפור על איזו דמות שהם מעריצים ומאוד אוהבת את המזון הזה - וברוב המקרים זה עובד. לדוגמה, בני לא אהב לאכול גבינה צהובה, אך כאשר סיפרתי לו שגם מיקי מאוס - דמות שהוא מאוד אוהב - "משוגע" על גבינה צהובה ובגלל זה הוא כזה חכם וחמוד, הוא התרצה מהר ומאז גם הוא אוהב לאכול מהמנות שמכילות את המוצר הזה בכל פעם שאני מגיש אותן לשולחן.

6. שדרגו להם את המנות עם מטבלים שונים

כהורים, אחד הקשיים שאנו עומדים בפניהם הוא סירובם של ילדינו לאכול ירקות ופירות. מרבית הניסיונות עולים בתוהו ומשאירים אותנו מתוסכלים ומודאגים תוך מחשבה על החוסר בוויטמינים שייווצר אצלם אם הם לא יאכלו מהם. אז ראשית, אנו ממליצים שלא תדאגו – הם מקבלים ויטמינים משאר המזונות שהם כן אוכלים, ושנית ישנה שיטה מצוינת שכדאי שתנסו בפעם הבאה: חתכו את הירקות לאצבעות דקות וסדרו אותן בצלחת לפי סוג וצבע, הכינו קעריות קטנות עם מטבלים שהילדים אוהבים כמו קטשופ, אלף האיים, חרדל, מיונז או כל מטבל אחר, ותנו להם לטבול את הירק שהכי נראה להם – אל תכווינו אותם לאחד מסוים, תנו להם להחליט לבד. כשניסיתי בפעם הראשונה את השיטה הזו על הילדים שלי זה התחיל בסירוב, אבל לאחר שהם ראו אותי טובל ירקות ואוכל תוך כדי שאני מציע להם, הם התרצו, ניסו וממש אהבו.
אם גם זה לא עוזר, נסו את שיטת ההמתקה הבריאה: פזרו להם מעט סוכר חום מעל גזר, מלפפון או עגבנייה ותנו להם לטעום, או לחלופין נסו להשרות את הירקות במעט מיץ שזיפים, לצפות במעט פירורי לחם ואז לאפות או לטגן אותם; הגישו את התוצאה לילדים עם או בלי רוטב ליד, ואל תגידו להם מה זה מכיל – שיחשבו שזה שניצל מבחינתכם. אם הם יאכלו את הירקות כך ויראו שגזר או גמבה ודומיהם זה לא כל כך נורא כמו שהם חשבו, בפעמים הבאות הם יאכלו אותם טריים.
10 דרכים יצירתיות לגרום לילדיכם לאכול מזון בריא: אימא וילד מבשלים יחדיו

7. בצעו ספירת בוקר

ארוחת הבוקר היא הארוחה החשובה ביום לדעת דיאטנים ומומחים רבים ברחבי העולם, אך לצערנו לא תמיד יוצא לנו להקפיד עליה. לכן כדאי להתחיל את היום, גם אם הוא לחוץ, בהכנת מזון בריא ומזין שמכיל סיבים תזונתיים, ירקות, פרי, ולפחות 2 כוסות מים. יש לשים לב שכמות הקלוריות לא תעלה על 350-400 קלוריות, שזו הכמות המומלצת על פי רוב יועצי התזונה. צרו תפריט מעניין ומגוון, כזה שילדיכם אוהבים, ושדרגו אותו עם מוצרים ורכיבים בריאים למיניהם; לרעיונות לארוחות בוקר בריאות ומזינות וחטיפים מיוחדים לחצו כאן.

8. תנו להם לבשל

מבחינת רוב הילדים, אין דבר שאהוב עליהם יותר מאשר לבשל ולהכין לעצמם את האוכל שהם יאכלו. למרות שלעיתים אנו ההורים נרתעים מהרעיון, כדאי לנו "לעשות חושבים" בעניין ולאמץ שינוי מחשבתי, מכיוון שעל ידי כך אנו מעניקים בטחון עצמי ועצמאות לילדינו. חשוב לציין שלא בכל גיל אפשר לעשות הכל, לכן מומלץ לבצע את שילוב הילדים בעבודת המטבח בשלבים ועל פי יכולות. לדוגמה: בגיל צעיר ממש (עד 7-8 נניח) אפשר לתת להם להחליט על תפריט ארוחת הצהריים או הערב וללכת איתם לחנות לבחור מצרכים. אם הם מסוגלים לחתוך לעצמם סלט, תנו להם להכין אותו ולהיות שותפים פעילים, עמדו לידם והדריכו אותם, והכל כמובן בתנאי שיש לכם כלים המותאמים לילדים כמו סכין פלסטיק וכדומה. בהמשך, כשיגדלו יותר, למדו אותם לבשל ולאפות כהכנה לחיים - בהתחלה עזרו להם ובהמשך רק עמדו לידם והשגיחו. בסופו של תהליך אתם תיהנו מעצמאותם והם ייהנו מהעשייה ומההרגשה שסומכים עליהם.
10 דרכים יצירתיות לגרום לילדיכם לאכול מזון בריא: אבטיח ופירות יער עם צורות מסודרים על צלחת

9. הוסיפו סויה

גם אם לילדיכם אין אלרגיה לחלב ולמוצריו, כדאי לכם לתת להם לשתות חלב סויה; זהו מקור מצוין לפיטוכימיקלים – נוגדי חמצון המסייעים לגוף במניעת מחלות, ובנוסף ניתן לצרוך אותו לאחר אכילת כל סוגי המאכלים, דבר המעניק לו יתרון בעיקר בקרב שומרי כשרות. אם ניסיתם לתת לילדיכם חלב/מעדני סויה או מוצרים המכילים בתוכם סויה ונתקלתם בסירוב מצדם, אל תתייאשו! נסו לשלב להם אותם בדרכים אחרות כמו בתוך פירה, רטבים או במתכונים אחרים שתוכלו למצוא כאן.

10. הציגו את השינוי בצורה נכונה

המשפט "כל ההתחלות קשות" מקבל משמעות חזקה יותר כשמדובר בניסיון לסגל אורח חיים בריא במשפחה, אך כמו כל שינוי בחיים - הגישה היא המפתח להצלחה. אם תראו לילדים שדרך החיים החדשה שסיגלתם עבורכם ועבורם היא דבר שקל להתמודד איתו ותשמשו דוגמה ראויה, הם לא יאכזבו אתכם ואולי עוד יפתיעו אתכם לטובה ויעזרו לכם. תוכלו לעשות זאת במספר דרכים נחמדות שילהיבו אותם, כמו ליצור פינוקים בריאים ומיוחדים שתוכלו לנשנש פעם בכמה זמן, לקשט מזון וליצור ממנו דמויות לארוחות שונות, או להזמין אליכם את המשפחה קרובה ולתת לילדים להיות "בעלי המסעדה" שיכינו ויגישו את המזון הבריא והמיוחד שהם עמלו עבורו.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.