print header

13 טיפים שימושיים במיוחד לכל מי שעוסק בתפירה וסריגה

גם אלה מאתנו שתופרים וסורגים במשך שנים ארוכות, זוכרים את השלבים הראשונים במהלכם הם התקשו ליצור תוצר ראוי, או אפילו לעשות שימוש נכון בכלים שעמדו לרשותם. בשעה ששמענו לא פעם כי מה שנחוץ כדי להתמקצע בתחביב זה הוא שילוב בין תרגול לבין סבלנות, קיימים גם לא מעט טיפים ועצות שיכולים להפוך את העבודה לקלה יותר. אם אתם מעוניינים לעשות את צעדיכם הראשונים אל תוך עולם הסריגה תוכלו ללמוד את המיומנות הזו בקלות באמצעות 9 השיעורים שנמצאים בקישור זה, ואם ברצונכם לייעל את הסריגה או התפירה שלכם מומלץ שתכירו את 13 הטיפים הבאים. אלה כוללים עצות נהדרות שוודאי תרצו ליישם, ויהפכו את הזמן שאתם מקדישים לפעולות הללו למהנה ויעיל יותר.
 

1. צרו לעצמכם כלי למדידת מכפלת

מכפלות הן תיקון נפוץ שרבים עושים במטרה לקצר את שולי הבגד, ובאמצעות פיסת קרטון תוכלו ליצור לעצמכם כלי פשוט שימנע את הצורך למדוד את השוליים בכל פעם מחדש. חתכו את הקרטון כך שתתקבל צורת מלבן בגודל של לפחות 20X13 ס"מ, וסמנו מכל כיוון שלו 3 קווים במרחקים של ס"מ אחד זה מזה. היעזרו בסרגל כדי לשמור על דיוק. הטכניקה הזו תאפשר לכם לגהץ קפלים או ליצור מכפלות שוות, על ידי קיפול הבד והנחתו על הקרטון עד לאורך הנחוץ לכם.

2. השתמשו במהדקים או סיכות משרדיות בעת תפירת עור

רבים משתמשים בנעצים וסיכות כדי להחזיק את שני חלקי הבד שהם תופרים צמודים זה לזה, אולם אם תעשו זאת כאשר אתם תופרים עור למשל, החורים יישארו ויהרסו את המראה הכללי של הבגד. כדי להימנע מהבעיה, השתמשו במהדקים או בסיכות משרדיות כדי לשדך באופן זמני שני חלקים אחד לשני, וכך תוכלו להימנע מפגיעה או מסימנים לא אסתטיים.

3. השאירו את המחטים והסיכות מחודדות באמצעות צמר פלדה

אלה שתופרים במשך זמן רב שמים לב מפעם לפעם שהסיכות והמחטים בהן הם משתמשים מאבדות מהחדות שלהן. כדי להימנע מהבעיה, מלאו את כרית הסיכות שלכם בחתיכה של צמר פלדה, שהוא חומר בעל מרקם גס במיוחד. בכל פעם שתכניסו את המחטים והסיכות שלכם לתוך כרית כזו, הם יתחדדו כתוצאה מהחיכוך כנגד הצמר, ואתם תיהנו מעבודה נוחה יותר.
 
 

4. דעו מתי ביכולתכם לסרוג שורה נוספת

אם אתם מתקרבים לסיום כדור הצמר שלכם ורוצים לדעת האם באפשרותכם לסרוג שורה נוספת מבלי "להיתקע" באמצע, עשו את הדבר הבא: קחו את חלק החוט שנותר לכם ולפפו אותו שלוש פעמים מסביב לפריט שאתם סורגים. אם אתם מצליחים לעשות זאת, יש לכם מספיק חומר עבור שורה נוספת!

5. החליפו את סימוני הגיר שלכם בסימוני נייר דבק

ניירות דבק צבעוניים משמשים רבים בעבודות יצירה שונות, וגם אתם תוכלו להפוך אותם לפריט שימושי מאוד בשעת התפירה שלכם. במקום להרוס את הבד באמצעות גיר, הדביקו אותו כדי לסמן תפרים, מקומות אותם תרצו לחתוך בהמשך וכדומה. מדובר גם בטיפ שיעיל מאוד אם אתם סובלים מקוצר ראייה וזקוקים לסימונים גדולים ומדויקים.  

6. הכינו משקולות בד בעצמכם

משקולות בד יכולות להיות שימושיות מאוד, ורבים משתמשים בהן בשעה שהם חותכים רצועות בד ארוכות. תוכלו להכין משקולות שכאלה בעצמכם בקלות, וכל שעליכם לעשות זה לרכוש שתי דיסקיות שטוחות בחנות לכלי עבודה ולהדביק אותן זו לזו באמצעות דבק חם. המשקל של זוג דיסקיות כאלה יהיה שווה ערך למשקולת בד רגילה, ואם תרצו תוכלו להדביק סביבן פיסת בד כדי להקנות להן מראה צבעוני ונעים יותר לעין. 

7. אחסנו בקלות את הסלילים במקום אחד

גם אם אתם משתמשים בקופסה עבור סלילי החוטים שלכם, ייתכן שאתם מגלים שהחוטים השתלשלו והסתבכו זה בזה בכל פעם שאתם מעוניינים להוציא סליל כזה או אחר. כדי להימנע מכך פשוט רכשו בחנות מוצרי הטיפוח ספוג המיועד להפרדת אצבעות כף הרגל בעת מריחת לק, ותוכלו לאחסן בכל מרווח שכזה סליל אחד בנפרד. 

8. סיימו כל תפירת כפתור במריחת לק

טיפ נוסף, ללא קשר לעצה הקודמת, קשור אף הוא בכלי לטיפוח וייתכן שתרצו לאמץ אותו. לאחר שתפרתם כפתור למקומו, תוכלו לשמור על קצה החוט המבצבץ שנותר ולמנוע מהכפתור ליפול בעתיד על ידי מריחת שכבה דקה של לק שקוף על נקודת החיבור בין הכפתור לבין החוט. הלק ידביק את השניים זה לזה, וימנע מכם עבודת תפירה מיותרת בעתיד.

9. ספרו שורות בקלות בכל בד

ספירת שורות בעת סריגה בעזרת סוגי חוטים מסוימים יכולה להיות עבודה קשה, בייחוד כאשר מדובר בפריטים מצמר עבה. במקרים כאלה, דרך יעילה מאוד לבצע את הספירה היא סימון העין הראשונה באמצעות הכנת סיכה לחור התפר, ולאחר מכן מתיחת הבד כדי לראות את התפרים בצורה קלה יותר וספירת העיניים האחרות. טריק נוסף הוא להניח בד צבעוני על משטח העבודה שלכם ולמתוח מעליו את פיסת הבד שסרגתם, כך שהניגוד הבולט בין הצבעים יקל עליכם לראות היכן נמצאות העיניים. 
 
 

10. מדדו בקלות את נקודת התפירה הראשונה שלכם

כאשר אנו יוצרים מכפלת או תופרים שתי פיסות בד זו לזו, אנו מעוניינים לרוב לשמור על מרווח בין קצה הבד לבין התפר הראשון שיצרנו. כדי למדוד את המרווח הזה בקלות, לפפו גומייה סביב שני עפרונות והעבירו אותם על גבי דף נייר חלק. כיוון שמדובר בזוג עפרונות תקבלו על גבי הדף שני קווים מקבילים, וזהו לרוב גם המרחק הנחוץ לכם בין קצה הבד לבין התפר. תוכלו לגזור את חלק הדף הזה ולהניח אותו על גבי הבד שלכם, כדי למקם בקלות את נקודת התפר הראשונה.
 

11. צרו סימוני מכפלת על מכונת התפירה שלכם

אם אתם תופרים מכפלת לבגד באמצעות מכונת תפירה ולא בתפירה ידנית, כל שעליכם לעשות הוא לסמן על גביה קווים במרווחים בהם תרצו למקם את תפרי המכפלת. לצורך כך, לפפו סביב בסיס המכונה מספר גומיות אלסטיות כפי שמודגם בתמונה, מדדו את המרווח ביניהן כך שיתאים למרווח הנחוץ לכם (תוכלו להיעזר בכלי שיצרתם בסעיף מס' 1), וכך תוכלו לדעת בכל עת היכן המכפלת שלכם ומה רוחבה. 

12. הימנעו מקריעת תפרים מיותרת בקלות

אם עליכם להפריד בין חלק מתפרי הבגד, אולם אתם חוששים ליצור קרע גדול מדי ולהפריד גם בין שאר התפרים, כל שעליכם לעשות הוא להצמיד סיכה אל החלק הפנימי של הבגד, בנקודה בה אתם מעוניינים להפסיק. הסיכה תצמיד בין התפרים ותהווה תזכורת בולטת שתאפשר לכם לעצור ברגע הנכון.

13. תפרו צורת עיגול מושלמת

מעוניינים לתפור באמצעות מכונת התפירה שלכם צורת עיגול? רבים חוששים שלא יצליחו לעשות זאת ועל כן בוחרים בתפירה ידנית בכל פעם שעליהם לתפור תפרים ייחודיים שאינם מסתכמים בקו ישר, אולם ההסבר הפשוט הבא יעזור לכם לעשות זאת ללא בעיה. ראשית, ציירו עיגול על גבי חתיכת הבד המבוקשת באמצעות עיפרון. בשלב הבא, חלקו את העיגול לרבעים וסמנו כל רבע באמצעות קו, אותו תציירו באמצעות גיר כך שלא יבלוט.
כעת הניחו את הבד תחת המכונה, מקמו את המחט בנקודת ההתחלה על גבי העיגול, אחזו בבד בשתי הידיים והתחילו לתפור תוך כדי שאתם מסובבים את הבד בעדינות בכיוון התפירה הרצוי מבלי ללחוץ על המכונה. 

אם אתם חשים בהתנגדות או בקושי, הרימו מיד את המחט, מקמו אותה מחדש והמשיכו. גם במקרה בו העבודה זורמת, עצרו בכל פעם כשאתם מתקרבים לאחד מארבעת הסימונים שיצרתם על גבי הבד, על מנת לוודא שאתם אכן נמצאים במיקום הנכון. השילוב בין האחיזה בשתי הידיים לבין הסיבוב של הבד, יאפשר לכם לסיים את העבודה תוך שניות!

מקור: יערה צ.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו