print header

במחקר חדש נמצא: תשישות יתר בגיל מבוגר עלולה לנבא מוות מוקדם

תחושת של תשישות קלה, החולפת לה אחרי זמן מה, היא דבר נפוץ למדי – אך מתברר שאם היא תוקפת אתכם באופן תדיר מדי או מתמשכת לאורך זמן רב, היא עלולה לנבא לכם כמה סכנות גדולות שאורבות לכם וכדאי להיות מודעים אליהן. מחקר חדש וארוך טווח שהגיע אלינו מחוקרת במחלקה לאפידמולוגיה באוניברסיטת פיטסבורג, מצא שלתחושת תשישות קשה ומתמשכת יכולות להיות השלכות רעות מאוד, ואמנם התוצאה כאן לא מעודדת אבל כדאי להכיר אותה כדי לדעת ממה להיזהר.

מודל חדש לבדיקת תשישות

ד"ר ננסי דבליו גלין, פרופסורית חברה בבית הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת פיטסבורג, חקרה את תחום התשישות במשך שנים רבות. בתחילת דרכה היא זיהתה שלחוקרים ולעוסקים בו חסר למעשה כלי אמין שימדוד רמת תשישות. לכן בזמנים הללו היא הגדירה את התופעה בהגדרה הערטילאית: "עייפות של כל הגוף המעוגנת בפעילויות ברות כימות". באותה תקופה, כדי לבחון את רמת התשישות של אדם, החוקרים היו שואלים שאלות כלליות כמו "עד כמה עייף אתה" או "כמה חלש אתה מרגיש".

ד"ר גליין לא הייתה מרוצה מן המצב הזה בכלל: "אנחנו באמת רצינו למדוד תשישות יותר במדויק בפרויקטי המחקר שלנו" היא אומרת. לכן, עם הזמן וככל שהתקדמה בעבודתה בנושא זה, הצליחה ד"ר גלין לפתח שיטת בדיקה איכותית יותר לרמת התשישות. בשנת 2014 היא אף איגדה את כל מה שלמדה ליצירת כלי חדש שנקרא "מדד התשישות של פיטסבורג" - Pittsburgh Fatigability Scale – שזמין כיום ב-12 שפות (עברית היא עדיין לא אחת מהן). המדד הזה בנוי משאלון בן 10 שאלות המיועד למבוגרים בני 60 ומעלה. הוא ממולא בצורה עצמאית על ידי הנחקרים ובוחן את העייפות הפיזית והמנטלית שלהם בהקשר לפעילויות בעלות עצמות ואורך מוגדרים. במבחן מתבקשים הנסקרים להשיב ולדרג את תשובותיהם לשאלות כמו: "עד כמה תשוש חשת אחרי שעשית הליכה מהירה למשך שעה?" או "כמה תשוש הרגשת אחרי שצפית בטלוויזיה למשך שעתיים?".

מחקר על תשישות יתר ותמותה: אישה מבוגרת תופסת את ראשה מתשישות

במהלך השנים האחרונות השתמשו ד"ר גלין ועמיתיה במדד שפיתחה לעריכתם של מספר מחקרים. באחרון שבהם, שהיה רחב היקף במיוחד, שימשה ד"ר גלין כעורכת מובילה, והוא כלל לא פחות מ-3,000 נבדקים. המחקר הזה התפרסם בדצמבר 2021 בכתב העת לגרונטולוגיה (חקר ההזדקנות) - ותוצאותיו מעניינות מאוד, גם אם מעוררת חשש מה, וכעת נספר  לכם כיצד הוא נערך ומה הראו הנתונים שעלו ממנו.

כך נערך המחקר שקבע: תשישות יתר יכולה להצביע על תמותה מוקדמת

ד"ר גלין ועמיתיה בדקו במחקרם אלפי משתתפים בני 60-108, כשהגיל הממוצע היה 73.5. המשתתפים ענו על שאלות הלקוחות מתוך "מדד התשישות של פיטסבורג", ודירגו את מידת התשישות מ-0 (כלל לא תשוש) עד 5 (תשוש ברמה קיצונית) בהקשר לתחושותיהם בנוגע לפעילויות מסוימת. כך שככל שהציון במדד לנשאל מסוים היה יותר גבוה – הדבר הצביע על כך שהוא סובל ממידה גדולה יותר של תשישות.

כל עבודת איסוף הנתונים על תמותה בקרב המשתתפים נעשתה עד סוף שנת 2019, כדי למנוע מצב שבו התוצאות יושפעו מהשלכות מגפת הקורונה. בנוסף המחקר גם לקח בחשבון משתנים אחרים שיכולים להשפיע על שיעור התמותה – כגון דיכאון ומצבים רפואיים אחרים. ומה היו התוצאות? החוקרים מצאו שאלו שקיבלו במדד התשישות ציון של 25 נקודות ומעלה נמצאו בסיכון גבוה פי 2.3 לתמותה ב-2.7 השנים העוקבות לסיום המחקר - מאשר אלו שציונם היה 25 או פחות.

מחקר על תשישות יתר ותמותה: גבר מבוגר משפשף את העיניים

זה אומנם נשמע מפחיד, כי הרי התוצאות מצביעות על תמותה מוקדמת בקרב אלו שהכי סבלו מתשישות, אך ד"ר גליין מרגיעה מעט ואומרת שהיא עדיין לא יכולה לקבוע בוודאות מה מידת הקשר בין תשישות למוות. "זה מאוד טריקי להבין אם זוהי הביצה או התרנגולת. האם פעילות גופנית משפיעה על התשישות, ואז אנשים נהפכים לבלתי כשירים תפקודית? או שזה בכיוון ההפוך? האם אתה תשוש, או שיש משהו שהופך אותך לתשוש ומוביל לירידה בפעילות הפיזית?".

האם התשובה לתשישות היא פעילות גופנית? המחקר אומר שבהחלט כן!

ד"ר גליין ועמיתיה החוקרים ניסו לענות על שאלת "הביצה והתרנגולת" הזו בפרויקטים מחקריים אחרים שלהם – כמו למשל במאמר שפורסם מוקדם יותר בשנת 2021 וממנו עולה שרמות מוגברות של פעילות גופנית מובילות להפחתה במידת התשישות הפיזית. "אלו בהחלט נקודות לטובת העובדה שפעילות גופנית עשויה להיות מודל מעשי לצמצום תשישות" אומרת "דר גליין".

לדברי ד"ר סקוט קייזר, מנהל היחידה לבריאות קוגניטיבית גריאטרית במכון למדעי המוח של המרכז הרפואי פרובידנס סיינט ג'ון בסנטה מוניקה, קליפורניה, החדשות הטובות העולות מן המחקרים האלו הן שיש תקווה לאנשים מבוגרים וקשישים החווים תשישות תדירה. "זה דבר שניתן לסגל לעצמך, נכון?" הוא אומר ביחסים לאימוני ספורט ופעילות גופנית, "אם אתה לא בכושר, אתה יכול להתחיל להיכנס לכושר". 

מחקר על תשישות יתר ותמותה: אנשים מבוגרים עושים כושר

ד"ר גליין מצידה, מקווה כעת לייצר על סמך המחקרים של התוכנית פעילות לאנשים המחפשים להגביר את כושר העמידה וההתמדה שלהם. "המטרה העליונה שלי היא לתכנן התערבות של פעילות גופנית המכוונת לצמצום התשישות כך שבאמת נוכל לכמת ולזהות את הסוג, המינון והתדירות הנדרשים כדי להוריד את התשישות בקרב מבוגרים".

עוד דבר שד"ר גלייו מקווה לו הוא שמחקרה יוביל אנשי רפואה לדבר יותר על תופעת התשישות: "זה דבר שלרוב לא מקבל מענה אצל רופאים מטפלים בעת בדיקות גופניות", היא אומרת, "אנשים לא צריכים פשוט לחיות עם זה". ד"ר קייזר מוסיף שתשישות היא גם דבר שאנשים צריכים לחשוב עליו כשהם מבצעים בדיקות תקופתיות על גופם כדי להעריך את מצב בריאותם: "מצב של תשישות שמתפתח בקלות יכול להתווסף לרשימת סימני האזהרה הפוטנציאליים" הוא אומר, "ואז תדעו שזה הזמן לפעול".  

אז אם אתם רוצים להתחיל להיפטר מהתשישות שלכם ולגייס אנרגיה מחודשת שתפעיל אתכם, נמליץ לכם לפתוח עם תרגילי היוגה המוזכרים בכתבה הבאה שתסייע לכם להילחם בעייפות, כמו גם ליישם את הטיפים הבאים שיתרמו לכם במאבק נגד התשישות המנטלית. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.