print header

8 דרכים להתגבר על תשישות מנטלית

  יתכן שאף על פי שאתם נוהגים לשמור על הבריאות כמעט בכל דרך אפשרית, אתם עדיין סובלים מעייפות מתמשכת שלא נגמרת; אפילו אם אתם מבצעים פעילות גופנית באופן קבוע, ישנים 7-8 שעות מדי לילה ואוכלים מזון בריא, אתם בכל זאת חשים תשושים כל הזמן. אם זה כך, יש סיכוי גדול שהמוח שלכם חש כאילו שהוא תחת מתקפה תמידית, ואתם בעצמכם מרגישים כאילו שאתם רצים כל הזמן ולא זוכים למנוחה טובה. אם זה אכן המצב, ישנם 8 דברים שביכולתכם לעשות כדי להפחית את התשישות המנטלית שממנה אתם סובלים, והנה הם כאן לפניכם. אחרי שתכירו אותם תוכלו להחזיר לעצמכם את רמות האנרגיה שהיו לכם פעם ולשפר את איכות חייכם במידה ניכרת.
 
איך להתגבר על תשישות מנטלית: איש יושב מול מחשב נייד ואוחז בראשו

1. שאלו את עצמכם האם המנהל שלכם מתייחס אליכם כמו שצריך

כשהמנהל שלכם מציב בפניכם דרישה לעבוד קשה יותר, ובה בעת לא מדריך אתכם כיצד לייעל את העבודה שלכם או שאינכם זוכים לתמיכה ממנו בשום צורה, אתם חווים תשישות שנובעת מהעומס שנופל עליכם מדי יום. במצב שכזה עליכם ליצור שיחה עם המנהל שלכם בנוגע לדברים שחשובים לכם ושאינכם זוכים להם, כמו למשל עבודת צוות, כבוד במקום העבודה או תקשורת פתוחה, ובסופו של דבר זה יעזור גם לכם וגם לו לשפר את המצב בעבודה. בנוסף הדגישו בפניו את הקווים האדומים שלכם והקשיבו לתחושת הבטן שלכם – אתם לא מפונקים. זה יעזור להעלות לפני השטח דברים שהבוס שלכם אולי לא ידע שקיימים, ואם הוא יפעל בהתאם לדבריכם, העומס שנופל עליכם ירד. הטי הזה לא מוגבל לשימוש רק במקום העבודה, ויכול להיות שעליכם לפעול באופן דומה גם במסגרות אחרות בחייכם.

2. קבעו את המצב המנטלי שלכם ברגע שבו אתם מתעוררים

מבין האפשרויות הבאות, איזו לדעתכם היא זו שתעזור לכם לזכות באנרגיות רבות יותר במהלך היום:
  • התחלת היום בשעה מאוחרת, צריכת ארוחת בוקר מלאה בסוכר, שתיית קפה והאזנה לסיפורים קשים או עצובים בחדשות הבוקר.
  • התחלת היום בשעה מוקדמת, ביצוע מתיחות למשך 5 דקות לצלילי מוזיקה אהובה, הכנת ארוחת בוקר בריאה עם מיץ פירות וקריאת מאמר עם טון חיובי ברשת. 
בחרו את הדרך שבה אתם רוצים להתחיל את היום שלכם, ושינוי קטן שכזה יכול לשנות את כל מהלך יומכם. אפילו אם תגיעו למשרד ויש עומס בעבודה, המוח שלכם כבר יהיה במצב שהוא מוכן להתמודד עם הכל, ואתם אפילו לא תרגישו לחץ.
איך להתגבר על תשישות מנטלית: אישה שותה מכוס מול נוף ירוק

3. חפשו פתרונות ולא בעיות

כשאתם או אפילו אנשים שקרובים אליכם מביעים כעס, פחד, עצב או תסכול, קל מאוד לשקוע לבור עמוק של תחושות שליליות ששואבות מכם אנרגיה. עם זאת, אם משקיעים מאמצים וחושבים על פתרונות לאותם המצבים במקום רק על הבעיות עצמן, יש תחושת העצמה שיוצרת אנרגיה ולא שואבת אותה. נסו את זה: התלוננו או הקשיבו לתלונות למשך לא יותר מ-20 דקות, ולאחר מכן חשבו על פיתרון או שתיים אפשריים. בנוסף, אל תהפכו את עצמכם לשק אגרוף של אנשים אחרים, ואל תתנו להם לשאוב מכם אנרגיה; אם הם לא רוצים בעצמם למצוא פיתרון למצבם, הסבירו להם שאתם לא הולכים לבזבז זמן על הבעיות שלהם – ואם הם רוצים לפתור אותם, הם יכולים לפנות אליכם כדי לחשוב יחדיו איך.

4. הירגעו כשצריך, לא כשאפשר

לחץ לא מאפשר לכם לשמור על ריכוז ותשומת לב, וכך הכוח היצרני שלכם דועך בגללו. כדי להחזיר לעצמכם את יכולת הריכוז, עליכם להגיע למצב שבו המוח שלכם מרגיש רגוע ורמות הדופמין בו עולות, לשם כך עליכם לעשות בחירה מודעת להירגע בדרך שתעזור לכם. אם אתם מרגישים תשושים, פנו לעצמכם 5-10 דקות לביצוע דבר מה מרגיע, בין שמדובר בקריאת מאמר מעצים או פשוט כמה דקות של התבוננות עצמית וניסיון לראות את העולם בצורה חיובית יותר. הפסקה שכזו תעזור לכם לחזור לקצב הנכון של החיים ותמנע את התשישות שמעיקה עליכם.
איך להתגבר על תשישות מנטלית: אישה שוכבת על דשא עם פרח בפיה

5. מצאו את הדרך שלכם להגברת המוטיבציה

לכל אחד יש את הדרך שלו להגביר את המוטיבציה, אך יש כמה שיטות פשוטות שכל אחד יכול להשתמש בהן לצורך הגברת האנרגיה המנטלית. הכרת תודה היא אחת מהן, שכן היא עוזרת למוח להרגיש בטוח ושמח בהווה ולשכוח מהלחצים והמחשבות השליליות שמטרידות אותו ומונעות מכם את האפשרות לפעול באופן יעיל. היו יצירתיים וחשבו על כל דבר קטן שקיים בחייכם ויכול לגרום לכם לחייך – המבט של הילדים שלכם כשהם רואים שחזרתם הביתה או כל הדברים שהשתנו בחייכם לטובה במהלך 5 השנים האחרונות. עצמו עיניים ועשו זאת בכל פעם שאתם מרגישים שהלחץ מגיע, אפילו רק למשך 2 דקות, ואתם תראו שהחיוך כבר יעלה על שפתיכם מעצמו.

6. שנו את נקודת המבט שלכם

אם תגידו לעצמכם שאתם תשושים מנטלית, אתם תהפכו זאת לנבואה שמגשימה את עצמה ולא תצליחו לצאת מהמצב בקלות. עם זאת, כשתבטיחו לעצמכם שאתם בעלי אנרגיות חיוניות, אתם כבר תעשו את הצעד הראשון כדי באמת לקבל אותן. רוב הזמן אנחנו שמים תוויות על התחושות שלנו אשר מעצימות אותן, וביכולתנו לשנות אותם תוך רגעים ספורים אם רק נדביק עליהן תוויות חדשות וחיוביות, שאותן אנו רוצים לראות. 
איך להתגבר על תשישות מנטלית: אישה מסתכלת דרך חלון ומחייכת

7. צמצמו את הגורמים המלחיצים בחייכם

את הטיפ הזה לא קל ליישם, אך הוא חלק חשוב ממאוד מהניסיון לשנות את המצב המנטלי שלכם. אם אתם מבלים זמן רב מדי עם אנשים ששואבים מכם אנרגיות, עליכם להפסיק לשהות בחברתם ולהבין שמערכת היחסים ביניכם לא תורמת לכם ולמעשה רק גורעת ממצבכם הנפשי. אם מדובר בעובדה שאתם צופים ומאזינים לחדשות באופן קבוע, הפסיקו גם את זה – אתם תראו במהרה שהחיים שלכם אכן ישתנו אם תפסיקו לשמוע על החדשות הרעות, אך רק לטובה. אם יש חדשות שאכן חשוב לשמוע, סביר להניח שתשמעו עליהם דרך מכרים בעבודה שידברו עליהם בעצמם או דרך הכותרות המרכזיות, אך רוב הסיפורים שבחדשות פשוט לא שווים את הלחץ שהם יוצרים בחיים.

8. דעו כיצד להיות דחיינים

דחיינות היא "מחלה" שקיימת אצל אנשים רבים, וככל שתנסו להתנגד לה מבלי לעשות דבר, ההשפעה הרעה שלה על מצבכם המנטלי רק תחמיר; אתם תחוו רגשות אשמה, אכזבה ולחץ שיזיקו למצב הנפשי שלכם. עם זאת, לפעמים אנחנו כן צריכים לקבל מנוחה ולדחות את מה שאפשר למחר, אך צריך לדעת כיצד לעשות זאת נכון. תנו לעצמכם רשות לקחת הפסקה, ועשו זאת במגבלת זמן מסוימת שתקבעו לעצמכם ותעמדו בה. במהלך ההפסקה הזו הירגעו כמו שצריך ותנו לעצמם ליהנות מכך. כשתתחילו לעסוק במה שאתם צריכים לעשות, אל תחייבו את עצמכם לסיים את המטלה, אלא פשוט תנו לעצמכם לעסוק בה עד שיימאס לכם וחזרו אליה בשלב אחר. אם תעשו צעדים קטנים זה יעזור לכם הרבה יותר מאשר הימנעות מלקיחת צעדים גדולים ומפחידים, ואתם תראו בעצמכם שברגע שתתחילו עם גישה שכזו, אתם לא תרצו להפסיק לעשות את אותם דברים שאתם חייבים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.