print header

14 תרגילים יצירתיים ויעילים שישמרו על המוח שלכם חד מתמיד

 כולנו רוצים לשמור על מוח חד ויצירתי, וליהנות מזיכרון נהדר ומיכולת להיות פעילים ועצמאיים לאורך מרבית חיינו. הבעיה היא שעם השנים התהליכים השונים שמחלישים את הגוף משפיעים גם על המוח שלנו, אולם לצד שינויים טבעיים שאינם ניתנים למניעה קיימים מגוון דברים שתוכלו לעשות על מנת "לאמן" את המוח שלכם ממש כמו בחדר כושר. בשעה שרובנו משתדלים לעשות זאת על ידי פעולות כמו שינון שירים או פתירת תשבצים וחידות היגיון, 14 התרגילים הפשוטים הבאים יעזרו לכם ליהנות מאותם היתרונות ואף למעלה מכך, בדרך יצירתית, מהנה ויעילה. נסו את האימון הנוירובי שלפניכם במהלך שגרת הבוקר או בכל רגע פנוי אחר, וכבר לאחר זמן קצר תוכלו לחוש בהבדל.
 
איור של מוח
 

מהו אימון נוירובי?

אימון נוירובי (Neurobic exercises) הוא סדרה של תרגילים ייחודיים המעניקים למוח חוויות חדשות על ידי שילוב בין מגוון חושים בו זמנית באופן לא רגיל. כאשר תאתגרו את חוש הריח, המגע, הטעם והשמיעה בדרכים חדשות, תצרו קשרים רבים בין האזורים השונים במוח, ועל ידי כך תגרמו לתאי העצב שלכם לייצר תהליכים שיסייעו בשיפור הזיכרון, ותהפכו אותם לעמידים יותר בפני השפעת תהליך ההזדקנות. 14 התרגילים הבאים יעזרו לכם בשיפור תפקוד המוח בדרכים שלא הכרתם!

1. צחצחו את השיניים בעזרת היד הלא דומיננטית שלכם

רגילים לבצע את פעולת הצחצוח באופן אוטומטי באמצעות היד החזקה? מחקרים הראו ששימוש בצד הנגדי של המוח, שלרוב אנו נמנעים מלאתגר, יכול לגרום להתרחבות מהירה ומהותית של אזור קליפת המוח, האחראי על שליטה ועיבוד המידע ושולט בתנועות הידיים. אתגרו את עצמכם ואת המוח שלכם לאורך שגרת צחצוח השיניים, ואל תשכחו גם לפתוח את הברז ולמרוח את המשחה על גבי המברשת באמצעות אותה היד. בנוסף, מתברר שהטריק הזה יכול גם לשמש אתכם כדי להרגיע כאבי שיניים.

2. התקלחו בעיניים עצומות

אתגרו את חוש המישוש שלכם על ידי חפיפת השיער או קרצוף הגוף בעיניים עצומות בזמן המקלחת. בצעו את הפעולות ללא שימוש בספוג רחצה על מנת לאפשר לידיכם לחוש את עורכם מקרוב, ובזכות כך לשלוח "חבילות מידע" מרובות ולא שגרתיות למוח שלכם. לרוב המחשבות שלנו זולגות לשלל התרחשויות היום בזמן שאנו מסתבנים, אולם "כיבוי" חוש הראייה יאפשר לכם להתרכז ברגע, ישחרר את המוח שלכם מדאגות מיותרות מצד אחד ויאפשר לו ללמוד מחוויות חדשות מצד שני. 
ראש מקלחת

3. שנו את הסדר של פעולות שגרת הבוקר שלכם

ממצאי מחקרי הדמיה מוחית מראים כי פעולות חדשות מאמנות אזורים גדולים של קליפת המוח, והפעילות הזו יורדת ככל שכמות הפעולות החדשות הולכת ופוחתת לטובת פעולות מוכרות שאנו מבצעים באופן אוטומטי. אחת מסדרת הפעולות האוטומטיות שמוכרות לכולנו היא כמובן שגרת הבוקר, אותה אנו מבצעים לעיתים בעיניים פקוחות למחצה. במקום להקל על עצמכם ועל המוח שלכם, נסו להכניס שינויים קטנים שיגרמו לכם להפסיק להתייחס אל הבוקר כאל מובן מאליו. התלבשו לאחר אכילת ארוחת הבוקר אם אתם רגילים לעשות זאת לפניה, צאו לטייל עם הכלב במסלול חדש או הפעילו את הרדיו על תחנה שונה מזו שאתם מאזינים לה בדרך כלל. כל אלה יעירו את המוח שלכם, ויאפשרו לכם להרגיש "חדים" יותר כשאתם מגיעים לעבודה.

4. הפכו חפצים מוכרים

התמונה ההפוכה שמתחת לסעיף הזה לכדה ככל הנראה את תשומת לבכם, אפילו אם המחשבה היחידה שעברה בראשכם הייתה שמדובר בטעות, וזו אכן מטרתה. המחשבה הזו עלולה להיראות משונה, אולם יש מאחוריה תכלית: כאשר אנו מסתכלים על דברים שממוקמים באופן הגיוני במרחב, הצד השמאלי של המוח, האחראי על החלק ה"מילולי", מסווג אותם במהירות או מסיט את תשומת הלב שלנו למקום אחר אם נוכחנו לדעת שאין לנו צורך באותו החפץ. להבדיל, כאשר החפץ שמולנו הפוך או משובש בכל צורה שהיא, החלק הימני של המוח מתערב במטרה לנסות לפרש את הצורה, הצבע והמצב של מה שמוצג לפנינו, על מנת שנוכל להסביר לעצמנו את הבעיה. לפיכך, כדי לאמן את החלק הימני, תוכלו להפוך תמונה של המשפחה שנמצאת לנגד עיניכם מדי יום, את שעון היד שלכם או את לוח השנה.  
תמונה הפוכה של משפחה
 

5. החליפו מקומות ליד השולחן

ברוב המשפחות לכל אחד יש את המקום הקבוע שלו ליד השולחן, אבל ייתכן שתרצו לשנות זאת על מנת לאתגר את המוח שלכם ולהעניק לו חוויות חדשות. החלפת מקום תאפשר לכם לדבר יותר עם אחד מהילדים האחרים, שייתכן כי לרוב אינו זוכה לתשומת לב מספקת בשעת הארוחה, לראות את החדר באופן שונה, לטעום יותר ממנות שלרוב ממוקמות רחוק ממכם וכדומה.

6. צרו הקשרים חדשים באמצעות חוש הריח

רובנו מקשרים ניחוחות עם חוויות או עם אנשים שונים, כמו למשל ריח קפה שמשויך לתחילת יום חדש או ריח עוגיות מסוימות שמחזיר אותנו לביתה של אימא. עם זאת, לאורך השנים וכחלק מהשגרה היומיומית אנחנו כמעט ולא יוצרים קשרים חדשים עם חוש הריח, ובכך מזניחים את איתגור המסלולים העצביים שבמוחנו. נסו ליצור מסלולים והקשרים חדשים על ידי הנחת תמצית ריח אהובה על השולחן שלכם בעבודה, כך שגם החלק הקשה ביותר ביום יהפוך פתאום לנעים יותר, או הדליקו נרות ריחניים מחומרים טבעיים טרם כל ארוחת ערב משפחתית. 
גבר מריח תבלינים

7. פתחו את חלון הרכב בשעת הנהיגה

ההיפוקמפוס הוא אזור חשוב בקליפת המוח שמקבל מידע ומתפקד ברכישת זיכרונות חדשים ובעיבודם. כיוון שחלק גדול מהזיכרונות שלנו מערבים ריחות מסוימים, קולות מפתיעים או מראות חדשים, כל אלה מגרים את אותו אזור ועל ידי כך מסייעים לזיכרון שלנו לתפקד טוב יותר. גם אם רוב הזמן אתם מתניידים באמצעות המכונית שלכם, נסו להעצים את כמות החוויות שלכם לאורך היום על ידי פתיחת חלון הרכב בשעת הנהיגה. גלו ערנות למה שקורה מולכם, והתבוננו סביב בשעה בה אתם עומדים ברמזור אדום. תוך זמן קצר תגלו שאתם מצליחים לזכור הרבה יותר דברים, פינות רחוב וחנויות שעל פניהם חלפתם עד היום באופן קבוע.

8. היעזרו באפליקציות כדי לאתגר את המוח

רובנו משתמשים בסמארטפון שלנו לאורך שעות היום, אולם בחלק לא מבוטל מהזמן מדובר בפעולות שאינן תורמות לנו באף צורה. החדשות הטובות הן שכיום קיימים מגוון יישומונים שיכולים לעזור לכם לשפר את היכולות הקוגניטיביות, להעשיר את הידע הכללי ולשפר את החשיבה, ועל ידי משחק פשוט תוכלו לאמן את המוח שלכם מכל מקום ובכל רגע. לחצו כאן על מנת להכיר 8 אפליקציות חינמיות ומועילות למוח.
סמארטפון

9. חפשו שימושים חדשים לחפצים מוכרים

אילוץ המוח שלנו לחשוב על חלופות יצירתיות עוזר לו להישאר חד וערני, ואחת מהדרכים היעילות ביותר לעשות זאת היא להשתעשע בחיפוש אחר שימושים חדשים לחפצים מוכרים שאתם רואים מדי יום. ילדים משתעשעים במשחקי דמיון כל הזמן, ואנו כמבוגרים מאבדים את היכולת הזו עם השנים. אם אתם מרגישים נבוכים לנסות את התרגיל בעצמכם, תוכלו לשחק במשחק הזה עם הילדים או עם הנכדים, ואין ספק שתוכלו ללמוד מהם לא מעט! חפשו 10 שימושים חדשים לספל, מחבט, אוזניות וכל דבר שעולה על דעתכם. 

10. אל תפסיקו לטעום מזונות חדשים

ייתכן שעם השנים כבר למדתם מה אתם אוהבים לאכול ושיש לכם מנה מסוימת במסעדה אותה אתם מזמינים תמיד, אך כל אלה לא מאפשרים לקולטני הריח שלכם לעבוד, שכן התגובה שלנו לריחות חדשים בשעת הארוחה מועצמת יותר מהתגובה לריחות מוכרים, ועל ידי כך היא עשויה להפעיל ולעורר מגוון אסוציאציות שיפעילו את המרכז הרגשי של המוח. אין צורך לשנות את כל התפריט כמובן, אלא פשוט להוסיף ירקות לא מוכרים לצד המנה העיקרית, להתייעץ עם הקצב אודות דרכים חדשות לבשל את מנת הבשר שאתם רוכשים באופן קבוע וכדומה. 
מנת מלפפון מעוצבות

11. צרו אמנות בקבוצה

אמנות מפעילה את החלקים המילוליים והרגשיים של קליפת המוח, כך שילדינו הצעירים מאמנים את מוחם בגן מדי יום אפילו מבלי לדעת זאת. בעת ציור, צביעה או הדבקה המוח שלנו נחשף למגוון צורות, צבעים ומרקמים, כמו גם להתמודדות עם תהליכי חשיבה שונים שאינם קשורים בהכרח לפתרון בעיות לוגיות. תוכלו לבצע עם בני המשפחה פרויקטים יצירתיים כמו ציור גדול שקשור לחילופי העונות, ברכה משפחתית לאירוע וכדומה. אם מזמן לא נתקלתם בדפי צביעה, תוכלו גם לגלות את יתרונות הפעילות הזו למבוגרים ולהדפיס כמה מהדפים שבקישור הבא.

12. צרו כמה שיותר קשרים חברתיים במהלך היום

מחקרים מדעיים הוכיחו שוב ושוב כי לבדידות יש השפעות שליליות חמורות על היכולות הקוגניטיביות שלנו, ואפילו הקשרים הקצרים ביותר מועילים לנו יותר ממה שאתם עשויים לחשוב. העדיפו לרכוש בקבוק שתייה מהמוכר ולא ממכונת השתייה, שלמו למתדלק בתחנת הדלק במקום לגהץ את כרטיס האשראי על יד המשאבה וכדומה. כל התקשרות חברתית קצרה שכזו מצטברת ותורמת לכם יותר ממה שחשבתם.
שני אנשים אוחזים ידיים

13. קראו בדרכים חדשות

כשאנו קוראים בקול או מאזינים לאדם אחר שמקריא לנו קטע מסוים, אנו משתמשים במעגלים שונים במוח מאשר אלה המופעלים כאשר אנו קוראים בשקט לעצמנו. הקריאו לילדיכם סיפורים לפני השינה, קראו יחד סיפורים קצרים עם בן או בת הזוג או שתפו חברים בידיעות מעניינות מהעיתון. לצד זמן האיכות עם בני המשפחה והסביבה, תרוויחו לא מעט יתרונות נוספים.

14. צאו לחנות ללא רשימת קניות

אם גם אתם רגילים לבצע את הרכישות שלכם באמצעות רשימה מסודרת, ייתכן שתרצו לחדול מההרגל לפחות בחלק מהזמן. צאו עם רשימה מצומצמת או ללא רשימה כלל, ועברו בין המדפים במטרה להיזכר ולזהות את מה שהיה עליכם לרכוש. עבור כל מוצר שאתם מוצאים, בחנו לפחות חלופה אחת נוספת ונסו להבחין בהבדלים בין השתיים: האם קיימים תוספים שייתכן שמזיקים לבריאותכם? האם מחירו של מוצר אחד יקר יותר מהאחר ללא סיבה? בנוסף לאימון הזיכרון, התרגיל הזה יאפשר לכם לגלות מחדש את החנות המוכרת, כמו גם ללמוד האם קיימות חלופות זולות או מתאימות יותר למוצר הקבוע שבו התרגלתם להשתמש.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו