print header

10 דרכים בהן המשחק בחוץ תורם לאינטליגנציה של הילדים

  אם נתבקש לחשוב על זיכרונות הילדות המאושרים ביותר שלנו, ייתכן מאוד שחלקם יהיו קשורים לזמן בו בילינו עם החברים במשחק בחצר או בגינה. ריצה, קפיצה בחבל או משחק בנדנדה היו חלק בלתי נפרד מהילדות של רבים מאתנו, אולם נראה שהרבה השתנה מאז ועד היום. כיום ילדים מבלים בממוצע רק 30 דקות במשחק מחוץ לבית מדי יום, ולעתים אף פחות מכך. במחקרים שנערכו בארצות הברית נמצא כי ילדים מבלים עד כ-7 שעות מול המסך ביממה, וחלקם מדווחים כי הם מעדיפים לשחק במשחקי וידאו או להתכתב עם חבריהם בסמארטפון, במקום לפגוש אותם במציאות. זאת למרות שמשחק בחוץ הוא לא רק מקור להנאה, אלא גם פעילות שתורמת לבריאותם הפיזית, ובמקביל מפתחת כישורים שמעודדים אצל הילדים אינטליגנציה גבוהה יותר. אלה הן 10 הדרכים בהן משחק בחוץ הופך את ילדיכם לחכמים יותר, ואין ספק שלאחר שתתוודעו אליהן תעודדו אותם לעזוב את הסמארטפון או את המחשב לעתים תכופות יותר.
 
ילדים משחקים בחוץ
 

1. מעודד את היצירתיות

משחק בחוץ מעניק לילדים השראה להיות יצירתיים בכל מה שהם עושים, ולהשתמש בדמיון שלהם כדי להמציא תרחישים שאינם חלים בעולם האמתי. להבדיל מהסמארטפון או אפילו ממשחקי קופסה רגילים שהכללים בהם הם מוגדרים וקבועים, שפע החומרים הטבעיים שקיימים בחוץ כמו סלעים מעניינים, עלים צבעוניים ופרחים, מספקים לילדים קרקע לביטוי עצמי ומאפשרים להם להמציא את החוקים למשחק משלהם. למדו את הילדים להתבונן ולשאול שאלות, ועודדו אותם לחשוב על שימושים יצירתיים לצדפים או למקלות שהם מוצאים.
 

2. מפחית לחצים

ממצאי מחקרים בתחום הנפש ומצב הרוח העלו כי שהייה בסביבה המוארת בקרני השמש מסייעת להפחית תחושות של חרדה ומתח בקרב אנשים. בנוסף, העובדה שלמשחק בחוץ אין כללים מוגדרים מורידה מהילדים את הלחץ להבין את החוקים או לשחק בצורה מסוימת, עוזרת להם להרגיש שאין דרך בה יוכלו לטעות ומאפשרת להם לשחרר את התחושות שהצטברו בהם במשך היום בבית הספר או בגן. חלק מהילדים עלולים להגיב בכעס, עצב או אפילו אלימות להצטברות של חוויות שליליות שעברו עליהם במשך היום, והיכולת לרוץ או לקפוץ בשטח פתוח תחת אור השמש יכולה לעזור להם להשתחרר מהן בקלות רבה יותר.
 
ילדים משחקים בחוץ

3. מפתח את החושים

היציאה החוצה היא חוויה שמעוררת את כל החושים, דבר שהוא פשוט בלתי אפשרי כאשר יושבים על יד מחשב או משחקים בסמארטפון. כאשר ילדכם צועד בחוץ הוא מרגיש את האבנים תחת כפות רגליו, שומע את הציפורים, מריח את הפרחים וצופה בעננים, וגירוי החושים בצורה הזו מאפשר לו להיות פתוח יותר לחוויות חדשות, גם כאשר מדובר בתחומים הקשורים ללימודים שלו. 
 

4. משפר את הריכוז

ילדים רבים נאבקים בצורך להתמקד במשימות היומיומיות שלהם, וחלקם מתוייגים כהיפראקטיביים כשלמעשה הם רק צריכים לשחרר את האנרגיה שבהם באופן פיזי. ביקור קצר בגינת המשחקים יכול לעזור לילדים לשפר את הריכוז שלהם אפילו מבלי שהם שמים לב לכך. לאחר ששיחקו ורצו הם מרגישים משוחררים יותר, ועל ידי כך משחררים את ה"קוצים בישבן" ומוכנים לעשות את שיעורי הבית שלהם או פעילויות אחרות המצריכות מהם ישיבה שקטה וסבלנות.
 
ילדים משחקים בחוץ
 

5. תורם לוויסות השעון הביולוגי

גם הילדים שלכם מתעקשים להישאר ערים עד מאוחר ולאחר מכן מתקשים להתעורר בבוקר ומתנהלים בעייפות לאורך רוב שעות היום? כיוון שמחזור השינה שלנו מבוסס על חשיפה לאור השמש, בילוי בחוץ עשוי להיות בעל תועלת גם במישור הזה. על ידי הבילוי בחוץ יהיה לילדים קל יותר ללכת לישון ולקום באותה השעה, מה שישפר את הביצועים שלהם בכל תחום בו הם עוסקים לאורך היום.
 

6. מקדם דפוס חשיבה שמוביל לפתרון בעיות

שיעורים בבית הספר מעניקים לילדים כלים רבים, אולם היכולת לגשת נכון לבעיות היא לרוב לא אחד מהם. יציאה מהבית חושפת את הילדים לאתגרים הדורשים מהם להכיר דברים חדשים, להתנסות במשחקים שטרם הכירו ולהכיר בעזרתם ובהנחייתכם את קצה גבול היכולת שלהם, מה שיעזור להם בהמשך להתמודד עם סוגיות חשובות בהן ייתקלו. כמו כן, ילדים רבים מכירים חברים חדשים בעת המשחק בגינה, מה שעוזר לפתח את התקשורת הבין אישית ולפתור בעיות שעלולות לצוץ בהמשך החיים החברתיים שלהם, כמו למשל מתי עליהם לוותר על צעצוע, כיצד עליהם לבקש צעצוע מילד אחר, איך צריך להתנהג בתור למתקן מסוים ועוד.
 
ילדים משחקים בחוץ

7. מפתח כבוד ליצורים חיים אחרים

המשחק מחוץ לבית מעודד מפגשים לא רק עם אנשים, אלא גם עם כלבים, חתולים, ציפורים, דבורים וצמחים. כאשר הילדים לומדים שלא לפגוע בקנים של ציפורים ולא לדרוך על פרחים, הם מבינים שהם לא היצורים החיים היחידים בעולם, ושהוא מלא בשלל צורות חיים שונות בעלות מאפיינים ייחודיים. החוויה הזו עוזרת להם להיות אמפתיים כלפיהם ולכבד אותם, מה שבהמשך יעזור להם להיות אמפתיים גם כלפי בני אדם אחרים. 
 

8. מזין את גופם באושר 

הבילוי מחוץ לבית מגביר את רמות הדופמין בגוף, שהוא המוליך העצבי שאחראי בין השאר ליכולות התנועה, הקשב והלמידה, ובשילוב עם הפעילות הגופנית המוגברת, הילדים זוכים לדחיפה של אנדורפינים, שמרוממים את רוחם וגורמים להם לחייך. כמעט שאין ילד שלא נהנה ממשחק בחוץ, וחקר הדברים החדשים שנגלים אליהם בכל פעם מחדש מספק להם תחושות חיוביות שנשארות יחד איתם גם כאשר הם מתעסקים בדברים אחרים. ראיית העולם החיובית הזו עוזרת להם לגשת למטלות לא נעימות בצורה מקבלת יותר, מה שהופך אפילו את הלמידה לפעילות שהם יכולים להפיק ממנה הנאה. 
 
ילדים משחקים בחוץ

9. משפר מיומנויות שפה

כאשר אנו נמצאים בבית, במקרים רבים נבקש מהילדים להיות בשקט ולא לצעוק גם כאשר מדובר בקריאות שמחה. בחוץ לעומת זאת, אין מגבלות שכאלה על הביטוי המילולי, כך שהילדים יכולים להביע את עצמם ללא חשש כדי לתאר את מה שהם עושים או את ההתרשמות שלהם מהמשחקים השונים. במקביל, הפעילות בחוץ מאפשרת לילדים לראות במו עיניהם דברים שעד כה הם רק שמעו עליהם, כמו למשל צמחים מסוגים שונים, או ללמוד על תהליכים כמו פוטוסינתזה במקום שבו הם קורים. היכולת להתבונן ולגעת בחפצים עוזרת להם להיות קשובים יותר לסיפור שמאחוריהם, ועל ידי כך להבין ולהכיר מילים ומושגים שטרם הכירו או הפנימו. גם כאשר הם עצמם מספרים סיפורים או מפעילים את הדמיון בעת משחק, העובדה שנחוץ הסבר כדי שהשחקנים האחרים יבינו שהאבן שהם אוחזים בה היא למעשה מכונית, דורשת מהם להשתמש במשפטים ארוכים ומשפרת את יכולת הדיבור שלהם.
 

10. מפתח יכולת מנהיגות ומודעות חברתית

בעת המשחק בחוץ נוצרות קבוצות של ילדים בגילאים שונים בעלי רמות הכרות שונות, וזה דבר שלא קורה באף מסגרת קבועה אחרת כמו גן, בית ספר או חוג, בהן הילדים הם לרוב מאותה שכבת גיל או בעלי הכרות מוקדמת. כאשר ילדים מקבלים את האפשרות לשחק יחד במצב שכזה, הם זוכים לראשונה להגדיר את ההיררכיה החברתית כמעט ללא הפרעה ממבוגרים. הם לומדים לנהל משא ומתן, לעמוד על עקרונות שחשובים להם, לשוחח ולהקשיב, להגן על ילדים צעירים מהם ולהבין מתי נחוצה התערבות של גורם שלישי. כל אלה הן מיומנויות שיעזרו להם להתבלט בכל מסגרת לאורך חייהם, ואין ספק שתשמחו לחשוב שהכישורים שהם יפגינו בעתיד במקום עבודה כזה או אחר, הם דברים שעזרתם להם ללמוד עוד בגינת המשחקים. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.