print header

10 דרכים למציאת היעוד שלכם מבלי לבזבז זמן

 לכולנו יש שאיפות ומטרות בחיים, ולרובנו חסרה רק המוטיבציה לצאת ולהגשים אותן. אנחנו רוצים לדעת שאנו נמצאים במסלול הנכון בחיים, אך תמיד קיים החשש שנבזבז חודשים או שנים מחיינו בניסיון להגשים את חלומותינו, והשאלה שאנחנו שואלים את עצמנו פעם אחר פעם היא האם הרדיפה הזו שווה את הזמן היקר שלנו, שכן יתכן שלא מדובר ביעוד שלנו. איך אנחנו יכולים לצמצם את ההחלטות והפעולות שלנו בעולם שבו האפשרויות הן כמעט אינסופיות? לשאלה הזו אין תשובה מוחלטת, אך יש כמה דרכים שבהן תוכלו לדאוג שתעלו על הדרך הנכונה. לפניכם 10 רעיונות ותרגילים שיעזרו לכם לעקוב אחרי המצפן שלכם להצלחה ולכיוון הנכון שבו תגשימו את החלומות שנועדתם לחיות.

 

1. התחילו עם הדבר שאתם שונאים

רוב האנשים ימליצו לנו ללכת עם הלב ולעשות את מה שיש לנו תשוקה לגביו, אך כדי לגלות מה באמת הנפש שלנו צריכה ורוצה, מומלץ להשתמש בתהליך של אלימינציה שיעזור לשלול את האפשרויות שאיננו חפצים בהן. דמיינו את עצמכם במסלול הקריירה שאתם מתכננים והחליטו היכן אינכם רוצים לראות את עצמכם בשנים הבאות. רוב האנשים לא חושבים על כך כשהם בוחרים קריירה שנראית להם מושכת, ואם למשל אתם סולדים משגרה או מבנה קבוע במקום העבודה, יתכן שתעדיפו שלא לעסוק בעבודה אשר כוללת הנחיות קפדניות שמגיעות מלמעלה או במשרד מול מחשב. אם שללתם את כל האפשרויות והגעתם למשל למסקנה שעבודה מהבית היא מה שהייתם רוצים להשיג, חשבו על דרך שבה תוכלו לעשות זאת. כפי שנאמר כבר קודם, אנו חיים בעולם שבו האפשרויות הן כמעט אינסופיות.

2. גלו מה השאיפות האמיתיות שלכם בהתאם למי שאתם

הממציא והיזם, גרי ויינרצ'וק, שידוע בסיועו לבעלי עסקים קטנים ובהפיכתם למומחים בתחומם, מאמין שעלינו להפסיק לשקר לעצמנו לגבי מי שאנחנו. הוא טוען שלא כולם נועדו להיות יזמים או מקימי סטרטאפים גדולים, ושחלקנו מתאימים יותר לתפקידים מסוימים בארגונים שונים. בחברות רבות מקדמים אנשים לתפקידים שבהם היכולות שלהם לא באות לידי ביטוי, מה שגורם להרגשה של חוסר יכולת וסיפוק מהמקצוע ומהקריירה. נדרשת רמה מסוימת של צניעות ומודעות עצמית כדי להבין שיש תפקידים שהם פשוט לא בשביל כולם, ושלפעמים נוכל למצוא את עצמנו מצליחים בתחום מסוים שאחרים עשויים לראות אותו כחסר משמעות ביחס להצלחה גדולה יותר. זכרו שההצלחה שלכם תלויה בהרגשה האישית שלכם, ולא בהשוואה להצלחתם של אחרים. עשו את מה שאתם גאים בו באמת, ולא רק את מה שלדעתכם ירשים אחרים.

3. צאו ל-"ריצת ספרינט" של 90 יום

איש העסקים פיטר דרוקר, אבי תורת הניהול המודרנית, תכנן את חייו במרווחים של שנה וחצי. הוא היה כותב את החזון שלו לגבי המקום שבו רצה לראות את עצמו בעוד 18 חודשים, ולאחר שעבר הזמן היה משווה את השאיפות שלו ביחס להישגיו כדי לקבל משוב לגבי עצמו. אם אתם חוששים שאתם מבזבזים יותר מדי זמן בניסיון למצוא את המקום שבו אתם רוצים ואמורים להיות, פרקו את השאיפות שלכם לחלקים קטנים ומוחשיים יותר וצאו ל-"ריצת ספרינט" של 90 יום שתעזור לכם להשיג אותם. במרווח הזמן הזה יהיה לכם מספיק מקום כדי לבדוק את כל האפשרויות שרשמתם לעצמכם ולוודא שאתם אכן יכולים ורוצים להשיג אותן, מבלי לבזבז יותר מדי מזמנכם.

 

4. צאו החוצה והתבוננו בכוכבים

צאו לילה אחד מחוץ לעיר כדי לבלות שעה של נחת ושל התבוננות בכוכבים. בזמן הזה חשבו על הגודל העצום של היקום ועל המרחק העצום שבינכם לבינם. זה יעזור לכם להרגיש קטנים וחסרי משמעות ביחס לעולם הענקי שבו אתם מצויים, ועד כמה שזה אולי נשמע מאכזב או מייאש, זה יכול להקל עליכם בבחירת המטרות שלכם. לפעמים אנחנו מודאגים כל כך שנעשה בחירות לא נכונות, עד שהן מקבלות משקל רב מדי בחיינו ומרגישות חשובות יותר מכל דבר אחר. במציאות, זה לא משנה לאף אחד אם תשנו את העולם שסביבכם או את העולם הפנימי שלכם. זכרו שכל אחד מאתנו הוא רק אדם אחד מתוך מיליארדים אחרים בעולם, ושלפעמים כדאי יותר להתמקד בעולם הפנימי שלנו ובשאיפות שלנו לגביו מאשר בדברים שנראה לנו כאילו שישפיעו על העולם כולו. יתכן שאינכם אמורים להיות אלו שימציאו את הדבר הגדול הבא, אך הדבר החשוב באמת הוא שאתם תרגישו מסופקים מהחיים שבחרתם לעצמכם ולא אנשים אחרים.

5. דברו עם 10 אנשים שכבר עושים את מה שאתם רוצים לעשות

כדי לדעת אם הדבר שאתם חושבים שאתם רוצים הוא אכן מה שהנפש שלכם חפצה בו, דברו עם אנשים שכבר עושים זאת בחייהם ושאלו אותם את כל מה שהייתם רוצים לדעת כדי להיות בטוחים בהחלטתכם. לפעמים מה שאנחנו מדמיינים ומה שקורה בפועל הם שני דברים שונים לחלוטין. שיחה שכזו עשויה לגרום לכם להבין שאולי לא הייתם רוצים לראות את עצמכם במסלול שחשבתם שעליכם ללכת בו. שאלו על המאבקים שאותם האנשים חווים במסלול שלהם, שאלו כיצד הם ידעו שזה המסלול הנכון עבורם, שאלו מה הם היו עושים אם היו אתם או אם היו במקום שלכם כעת. זכרו שבכל דבר יש יתרונות וחסרונות, ובמקרים שכאלה לרוב אנחנו נוטים להתעלם מהחסרונות שעשויים להתעלות על היתרונות.

6. השתמשו ב"מבחן שדה התעופה"

פט פלין, יזם רשתות חברתיות אמריקאי שידוע ביכולתו המוצלחת לזכות בהכנסה פסיבית גבוהה, ממליץ להשתמש במבחן הבא כדי לגלות לאן חייכם אמורים להגיע. דמיינו את עצמכם בעוד 5 שנים מעכשיו נתקלים בחבר ותיק בעת ביקור בשדה התעופה. חברכם שואל אתכם מה עשיתם בחיים מאז הפעם האחרונה שהתראיתם, וכעת עליכם להראות לו איך תוך 5 שנים הגשמתם את החלומות שלכם. מה יהיה הסיפור שלכם אם כן? מבחן שדה התעופה למעשה עוזר לכם ליצור תוכנית אמיתית בת 5 שנים להגשמת השאיפות שלכם על פי הסיפור שתספרו, אותה תוכלו להתחיל לבצע כבר מהיום.

 

7. הקדישו זמן לחשיבה

נכון, אנחנו חושבים כל הזמן, אך לרוב דעתנו מוסחת על ידי גורמים רבים ואותה החשיבה אינה ממוקדת בדברים שעלינו להתרכז בהם. הסתגרות והימנעות מכל צורה של הסחת דעת יכולה להוביל אותנו לתגליות מדהימות לגבי עצמנו. ביל גייטס למשל עושה זאת למשך שבועיים בכל שנה; הוא יוצא למקום מבודד שבו הוא יכול להיות לבדו מבלי להתעסק בכל דבר אחר שהוא לא המחשבות שלו, זאת על מנת להתמקד במטרות שהוא רוצה לקבוע לעצמו. אתם לא חייבים להקדיש לכך שבועיים מחייכם, ולפעמים גם חצי שעה של מנוחה ושקט עם המחשבות יכולה לעזור לכם למצוא את היעוד האמיתי שלכם.

8. נסו את מבחן החרטה

במהלך החיים עברנו חוויות ושלבים רבים שעל חלקם אנחנו מתחרטים לעתים, אך במקום לראות את החרטה באופן שלילי, השתמשו בה כדי ללמוד על עצמכם ועל הדרך שבחרתם עד כה. אחרי שבחנתם את העבר שלכם, בחנו את העתיד ושאלו את עצמכם על אילו דברים תתחרטו אם לא תבצעו אותם. לאחר מכן בחנו שוב את העתיד, אלא שהפעם שאלו את עצמכם על אילו דברים שתעשו יתכן כי תתחרטו, והאם תצליחו לחיות בשלווה עם שאיפות שגם לאחר מספר ניסיונות לא תצליחו להשיג. כעת יהיה עליכם למצוא את האיזון שבין 2 התשובות שתספקו לעצמכם, וזה יעזור לכם להתמקד במסלול הנכון לחייכם.

9. צרו לעצמכם הצהרה שממקדת את ראיית העולם שלכם

ג'ף גויינס, מחבר רב המכר "אומנות העבודה" (The Art of Work), ממליץ לכולנו לחבר משפט אחד שמסכם את ראיית העולם שלנו בקצרה. לטענתו, זה עוזר לחדד את תפיסת העולם שלנו ויכול להוביל אותנו לעבר המסלול האישי שלנו להצלחה. את המשפט הרכיבו באמצעות השבלונה הבאה: "כל ______ צריך ______". לדוגמה, "כל אדם צריך לבנות את עצמו על פי הכישרונות שלו". משפט שכזה עוזר לכם לראות את החיים בצורה מפושטת יותר ולמצוא את הדרך שלכם להצלחה מבלי לבזבז זמן מיותר על דברים שלמדתם מראיית העולם של אנשים אחרים.

10. לכו לכיוון הפחד עם אומץ בלבכם

פחד וספקות קיבלו שם רע בראשנו, אך אם אתם רודפים אחרי משהו שלא מעורר בכם מעט חשש, כנראה שהוא לא באמת שווה את הזמן שלכם. ככל שתרגישו יותר מפוחדים לצאת ולהשיג את המטרה שלכם וככל שתפקפקו בעצמכם יותר, יהיה זה סימן שאתם נמצאים במסלול הנכון. משמעות האומץ היא לא המחסור בפחד, אלא התגברות עליו למרות הימצאותו. אתם לא צריכים לנסות לכבוש את הפחד, אלא להצליח לעבוד יחד איתו. תנו לפחד להפוך לדלק שמניע אתכם ודעו שהפעולות שתעשו יובילו אתכם למצבים שיגרמו לכם לחשוש ולפקפק בעצמכם עוד יותר עם הזמן. זה חלק טבעי ונחוץ בדרך להצלחה משום שהפחד מזכיר לכם שעליכם לתת את כל כולכם למטרה שלכם על מנת שלא יתגשם. כן, זה נשמע כמו לקחת סיכון, וזה בדיוק מה שזה. אין הצלחה ללא סכנת הכישלון, אך בו בעת חשוב לזכור שהכישלון הוא לא תמיד דבר שלילי בעצמו. 

כמה מילים לסיום

נוחות, ודאות ויציבות יחד עם שגרה ושעמום יכולים לגרום לכם להרגיש בטוחים למשך זמן מה, אך מנקודת מבט רחבה יותר, בסופם של החיים יתכן שתתחרטו על כך שנכנעתם להם. יתכן שתחושת החרטה הזו תוקפת אתכם כבר עכשיו, ואם זה המצב, עליכם להתחיל להשתמש בטיפים האלה כבר היום כדי שלא תבזבזו את זמנכם ועל מנת תגשימו את היעוד האמיתי שלכם. הסיבה שאתם קוראים את הכתבה הזו היא משום שאתם אכן מעוניינים ליצור את השינוי הזה בחייכם, וכעת הגיע הזמן לקחת את עצמכם בידיים, לשנות מסלול ולהגשים את החלומות שלכם, לפני שכבר נהיה מאוחר מדי. רוב האנשים המצליחים התחילו מאותה הנקודה הזו, ורק בזכות הנחישות וההתמדה הם השיגו את היעוד האמיתי שלהם בחייהם.

לכתבות נוספות על פיתוח קריירה והתקדמות בעבודה, לחצו כאן

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו