print header

יום החיות הבינלאומי: כיצד להימנע מ-10 טעויות נפוצות!


הרבה מאוד פעמים אנו נוטים להאשים את חיות המחמד שלנו שהן לא ממושמעות או לא מחונכות, אך איך אנו יכולים לצפות מהן להיות כאלה, כאשר איננו תורמים לחינוך שלהן? או גרוע מזה, כאשר אנו מחנכים אותן לא נכון?

לרגל יום החיות הבינלאומי שייערך מחר (4 באוקטובר), החלטנו לרכז עבורכם 10 טעויות נפוצות שאנו עושים עם חיות המחמד שלנו והצעות כיצד ניתן להימנע מהן...

חיית מחמד
 

טעות 1: רכישת חיית מחמד בצורה ספונטנית.

מדוע זו טעות? הכלבלב בחלון הראווה יכול להיראות מאוד חמוד, אבל לא תמיד הצרכים שלו והצרכים שלכם עולים בקנה אחד.

כיצד להימנע מהטעות? לפני שאתם מביאים כלב או חתול הביתה, למדו עליהם מעט; מה הם אוהבים, מה הם צריכים, מהם התנאים הבסיסיים שאתם נדרשים לספק להם. חלק מהצרכים של חיית המחמד מותאמים לגזע ולגיל שלהם, ודאו שהצרכים של חיית המחמד מותאמים לאורח החיים שלכם ושל בני הבית. לחצו כאן כדי ללמוד כיצד לבחור את הכלב המתאים לכם? למדו את ההיסטוריה של בעל החיים שאתם מעוניינים להביא; היסטוריה רפואית, משפחתית וגזעית. פשוטו כמשמעו - אל תקנו חתול בשק!

טעות 2: דילוג על הדרכה לציות.

מדוע זו טעות? לבטל הרגלים רעים של חיית מחמד זה הרבה יותר קשה מלהטמיע הרגלים חדשים וחיוביים.

כיצד להימנע מהטעות? אם לא בעזרת הדרכה מקצועית, אתם יכולים ללמד אותו פקודות פשוטות כמו לשבת ולהישאר. בנוסף, הרגילו את חיית המחמד שלכם לארוחות מסודרות,
למינונים קבועים, ליציאות סדירות ולגבולות בתוך הבית והחצר. מומלץ לקרוא ספרים בנושא או להתייעץ עם בעלי מקצוע או מכרים המגדלים בעלי חיים בתנאים דומים לשלכם. כמו שהייתם מצפים מעצמכם להעניק לילדים שלכם חינוך מסור ועקבי, כך עליכם להקפיד לתת את אותו סוג של חינוך גם לחיות המחמד שלכם.

 

טעות 3: חוסר עקביות בחוקים.

מדוע זו טעות? ענישה צריכה להיות עקבית. בעל החיים חייב להבין בבירור את הגבולות הברורים שלו, אחרת הוא יהיה מבולבל וחסר רסן.

איך להימנע מהטעות? וודאו שכל בני הבית יודעים ומכירים את הכללים. אם החלטתם כי הכלב לא מקבל אוכל במהלך הארוחה, חשוב שכל בני הבית יעמדו בכלל זה ולא יגניבו לו אוכל מתחת לשולחן. אם הרגלתם את החתול שבמסדרון תמיד דולק האור, וודאו שכל בני הבית מקפידים על זה.

חיית מחמד


טעות 4: יותר מדיי פינוקים.

מדוע זו טעות? הפינוק מאבד מערכו ברגע שהוא ניתן על בסיס קבוע וללא סיבה.

כיצד להימנע מהטעות? חשבו על פינוקים כפעולת תגמול הניתנת רק על התנהגות טובה. זה יעודד את חיית המחמד להתנהג בצורה חיובית ומתגמלת ויגרום לה להעריך את הפינוקים שהיא מקבלת. אתם יכולים לקבוע מדרג של פינוקים, כך שהיא לא תקבל כל הזמן את אותו הפינוק. בסופו של דבר, הכלב או החתול יפעלו מתוך הציפייה לקבל תגמול מבלי באמת הצורך לתגמול עצמו.
 

טעות 5: חוסר סוציאליזציה כדי להגן על חיית המחמד.

מדוע זו טעות? חיות מחמד שלא מקיימות אינטראקציה מגיל צעיר עם אנשים ובעלי חיים אחרים, עשויות לפתח התנהגות תוקפנית וחרדתית.

כיצד להימנע מהטעות? למן הרגע הראשון שהחיה אצלכם, הרגילו אותה לסביבה של מבוגרים, ילדים ובעלי חיים אחרים. אפשרו לה אינטראקציה מגוונת, כך היא תפתח יחסים חברתיים והרמוניים עם הסביבה. וטרינרים טוענים כי עבור כלב, תהליך הסוציאליזציה האידיאלי מתבצע בגיל 3 עד 12 שבועות ועבור חתול בגיל 2 עד ל-8 שבועות.

טעות 6: לוותר על פעילות גופנית.

מדוע זו טעות? חיות מחמד ובעיקר כלבים עוצרים בתוכם מרץ ואנרגיה שמשתחררים בדרך כלל באמצעות פעילות גופנית. אחרת, הם מתעלים את האנרגיה הזו לנביחות, קפיצות, השתוללות והתנהגות רעה.

כיצד להימנע מהטעות? הוציאו את הכלב לפחות פעמיים ביום לטיול, של לא פחות מ-15 דקות בכל פעם, רצוי אפילו 30 דקות. נסו לשלב איתו רכיבה על אופניים או ריצה, אפשר גם משחקי כדור או פריסבי. עם חתול אומנם אי אפשר לצאת לריצה, אבל אפשר לשחק איתו בבית. הקדישו 10-20 דקות בכל יום למשחק עם החתול, רצוי באמצעות גירותיים חזותיים שידרבנו אותם לקפוץ ולהשתולל. חיית מחמד שפורקת אנרגיה ומרץ בצורה מבוקרת וסדירה, לא תרגיש צורך לעשות זאת כאשר היא לבד בבית.

חיית מחמד
 

טעות 7: הזנחה כדי לחשל את חיית המחמד.

מדוע זו טעות? חיות מחמד משועממות נוטות להסתבך בצרות.

כיצד להימנע מהטעות? תנו לחיות המחמד שלכם להתאמץ בשביל להשיג דברים. גרמו לה לזוז, גרו את החושים שלה, גרמו לה לצאת מגבולות הנוחות שלה. אם זה באמצעות צעצועים ואם זה באמצעות החבאת פינוקים ברחבי הבית.

 

טעות 8: להשאיר את חיות המחמד לבד הרבה זמן.

מדוע זו טעות? חוסר התייחסות לחיית המחמד יכול לגרום לה לפתח חרדת נטישה ולאמץ התנהגויות הרסניות ותוקפניות.

איך להימנע מהטעות? מומלץ לא לעזוב גורים לבד ליותר מ-8 שעות. מצאו מישהו שיבוא לבלות איתם או יוציא אותם לעשיית צרכים, במידה ואתם מתעכבים. נכון, כלבים צריכים
ללמוד להיות בנפרד מכם, אבל לא באופן מיידי אלא בהדרגה. גם כאשר אתם בבית, הם לא חייבים להיות צמודים אליכם. וטרינרים ממליצים לקשור אותם במרחק מכם, ובכל שבוע להרחיק מעט את הרצועה, כך שהם ילמדו לשעשע ולהעסיק את עצמם, מבלי שתדרשו להיות בייביסיטר שלהם כל הזמן. אפשרו להם גישה לצעצועים וגירויים חזותיים. חתולים לעומת כלבים, יכולים ואף מעדיפים להיות לבד. כשהם זקוקים לתשומת לב הם יודעים לבקש.

טעות 9: להימנע מלהפוך את הבית לידידותי לבעלי חיים.

מדוע זו טעות? חתול ללא ארגז חול יעשה את הצרכים שלו על השטיח וכלב ללא מצע נוח ישכב על הספה.

כיצד להימנע ממנה? חתולים לא אוהבים לעשות כברת דרך כדי להגיע לשירותים, שימו להם את ארגז החול קרוב אליהם ודאגו להחליף אותו. אל תשאירו אותם לבד בחושך, הקפידו להשאיר להם מנורת לילה קטנה וחלון פתוח לאוויר ולאור. כמו כן, הם לא אוהבים ריח חזק של מטהר אוויר. כלבים לעומת זאת, הם הרבה פחות בררנים, אין להם קביעות במקום בו הם עושים צרכים שזה יתרון וחיסרון, כאחד. אבל הם כן צריכים מקום להתכרבל ולהרגיש בו בטוחים. מרחב לנוע בו ומקור מים זמין.

טעות 10: להעניש את חיות המחמד.

מדוע זו טעות? אתם אולי חושבים שהכלב מבין שאתם כועסים עליו בגלל שהוא אכל את הלחם מהדלפק, אבל לא בטוח שהוא יעשה את הקישור הזה, בין ההתנהגות שלכם לפעולה שלו.

כיצד להימנע מהטעות? לעולם אל תענישו פיזית את חיית המחמד שלכם, אחרת היא תלמד לפחד מכם. זה בסדר להראות לה שאתם כועסים על התנהגות או מעשה שעשתה, אבל זה רק בתנאי שאתם תופסים אותה בשעת מעשה. פנו אליהם בפקודות קצרות ועניינות כמו "לא!" או "ארצה!" אבל נאומים ארוכים ומורכבים לא יעבדו. הם פשוט לא יפנימו את זה. אם אתם רוצים שיפנימו, הענישה צריכה לבוא מהסביבה. כך למשל, אתם יכולים להניח ערימה של מחבתות או סירים על הריצפה מתחת לדלפק, כך שבפעם הבאה שהם יקפצו, יהיה רעש מחריד שיבהיל אותם כל כך, שהם פשוט ילמדו לא לקפוץ יותר.

חיית מחמד

להיות בעלים של בעל חיים זה לא עניין פשוט, אבל ברגע שמבינים את השיטה אפשר ליצור הרמוניה נהדרת! תנו לחיות לחיות בכבוד ובשלום!

 

מקור תמונות: Nancy Newberry / Real simple

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.