print header

10 טעויות נפוצות שאתם עושים בניקיון הבית

 מי לא אוהב שביתו נקי, מצוחצח ומסודר? אפשר להגיד שכמעט כולנו נעדיף לחיות כך, וליהנות מחיים בריאים ומאורגנים יותר, אך על מנת להגיע לכך צריך להתאמץ ולעמול על מטלות הניקיון השונות, שנתפסות לפעמים כעול אולם הן הכרחיות על מנת להגיע לתוצאה המבוקשת. לפעמים, כדי להקל על עצמנו במהלך הניקיון אנחנו נוהגים בכל מיני קיצורי דרך: משתמשים בתכשירים שאנו לא אמורים לעשות בהם שימוש, מזניחים מקומות מסוימים בבית, לא מחליפים את אמצעי הניקיון שלנו וכדומה - ואלו הן טעויות שעלולות לעלות לנו ביוקר. לכן, כדי לייעל את הניקיון שלכם, לחסוך לכם זמן ולמנוע את כל אותן שגיאות שאתם עושים, ריכזנו עבורכם 10 טעויות ניקיון נפוצות שכדאי שתכירו על מנת שתוכלו להימנע מהן.  

טעויות נפוצות שאתם עושים בניקיון הבית: חומרי ניקוי
 

1. אתם מגזימים עם נוזל הכביסה

הכביסה שלכם מדיפה "ריח ניחוח" לא מרנין במיוחד שאתם מעוניינים להיפטר ממנו, אז אתם שופכים כמות גדולה מהרגיל של נוזל כביסה במטרה להעלימו לחלוטין מן הבגדים? יכולה להיות שטעות חמורה בידיכם. הכנסת יותר מדי נוזל אל המכונה עלול לגרום לריחות הרעים להיכלא בתוך הבד ולהיצמד לבגד מבלי שתוכלו להסירם עוד. יתרה מזאת, שימוש חוזר ונשנה בכמות חורגת של נוזל כביסה עלול לקצר את חייה של המכונה, מכיוון שהיא גורמת להיווצרותו של קצף המצטבר בין הדופן הפנימית לחיצונית של תוף הכביסה, מה שמוביל לבעיות שונות שעלולות להוציא את מנוע המכונה מכלל שימוש. לכן, הקפידו תמיד לשים כמות מדודה של נוזל כביסה, לכל היותר עד הגבול העליון המסומן על פתח ההכנסה ולא יותר מכך.  

2. אתם משתמשים במטליות ומברשות לניקוי אבק

השימוש במטליות היבשות והמברשות לניקוי אבק, כמו גם במאבקי הנוצות השונים, יכול להיות ממש כמו שימוש במטאטא ללא יעה, כשחלקיקי האבק פשוט מתפזרים באוויר הבית ופעולת הניקוי שלכם לא תרמה במאומה לניקיון ולסדר. כדי ללכוד את הלכלוך באמת ולהיפטר ממנו אחת ולתמיד מומלץ שתשתמשו במטליות מיקרופייבר, שנועדו לתפוס את חלקיקי האבק והלכלוך ולאפשר ניקיון מלא ויעיל.  

טעויות נפוצות שאתם עושים בניקיון הבית: מטליות מיקרופייבר

3. אתם מאמינים שחומץ מסוגל לנקות כל משטח

חומץ, כידוע לרבים, הוא חומר ניקוי יעיל במיוחד, אך צריך לזכור שהוא לא מתאים לכל משטח. הרי בסופו של דבר, חשוב שתזכרו כי מדובר בחומר חומצתי, כך שאתם לא אמורים להשתמש בו על גבי משטחי גרניט ושיש או על גבי מרצפות אבן, מכיוון שהוא עלול להותיר בהם חריטות, סימנים ופגעים שונים. עבור ניקיון משטחים אלו השתמשו בחומרים המיועדים במיוחד להם. 

4. אתם מתיזים מסירי כתמים ללא בדיקה נקודתית מקדימה

קניתם מסיר כתמים, קיוויתם מאוד שהוא יהיה לכם לעזר בהסרת המטרדים שלכלכו את השטיחים או הרהיטים שלכם, ובסופו של דבר אתם מגלים שהמרבד האהוב או הספה היוקרתית הרוסים לגמרי ואין שום אפשרות לתקנם. מדוע זה קרה? כנראה כי לא וידאתם מבעוד מועד, על ידי התזת מעט חומר בנקודה נסתרת על גבי המשטח או הרהיט, שמסיר הכתמים שרכשתם אכן מתאים לצרכיכם ולחומרים שעליהם אתם עומדים להשתמש בו. אם כך, זכרו להיות זהירים במיוחד עם מסירי כתמים, לנסות אותם על אזור קטן ונסתר לפני השימוש הנרחב, ואם אתם מצליחים לתפוס את הכתם בשלב מוקדם – נסו להסירו באמצעות מים וסמרטוט, או אפילו באמצעות ג'ל גילוח שהוא חומר בעל סגולות ניקיון לא מעטות.

טעויות נפוצות שאתם עושים בניקיון הבית: ספריי
 

5. מזניחים את עבודות הניקוי החיצוניות

תריסים, מרזבים, שערים וגדרות צבועים, עמודים, אדני חלונות ופאנלים – כל אלו מרכיבים חיצוניים של ביתנו התופסים אבק ולכלוך לאורך כל השנה, ובמקרה שבמרבית הזמן אתם מעדיפים להקל על עבודות הניקיון שלכם ולהתעלם מהם, כדאי שתתחילו לקחת גם אותם לחשבון. אם אתם מזניחים אותם לאורך זמן רב מדי הלכלוך והכתמים המצטברים עליהם יהפכו לעקשים במיוחד, ובהזדמנות הבאה שתנסו לנקות אותם אתם כבר עלולים להרוס אותם ולהזיק להם בניסונתיכם להסיר מהם את המטרדים הקשים. לכן, הקפידו לנקות אותם על בסיס קבוע וכך תמנעו מעבודה מיותרת בהמשך.

6. לא דואגים לנקות ולחטא את כפפות הגומי שלכם

ניקיתם, שטפתם והברקתם את הבית בצורה מעוררת התפעלות, וכעת אתם מורידים את כפפות הגומי שבהם השתמשתם כדי להגן על הידיים שלכם מפני חיידקים ומזהמים, ומניחים אותם בפינה נקייה עד הניקיון הבא. נשמע לכם תקין? כלל וכלל לא! הלחות הנצברת בתוך הכפפות בזמן העבודה היא כר פורה להתפתחות חיידקים וזיהומים דווקא בפנים הכפפה. לכן אם אתם משתמשים בכפפות רב פעמיות, לאחר כל שימוש שלכם בהם הקפידו לטבול אותן במשך 10-15 דקות בתערובת של מים חמים, 2 כפיות חומץ ומעט נוזל כביסה. לאחר מכן סחטו את הכפפות והניחו אותן לייבוש במקום קריר. 
טעויות נפוצות שאתם עושים בניקיון הבית: אדם עוסק בניקיון עם כפפות על ידיו

7. לא משתמשים במוצרים ובחומרים הנכונים

גם לבחירת כלי ומוצרי הניקיון שלכם יש משמעות,ואל לכם להקל בכך ראש, אחרת תמצאו את המשטחים השונים בביתכם, אותם אתם מנסים לנקות ולהבריק, פגומים ופגועים. שימוש בחומרים כמו צמר פלדה או ספוגים נוקשים אמנם יכול לעשות פלאים בהסרת לכלוך עיקש, אבל גם יכול לגרום ללא מעט פגע אם תשתמשו בהם על משטחים עדינים כגון פלסטיק או כיריים קרמיות, כמו גם לשרוט ולפגום באיכותם של ציפויים בלתי-דביקים על כלי בית ומטבח שונים. לכן עליכם להקפיד להתאים בין המשטחים שברצונכם לנקות לבין חומרי וכלי הניקוי שבהם אתם משתמשים ולבדוק שהם אכן נועדו זה לזה. 

8. מותירים לבלגן וללכלוך להיערם לאורך זמן רב מדי

באופן כללי כדאי ומומלץ לנקות ולהבריק את הבית על בסיס רגיל וקבוע, במקום המנהג הרווח אצל רבים לעשות זאת רק פעם בכמה זמן, כשמתחשק או כאשר מזדמן. זאת מכיוון שבניגוד למה שאתם חושבים - התמדה בניקוי הבית וביצוע מטלות הסידור על בסיס קבוע לא תגרום לכם לבזבז זמן, אלא בסופו של דבר תחסוך לכם הרבה מאוד ממנו, ותצמצם את השעות הארוכות שתצטרכו לבזבז על ניקיון ארוך ומתמשך במקרה שאתם נותנים לדברים להצטבר ולהיערם.

טעויות נפוצות שאתם עושים בניקיון הבית: חדר מבולגן

9. משתמשים באותו הסמרטוט והמטלית כדי לנקות משטחים שונים

כשאתם מנקים את כל הבית באותו סמרטוט ומטלית, מטעמי חסכון בזמן או בכסף או סתם עקב אי תשומת לב לדבר, אתם בעצם עלולים להפיץ ברחבי הבית כולו את אותם הזיהומים והלכלוך, ולגרום ליותר נזק מתועלת. מה יועיל לכם לנקות את המטבח אם בדרך אתם מביאים אליו את כל החיידקים מהמקלחת והשירותים? לכן זכרו להחליף את הסמרטוטים והמטליות איתם אתם מנקים כל חדר וחדר, ועשו זאת באופן קבוע ולאחר כל ניקיון.

10. אתם משתמשים ביותר מדי חומרי ניקיון

חומרי הניקיון הם אמנם ידידינו הטובים ביותר בבואנו לצחצח ולהבריק את הבית, אך גם המינון שבו אנו משתמשים בהם חשוב מאוד – מכיוון שהפרזה ושימוש יתר יכולים לגרום להצטברותם של שאריות חומר ומשקעים על גבי המשטחים השונים, שיהוו כר פורה להתפתחות זיהומים וחיידקים. לכן, הקפידו להשתמש בחומרי הניקיון במידה הנכונה ובצמצום ככל האפשר, והיכן שניתן העדיפו להשתמש במטלית מיקרופייבר לחה לניקוי.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו