print header

12 ציפורים יפהפיות שתמצאו בקוסטה ריקה

 קוסטה ריקה היא מדינה קטנה במרכז אמריקה, ולמרות גודלה יש בה נופים מדהימים שמושכים תיירים רבים. חוץ ממראות עוצרי נשימה של יערות וחופים, בתוך עולם הטבע המרתק שיש בה ובשאר מדינות מרכז אמריקה ניתן למצוא גם שלל ציפורים מרהיבות וססגוניות מזנים שונים שלא תראו בשום מקום אחר בעולם. אי אפשר לחזות בבעלי הכנף האלו ולא להתרגש, אז כדי שתוכלו ליהנות מהם בלי לרכוש כרטיס טיסה עד ליעד המרוחק הזה, אתם מוזמנים ליהנות מתמונות מרהיבות של 12 ציפורים יפהפיות שאפשר למצוא רק באזור קוסטה ריקה.
 

1. טנגר כחול-אפור (Blue-Gray Tanager)

 
ציפורים מקוסטה ריקה: טנגר כחול אפור
ציפור השיר הקטנה הזו היא אמנם לא החיה הכי רעשנית בג'ונגלים של קוסטה ריקה, אבל המצלול שהיא משמיעה הוא נעים לאוזניים. היא ניזונה מפירות ומחרקים ונודדת בדרך כלל בזוגות או בקבוצות קטנות. כל אחד מ-14 זניה מקשטים ביופיים ובנוצותיהם התכולות והססגוניות את יערות ונהרות המדינה, וניתן למצוא אותם אפילו בסביבות שבהן גם יש בני אדם, כמו למשל פארקים וגנים עירוניים.

2. קרקרה צפונית (Crested caracara)

ציפורים מקוסטה ריקה: קרקרה צפונית
הקרקרה היא סוג של עוף דורס בעל מראה מאיים אך יפהפה שניתן לזהות בזכות חזה שחור ומקור המציג שילוב צבעים מיוחד של תכלת, צהוב ואדום. למרות שהיא שייכת למשפחת הבזים, היא גדולה יותר ומזכירה נץ או נשר, והיא טורפת ציפורים רבות שנמצאות באזור, כמו גם חרקים, יונקים קטנים, פגרים, זוחלים, דגים ודו-חיים. בזכות המראה המיוחד שלה והעובדה שהיא עפה נמוך וקרוב לאדמה, תוכלו לזהותה בקלות בשטחי מרעה פתוחים ברחבי מרכז אמריקה.

3. טוקן כתום-מקור (Fiery-Billed Aracari)

ציפורים מקוסטה ריקה: טוקן כתום מקור
למרות שציפורי הטוקן ידועות בעולם, הזן הזה בעל המקור המשונן והצבעים הייחודים והחמים נחשב לפחות מוכר. ציפורים מזן זה ניתן למצוא ביערות של קוסטה ריקה ומרכז אמריקה בלהקות שמכילות למעלה מעשרה טוקנים, והן לרוב נעות במהירות ובתיאום מרשים. הן נולדות עיוורות ועירומות, מואכלות על ידי הוריהן במשך כמה שבועות ונתמכות בדרך כלל על ידי שלושה מבוגרים לפחות. בנוסף, הן נבדלות מטוקנים אחרים בכך שהן חברתיות וישנות בחבורות של יותר מחמישה מבוגרים וצעירים באותו קן.

4. יונק דבש זהוב-צוואר (Fire-Throated Hummingbird)

ציפורים מקוסטה ריקה: יונק דבש זהוב-צוואר
הציפורים היפהפיות האלו קרויות על שם נוצותיהן, שבתאורה נכונה מתגלות במלוא תפארתן ובשלל צבעים מירוק בהיר, דרך זהב עד לאדום-עמוק מתחת למקור, ונראות כמו קשת בענן בזמן מעופן. הן חיות בשטחי מרעה גבוהים עם עצים ובג'ונגלים שמאופיינים בעננות רבה, כמו יער מונטאן שנמצא בקוסטה ריקה ובפנמה, והן ניזונות מצוף שיש בפרחים עליהם הן מגנות, וגם מחרקים.

5. הוקו גדול (Great Curassow)

ציפורים מקוסטה ריקה: הוקו גדול
ציפורים אלו הן סוג של תרנגול דרום אמריקאי בעל נוצות שחורות ומבנה מאיים ועוצמתי. הן מונוגמיות, מסתובבות בלהקות של כתריסר ציפורים וחיות באזורים יבשים. הזן היפהפה הזה, שנמצא בסכנת הכחדה, הופך להיות מאוד אלים עד כדי הרסני כשהוא חש באיום, ואם אי פעם תנסו להתקרב אליו, תגלו שהוא יתקוף אתכם במהירות ואז כנראה יעוף לגובה בו הוא ירגיש בטוח.

6. אורופנדולת מונטזומה (Montezuma Oropendola)

ציפורים מקוסטה ריקה: אורופנדולת מונטזומה
ציפור הטרף הייחודית הזאת חיה ביערות לחים ובשטחים נמוכים, שם נוכחותה מאוד מורגשת בזכות שירתה היפהפייה, אותה היא משמיעה כשהיא מתכופפת קדימה וממלמלת בקול חלש שהולך ומתחזק. משום שגודלם של הזכרים כפול מזה משל נקבותיהן בעקבות תזונה שונה שכוללת אוכל משמין יותר, ניתן להבדיל ביניהם בקלות. כמו כן, תוכלו לזהות את אזורי המחייה שלהם לפי עצים מרובי קנים בצורת שק, אותם בונות ציפורים אלו על מנת לחיות באופן חברתי עם משפחתן המורחבת.

7. עיט-נצי אורמטי (Ornate Hawk-Eagle)

ציפורים מקוסטה ריקה: עיט נצי אורמטי
עוף דורס זה הוא לא גדול במיוחד, אך בכל זאת נחשב לצייד מצוין שיכול להרוג טרף שגדול פי חמש ממנו. סימן ההיכר של הציפור הזו הוא כרבולת שמעטרת את פדחתה, כאשר ראשם של צעיריה הוא לבן ומתכהה ככל שהם מתבגרים. לצערנו, הימצאותו של עיט יוצא דופן זה בעולמנו הולכת ויורדת בעקבות כריתת היערות בהם הוא חי ובגלל ציד באזורים אלו.

8. קורוקו הדור (Resplendent Quetzal)

ציפורים מקוסטה ריקה: קורוקו הדור
הציפור הזו אולי לא עפה הכי מהר וגבוה, וניתן גם להגיד שהמראה שלה הוא מוזר ביותר, אך לדעת רבים זהו סוד הקסם שלה. תוכלו לזהות אותה לפי צבעיה המיוחדים שמתאפיינים בזוהר מטאלי בהיר שמשתנה בהתאם לתאורה, נוצות ירוקות בהירות, חזה אדום וזנב נוצה מלכותי אצל הזכרים. היא נחשבת לציפור שקרובה לסכנת הכחדה, וניתן למצוא אותה משמיעה את אחד מששת סוגי הציוצים שלה בעיקר ביערות הרריים כמו מונטאן, שכאמור, משתרע על פני שטחים רבים בקוסטה ריקה ובפנמה.

9. ינשוף ממושקף (Spectacled Owl)

ציפורים מקוסטה ריקה: ינשוף ממושקף
ציפורי הלילה האלו כוללות שישה זנים וקרויות על שם הטבעות הלבנות דמויות המשקפיים שנמצאות סביב עיניהן. קולן מזכיר נקישה על דלת ומטרתו היא להכריז על טריטוריה, והוא שונה אצל זכרים או נקבות, כאשר הזכר מצייץ בקול נמוך ואילו הנקבה בסולם גבוה. בשעות הלילה הם יוצרים דואט מנצח, אותו ניתן לשמוע בעיקר באזורים טרופיים וצפופים כמו יערות גשם.

10. טבלן השמש (Sungrebe)

ציפורים מקוסטה ריקה: טבלן השמש
אומרים שאם משהו נראה כמו ברווז ומגעגע כמו ברווז – כנראה שזה מה שהוא, אך במקרה של הציפור הזו מדובר בטעות ולמרות הדמיון הרב, היא דווקא מקושרת לעגורים. כמו לקנגורו, חיית הכיס המפורסמת מאוסטרליה, לטבלן השמש יש כיס בתוך קיפולי עורו בכנפיו שמאפשר לו לסחוב את צאצאיו ואף לעוף איתם עד שיוכלו להתנהל לבד. הוא נחשב לחיה שקטה ששוחה בנחת ובבדידות בנהרות, בבריכות ובאגמים בהם יש צמחייה עבה.

11. דיה זנב-סנונית (Swallow-Tailed Kite)

ציפורים מקוסטה ריקה: דיה זנב-סנונית
ציפור הטרף המרהיבה הזאת ממשפחת הנצים מתהדרת בנוצות בצבעים שחור ולבן, בזנב ארוך בצורת V ובכנפיים שיכולות להגיע לאורך של כ-1.3 מטרים. היא מונוגמית ותמיד חוזרת אל בן-זוגה בתקופת הרבייה, ואת עיקר זמנה היא מעבירה בתעופה. כשהיא נחה ממסעותיה, היא מבלה בעיקר על עצים גבוהים כמו אורנים וברושים קירחים עליהם היא בונה קן שמקבל את השגחתה השקטה והצמודה, אך אם מישהו ינסה להתקרב אליו, הוא יזכה לשמוע גערה קולנית.

12. קוליברי כפוף-כנף סגול (Violet Sabrewing)

ציפורים מקוסטה ריקה: קוליברי כפוף-כנף סגול

למרות שהיא פחות צבעונית מקרובה, יונק דבש זהוב-צוואר שכבר הוצג במסגרת הרשימה הזו, ציפור שיר זו עדיין יפה בזכות מקורה המתעקל, נוצותיה הסגולות וכנפיה המרהיבות והחצי-שקופות. היא ניזונה מצוף, בעיקר של עצי בננה ושל צמח טרופי בשם הליקוניה. כמו כן, היא נחשבת לציפור השיר הגדולה ביותר במרכז אמריקה וניתן למצוא אותה בשולי יערות הרריים בסמוך למקורות מים, במטעי בננות ובגני פרחים. 

מקור התמונות: Kathy & SamManjith KainickaraJuan Zamora, Francesco VeronesiLG NyqvistDominic SheronyAndy MorffewBecky Matsubara

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.