maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

מחקר חדש חושף פרט מפתיע על הקשר בין אדם לחתול

 בקרב הנצחי בין בעלי חתולים לכלבים על התואר "חיית המחמד הטובה ביותר", בעלי הכלבים כמעט תמיד משתמשים בטיעון הנאמנות. לדעתם הכלבים שלהם הרבה יותר נאמנים מאשר חתולים; הם מתגעגעים אליהם יותר וגם יודעים להפגין את הגעגוע הזה בדרך הטובה ביותר. אם אתם מגדלים חתולים, סביר להניח שעד היום לא היו לכם דרכים רבות להגיב לטענה הזאת מלבד טענות על תחושות בטן או שינויים בהתנהגות שקשה לאבחן אותם במדויק, אבל מחקר חדש שפורסם לאחרונה עומד לשנות את המצב הזה. אם אתם מגדלים או גידלתם חתולים בעבר, אתם תרצו לקרוא את הממצאים והמסקנות של עורכי המחקר הזה...
 
מחקר על חתולים: חתול מניח את אחת מכפותיו על יד אנושית
 

מהלך הניסוי:

הדעה הרווחת בקרב מרבית האנשים היא שחתולים הם חיות עצמאיות מאוד שלא זקוקות לתשומת לב אנושית. גם בקרב הקהילה המדעית אין מידע רב בקשר לנושא הצורך החתולי בתשומת לב אנושית, ויכול להיות שזו אחת מהסיבות לכך שהשתרשה התפיסה לפיה חתולים הם לא חיות חברויות. כדי לבדוק האם יש אמת מאחורי הטענות האלו, מחקר שוודי חדש שהתפרסם בסוף 2017 נערך כדי לבדוק את התנהגות החתול הביתי כאשר הוא מבודד מהבעלים שלו, וכאשר הם נפגשים לאחר מכן. הניסוי נערך על חתולים בגילאי 0.5 – 15 שנים שהוגדרו כ"חתולי בית" (חיות מחמד שמבלות את מרבית הזמן בבית ולא משוטטות ברחוב ללא השגחה) ושהבעלים שלהם התנדבו להשתתף במחקר. בעלי החתולים הונחו להיפרד מחיות המחמד שלהם ולהשאירם בבית למשך שני פרקי זמן שונים, חצי שעה ו-4 שעות, שבמהלכן התנהגות החתולים תועדה באמצעות מצלמות שפוזרו ברחבי הבית.
 
ההשערה של החוקרים הייתה פשוטה: אם חתולים הם אכן חיות חברויות שיוצרות קשר אמיתי עם הבעלים שלהן ומתגעגעות אליהם, יהיה הבדל באופן התגובה שלהן לאחר זמן פרידה ממושך ארוך בהשוואה לזמן קצר. כדי לנסות ולקבל תוצאות כמה שיותר "נקיות", החוקרים חילקו מראש את החתולים עליהם נערך הניסוי לכאלו שנהנים מגישה חופשית לאוכל לעומת אלו שמקבלים אוכל בשעות קבועות, ולכן עלולים להיות תלויים בבעלים שלהם לצורכי תזונה. בנוסף, הם הבהירו שעל בעלי החתול לשהות בסביבתו במשך לפחות חצי שעה לפני זמן הפרידה והניסוי נערך בסביבה הביתית והמוכרת של החתול בה הוא מרגיש בנוח. צעדים נוספים ננקטו כדי לוודא שהנתונים שנאספו יהיו כמה שיותר אמינים ונטולי השפעות חיצוניות, מה שאומר שתוצאות המחקר ככל הנראה משקפות את מערכת היחסים של כל אדם וכל חתול.
מחקר על חתולים: חתול שוכב על אישה

תוצאות ומסקנות:

כדי לנתח את השפעת הזמן שהחתולים בילו לבד, החוקרים אספו מידע בשתי שיטות עיקריות: ניתוח צילומי הווידאו של הבתים בהם החתולים שהו ותצפית על רגעי הפרידה והאיחוד של בעלי החתולים עם חיות המחמד שלהם לאחר פרקי הזמן השונים. כצפוי, החתולים בילו את רוב זמנם במנוחה למרות שזמני התצפית היו בשעות היום, אך למרות זאת הם היו מחוץ לטווח עדשות המצלמה במשך 29% מזמני הפרידה השונים. במהלך הרגעים שלפני הפרידה, פרקי הזמן שהחתולים בילו לבד וגם ברגעים שלפני האיחוד לא נצפה שום שינוי בהתנהגות החתולים כאשר משך הזמן שהם בילו לבד היה ארוך יותר. לעומת זאת, כשהבעלים של החתולים חזרו לביתם לאחר 4 שעות, החוקרים שמו לב לכמה הבדלים משמעותיים ביחס לרגעי האיחוד שהתרחשו לאחר פרידה בת חצי שעה בלבד...

 

לאחר 4 שעות לבד בביתם, החתולים שהשתתפו בניסוי הפגינו חיבה הרבה יותר מופגנת כלפי הבעלים שלהם בהשוואה למפגשי האיחוד שנערכו לאחר חצי שעה בלבד. החוקרים ניסו לאמוד את הפגנת החיבה הזו בעזרת ניתוח כמות ההתמתחויות שהחתול ביצע וכמות הגרגורים שהוא השמיע. מדובר בשתי פעולות שחתולים מבצעים בשל סיבות חיוביות: גרגור מתרחש לרוב כשהחתול שמח ופורק מתח, הוא הופך למורגש וקולני יותר כאשר חתולים מניקים או כשמלטפים אותם, ואילו התמתחות היא הדרך של החתול להביע הקלה באמצעות שפת הגוף, לפרוק מתח ולשפר את זרימת הדם לאחר מנוחה כדי להתכונן לפעילות. היות והחוקרים עשו את כל שביכולתם כדי לנטל השפעות חיצוניות והטיות כאלו ואחרות, נותרה להם רק מסקנה אחת, החתולים שבילו פרק זמן לבד התגעגעו לבעלים שלהם, והפגינו זאת בשתי הדרכים העיקריות שעומדות לרשותם. לא רק זאת, היות והבעלים שלהם התגעגעו לחיות המחמד והפגינו זאת באופן מילולי וגופני ברגעי האיחוד לאחר 4 שעות, החוקרים גם העלו השערה שהחתולים ככל הנראה הרגישו הקלה ושמחה משום שהבעלים שלהם הציגו את אותם הרגשות שהם חוו.

מחקר על חתולים: תחול ג'ינג'י נהנה מליטוף

לסיכום

בפעם הבאה שמישהו יגיד לכם שחתולים הם לא חיות מחמד חברותיות שמתגעגעות לבעלים שלהן, תוכלו להגיד לו שהוא טועה ושזה מוכח! אמנם מדובר על מחקר ראשוני שדורש עוד בדיקות, ניסויי המשך ומעבר לקבוצות חתולים גדולות יותר, אך התוצאות שלו הן לא משהו שאפשר להתעלם ממנו. אם אתם מגדלים חתולים בביתכם אתם אפילו יכולים לבחון בעצמכם את התגובות שלהם אליכם כאשר אתם חוזרים הביתה לאחר פרקי זמן קצרים וארוכים. אם תשימו לב לכך שהחתול שלכם מגרגר יותר ומתמתח יותר לאחר הפרידות הארוכות, תוכלו להגיד בוודאות שזכיתם בחבר אמיתי שאוהב אתכם ומתגעגע אליכם!

מקור התמונות: Sheila Sund

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו