print header

11 דרכים שיעזרו לכם לעודד ולחזק את ילדיכם הקטנים

כמבוגרים, כולנו יודעים שחשוב מאוד לטפח דרך חשיבה חיובית אצל ילדינו, שתעזור להם להתמודד בהצלחה עם מכשולים ולא להתייאש גם כשקשה, אך לא תמיד ברור לנו איך אפשר לפתח אותה כבר מגיל צעיר. אם אתם הורים אז חשוב מאוד שתדעו כיצד לעשות זאת, ואם אתם לא יודעים מהיכן להתחיל, איגדנו עבורכם 11 שיטות חכמות לעידוד ולחיזוק הביטחון העצמי של ילדיכם הקטנים. כל אחת מהעצות האלו תעזור לכם ולהם לטפח מסגרת חשיבה נכונה ונקודת מבט מעצימה על החיים, דברים שיעזרו לילדים שלכם במגוון רחב של דרכים בהווה ובעתיד. אם תקראו היטב את הכתבה הזו ותאמצו את ההרגלים וההצעות האלו תוכלו גם ליהנות מקשר טוב יותר עם בני משפחתכם, שפע של זמן איכות עם הקטנים שלכם ותעזרו להם להתפתח ולהגיע להישגים.
 
אימא אבא וילדה על חוף הים
 

1. "תתפסו" אותם מתנהגים טוב

רוב הורים משקיעים הרבה זמן ואנרגיה בלחפש את ההתנהגויות והמעשים הבעייתיים של ילדיהם, אך מזניחים כמעט לחלוטין את הצד השני של המטבע. כדי לעודד את ילדיכם להתנהג טוב יותר ולא לדכא את רוחם לחלוטין, יש למצוא את הזמנים והמקומות שבהם הילדים מפגינים פעולות חיוביות ואז להראות להם שדברים שכאלה לא זוכים להתעלמות. ברגעים האלה יש להעניק להתנהגות שלהם אישור והערכה בצורת מחמאה מילולית או מחווה, כגון הכנת מאכל אהוב לארוחת ערב, הקראת כמה עמודים נוספים מהספר שאתם מקריאים להם לפני השינה וכדומה.

2. שחקו במשחק "מה אם?"

שאלו את ילדיכם שאלות בסגנון "מה היה קורה אם היית מגלה שאתה יכול לעוף?" או, "איך את היית מנהלת את בית הספר או הגן אם לא היו בו מבוגרים?". ילדים קטנים יכולים להיות יצירתיים עד מאוד, אך זאת רק בתנאי שהם מקבלים במה לעשות זאת. תרגילים שכאלה מאפשרים להם לפתח חשיבה יצירתית, מעודדים אותם לחלוק אותה בדרך משעשעת וגם גורמים להם לחשוב על מגוון תחומים שקשורים לחיים האמיתיים בדרך שמתאימה לגילם הצעיר.
אב ובנו יושבים על ערסל ומדברים

3. תשבחו אותם כאשר הם מתנסים בחוויה מאתגרת במיוחד

אין דבר חזק יותר ממחמאה או מילת עידוד בזמן וברגע הנכון, ולפעמים מחווה שכזו היא הרבה יותר חזקה (ויעילה) כאשר ילדיכם מתנסים במשהו, ולא לאחר שהם הצליחו או נכשלו. לא צריך להגזים בשבחים, אבל כמו במקרה של הסעיף הראשון שבכתבה הזו, עיקר ההשפעה החיובית מגיעה מעצם העובדה שאתם שמים לב לניסיונות שלהם ומעודדים אותם. ילדים שיזכו לחיזוקים שכאלה ייהנו ממוטיבציה חזקה יותר להתמודד עם אתגרים ולנסות דברים חדשים, ובנוסף לא יתייאשו בקלות גם אם בפעם הראשונה הם לא יצליחו להשיג את מה שרצו.

4. שחקו ביחד בלגו או במשחקים דומים

אם ילדיכם משחקים בלגו, או בכל משחק דומה שמערב לבני בנייה מסוג כזה או אחר, יש לכם הזדמנות נהדרת לחזק את הביטחון העצמי שלהם ולעודד אותם להתמודד עם משימות שיפתחו את הכישורים הקוגניטיביים שלהם. לדוגמה, תבקשו מהם לבנות בית בלי גג, מכונית רק מחלקים בצבע מסוים, אזור מוכר כמו למשל יער או פארק שעשועים וכדומה. הביטחון העצמי שהם יזכו בו בעקבות ההצלחה במשימות האלו ישרת אותם רבות בהמשך החיים, ואם הם לא יצליחו, עליכם רק לנסות שוב ולתת להם מטרות קלות יותר.
ילד קטן משחק עם לבני בנייה
 

5. עזרו להם ליצור לעצמם שגרה יומית

ילדים קטנים יכולים לקבל הרבה מאוד חיזוקים ותמיכה חיובית ממסגרת כללית שתעניק להם ביטחון ותעזור להם לחזות, במידה כזו או אחרת, את מה שעמוד להתרחש ביומם. הכוונה היא לא ללוח זמנים קבוע שכולל מטלות מפורטות וציפיות מלחיצות ושאינו מסוגל להיות גמיש, אלא לסדר יום שיאפשר להם לחיות חיים בלי חששות וחוסר וודאות לגבי העתיד.  

6. קבעו להם יעד לסוף הקיץ, או כל תקופה אחרת

מבוגרים רבים נוהגים להציב לעצמם יעדים בתחילת שנה חדשה או כשהקיץ מגיע, ואין שום סיבה שאתם כהורים לא תעודדו את ילדיכם לעשות מעשה דומה, אם כי כמובן שהיעד צריך להיות מתאים לגילם ולמצבם. הצבת יעדים היא כשלעצמה יכולת שחשוב שהילדים שלכם ירכשו בשלב מוקדם של חייהם, ואם הם יצליחו לעמוד בהם, בעזרתכם כמובן, הדבר גם יתרום רבות לתחושת הערך העצמי והמסוגלות שלהם. התחילו בהצבת יעדים קטנים למשך תקופות זמן מוגבלות אך גמישות, ואז שבחו אותם על התקדמות או ספקו להם עידוד וכלים להתמודדות טובה יותר במקרה שהם מתקשים. 
ילדה קטנה אוכלת אבטיח

7. בקשו מהם לספר לכם על ה"וורדים והקוצים" בסופו של כל יום

כפי שאתם וודאי מנחשים, הוורדים הם הדברים הטובים, ובאופן ממוקד יותר, ההצלחות, שהילדים שלכם חוו בכל יום, והקוצים הם הדברים הרעים, הקשיים והאכזבות. ה"טקס" הזה יעזור לילדים שלכם להרגיש הרבה יותר סיפוק וגאווה מההצלחות שלהם, מה שיוביל לשיפור הביטחון העצמי ויעודד אותם להמשיך ולהתמודד עם אתגרים, במקביל הוא גם יעזור להם להבין שקשיים ורגעים של חוסר הצלחה הם חלק מהחיים. אפשר ואף רצוי להפוך את הטקס הזה למסורת משפחתית, שבה כולם חולקים את הוורדים והקוצים שלהם ליד שולחן ארוחת הערב או בזמן שצופים בטלוויזיה ביחד.

8. הימנעו מהמילה "אבל..."

משוב חיובי, חיזוק התנהגות רצויה והכרה בנקודות החוזק של הילדים שלנו הן כאמור פעולות שעשויות לתרום רבות לאמון העצמי שלהם ביכולותיהם. הבעיה היא שלפעמים הורים מסיימים את השבחים שלהם בביקורת קטנה, או במילים אחרות, באבל קטן. למשל: "כל הכבוד שסידרת את החדר היום, אבל הייתי רוצה שתעשי את זה לעיתים תכופות יותר", או "אני מאוד שמח שהרכבת את הפאזל החדש שלך, אבל למה לא החזרת אותו למקום?". בעקבות ניסוחים שכאלה מילות השבח המוקדמות מאבדות מכוחן והילדים עלולים להישאר עם תחושה שהם אכזבו אתכם ושלא משנה מה, הם תמיד לא בסדר. זאת כמובן הגזמה שנובעת מהעובדה שתפיסת העולם שלהם עדיין לא מפותחת ובוגרת מספיק כדי להבין שאפשר גם להלל וגם להציע שיפור במקביל, אז לפחות עד שהם יתבגרו כדאי שלא תתנסחו כך. 
ילד קטן מסתתר בתוך כריות ספה

9. חבקו את ילדיכם

כן, זה פשוט עד כדי כך – אם אתם רוצים לעודד את הילדים שלכם ולהשריש במחשבותיהם עקרונות של מסוגלות, התמודדות וכדומה, אסור להזניח את נושא המחוות הגופניות. כמו בכל דבר אחר בחיים רצוי שלא להגזים גם בתחום הזה ופשוט לזכור שלפעמים חיבוק, נשיקה או הקשבה פעילה למחשבותיהם מבלי להתערב, הן הפעולות שיתרמו לרווחתם של ילדיכם יותר מכל חיזוק חיובי אחר.

10. דברו עם ילדיכם על דברים לא מציאותיים

חלק מהסיבה לכך שילדים רבים כיום גדלים עם בעיות של דימוי עצמי, מופנמות ופחד מכישלון היא התרבות הפופולרית של היום, שלפעמים פוגעת בביטחון העצמי שלהם, כי הם לא יודעים להפריד בין מציאות לבדיה. בתוכניות טלוויזיה, מגזינים ואפילו במשחקי מחשב מוצגות תבניות מראה חיצוני ואופי שלרוב רחוקות מהמציאות. ילדים עלולים להיות ביקורתיים מאוד כלפי עצמם, לפעמים באופן לא מודע, בגלל שהם לא מתאימים לתבניות האלו. לכן חשוב מאוד לדבר עם הילדים שלכם ולהסביר להם מה אמיתי ומה לא; נסו להסביר להם שתמונות במגזין אופנה לפעמים עוברות שינויים, שהגיבור במשחק המחשב שלהם עושה דברים שאי אפשר לעשות במציאות ושהדרך בה אנו צריכים לדבר ולהתייחס זה לזה שונה מאוד ממה שרואים בחדשות, בתוכניות הריאליטי וכדומה. המטרה של שיחות שכאלה לא צריכה להיות לנפץ לחלוטין את עולם הדמיון שלהם, אלא רק לוודא שהם לא משווים את עצמם ואת העולם האמיתי לתכנים שהם רואים במחשב, בטלוויזיה ובעיתונות.
ילד קטן מול טלוויזיה

11. תנו לילדיכם להמציא חג משפחתי או משחק משותף

ילדים אף פעם לא צריכים סיבה מיוחדת כדי לשמוח או לחגוג, ואין דבר שעוזר לחזק את תחושת המסוגלת שלהם יותר מאשר אמון של האנשים הקרובים אליהם ביותר. אז למה שלא תנצלו את שתי העובדות האלו ותציעו לילדים שלכם להמציא חג מיוחד שאותו תחגגו ביחד? החג הזה יכול להיות הזדמנות בשבילם ובשבילכם להתמקד במשהו חיובי בחייכם כדי לחזק דפוסי חשיבה חיוביים, ולעודד יצירתיות ומחשבה. כמו כן ניתן גם להציע להם להמציא משחק שאותו תשחקו ביחד. אמנם יש צורך בקביעת כמה חוקי בסיס, שכן "מי יכול לאכול יותר שוקולד" הוא לא משחק חיובי במיוחד, אך אם תצליחו בכך אתם והילדים שלכם תזכו בפעילות מהנה מאוד. משחק מהנה שכזה יעשה פלאים לנפש של הקטנים שלכם ויפתח אותם יותר לאפשרויות ולהתנסויות חדשות בעתיד, כאלו שיגיעו מהם וגם חוויות חדשות באופן כללי שלא ירתיעו ואף ילהיבו אותם.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.