print header

צמחים מומלצים לגידול ביתי על פי גודל הבית שלכם

אתם יכולים להעשיר את ביתכם במיני קישוטים שונים, עיטורים מרהיבים, חפצים ססגוניים ורהיטים מהודרים, אך לעתים מה שיהפוך את ביתכם למושלם הוא צמח ירוק ורענן שיטהר את האוויר ויעניק אווירה טבעית ונעימה למקום שבו אתם גרים. עם זאת, לא תמיד פשוט לבחור איזה צמח אתם רוצים להכניס לביתכם – גם בגלל שיש כאלו שבכלל לא מתאימים לגידול ביתי, וגם מפני שגודל הבית או הדירה שלכם לא תמיד מאפשר להכניס לתוכו כל צמח, או לחלופין הוא לא יכול למלא את כל המרחב הגדול. כדי לעזור לכם לבחור את הצמח הנכון על פי סוג וגודל הבית שלכם, אספנו בפניכם כאן 2 רשימות של צמחים לגידול ביתי: 7 המומלצים לבתים קטנים וצנועים, ועוד 5 המומלצים לבתים גדולים ואף לכאלו שיש לצידם גינה.

7 צמחים שמתאימים לגידול בדירות ובבתים קטנים

1. סנסיווריה

צמחים לגידול ביתי לפי גודל הבית: סנסיווריה

הסנסיווריה, שידוע גם בשמו העממי "לשון החותנת", הוא צמח שיכול להסתגל לכל מקום שהוא מונח בו. אחד מיתרונותיו הגדולים של הסנסיווריה הוא יכולתו לטהר את כל האוויר שסביבו, והוא גם מצוין לגידול עבור אלו מביניכם החדשים בתחום הגינון. הסנסיווריה חסכוני במים, כאשר צריך לוודא שהאדמה שלו התייבשה בטרם ההשקיה, וגם לא דורש יותר מדי אור, ולכן הוא מצוין להצבה בחדר השינה, שם הוא גם דואג לטיהור האוויר.

2. ירקה מצויצת

צמחים לגידול ביתי לפי גודל הבית: ירקה מצויצת

המראה המיוחד של הירקה המצויצת, בעלת העלים הדקים שצבעם לבן במרכז וירוק בקצוות, הגולשים מטה ויוצרים מעין רשת של שלוחות גבעולים, זיכתה את הצמח הזה בכינוי "צמח העכביש" בשפה האנגלית. הירקה המצויצת אוהבת מאוד לחות והיא גם מטהרת אוויר נהדרת, לכן בהחלט ניתן להציב אותה בחדר המקלחת או השירותים שלכם. מפני שהיא זקוקה לתאורה בהירה ובלתי ישירה, הימנעו מלהציב אותה ישירות מול השמש, וכן דאגו להשאיר אותה מושקה היטב, אף שבחורף ניתן להשקותה מעט פחות.

3. זמיה קוקוס

צמחים לגידול ביתי לפי גודל הבית: זמיה קוקוס

עם העלים הירוקים-כהים שלה והגבעולים העבים שלה – הזמיה קוקוס היא צמח נהדר שניתן להציב באזורים שונים בבית, כשרבים אוהבים למקמה בפינת העבודה שלהם, שם היא משרה אווירה נעימה ומשרדית. בגלל העמידות הגבוהה שלה, הזמיה היא בחירה מעולה למתחילים בגינון שביניכם, מכיוון שמדובר בצמח שלא דורש השקיה מרובה מדי אלא רק כשהאדמה שלו מתחילה להתייבש, והוא גם לא זקוק לאור שמש רב מדי – למען האמת הוא גדל באופן הטוב ביותר דווקא באזורים מוצלים בתוככי הבית.

4. פוטוס זהוב

צמחים לגידול ביתי לפי גודל הבית: פוטוס זהוב

הפוטוס הזהוב הוא אחת הבחירות הפופולאריות לצמח ביתי, ולא בכדי – מדובר בצמח יפה ונעים, בעל עלי שיש בגווני צהוב או הלבן, שבקלות יכול להפוך גם לצמח מטפס שניתן לתלות על הקיר, מאחר ושורשיו יכולים לגדול עד לגובה של 20 מטר. את הפוטוס אין צורך להשקות יותר מדי, רק שימו לב לצבע עליו – אם הם הופכים לשחורים אתם כנראה משקים יותר מדי, ואם לצהובים אז הוא זקוק למים. מבחינת תאורה, הפוטוס יכול להסתדר בתנאי אור מעטים, אך הוא יגדל מהר יותר בתנאי אור בהיר עד בינוני ובלתי ישיר.

5. אגלאונמה

צמחים לגידול ביתי לפי גודל הבית: אגלאונמה

האגלאונמה דורשת מעט מאוד מאמץ לגידולה, ולכן גם היא מהווה צמח מעולה לגידול בבית עבור אלו מכם המתחילים בתחום הגינון. האגלאנומה ידועה גם כצמח המנקה ומטהר את האוויר – עוד סיבה טובה להכניס אותה לביתכם כמה שיותר בקרוב. היא יכולה לשגשג ברוב המקומות בבית – בין בכאלו המוארים באופן חלקי, ובין בכאלו שבהם תאורה חלקית בלבד. מבחינת השקיה, יש לוודא שכל סביבת האדמה של הצמח מקבלת לחות כשאתם משקים, ולאפשר לה להתייבש בין סבב השקיה אחד למשנהו.  

6. סנציו

צמחים לגידול ביתי לפי גודל הבית: סנציו

הצמח הזה, כפי שאתם יכולים לראות, מגדל שורות חרוזים אובליים המקיפים אותו ונותנים לו מראה ייחודי במינו, שאף הקנה לו את הכינוי "שרשרת פנינים". הסנציו הוא צמח הגודל מהר בתנאי אור בהיר ולא ישיר, ועל אף שהוא מתאים לדירות קטנות – כדאי שכן יהיה לו מרחב מה כדי להתפשט ולצמוח; הוא יכול לשמש כצמח מצוין לתלייה על סל או להנחה על מדף. זהו צמח סתגלני שאין צורך להשקות יותר מדי, כי הוא אוגר מים בעליו – כך שעליכם להשקותו רק כשאתם חשים שהאדמה שלו יבשה לגמרי.

7. אלוורה

צמחים לגידול ביתי לפי גודל הבית: אלוורה

רבים מכם ודאי מכירים את האלוורה כצמח מרפא ממנו יוצרים את הג'ל המפורסם ועוד מוצרים בריאותיים נוספים – אך הוא יכול בהחלט לשמש גם כצמח נוי המתאים לדירות קטנות ולשטחים מצומצמים. מלבד לסגולותיה הבריאותיות, האלוורה בורכה גם ביכולת לטהר את האוויר ובעמידות – ולכן היא מתאימה גם לגננים הפחות מנוסים מביניכם. את האלוורה מתאים מאוד להציב על מדף או על אדן החלון, היא נזקקת לתנאי אור שמש בהירים ולא ישירים, ומשגשגת דווקא בתנאים יבשים – כך שיש להשקות אותה ממש באופן מצומצם ולדאוג שבעציץ שלה יש חור ניקוז.

5 צמחים שמתאימים לגידול בבתים גדולים ובבתים עם גינה

1. פיקוס כינורי

צמחים לגידול ביתי לפי גודל הבית: פיקוס כינורי
הפיקוס הכינורי הוא צמח שמצטלם היטב ובהחלט מתאים כדי לקשט ולפאר כל פינה שהיא קצת "משעממת" או ריקה בבית שלכם. הגובה של פיקוס זה, הנקרא על שם עליו הרחבים דמוי הכינור, יכול להגיע על ל-12-15 מטר, ולכן הוא מתאים לגינות או לבתים רחבי ידיים שבהם יש לו מרחב לצמוח. את הפיקוס יש להניח במקום שבו יוכל לספוג אור שמש עקיף לאורך כל היום, והוא גם חובב לחות – כך שכדאי להציבו בסביבה לחה וחמימה יחסית. יש לדאוג שהאדמה תיוותר לחה, אך תנו לה להתייבש לעומק של 2 ס"מ בין השקיה להשקיה; במהלך הקיץ כנראה שתצטרכו להשקות אותו מעט יותר.

2. סטרליציית ניקולאי

צמחים לגידול ביתי לפי גודל הבית: סטרליציית ניקולאי

לצמח הטרופי הזה, המכור בכינוי "ציפור גן עדן הענקית", ידוע בזכות גבעוליו הארוכים ועליו דמויי הבננה, והוא ללא ספק יעניק לביתכם או גינתכם – תלוי היכן תבחרו לגדל אותו – מראה אקזוטי ייחודי ומושך. הצמח יכול גם לפתח עלים יפים דמויי ציפור, אך הם נפתחים לאט ובדרך כלל לא יופיעו בתוך הבית. הצמח הזה נהנה מאור שמש בהיר ועקיף, אך יותר מדי אור ישיר עלול להרוס את עליו ופרחיו – לכן הקפידו למקם אותו באזור מתאים. שמרו על אדמת הצמח מושקת ולחה, אך בחודשי החורף הקרירים תנו לה להתייבש מעט לפני השקיה נוספת.

3. דרצנה מרגינטה

צמחים לגידול ביתי לפי גודל הבית: דרצנה מרגינטה

אם אתם אוהבים צמחים עמידים במיוחד, כאלו שלא דורשים כמעט תחזוקה ובכל זאת נותנים תוצרת מרשימה, הדרצנה מרגינטה היא בדיוק בשבילכם. לצמח הזה יש עלים כמעט ארכיטקטוניים, שמתפתלים ומתעקלים כדי להעניק לבית או לגינה מראה טרופי ממש (באנגלית מכונה הצמח "עץ דרקון מדגסקר"). בגלל מערכת השורשים של הצמח, כדאי לגדל אותה בבית במכלים עמוקים, או בגינה מוצלת ומאווררת. הדרצנה זקוקה לאור שמש עקיף, עדין עד בהיר, ולהשקיה יחסית מועטה – רק כשאדמה סביבה מתייבשת לגמרי; אם העלים נהפכים לשחורים, סימן שהוא סובל מהשקיית יתר.

4. פילודנדרון מטפס

צמחים לגידול ביתי לפי גודל הבית: פילונדרון מטפס
בזכות עליו המרשימים דמויי הלב הפך הפילודנדרון המטפס לצמח פופולארי כמתנה לימי הולדת, חתונות וימי נישואין – אך אתם יכולים להתחדש בו גם בלי קשר אליהם. הוא מצוין לתלייה ועמיד במיוחד – קשה מאוד להרוג אותו, כך שגם הגננים המתחילים מבינכם יוכלו להתמודד איתו. כל מה שאתם צריכים זה לשמור על האדמה של הצמח לחה כל הזמן ולאפשר לו תאורה בינונית ועקיפה. בנוסף, גם אם אין לכם המון מקום כדי לגדל אותו, תוכלו לשמור אותו קטן יותר אם רק תקצצו אותו קצת מלמעלה.

5. מונסטרה

צמחים לגידול ביתי לפי גודל הבית: מונסטרה

אולי כבר הספקתם לראות אותו בשלל סרטים, על עטיפות אלבומים או פרסומות – כי בשנות ה-70 המוסטרה היה פשוט אייקוני, ועד היום הוא שומר על מעמדו כצמח שמומלץ לגדל בבית. הוא ידוע גם בזכות עליו המחוררים, שזיכו אותו לכינוי "צמח גבינה שוויצרית". עם שורשיו האוויריים, המונסטרה הוא צמח שאוהב לטפס ולהתפשט – אז שימו לב שאתם שמים אותו במקום שיש לו מספיק מרחב לעשות. השקו את הצמח בכל פעם שאדמתו מתייבשת, ותנו לו ליהנות מאור שמש עקיף ובהיר.

מקור תמונות: David Stangreader of the packProBuild Garden Center, Mokkie (1)(2)

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.