print header

8 דברים שהורים יכולים לעשות כדי לעזור לילדים ללמוד מהבית

 בעבר כולנו היינו רגילים לשגרה שבה ילדים היו הולכים לבית הספר ללמוד בכל בוקר וחוזרים הביתה כדי לנוח בהמשך היום, לעשות שיעורים, ללמוד לקראת מבחנים ובעיקר לעשות את מה שהם רוצים. מגפת הקורונה שינתה את השגרה הזאת ונכון להיום ולעתיד הנראה לעין, הילדים שלנו לומדים הרבה בבית, מצב שמביא איתו שלל אתגרים וקשיי למידה. משום שכולנו היינו רוצים שלימודים שכאלה יהיו כמה שיותר יעילים ונעימים לכל הצדדים, החלטנו לאסוף עבורכם 8 עצות זהב שאתם יכולים ליישם כדי לעזור לילדים שלכם ללמוד מהבית. אתם לא חייבים ליישם את כולן, אך אין ספק שהן יעזרו לכם לעבור את התקופה הזאת בדרך הטובה ביותר ומבלי לפגוע בתהליך הלמידה של הילדים יותר מהנחוץ.
 
עצות להורים על למידה מהבית: ילד משועמם ליד שולחן עם דפי עבודה וטאבלט

1. אל תנסו ליצור אווירת בית ספר בבית

אם תנסו להשקיע זמן ומאמץ ביצירת סביבת למידה דמויית בית ספר לילדים שלכם סביר להניח שתיכשלו, ושגם אם תצליחו זה לא יהיה הדבר הטוב ביותר… נכון, צריך לוח זמנים מסוים וסביבת עבודה מסודרת, שני נושאים שעוד נרחיב עליהם בהמשך, אבל לא הרבה מעבר. במקום זאת, אמצו את העובדה שהילדים שלכם צריכים לפתח יכולות חדשות כדי ללמוד בסביבה חדשה, וזה לא בהכרח הדבר הכי גרוע בעולם. אז אם הילדים לומדים בפיג'מה שלהם או שהמוח שלהם "מתעורר" לחלוטין רק בשעה יחסית מאוחרת ואז הם מתחילים לעבוד, קבלו את השינויים האלו והבינו שאם אין להם השפעה שלילית ישירה על הלימודים, אפשר ללמוד איך לחיות איתם.

2. צרו לוח זמנים גמיש ללימודים מהבית

אם לילדים שלכם אין מפגש כיתתי או שיחת וידאו עם המורים, אפשר להיות גמישים למדי עם לוח הזמנים שלהם. יחד עם זאת, עדיין צריך מסגרת כללית שתגדיר זמני עבודה והפסקה, הקדשת זמן לנושאי לימוד שונים וכדומה. ה"טריק" הוא למצוא את המקומות שבהם אפשר להתחשב בילדים ולהפוך את הלמידה מהבית לקלה יותר, למשל ללמוד חשבון בבוקר במקום בצהריים, לפצל הפסקות כדי לאפשר לילדים לנוח באמצע מפגש עם נושא מאתגר וכדומה. במקביל, זכרו ששגרת הלימודים משפיעה על כל החיים של הילדים שלכם, ושעכשיו יכול להיות שהם ירצו לאכול צהריים בשעות שונות מבעבר, יחפשו דרכים לפרוק אנרגיה במקום שיעורי התעמלות או פעילות בחצר המשחקים ועוד. נסו לגלות פתיחות לשינויים האלו ואל תהיו מקובעים ללוח זמנים נוקשה שלא לצורך, זה כאב ראש מיותר לכם ולילדים שלכם.
עצות להורים על למידה מהבית: נערה לומדת עם ספרים

3. נצלו את ערבי הסרטים שלכם לטובת הלימודים

בזמן שכולנו שומרים על ריחוק חברתי כדי לשטח את עקומת הדבקה מחלת הקורונה, אנחנו מבלים הרבה יותר זמן עם המשפחה וסביר להניח שחלק ממנו מוקדש לצפייה משותפת בטלוויזיה. תוכלו לנצל את הזמן הזה כדי לעורר את העניין של הילדים שלכם בתכנים שהם לומדים או לעזור להם ללמוד על תקופה או אירוע משמעותיים בהיסטוריה. לצורך כך אתם צריכים כמובן לעשות קצת עבודת הכנה ותחקיר כדי לראות איזה סרט או תוכנית מתאימים לחומר הלימוד של הילדים שלכם ולנסות למצוא עבורם תכנים שנאמנים למציאות ולא מכילים אי דיוקים מהותיים. אם לא תצליחו למצוא סרט או סדרה שעונים על הצרכים שלכם, פשוט מצאו כל תוכן מעשיר ומבדר אחר שכל המשפחה יכולה לצרוך ביחד וללמוד משהו חדש תוך כדי. 

4. זכרו: איכות עדיפה על פני כמות

הורה אחד מקדיש 10 דקות לפתרון תרגילי חשבון עם הילדים שלו וביחד הם מצליחים לענות על 5. הורה אחר מקדיש 45 דקות לבקשות בלתי פוסקות מהילדים שלו שיתחילו לעשות שיעורים ואחרי הרבה צעקות ובכי הם פותרים 10 תרגילים. באיזה מקרה לילדים תהייה חווית למידה נעימה ויעילה יותר? התשובה היא כמובן הראשון, ואתם צריכים לזכור את העיקרון הזה בכל מקרה שבו אתם מנסים לגרום לילדים שלכם להספיק כמה שיותר ולעשות כמה שיותר עד שזמן הלימודים שלהם בבית נגמר באופן רשמי. במקביל, נסו להקדיש מהזמן שלכם כדי ללמוד ביחד איתם ולעזור להם להתמודד עם חומר שהם מתקשים בו. אם יש לכם לוח זמנים בעייתי משום שאתם עובדים מהבית או מסיבות אחרות, זכרו שגם אתם יכולים להתמודד אחרת עם כל המצב הזה שנקרא "תקופת הקורונה" אם תהיו קצת יותר גמישים בדומה לאופן שהוצג בסעיפים הקודמים.
עצות להורים על למידה מהבית: אימא ובת ליד מחשב נייד

5. צרו מספר מצומצם של פינות למידה עבור הילדים

באופן עקרוני, כדי להגיע ליעילות מרבית בלימודים מהבית לילדים שלכם צריכה להיות סביבת עבודה נוחה ומסודרת, אבל זה לא תמיד רעיון טוב לקבוע אך ורק פינה אחת עבורם. הרי ילדים זה "עם" עם המון אנרגיה שנוטה להשתעמם בקלות, אז לפעמים כמה פינות עבודה שונות יכולות לעזור להם ללמוד בלי הסחות דעת שפוגעות ביעילות של הלמידה שלהם ופשוט מבזבזות זמן. אפשר לקבוע פינה בחדר מזרחי שמקבל הרבה אור לצורך למידה בשעות הבוקר, להפוך מתחם מסוים בסלון או בחצר לפינת עבודות מלאכה, להכניס שולחן לחדר העבודה כדי שהילדים יוכלו ללמוד לצדכם למשך שעה לפני או אחרי ארוחת צהריים וכדומה. בכל רגע שבו תראו שהילדים שלכם מתקשים להישאר מרוכזים בלימודים, יכול להיות שמעבר לסביבה אחרת יעזור להם להמשיך ללמוד בהנאה ובלי להתחיל לנדוד במחשבות שלהם.  

6. הזמינו את הילדים שלכם למטבח, לחצר או למרפסת

תוך כדי הלימודים הרגילים של הילדים שלכם וגם בשעות אחה"צ והערב, נסו למצוא רגעים שבהם אתם יכולים להזמין את הילדים להצטרף אליכם לפעילות חינוכית בבית שספק אם היה לכם זמן וכוח לעשות לפני שחייכם השתנו בגלל הקורונה. ניתן לעשות זאת במטבח ולבשל ביחד מתכונים שונים שמתאימים לילדים, להסתכל החוצה מהבית וללמוד קצת גיאוגרפיה בסיסית והכרת הארץ, לצאת לחצר וללמוד על עולם הצומח ועוד. עם מספיק מחשבה מחוץ לקופסה אפשר למצוא שפע של דרכים לגרום לילדים ללמוד בעת ביצוע פעילויות שגרתיות בבית, רק צריך להקדיש לזה מחשבה ולא לשכוח להיות פתוחים לרעיונות שאולי יגיעו מה"תלמידים" שלכם.
עצות להורים על למידה מהבית: אימא ובן שוטפים כלים במטבח

7. קשרו את הלימודים לתחומי העניין של הילדים

קטנים או גדולים, לילדים קטנים יש תחומי עניין רבים ומגוונים שאתם ההורים צריכים לנצל, וזה לא תמיד קל כמו שזה נשמע. דוגמה פשוטה יכולה להיות להשתמש במכוניות או בובות הצעצוע שלהם כדי לפתור בעיות חשבון פשוטות עם עזרים מוחשיים, וברמה מורכבת יותר ניתן לשאול שאלות שקשורות למשחקי המחשב או תוכניות הטלוויזה שהם אוהבים. תחומי העניין אלו יכולים להיות בסיס גם לפעילויות מעשירות שלא בהכרח קשורות ללמידה מהבית. אם הילדים שלכם מאוד אוהבים זמר או זמרת מסוימים, בקשו מהם לכתוב לכם חיבור על שיר שהם מבצעים ולתאר כיצד הוא גורם להם להרגיש ומדוע. 

8. היו סלחניים כלפי עצמם וכלפי הילדים שלכם

לסיום, אנחנו רוצים להזכיר לכם שהתקופה הנוכחית מלאה בלחצים ובאי ודאות עבור כמעט כל העולם. ילדים מושפעים מכך בצורה שונה מאיתנו, אך הם עדיין מושפעים. זה אומר שהם יחוו קשיי למידה, משברי התמדה, תיסכולים לא צפויים ועוד שלל אתגרים דומים. לא עם כל החוויות האלו אתם או הם תדעו כיצד להתמודד בהצלחה בפעם הראשונה או השנייה שתפגשו אותן, וזה בסדר. גם אתם לא תמיד תהיו סבלניים כפי שאתם יכולים להיות ולא תתנהגו כמו מחנכים מושלמים, זה נורמלי וזה צפוי, אז קבלו את זה כחלק תהליך ההסתגלות. אם המצב חמור, נסו להתייעץ עם הורים אחרים מהכיתה או עם המורים של הילדים שלכם, רק אל תחשבו שאתם צריכים להתמודד עם הכל לבד ושאתם חייבים להיות התמיכה הטובה ביותר בעולם עבור הילדים שלכם 24 שעות ביממה ו-7 ימים בשבוע.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.