print header

12 דברים שאסור לנקות עם חומץ

אחד הטיפים המוכרים ביותר בניקוי הוא להשתמש בחומץ במקום בתכשירים השונים שמכילים כימיקלים, ואכן ניתן לעשות שימוש בחומר הזה עבור ניקיון, אך יש לו כמה מגבלות שחשוב להכיר. פרט לשימוש על רצפות או מראות, החומץ הוא לא תכשיר קסם שעושה הכל כפי שסבתות מסוימות טוענות, ולמעשה ב-12 המקרים הבאים מומלץ שלא תשתמשו בו ותעדיפו לטפל בכתמים ובלכלוכים בעזרת חומרי ניקוי אחרים. בכל מקרה, אם יש לכם ספק וניתן לעשות זאת, נסו להשתמש בכמות קטנה של חומץ או לנקות תחילה פינה נסתרת, ותקבלו את ההוכחה הטובה ביותר לבטיחות השימוש בו.

1. משטחים מאבן

דברים שאסור לנקות עם חומץ: משטח אבן
משטחי אבן במטבח נראים כאילו שהם בלתי הריסים, אך החומצה שבחומץ חזקה מספיק כדי להשאיר כתמים על פני האבן לאורך זמן, ולכן מומלץ שלא לנקות אותם עם חומר זה. אם ברצונכם לנקות משטחים שכאלו, עדיף שתשתמשו פשוט במטלית מיקרופייבר לחה.

2. מחבתות יציקת ברזל

דברים שאסור לנקות עם חומץ: מחבת יציקת ברזל
כלי בישול שונים מיציקת ברזל אוגרים שכבות שומן שמונעות ממזון להידבק אליהם. אסור לנקות אותם עם סבון, מאחר שזה יפגע בשכבות השומן האלה, כשגם לחומץ יש השפעה דומה, אך פרט לכך הוא גם גורם לחלודה. לכן מומלץ לנקות כלים שכאלה עם מים ומלח בלבד.

3. מגהץ

דברים שאסור לנקות עם חומץ: מגהץ
כמו במקרה של כלי הבישול מיציקת ברזל, גם המגהץ נוטה להחליד אם מנקים אותו בעזרת חומץ, כי הרי גם הוא בסופו של דבר עשוי ברזל. יש הממליצים למזוג מעט חומץ לתא הנוזלים של המגהץ ולשחרר את האדים, וכך הברזל לא יפגע, אך גם לטיפ הזה מומלץ להתייחס בערבון מוגבל. באופן כללי, אם אתם חוששים מכך שייאגרו משקעים בתוך המגהץ בשל המתכות והמינרלים שקיימים במי הברז, מלאו אותו אך ורק במים מסוננים.

4. סכיני פלדת אל חלד

דברים שאסור לנקות עם חומץ: סכינים
פלדת אל חלד היא בעצם סגסוגת ברזל-פחמן, לכן השימוש בחומץ על מוצרים מחומר זה עלול לפגוע בחדות הלהב שלהם ותורם ליצירת כתמים קשים מאוד להסרה. יש אנשים שאוהבים את מראה הכתמים הזה על הסכינים שלהם, אך אם אתם מעדיפים לשמור עליהן נוצצות כמו חדשות, הימנעו מלנקות אותן עם חומץ והשתמשו בסבון כלים רגיל.

5. מוצרי אלומיניום

דברים שאסור לנקות עם חומץ: סירי אלומיניום
אלומיניום אמנם לא יחליד כמו הברזל כשיבוא במגע עם חומץ, אך הוא בהחלט יקבל כתמים מכוערים שיגרמו לו להיראות ישן ולא מזמין. אם יש לכם כלים שעשויים מאלומיניום, העדיפו לשטוף אותם ללא חומץ, בעזרת מים חמים וסבון כלים לכל היותר.

6. מסכי מגע

דברים שאסור לנקות עם חומץ: איש משתמש בטאבלט
נוהגים לנקות מסכים עם חומץ? מומלץ שתימנעו מכך כשמדובר במסכי מגע, מאחר שיש בהם שכבה דקה ועדינה שמונעת הופעת טביעות אצבע על גביהם. ניקוי מסכי מגע עם חומץ פוגם באותה השכבה, ולכן מומלץ לנקותם אך ורק עם מטלית מיקרופייבר לחה.

7. רצפת פרקט

דברים שאסור לנקות עם חומץ: רצפת פרקט
רוב יצרני רצפות הפרקט טוענים שניקוי הפרקט עם חומץ יפגע בשכבת הגימור שלו, אשר מגנה עליו מפני פגיעות והופעת סדקים ושקעים. אם תנסו לנקות רצפת פרקט עם חומץ, זה יהיה שווה לניסיון ניקוי בעזרת נייר זכוכית, לכן העדיפו להשתמש בסמרטוט לח ללא חומרים חומציים.

8. רהיטים עם ציפוי שעווה

דברים שאסור לנקות עם חומץ: רהיט עץ מבריק
שעווה עוזרת לנקות ולהבריק רהיטים, וניתן אפילו להכין אותה בבית לשם מטרה זו, אך בדיוק מאותה הסיבה שצוינה בסעיף הקודם, מומלץ שתימנעו מניקוי רהיטי עץ בעלי ציפוי שעווה בעזרת חומץ. כדי לנקות אותם ביעילות מספיק להשתמש במטלית מיקרופייבר לחה.

9. מכונת כביסה

דברים שאסור לנקות עם חומץ: מכונת כביסה
בנושא זה הדעות הן חלוקות; יש הטוענים שהחומץ עוזר לנקות את הבגדים ושהוא אף יכול לחטא את מכונת הכביסה, אך מצד שני אחרים אומרים שהוא עלול להרוס את צינור הגומי שמחבר את מכונת הכביסה לתשתית המים. אם במכונת הכביסה שלכם יש צינור גומי שכזה, מומלץ שתימנעו משימוש בחומץ ללא התייעצות עם טכנאי מוסמך.

10. חריצים לא אטומים

דברים שאסור לנקות עם חומץ: חריצים בין אריחי קרמיקה
כשמדובר באריחי קרמיקה, כל עוד אין ביניהם איטום, מומלץ שלא תנקו את החריצים שביניהם בעזרת חומץ. שימו לב כי גם אם יש איטום בין החריצים, לרוב הוא מבטון, חומר שגם אותו לא מומלץ לנקות בחומץ, ממש כמו שכבר הזכרנו במקרה של ניקוי משטחי אבן עם חומץ, מכיוון שאתם פשוט תיצרו יותר נזק וכתמים ממה שכבר היה.

11. כתמי ביצה על הבגדים

דברים שאסור לנקות עם חומץ: ביצה שבורה על רצפה
אם נשברה לכם ביצה בידיים והיא הכתימה את הבגד שלכם, אל תנסו לנקות אותו עם חומץ בשום מחיר! החומצה תגרום לביצה להקריש בצורה שתקשה עוד יותר על ההסרה. עדיף שתפזרו מלח על הכתם, חכו למשך שעה והכניסו לכביסה.

12. כתמים קשים על שטיח

דברים שאסור לנקות עם חומץ: יד של אדם מנקה כתם יין על שטיח עם ספוג
ישנן שיטות רבות להעלמת כתמים על השטיח וחלקן אכן כוללות חומץ, אך זה נכון רק כשמדובר בכתמים פשוטים וקלים להסרה. אם על השטיח שלכם יש כתם בולט, כזה הנגרם למשל מיין אדום, מדשא, מדם או מדיו, מומלץ שתשתמשו בחומר ניקוי אחר, בין אם טבעי ובין אם כזה שמיועד באופן פרטני עבור ניקוי שטיחים. 
 
מקור התמונות: Stephani Spitzer

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.