print header

16 צמחים תלויים שמומלץ לגדל בבית

בין אם אתם מומחים לגידול צמחים ובין אם רק חובבים, הצבע הטבעי שהם מכניסים לבית יכול רק לשפר את הרגשתכם ורווחתכם הנפשית, וחלקם אפילו מעניקים יתרונות חשובים, כמו אוויר נקי יותר לנשימה. אם עד היום גידלתם את הצמחים שלכם רק באדניות שנחו על הרצפה או על שולחן, הגיע הזמן שתכניסו לביתכם גם כמה צמחים תלויים, שיעניקו לו מראה טרופי וטבעי אף יותר וגם יחסכו הרבה מקום. יש לא מעט צמחים תלויים שתוכלו לרכוש, לכן ערכנו עבורכם את המדריך הבא, שבו תכירו 16 מהם שמומלצים לגידול ביתי, אותם תוכלו לבחור לפי רמת הידע שלכם בגידול צמחים, כמות האור שבביתכם או היתרונות שתרצו להפיק מהם. 
 

צמחים תלויים שמומלצים לכולם

בהמשך ניתן לכם כמה המלצות לצמחים תלויים שמתאימים באופן פרטני לתנאים או צרכים שונים, אולם אלו שתמצאו ברשימה זו מתאימים לכל אחד ויכולים לקשט ביופיים כל כלל שבו תציבו אותם.

1. שערות שולמית (Adiantum)

צמחים תלויים שמומלצים לגידול ביתי: שערות שולמית

השקיה: מדי יום

תנאי אור: שמש חלקית

עם מראה התחרה המקסים של עלי הצמח הזה, שערות שולמית הוא תוספת נפלאה לכל פינה בבית. השרך העדין הזה חובב סביבה רטובה ולחה, לכן קשה (אך לא בלתי אפשרי) להשקות אותו יותר מדי. מומלץ מאוד לגדל אותו בחדר האמבטיה, שם הוא יוכל ליהנות מהאדים שיוצאים מהמקלחת היומית שלכם.

2. סחלב (Orchidaceae)

צמחים תלויים שמומלצים לגידול ביתי: סחלב

השקיה: שבועית

תנאי אור: סביבה מוארת – שמש לא ישירה

ברחבי העולם יש למעלה מ-25,000 סוגי סחלבים, ועם כל כך הרבה אפשרויות אין זה פלא שמדובר באחד הפרחים הפופולריים ביותר לטיפוח בבית בכלל ולגידול כצמח תלוי בפרט. יש אנשים שאוהבים לתת לשורשים של הצמח לבצבץ מעט החוצה ולהראות את עצמם, ומומלץ שתנסו את זה גם אתם – זה יתן לו מראה "פראי" יותר.

3. כדנית (Nepenthes)

צמחים תלויים שמומלצים לגידול ביתי: כדנית

השקיה: 1-2 פעמים בשבוע

תנאי אור: סביבה מוארת – שמש ישירה

הצמח הצבעוני והגבוה הזה נתלה על העלים שלו ונראה די שונה מכל שאר הצמחים שתגדלו בביתכם, אך גם אם המראה שלו אינו קוסם לכם, דעו שיש לו שימוש די יעיל. זהו למעשה צמח טורף שיכול למשוך אליו חרקים ולוודא שביתכם יישאר נקי ממזיקים. כדי להפוך אותו למדביר מקצועי של ממש, תלו אותו לצד חלון מואר והשקו את הכד שלו באופן ישיר – זה יעזור לו ללכוד ולחסל את החרקים ביעילות.

4. טילנדסיה (Tillandsia)

צמחים תלויים שמומלצים לגידול ביתי: טילנדסיה

השקיה: 2-3 פעמים בשבוע

תנאי אור: סביבה מוארת

הצמח הפשוט הזה לא דורש אדמה כלל, ולכן באנגלית הוא נקרא פשוט "צמח אוויר". עם זאת, נדרש לו מעבר קבוע של זרם אוויר כדי שיוכל לשגשג, כך שכדאי להציב אותו בחלל שמאפשר זאת. הדרך המומלצת ביותר להציג אותו לראווה היא בעזרת מתלה קיר גאומטרי או מזכוכית, שישלב את מראהו הטבעי עם עיצוב מודרני ויחשוף את כל הדרו ב-360 מעלות.

צמחים תלויים שמומלצים למתחילים

אם אתם רק בתחילת דרככם כגננים חובבים, יש לנו כמה המלצות עבורכם שיעזרו לכם לפצוח בתחביב החדש בקלות ובהנאה: 

 5. ירקת מצויצת (Chlorophytum comosum)

צמחים תלויים שמומלצים לגידול ביתי: ירקת מצויצת

השקיה: שבועית

תנאי אור: סביבה מוארת או שמש חלקית

זהו אחד הצמחים התלויים הפופולריים והקלים ביותר לגידול, כשבאנגלית הוא נקרא "צמח עכביש" בשל מראה העלים שלו. ביכולתו להסתגל לשלל סביבות גידול ולשרוד בתנאים שונים, כך שתוכלו להציב אותו תחת אור השמש או באזור מוצל ולא תפגעו בו בשום צורה. עם זאת, אם אתם שמים לב שהקצוות של העלים שלו משחימים, זה יכול להיות מאחת הסיבות הבאות:

  • יותר מדי אור שמש – העבירו אותו למקום מוצל יותר.
  • לא מספיק לחות – רססו עליו מעט מים עם בקבוק תרסיס.
  • יותר מדי כלור במים – השאירו מים במזלף למשך יום והשקו את הצמח בעזרתם רק למחרת.

6. פנינית (Senecio rowleyanus)

צמחים תלויים שמומלצים לגידול ביתי: פנינית

השקיה: אחת לשבועיים

תנאי אור: סביבה מוארת

הצמח הזה נקרא גם "סביון כדורי" ואילו השם "פנינית" מגיע מהמראה המקסים שלו, שמוסיף מידת יוקרה לכל מקום שבו הוא נמצא. העלים המדורגים שלו הופכים אותו לצמח מושלם לתלייה, והודות לכך שהוא סקולנט, הוא לא דורש הרבה תחזוקה. עם זאת דעו שהצמח גדל די מהר, אז אל תחששו לגזום אותו אחת לזמן מה, כשזה נדרש.

7. פילודנדרון מטפס (Philodendron scandens)

צמחים תלויים שמומלצים לגידול ביתי: פילודנדרון מטפס

השקיה: שבועית

תנאי אור: סביבה מוארת באופן מתון או מוארת מאוד

עם עלים בצורת לב - קשה שלא להתאהב בצמח הזה. מה שהופך אותו למושלם עבור מתחילים הוא יכולתו לשרוד באדמה או במים בלבד, לכן קשה מאוד שלא לספק את התנאים המתאימים לו וכמעט בלתי אפשרי להזיק לו. אם אתם מחפשים צמח שאינו בררני באזור מחייתו, הפילודנדרון המטפס הוא בשבילכם.

8. קיסוס החורש (Hedera helix)

צמחים תלויים שמומלצים לגידול ביתי: קיסוס החורש

השקיה: שבועית

תנאי אור: שמש חלקית

לצמח הזה יש מראה שמזכיר סיפורי אגדות; רואים אותו לעיתים קרובות גדל על קירות אבן או מטפס על גדרות, והוא לא דורש הרבה תחזוקה, כך שהוא מושלם לגננים מתחילים שמחפשים להוסיף צמח אלגנטי לסביבת ביתם. זהו צמח מטפס פולש שאוהב לחות, אך אל תתנו לאדמה שלו להיות רטובה מדי. כדי לטפל בו כמו שצריך, רססו עליו מעט מים באופן יומיומי, אולם השקו אותו ממש רק פעם בשבוע או פעמיים לכל היותר.

צמחים תלויים שמומלצים לגידול עם מעט אור שמש

אם השמש לא מציפה את ביתכם באור, אל תתנו לזה למנוע מכם לגדל צמחים מטפסים, כי תוכלו לבחור את אחד הבאים. הם גם מומלצים באופן כללי לגידול בחדרים שלא תמיד חודר אליהם אור השמש באופן ישיר, כמו למשל בשירותים או כל חדר אחר שאין בו חלונות.

9. פוטוס זהוב (Epipremnum aureum)

צמחים תלויים שמומלצים לגידול ביתי: פוטוס זהוב

השקיה: פעם-פעמיים בשבוע

תנאי אור: צל

פוטוס הזהב הוא מומחה להישרדות שיכול לחיות גם ללא אור שמש. אל אף שהוא קשוח, הוא די יפה, כשהעלים שלו גדלים במגוון רחב של צורות. בנוסף, הוא מטהר את האוויר שבבית מפני חומרים מזיקים כמו פורמלין, קסילן וטולואן. ודאו רק שהעלים של הצמח נשארים בגובה, מכיוון שהם עלולים להיות רעילים למגע ומאכל לחיות מחמד ואף לחלק מהאנשים.

10. זמיאוקולקס (Zamioculcas zamiifolia)

צמחים תלויים שמומלצים לגידול ביתי: זמיאוקולקס

השקיה: פעם בשבוע-שבועיים

תנאי אור: סביבה מוארת או צל

תוכלו להתעלם מהצורך בטיפול בצמח הזה למשך זמנים ארוכים והוא עדיין ישרוד, וניתן להציב אותו כמעט בכל מקום בבית - כך שהוא מושלם למי שמחפש צמח מטפס ששורד לאורך זמן וללא השקעה רבה. עם זאת, היזהרו שלא להשקות אותו יותר מדי, מכיוון שאז העלים שלו יהפכו לצהובים והגבעולים שלו ישחימו.

11. אגלאונמה (Aglaonema)

צמחים תלויים שמומלצים לגידול ביתי: אגלאונמה

השקיה: שבועית

תנאי אור: צל עד סביבה מוארת באופן מתון

הצמח האדמדם הזה הוא בעל עלים גדולים ורבים, ומאחר שהוא לא דורש הרבה אור, הוא יכול להפוך כל חדר בבית למעין ג'ונגל קטן. הוא אוהב לחות, לכן מומלץ מאוד להציב אותו בחדר האמבטיה או בסביבה חמימה אחרת, בעדיפות לכזו שבה אין חלונות.

צמחים תלויים שמומלצים לטיהור האוויר

אם אתם חוששים מפני זיהום האוויר, תשמחו לגלות שיש לא מעט צמחים שעוזרים לטהר אותו, אך חשוב שתדעו שאתם צריכים להציב בביתכם הרבה מהם כדי שההשפעה תהיה יעילה.

12. דרקונית (Dracaena)

צמחים תלויים שמומלצים לגידול ביתי: דרקונית

השקיה: פעם בשבועיים

תנאי אור: שמש חלקית

יש 40 זנים שונים של דרקונית, לכן ודאו שאתם בוחרים בזן שמתאים לגידול בתוך הבית. הצמח הזה מטהר פורמלין, קסילן, בנזן וטריכלורואתילן, ולא צריך להשקות אותו לעיתים קרובות, אך כשאתם משקים, חשוב שתתנו לו "לשתות" הרבה. לא מומלץ לגדל אותו בסביבת חיות מחמד, מכיוון שהוא עלול להיות רעיל עבורן. אפילו אם הוא תלוי ונמצא הרחק מהישג ידם, העלים שלו עלולים לנשור מטה.

13. ספטיפיליום (Spathiphyllum)

צמחים תלויים שמומלצים לגידול ביתי: ספטיפיליום

השקיה: שבועית

תנאי אור: צל

הצמח הזה קל לגידול ויפהפה, וצומח עליו פרח שיכול להוסיף חן רב לביתכם. הוא מסייע לטהר מהאוויר פורמלין, אמוניה, בנזן, קסילן, טריכלורואתילן ופחמן חד-חמצני, אולם מומלץ להימנע מגידולו אם אתם אלרגיים לפריחה. חשוב לדעת שהצמח עלול להיות רעיל למגע ומאכל לבני אדם ולחיות מחמד, לכן כדאי מאוד לתלות אותו הרחק מהישג ידם של כולם.

צמחים תלויים שמומלצים בשל פריחתם היפהפייה

אם אתם רוצים לשדרג את מראה החלל הביתי שלכם בעזרת פרחים יפהפיים, גדלו את הצמחים המופלאים האלה, שפריחתם מרנינה ומלבבת.

14. לפופית (Ipomoea)

צמחים תלויים שמומלצים לגידול ביתי: לפופית

השקיה: שבועית

תנאי אור: סביבה מוארת

הצמח הזה קל מאוד לגידול וגם גדל מהר, כך שתוכלו ליהנות מפריחתו מבלי לחכות הרבה. צורת עלי הכותרת שלו מזכירה חצוצרה, ומכיוון שהוא אוהב את השמש - מומלץ להציב אותו במקום מואר היטב. יש שלל צבעים לבחירה, כשהפרחים מגיעים בגווני כחול, ורוד, סגול, צהוב ולבן.

15. ביישנית 'מונה ליזה' (Aeschynanthus)

צמחים תלויים שמומלצים לגידול ביתי: ביישנית 'מונה ליזה'

השקיה: שבועית

תנאי אור: סביבה מוארת עם שמש לא ישירה

אם הצבע שאתם רוצים להוסיף לביתכם הוא אדום בוהק, כתום או ורוד, גדלו את הצמח המקסים הזה. הוא מושלם לתלייה, כשהעלים שלו מדורגים ומייצרים פריחה שמזכירה מעט צורה של שפתון. הצמח הזה אוהב לחות והוא מראה את הפרחים שלו בעיקר באביב ובקיץ. על אף שהוא לא ימות בחורף או בסתיו, תופיע עליו פחות פריחה בעונות אלו.

16. לובליה (Lobelia)

צמחים תלויים שמומלצים לגידול ביתי: לובליה

השקיה: שבועית

תנאי אור: שמש חלקית או סביבה מוארת

על הצמח הזה גדלים פרחים קטנטנים בצבע כחול או סגול שמשתפלים מהגבעולים, ונראה כאילו שהוא יועד לתלייה. הוא דורש מעט מאוד עבודה וביכולתו לשרוד בתנאי אור שונים, ושלא כמו פרחים אחרים, הוא מעדיף מזג אוויר קר. לכן הוא ימשיך לפרוח במשך כל השנה – גם בחורף.

 
מקור התמונות: Cal Lemke, Wvangeit

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.