print header

10 טיפים שיעזרו לכם לגדל ילדים יצירתיים במיוחד

  יצירתיות היא יכולת שחשובה לא רק עבור ציורים יפים או אומנות מכל סוג אחר, אלא עבור כל תחום בחיים. היצירתיות עוזרת לנו לפתור בעיות בדרכים שונות, לראות את החיים מנקודות מבט מגוונות ולא להיות מקובעים. זוהי יכולת שחשוב לפתח מגיל צעיר, שכן ככל שעוברות השנים אנחנו מתרגלים לפעול בדרכים מסוימות וזונחים אחרות – יצירתיות עוזרת לנו לפתוח את הראש לדרכים שונות ולהישאר גמישים בכל מצב. אם אתם רוצים שילדיכם יגדלו להיות אנשים יצירתיים שיודעים כיצד לפתור בעיות מסוגים שונים ללא בעיה, מומלץ מאוד שתתייחסו ל-10 טיפים הבאים ותשלבו אותם בחינוך הילדים שלכם.
 
איך לגדל ילדים שיודעים לחשוב בצורה יצירתית: ילד מצייר על דף
 

1. בטחו בתהליך ואל תתמקדו רק בתוצאה

"הן הורים והן ילדים יכולים להתרכז יותר מדי בתוצאה הסופית ולא בתהליך עצמו", כך אומרת מרי צ'רי, בעלים של סטודיו לאומנות בלוס אנג'לס ואמא לשניים. "כולם מרגישים מחויבים להכין יצירת מופת, ואם לא אז זה כישלון. אם אתם מציירים בית, לא חייב שיהיה לו מבנה בצורת ריבוע וגג משולש – זה מגביל את המחשבה. ישנם מיליון סוגים של בתים בעולם, והיופי שלהם הגיע מיצירתיות – לצייר בית שהגיע מדמיונו האישי של הילד זה תהליך מהנה הרבה יותר מהעתק של דגם קיים."

2. הטילו ספק בכל דבר

כל מי שבילה מעט זמן עם ילדים קטנים יודע שהם מומחים בשאילת שאלות, אך ככל שאנו מתבגרים, אנחנו נוטים להפסיק לעשות את זה ונכנסים למצב טייס אוטומטי מבחינת קבלת מידע. עליכם לעזור לילדכם לשמר את יצר הסקרנות, שהוא הכרחי למען חשיבה יצירתית, כך טוען ד"ר קית' סוייר, פרופסור מבית הספר לחינוך שבאוניברסיטת צפון קרוליינה. עליכם לטפח דרך שונה לראות את העולם מזו שכולנו כבר רגילים אליה – כזו שקיימות בה תהייה והבחנה בחידות שונות שמצויות סביבנו; "זאת משום שיצירתיות היא חוסר קבלה של הדברים כפי שהם ומחשבה על איך אפשר לשפר אותם", אומר ד"ר סוייר. אם אתם מראים לילד שלכם צעצוע למשל, תוכלו לשאול אותו כיצד הוא חושב שאותו צעצוע נוצר. כשילמד שהכינו אותו מפלסטיק, תוכלו להמשיך ולשאול מה לדעתו עשו עם הפלסטיק – חתכו אותו? צבעו אותו? לבסוף תוכלו לצייר את תהליך ההכנה שילדכם דמיין לו כדי להפוך אותו למוחשי יותר.
איך לגדל ילדים שיודעים לחשוב בצורה יצירתית: ילד עומד מול נהר ומסתכל עליו מעבר לגדר
 

3. עודדו הומור ביצירה ובלמידה

אם יש לכם חוש הומור, ככל הנראה שאתם כבר יודעים איך להסתכל על דברים מנקודות מבט לא שגרתיות. "הומור מאפשר לילדים לחשוב מחוץ לקופסה בדרך מהנה", אומרת ד"ר אלנה הוייקה, פרופסור לפסיכולוגיה מאוניברסיטת שפילד שבאנגליה. "כשהם רואים שהם מצליחים להצחיק אחרים, היצירתיות שלהם מקבלת פרס באופן מיידי". חזקו את חוש ההומור של הילדים שלכם ועודדו אותם להיות יצירתיים במחשבתם.

4. עזרו לילדיכם להתחיל

ילדים לפעמים רואים דף ריק וחשים רתיעה, ולמעשה כולנו ככה, אך אפילו קו קטן שכבר מופיע על הדף יכול לעזור לנו להתגבר על החשש להתחיל ליצור. זה בדיוק מה שמאט ריצ'ל, כתב זוכה פרס פוליצר של הניו יורק טיימס ומחבר ספרי ילדים, עושה עם ילדיו. "אני יושב על המחשב ומקליד כמה מילים ראשונות במסמך, למשל 'פעם הייתה ילדה קטנה', ומשאיר לילדיי להשלים את השאר. לאחר מכן אני מדבר עם ילדיי על הרעיונות שלהם לפרטי פרטים, ובמקרה הזה למשל, בו בתי כתבה על ילדה שמנגנת בגיטרה, אני שואל אותה מה ההבדל לדעתה בין ילדה שלא מנגנת בגיטרה לבין ילדה שכן מנגנת בגיטרה". לטענתו של מאט זה עוזר לילדים להרחיב את הרעיון שלהם. הוא מוסיף ואומר שהוא נמנע מלערוך להם את הרעיונות, ואפילו קרה לו שבתו כתבה שהוא שמת בסוף אחד הסיפורים שלה. הוא לא אמר לה "פגעת ברגשותיי" או משהו בסגנון משום שהוא לא רוצה להכתיב לה את הנושאים שאותם היא לא יכולה לחקור כשהיא מרגישה יצירתית.
 
למרי צ'רי יש מנהג דומה בביתה: "אני מכינה סוג של 'הזמנה' לצייר כשהילדים ישנים ומניחה אותה על השולחן ליד דף נייר, צבעי מים ואגרטל עם פרחים. ילד אחד יכול לבחור לצייר את הפרחים, בעוד שהאחר יבחר לצייר משהו שונה לגמרי, אך העיקר הוא שהיכולת להיות יצירתיים תהיה זמינה עבורם. רעיון אחר הוא לקחת קופסת נעליים ודבק נייר, ולהגיד לילדים "מעניין אם אפשר להכין רובוט מהקופסה הזו..." – הילדים שלכם כבר ידעו מה לעשות.
איך לגדל ילדים שיודעים לחשוב בצורה יצירתית: ילד מצייר עיגולים צבעוניים עם גירים על הרצפה

5. היעזרו בילדיכם כדי לפתור בעיות

הרעיונות היצירתיים הטובים ביותר הם לא רק כאלה שמחדשים, אלא כאלה שהם שימושיים, ותוכלו להיעזר בילדיכם כדי לפתור בעיות שונות בדרך יצירתית ושימושית: שאלו למשל "איזה סוג של צעצוע נוכל להכין לכלב כדי שלא ישתעמם כשאנחנו לא בבית?" או "מה אפשר לעשות בנוגע לחומרי המחזור שאנחנו אוספים ואוגרים?". סיעור מוחין שכזה ויישום הרעיונות שעולים ממנו מאפשרים לילדים להתאמן בפתירת בעיות, ובו זמנית מערבים אותם במאמץ היומיומי שלכם לפתירת בעיות ועוזרים לחזק את הקשר ביניכם.

6. היו מודל לחיקוי ושמשו דוגמה

דינה גז'רסטן, מייסדת בית ספר מקוון ליצירה ואמא לילד בן 9, אומרת שהיא תמיד משלבת את בנה בפרויקטים שהיא עובדת עליהם; "אני מכינה הרבה דגמים קטנים של בתי בובות, רהיטים ופרטי מזון, והילד שלי נדבק בהתלהבות ובאנרגיות שלי ורוצה לנסות לעשות זאת בעצמו. כשילדים רואים אמן יוצר משהו מאפס, גם הם רוצים ללמוד איך לעשות את זה". אתם לא חייבים להיות אמנים כמו דינה, ותוכלו פשוט לתת לילדיכם לראות אתכם סורגים או אפילו פשוט בוחרים עיצוב חדש לבית. "תנו להם לראות אתכם פועלים ביצירתיות", אומרת דינה, "הסבירו להם מה אתם עושים ומצאו דרכים לשלב אותם בתהליך – זה יכול להיות גם בישול במטבח".
איך לגדל ילדים שיודעים לחשוב בצורה יצירתית: אבא מציג לבתו בובה

7. חשפו את ילדיכם לנקודות מבט שונות

"ראיית דברים מנקודות מבט שונות עוזרת לכם להסתכל על העולם בדרכים חדשות", כך אומרת ד"ר ק. ה. הים, רופאה ופרופסורית במכללת וויליאם ומרי שבברוקלין, ארה"ב, שלומדת בעצמה על נושא יצירתיות בקרב ילדים. תוכלו לקבל נקודות מבט אחרות על ידי העלאת שאלות שקשורות להנחות שלכם. קריאת ספרים מתרבויות אחרות יכולה לעזור בכך; "בקשו מילדיכם לדמיין את עצמם בנעליים של הדמות ושאלו אותם מה הם היו עושים – במהרה תראו איך היצירתיות נשפכת מהם". 

8. השאירו לילדיכם זמן חופשי לעצמם בלוח הזמנים שלהם

"ילדים צריכים לעסוק גם בפעילויות ללא הדרכה ועל פי בחירה שלהם", כך אומר ד"ר סוייר. הפעילות המעשירה ביותר לא חייבת להיות שיעורים פרטיים בשפה חדשה או במתמטיקה, אלא גם שעת משחק בארגז החול או בערימת עלים. ילדים שעוסקים בפעילויות שכאלה, בהן היצירתיות שלהם משחקת תפקיד חשוב, יכולים לקבוע לעצמם מטרות בקלות רבה יותר בעתיד ולפעול למענן ללא עזרה מההורים, זאת על פי מחקר שנערך בשנת 2014.
 
פירוש הדבר הוא שלפעמים יהיה עליכם לשמוע "אבא/אמא, משעמם לי" ולתת לילדים למצוא לעצמם תעסוקה. שיעמום מעודד חלימה בהקיץ, וזהו מצב שבו המוח נודד ומאפשר לראות דברים בדרכים שונות. במחקר אחר שנערך באותה השנה לדוגמה, נחקרים שהתבקשו לקרוא ספר טלפונים בקול עלו על שימושים טובים יותר לכוסות חד פעמיות מאשר אנשים שלא עסקו בפעילות משעממת קודם לכן. חשבו על השיעמום שילדיכם חווים כהפסקה עבור המוח שלהם לצבירת אנרגיות ורעיונות חדשים.
איך לגדל ילדים שיודעים לחשוב בצורה יצירתית: ילד משליך עלי שלכת לאוויר

9. עזרו לילדיכם להתמיד

ניסיון לפתור בעיות דורש מאיתנו להשקיע אנרגיה במחשבה, וזה עלול להתיש, לתסכל ולגרום לנו לעתים לוותר. כדי שזה לא יקרה לילדיכם, חשוב שתראו להם את הערך של המאמץ שלהם ושתדרבנו אותם לא להרים ידיים מהר מדי. "פעמים רבות ילדים חושבים שיצירת אומנות נעשית תוך מספר דקות", אומרת צ'רי. "אני שואלת את הילדים שלי בנוגע לתהליך עצמו ואומרת: 'שמתי לב שבחרת את הטוש הכחול – אני תוהה מה הטוש הבא שתבחר'', או 'מעניין מה יקרה אם ננסה להוסיף נייר מפיות ליצירה הזו'". העניין שאתם מביעים יעודד את הילדים להמשיך ליצור, וזה יעזור להם לחזק את "שריר" היצירתיות שלהם.

10. תמכו בתשוקה של ילדיכם

ד"ר קים מציינת שהישגים יצירתיים גדולים, כמו למשל יצירת מופת קלאסית או פיתרון אמיתי להתחממות הגלובאלית, דורשים תקופה ממושכת של התנסות והתמחות אשר עוזרת לפתח את היכולות שאנו צריכים לבנות לשם כך. הדבר החשוב ביותר הוא לפתח תשוקה לנושא, אשר תספק דלק ליצירתיות ודבקות במטרה. ד"ר סוייר מסכים איתה ומוסיף: "ישנן שלל ראיות לכך שיצירתיות מתמשכת מגיעה ממוטיבציה אישית". חשפו את ילדיכם לכמה שיותר תעסוקות – ריקוד, תכנות במחשב, ספורט מסוגים שונים וכדומה, ונסו לראות מה הדבר שמלהיב אותם ביותר. אם הם מתאהבים ברובוטיקה למשל, מצאו דרכים לעודד את ההתלהבות הזו בחוג או ברכישת ציוד שיעזור להם לפתח את עצמם בתחום – יתכן שתגלו שהתשוקה הזו תהפוך להיות הדבר שמאיר את חייהם ושבו הם מצטיינים ביותר.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.