print header

הכירו את עקרונות ההורות המודעת של ד"ר שפאלי צברי

 "איך אוכל להיות הורה טוב יותר לילדיי?" זוהי שאלה גדולה ובעלת משמעויות רחבות שמעסיקה כל הורה שאוהב את ילדיו ואכפת לו מהם, כלומר כמעט כל אחד ואחת מאיתנו. לא קל לענות על השאלה הזו, ויש הרבה מאוד גישות המתיימרות לספק לה תשובה, אך אחת מהטובות ביותר שבהן נתקלנו היא גישת "ההורות המודעות" של ד"ר שפאלי צברי (Shefali Tsabary), פסיכולוגית קלינית ידועה ומחברת ספרים רבי מכר שהתמחתה במציאת החיבור בין פילוסופיות החיים מן המזרח הרחוק לתורות הפסיכולוגיה המערביות. למסר שהיא מביאה בגישתה ההורית יש את הפוטנציאל לשנות את החיים שלכם ושל משפחתכם בהווה ובעתיד, אז אתם מוזמנים לגלות מה היא בדיוק גישת "ההורות המודעת", מה הם העקרונות שעומדים מאחוריה וכיצד הם יישנו את חייכם.

עקרונות הורות מודעת של דוקטור שפאלי טסברי: משפחה של אבא, אמא וילד מחייכים

מה היא גישת ההורות המודעת של ד"ר שפאלי צברי?

בספרה "ההורות המודעת" מסבירה ד"ר שפאלי צברי את ההורות המודעת כך: "אתם אולי מאמינים שהאתגר החשוב ביותר שניצב בפניכם הוא לגדל את הילדים שלכם כמו שצריך, אך יש לכם משימה חיונית אפילו יותר שאתם צריכים להקדיש תשומת לב אליה, והיא כינונה של הורות משפיעה. המשימה היא למעשה לעורר את עצמכם להיות ההורים המודעים והנוכחים ביותר שאתם יכולים להיות". מתוך המחשבה הזו משרטטת ד"ר צברי 4 עקרונות מנחים להורות מודעת:

1. הכירו בילדכם כישות בפני עצמה

זהו והבינו כי גם לילדיכם יש חלומות, שאיפות, מזג רוח, דעות וכישרונות ששייכים להם בלבד. על הורים מודעים לעשות את הטוב ביותר שלהם כדי שילדיהם יממשו את האני-העצמי שלהם באופן האותנטי ביותר.

2. קבלו את החיים של ילדיכם כפי שהם

במקום לנסות לשנות את ילדיכם או את סביבתכם כדי להרגיש נעים יותר עם עצמכם, התחילו בהפיכת התגובות השיפוטיות שלכם למודעות יותר. השתמשו בשיפוטיות, בביקורתיות ובפחדים שלכם כהזדמנות לפנות אל תוך עצמכם ולבחון את התפיסות והאמונות שלכם.

3. שימו את הקשר עם ילדיכם במקום הראשון

ודאו שילדיכם מרגישים מוגנים, מורגשים, נשמעים ומובנים כשהם בסביבה שלכם. לימדו כיצד לווסת את הרגשות שלכם כך שתהיו מסוגלים להתייחס לילידכם בכבוד, אמפתיה ובגרות. ההורות המודעת היא דרך מחשבה שבה הבחירות שלכם נעשות על מנת לסייע לתחזק קשר קרוב וחזק עם ילדיכם.

4. הציבו גבולות ממקום של מודעות עצמית ומחשבה על טובת הילד

אל תשתמשו בעונשים ותגמולים כדי ליצור מערכת משמעת של שליטה על ילדיכם. השתדלו תמיד לחפש ולהבין את הצרכים והתחושות שעומדים מאחורי התנהגותם. הורה מודע מכיר את הנטייה להציב לילדים גבולות נוקשים כדי לשרת את האגו שלו ולהתגבר על חרדות ופחדים – ומתנגד לפיתוי לפעול מהמקום הזה.

עקרונות הורות מודעת של דוקטור שפאלי טסברי: אם מנשקת את הילדה שלה על לחיה

כך תיישמו את גישת ההורות המודעת בחייכם ועם ילדיכם

כדי ליישם את הגישה והעקרונות עליהם מדברת ד"ר שפאלי צברי, אתם מוזמנים להכיר 15 צעדים קטנים שכדאי לכם לקחת על מנת להפוך להורים מודעים: 

1. התמקדו במטרה ארוכת הטווח שלכם 

חוסר משמעת ואי ציות מצד ילדכם עלול לעורר אצלכם תחושות שליליות וזה טבעי, אך אם אתם לא מסוגלים לווסת את הרגשות שלכם באותו הרגע, אתם עלולים להיכשל כהורים מודעים. המפתח בהורות מודעת הוא להתרכז תמיד במטרות ארוכות הטווח שלכם – לבנות קשר אמיתי של אהבה, אמון ואמפתיה, במקום בכל רגע נתון לאבד את שלוות הנפש רק כי הילד לא מוכן לבצע משהו שביקשתם ממנו.

2. הקשיבו יותר ודברו פחות  

הקשיבו תמיד למה שיש לילדכם לומר; הקפידו לשאול אותו שאלות ולהאזין לתשובותיו כדי להבין את נקודת המבט שלו על החיים. בדרך הזו ילדכם ירגיש שקולו באמת נשמע ושיש לו ערך בעולם.

עקרונות הורות מודעת של דוקטור שפאלי טסברי: הורה וילד יושבים על ערסל ומדברים ביחד

3. סלחו להם

לטעות זה אנושי, וזה נכון עוד יותר כשמדובר בילדים - אל תענישו אותם על שגיאותיהם, אבל תנו להם להבין מה הם עשו לא נכון. סלחו להם כך שיזהו שיש לכם כוונות טובות וישתדלו שלא לחזור עוד על טעויותיהם.

4. התחברו לתחושת הקיום של ילדיכם

אתם צריכים לראות ולהכיר את ילדיכם ברמת הליבה שלהם, ולהתחבר לכך, במקום לראות רק את הצד החיצוני שלהם. תוכלו לעשות זאת רק אם תהיו נוכחים (בגוף, במחשבה ובנשמה) לצד ילדיכם באמצעות כל סוגי התקשורת האפשריים.

עקרונות הורות מודעת של דוקטור שפאלי טסברי: הורה מנשק את ילדתו

5. פתרו את הבעיות שלכם לא מול הילדים

לפעמים, כשהילדים "דורכים" שלא בכוונה על נקודה רגישה אצלכם או נוגעים בתמימותם בעצב חשוף, קשה לקבל זאת בשלווה ולא להתפרץ. לכן חיוני עבורכם לפתור את כל אותן בעיות וענייני עבר שמכבידים עליכם לפני שהם פוגעים בילדכם ברגע של חוסר תשומת לב. עשו זאת באמצעות שיחה כנה עם בן או בת זוגכם או פשוט על ידי התחברות אל האני-הפנימי שלכם והשגת שלווה. אסור שחוסר הביטחון שלכם ישפיע על ההורות שלכם.

6. היו אדיבים בתקשורת שלכם עם ילדיכם

 דברו אל ילדיכם כמו שאתם מדברים אל אדם מבוגר – כבדו אותם והיו אדיבים. כהורים, אתם המורים והמחנכים הראשונים של ילדיכם, לכן למדו אותם כיצד לתקשר כמו גם כיצד להגיב לאחרים. בדרך הזו, ילדיכם ייקחו מכם את הלמידה וההכלה הרגשית וישתמשו בה מאוחר יותר, בבואם ליצור קשרים בעצמם – דבר שיעזור להם מאוד.

עקרונות הורות מודעת של דוקטור שפאלי טסברי: אב ובנו עומדים אחד מול השני בידיים שלובות

7. צרו סביבה אוהבת ושלווה

ילדיכם סופגים את כל מה שקורה מסביבם, לטובה או לרעה. לאור כך כדאי שתיצרו עבורם סביבה חיובית, מעודדת ובטוחה למשחק, לימוד וחקירת העולם. כל רכיב שלילי או מזיק בסביבתם יכול להשפיע עליהם לרעה ולהוביל להתפתחות מעצורים או פחדים.

8. התנהגו בדרך שאתם רוצים שילדכם ינהג בה

ילדים לומדים הרבה יותר ממה שאתם עושים בהשוואה למה שאתם אומרים. לכן לפני שאתם אומרים להם לעשות משהו, תראו להם אותו דרך ההתנהגות שלכם; צרו התאמה בין המילים שלכם לבין המעשים שלכם, והיו עקביים – אם לא תעשו זאת, אתם עלולים לבלבל את ילדיכם. למשל אם אתם רוצים שילדיכם לא יצעקו וירעישו, אל תגידו להם את זה בשיא קולכם, כי אז הם ישאלו, ובצדק: "אבל אימא/אבא, למה אתם צועקים?"

עקרונות הורות מודעת של דוקטור שפאלי טסברי: אישה ובתה יושבות יחד מול המחשב

9. צרו שגרת יומית

באמצעות שגרה של פעילויות יומיומיות ילדיכם יידעו אילו דברים צריכים להיעשות, מתי ואיך. הרגלים שכאלה עוזרים לילדים לפתח סדר בחיים, וככל שהם יתקבעו אצלם כבר בגיל הילדות המוקדם, כך יוקל עליהם להתנהל לאורם בטבעיות גם בהמשך. חשוב לזכור שילדים מרגישים מוגנים כשיש שגרה והרגלים בחייהם.

10. היו אמפתיים

לפני שאתם מגיבים להתנהגות כזו או אחרת של ילדיכם, עצרו רגע, קחו נשימה ארוכה ונסו לשקף לעצמכם איך הייתם מתנהגים אם הייתם במקומם במצב המסוים הזה. זה יכול לעזור לכם לגבש נקודת מבט נכונה ולהגיב בהתאם; כשאתם אמפתיים, ילדיכם מבינים שהם יכולים לסמוך עליכם ולחפש אחר עצתכם הטובה.

עקרונות הורות מודעת של דוקטור שפאלי טסברי: אם מחבקת את ילדה הבוכה

11. אהבו את ילדיכם ללא תנאים

כל אחד מאיתנו אוהב להיות נאהב, והדבר כמובן נכון גם לגבי ילדים. לכן חשוב שתספקו לילדיכם רשת בטחון של אהבה ותגרמו להם להרגיש בטוחים ומוגנים. ילדים הם מהירי תפיסה וקולטים בזריזות את הרגשות והתחושות של הוריהם, אז כל תחושה שלילית שאתם משדרים להם יכולה לבלבל אותם ולעורר בהם חשש – לכן השתדלו כמה שיותר להתייחס אליהם באהבה גדולה ולא לתת לבעיות השונות בחיים שלכם לחדור אל היחסים איתם.

12. חלקו איתם את מטלות הבית

הקצאת חלק ממטלות הבית הפשוטות לילדיכם תגרום להם להרגיש לא רק כבעלי אחריות, אלא גם כחלק מהותי מהמשפחה; תזכרו תמיד להודות לילדיכם לאחר מכן על כך שהשלימו את המשימות שהוקצו להם ועל העבודה הטובה שעשו – ותראו הרבה ברכה בעמלם ובעמלכם.

עקרונות הורות מודעת של דוקטור שפאלי טסברי: ילד עוסק בשטיפת כלים

13. דחפו את היכולות של ילדיכם קדימה

עליכם לזכור שלכל ילד יש פוטנציאל וכישרון, וכל מה שאתם צריכים לעשות זה לעודד אותו לצעוד קדימה ולממש אותם. זהו את הכישרונות של ילדיכם ועזרו להם להפוך אותם למומחיות. עודדו אותם להתעניין במגוון תחומים, שוחחו איתם עליהם והיו מעורבים (במידה מסוימת) בפעילויות השונות שלהם, כדי שהם יבינו שיש להם את התמיכה שלכם.

14. צרו קשרים וטפחו אותם

חשוב שתדעו לייצר קשר חזק ומתמיד עם הסובבים אתכם – בני זוגכם, קרובי המשפחה וחברים; הדגישו בפני ילדיכם את החשיבות שבמערכות יחסים בריאות והאושר שהן מביאות לחיים.

15. הישארו בריאים ומאושרים

אתם ודאי מאחלים ומקווים שילדיכם יישארו מאושרים ובריאים כל ימי חייהם; בשביל זה עליכם לחוש כך ולהשתדל לחיות גם אתם חיים בריאים ככל הניתן. הסבירו לילדיכם את החשיבות שבשגרה בריאה והקפדה על אורח חיים פעיל וספורטיבי. עבור ילדיכם אתם יכולים להיות הכל – נצלו זאת כדי להחדיר בהם את ההבנה בדבר חשיבות בריאות הגוף והנפש.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.