print header

13 השלבים להצלחה על פי נפוליאון היל

איך נהיים מיליונרים? האם יש נוסחה שעוזרת להגיע ליעד הנכסף הזה? מתברר שכן, והאמת היא שלא מדובר במידע חדש – אולי רק כזה שעוד לא הכרתם. הרכבת הנוסחה הזו החלה ברעיון שעלה בראשו של אנדרו קרנגי – איש עסקים ונדבן אמריקאי – שפגש כתב בשם נפוליאון היל וסמך עליו שיוכל לתעד ולחלוק עם העולם את האסטרטגיות שעזרו להפוך אותו לאיש העסקים המצליח ביותר בכל הזמנים, נכון לאותו זמן. קרנגי רצה שהנוסחה הזו תהיה בידיו של כל אדם שאין לו מספיק זמן לחקור איך עושים כסף. 
 
פרט לעצות של קרנגי, שהתחיל מכלום כאשר היגר מסקוטלנד לארה"ב והפך במהרה להיות אחד האנשים העשירים ביותר בעולם בזכות חברה לייצור פלדה שהקים, היל ראיין לאורך 20 שנה יותר מ-500 מיליונרים שצמחו בכוחות עצמם. את הממצאים של ראיונותיו הוא פרסם בספרו "חשוב והתעשר" עוד לפני יותר מ-80 שנה. בין הטיפים היל לא מזכיר בכלל את המילים "נדל"ן" או "מניות", אלא הוא מפרק את המחסומים הפסיכולוגיים שמונעים מרבים מאיתנו לצבור ממון. הגישה הזו רלוונטית גם היום, ולפניכם 13 השלבים לעושר על פי נתוניו של היל מהראיונות שערך עם האנשים העשירים ביותר בעולם.
13 השלבים להצלחה: שטר מאה דולר כסימנייה לספר

1. שאיפה: אתם חייבים לרצות את זה

כל המיליונרים התחילו עם חלום, תקווה, תוכנית ושאיפה לפני שהפכו לעשירים. הם דמיינו את העושר שלהם וראו אותו כבר בתוך חשבון הבנק שלהם. היל מסביר כי הבעת משאלה לא תביא לכם עושר, אך תשוקה לעושר עם הלך רוח שהופך לאובססיה של ממש, ולאחר מכן תכנון דרכים ברורות ואמצעים להשגת הכסף יחד עם גיבוי לתוכניות האלה ויכולת התמדה שלא מכירה בכישלון – זה מה שמביא עושר. זה לא שונה בהרבה מהרעיון המודרני של כוח המשיכה (הסוד)אשר מצריך מכם לדמיין את המצב שאתם מייעדים לעצמכם בפרטי פרטים.

2. אמונה: עליכם להאמין שביכולתכם להשיג את מטרותיכם

התעשרות מתחילה בהלך הרוח שלכם – באמונה שאתם יכולים לצבור כמות גדולה של הון. היל כותב כי העושר מתחיל בצורה של מחשבה. כמות העושר שתזכו לה מוגבלת אך ורק על ידי המחשבות שאתם מריצים בראשכם, והאמונה מסירה את המגבלות. 
 
המיליונר סטיב סייבולד – סופר מצליח שעשה את הונו בכוחות עצמו – כתב פעם: "להיות עשיר זה לא פריבילגיה. להיות עשיר זו זכות". הוא מסביר שאם אתם יוצרים משהו בעל ערך לאחרים, יש לכם את הזכות להיות עשירים כמה שאתם רוצים. האמינו בעצמכם והאמינו שזה מגיע לכם.

3. שכנוע עצמי: שכנעו את עצמכם כדי להגיע למטרותיכם

הפיכת השאיפה להצלחה למציאות דורשת מכם לשלוח משפטים ומנטרות שיתמכו במטרותיכם לתוך התת-מודע שלכם. עליכם לחזור בקול רם על מה שאתם רוצים להשיג והדרך שבה אתם מתכננים לעשות זאת על מנת שתהפכו להיות אובססיביים למטרה שלכם. היל מסביר זאת כך: היכולת להשתמש בשכנוע עצמי תלויה ברובה על היכולת שלכם להתרכז במה שאתם רוצים עד שזו תהפוך להיות אובססיה שבוערת בכם. 
לדוגמה, אם אתם מעוניינים לחסוך מיליון שקל לפרישה על ידי חיסכון קבוע מדי שבוע, עליכם לחזור על המשפט "אני שם כסף בצד מדי שבוע עד שיהיו לי מיליון שקל לפרישה" כמה פעמים שאפשר ובכל יום.
13 השלבים להצלחה: מטבעות מול קופת חזיר

4. מומחיות: צברו ניסיון והמשיכו ללמוד

ידע הוא כוח, אך ביכולתו להוביל אנשים ולסייע לצבור הון רק אם הוא נצבר בצורה מסודרת ומיושם במציאות. עליכם גם לחתור אחרי ידע ללא הרף – אתם אף פעם לא מפסיקים ללמוד. היל מדגיש כי אדם מצליח לעולם לא מפסיק לצבור ידע בתחום שקשור למטרות, לעסק או למקצוע שלו. אלו שאינם מצליחים בדרך כלל טועים ומאמינים שתקופת צבירת הידע נגמרת כשהם מסיימים את הלימודים שלהם. האנשים המוצלחים של היום קוראים ללא הרף תכנים שקשורים לנושאים שבהם הם עוסקים ושמאתגרים את מוחם ואת מחשבתם.

5. דמיון: עלו על רעיונות ותראו ברוחכם את הצלחתכם

אם אתם יכולים לדמיין את זה, אתם יכולים ליצור את זה! היל כותב שרעיונות הם נקודת ההתחלה של כל הון, והן התוצר של הדמיון. המגבלות שלכם בתחום זה מצויות אך ורק בדרך שבה אתם מפתחים את דמיונכם ומשתמשים בו. אל תחששו לעלות על רעיונות ולפתח אותם. "לא משנה מי אתם, איפה אתם גרים או מה המקצוע שלכם, פשוט זכרו בעתיד, בכל פעם שתראו את המילים 'קוקה-קולה', שזו אימפריה עצומה של עושר והשפעה שצמחה מרעיון אחד בלבד", כך כותב היל בספרו.

6. תכנון מאורגן: התחילו לפעול

אחרי שדמיינתם את הצלחתכם עליכם לצאת ולרדוף אחרי הרצון שלכם. עליכם לפעול בהתמדה ובהתלהבות. היל מסביר שההזדמנות כבר קיימת ועליכם רק לקחת צעד קדימה, לבחור מה אתם רוצים, ליצור תוכנית ברורה וללכת על פיה בלי להתפשר. הבעיה היא שרובנו טובים בלהתחיל, אך לא כל כך טובים בלסיים כל דבר שאנחנו מתחילים. יתרה מכך, אנשים נוטים לוותר כשהם רואים אפילו סימן אחד לתבוסה. לכן אין תחליף להתמדה – אסור לוותר!
13 השלבים להצלחה: מבוך על רקע דולרים

7. החלטה: הביסו את הדחיינות עם החלטיות

היל הבחין בכך שלכל המיליונרים יש מרכיב זהה באופי שלהם, והוא החלטיות. אלו שעושים בחירות מהירות ויודעים מה הם רוצים נוטים גם לקבל את מה שהם רוצים. הוא כותב שאנשים שנכשלים לצבור הון, גם ללא ציפיות לעשות זאת, נוהגים להגיע להחלטות – אם בכלל – לאט מאוד, וגם נוטים לשנות אותן במהרה ובתדירות גבוהה.
 
החלטיות היא לא רק תכונה של העשירים, אלא גם אחת מבין התכונות החשובות ביותר למנהיגים. בסופו של דבר ביצוע החלטות גרועות זה עדיף על פני לא לעשות החלטות כלל, מכיוון שמההחלטות הרעות לומדים מה החלטות הנכונות.

8. דבקות במטרה: אל תפסיקו עד שתקבלו את מה שאתם רוצים

דבקות במטרה והתמדה זה חלק מהותי לצבירת הון, אולם מעט מאוד אנשים הם בעלי כוח הרצון הנדרש כדי להפוך את תשוקת הכסף שלהם לכסף אמיתי. היל כותב שהעשירים לא מביעים משאלות, אלא רק לתוכניות מוגדרות שמגובות על ידי תשוקות, ועושים זאת בהתמדה. 
 
האנשים המוצלחים ביותר נוטים להתמודד עם הרבה כישלונות, אך הם מתגברים על כולם. "למדתי שזה לא משנה כמה פעמים נכשלת, עליך להיות צודק רק פעם אחת. אני ניסיתי למכור אבקת חלב. הייתי טיפש הרבה פעמים, ולמדתי מכולן" , כך אמר המיליונר מארק קיובן.

9. כוח שילוב המוחות: הקיפו את עצמכם באנשים הכי מוכשרים

האנשים העשירים יוצרים לעצמם את מה שהיל קורא לו "שילוב מוחות". הכוונה היא שהם מקיפים את עצמם בחברים ועמיתים כישרוניים שחולקים איתם את החזון שלהם. כשמחברים מוחות חכמים ויצירתיים הכוח שלהם מתעצם בעשרות מונים, והוא בהחלט מתגבר על זה של כל מוח יחיד אחר – אפילו כזה שעולה על אותו רעיון גאוני.
 
חשבו על זה כמו קבוצה של סוללות חשמליות שמספקות יותר כוח חשמלי מאשר סוללה אחת בודדה. זה אולי מסביר למה האנשים העשירים ביותר בעולם נוטים להתרועע אחד עם השני. "החשיפה לאנשים שמוצלחים יותר ממך יכולה להרחיב את החשיבה שלך ולהקפיץ את הכנסתך", כך כתב המיליונר סטיב סייבולד. "אנחנו הופכים להיות כמו האנשים שאנחנו בקשר איתם, וזו הסיבה שמצליחנים נמשכים למצליחנים".
13 השלבים להצלחה: אנשים בסיעור מוחות

10. המסתורין של המרת האנרגיה המינית: בחרו בן/בת זוג מתאימים

אנרגיה מינית היא כלי עוצמתי שיש לאדם – היא יוצרת חיים פיזיים ומפתחת חיים רגשיים, וכשרותמים ומכוונים אותה למקום הנכון, היא מגבירה את היצירתיות, התשוקה, ההתלהבות ויכולת ההתמדה – כולם חשובים לצבירת הון. לפי היל התשוקה המינית היא התשוקה החזקה ביותר אצל האדם. כשאדם מונע ממנה היא נוסכת בו אומץ, כוח רצון ויכולות יצירתיות שלא היו ידועות לו עד אותו זמן. 
 
היל אומר שאהבה, רומנטיקה ומין – כולם יכולים להביא אנשים לגדולות ולהישגים מרשימים. לטענתו כשמשלבים את שלושתם יחדיו הם אף יכולים להביא אדם לרמה של גאונות. השלב הזה מרגיש קצת פחות ישים מאחרים, אך מה שעליכם לקחת ממנו זה שחשוב למצוא בן או בת זוג תומכים כדי להגיע להצלחה, וזה מגובה על ידי מחקרים.

11. תת ההכרה: השתלטו על החיוביות והתעלמו מרגשות שליליים

אם אתם באמת רוצים להיות עשירים עליכם לנטוע את השאיפה והתוכנית שלכם בתוך התת-מודע. היל אומר שהמוח לא יושב בטל. אם אתם לא יכולים לנטוע בו את השאיפות שלכם, הוא ייתפס על המחשבות שיגיעו אליו כתוצאה מכך שתזניחו אותו. 
 
התת-מודע לא יכול לעסוק במחשבות שליליות וחיוביות בו זמנית – רק סוג אחד של מחשבות יוכל להשתלט עליו. האחריות שלכם היא לוודא שאלו יהיו מחשבות חיוביות. זה לא מפתיע, והיום יש לא מעט ראיות מחקריות לכך שאנשים מאושרים – כלומר חיוביים יותר – נוטים לתפקד טוב יותר בעבודתם ובעלי פחות סיכוי להיות מובטלים.

12. המוח: התחברו לאנשים חכמים ולמדו מהם

המוח שלנו משדר ומקבל מסרים, והוא שואב מחשבות מאלו שסביבנו, לכן עלינו להקיף את עצמנו באנשים אינטליגנטיים, יצירתיים וחיוביים. היל אומר שמוחו של כל אדם יכול להיות מושפע ממחשבותיו של אחר, כשהדמיון היצירתי הוא האנטנה של המוח. 
 
את העיקרון הזה ניתן ליישם בעזרת שילוב מוחות, כפי שלמדתם בשלב התשיעי, אך אפשר לקחת אותו צעד אחד קדימה. במקום רק להקיף את עצמכם באנשים חכמים וטובים יותר מכם, השתמשו בחבריכם כדי למצוא פתרונות לבעיות על ידי סיעור מוחין. היל קורא לזה "לערבב כמה מוחות לאחד" ומציע לשבת עם קבוצה קטנה של אנשים שתעזור לכם לפתור בעיות שאתם נתקלים בהן בדרככם להצלחה.
13 השלבים להצלחה: אנשים מפגישים אגרופים מעל שולחן עבודה

13. החוש השישי: סמכו על תחושת הבטן שלכם

העיקרון האחרון – החוש השישי – הוא השלב שאליו אתם מגיעים רק אחרי שהשתלטתם על כל 12 העקרונות שקדמו לו. בשלב זה המוח שלכם יתחיל לחשוב אחרת. בעזרת החוש השישי אתם תוכלו להיזהר מסכנות ולהימנע מהן, ותדעו לזהות הזדמנויות שאסור לכם לפספס. 
 
בעוד שהעיקרון הזה הוא לא טיפ של ממש, היל מודה שלא מגיעים למצב הזה עד סביבות גיל 40, כשהטענה הבסיסית שלו היא שהאינטואיציה שלכם משתנה בשלב זה של החיים. אם אתם עוד צעירים, בעתיד תשיגו את רמת התבונה שנדרשת כדי לעשות בחירות פיננסיות חכמות באופן טבעי, אך זאת רק בזכות 12 העקרונות הקודמים שחקקתם בראשכם ופעלתם על פיהם. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.