print header

12 בעלי חיים נדירים וייחודיים שאולי לא ידעתם על קיומם

מתוך המגוון האין סופי של בעלי חיים שקיימים בעולמנו, אנו בדרך כלל נחשפים ובאים במגע עם מתי מעט מהם, אך הקסם האין סופי של הטבע יוצר חיות שמותאמות לסביבות חיים שונות ויש להן שפע של מאפיינים מפתיעים ומרשימים מאוד. בזכות אותו מגוון מופלא אנחנו נחשפים כל הזמן לעוד ועוד בעלי חיים מדהימים, מיוחדים ונדירים שמעולם לא שמענו על קיומם, אשר התפתחו בדרכים מופלאות שמתאימות לסביבה בה הם חיים. אז אם מעולם לא שמעתם על הקוף הקטן בעולם או על בעל החיים שזכה לכינוי "חד הקרן האסייתי" הגעתם למקום הנכון...

1. לוטרת ענק – Giant otter

לוטרת הענק שמשלבת בין מראה חביב לגודל מרשים, מגיעה ממשפחת הסמוריים וחיה בנהרות ובנחלי מים מתוקים ביבשת דרום אמריקה. בשל אופייה החברותי, הלוטרה חיה בקבוצות שמונהגות על ידי זוג חזק והחברים בהן יכולים לנהל מאבק אגרסיבי על שטח עם קבוצות יריבות אותן בלוטרות מרתיעות באמצעות השמעת קולות הדומים לאזעקה. למרבה הצער בעקבות ציד בלתי חוקי שנועד לנצל את פרוותה, החיה הזו נמצאת כיום בסכנת הכחדה. 
חיות נדירות ומוזרות: לוטרת ענק

2. סאולה (חד קרן אסייתי) – Saola

חד הקרן הוא יצור מיתולוגי מהאגדות שמעורר בנו מחשבות קסומות, אך מי שזכה לכינוי "חד הקרן האסייתי" היא חיה אמיתית לחלוטין בשם סאולה - יונק נדיר מאוד שחי בוייטנאם ובלאוס. למרות כינויו, לסאולה שהינו קרוב משפחתם של פרות, עיזים ואנטילופות, אין קרן אחת, אלא שתי קרניים ארוכות ודקות שרק נראות במבט מהצד כקרן אחת. עד היום רק פריטים בודדים של החיה השקטה והלבבית הזאת תועדו חיים.
חיות נדירות ומוזרות: סאולה (חד קרן אסייתי)

3. סלילונית ענק – Spirobranchus giganteus

כשאנחנו חושבים על תולעת, עולה במוחנו תמונה של יצור חסר חוליות בעל גוף מוארך, אך אין זה תקף במקרה של סלילונית הענק. התולעת הימית הזאת חיה בעומק של עד 8 מטרים מתחת לפני המים ולמעשה מסתירה את גופה בתוך צינור שהיא בונה מהפרשות גופה ומתחבר לשלדי האלמוגים. מפתח הצינור התולעת פורשת זרי "רגליים" מיוחדות (רגלי בחנין) שדומים לעץ אשוח, המשמשים כזרועות הזנה עבורה ומעניקים לתולעת את המראה המרשים והצבעוני שלה. 
חיות נדירות ומוזרות: סלילונית ענק

4. סוסון האצה – Leafy seadragon

החיה המוזרה הזאת נראית כמו חיבור בין עלים, אצות ודרקון, ולכן זכתה לשמות שונים שמתארים את צורתה החריגה. סוסון האצה הוא סוג של דג שחי במים הרדודים שסובבים את יבשת אוסטרליה. הציציות או העלים שעוטפים את גופו משמשים אותו להסוואה ומעניקים לו מראה של עשב ים צף ובכך מסתירים אותו מעיני טורפים. בדומה לרוב זני סוסון הים, גם זכר סוסון האצה הוא זה שאחראי על "ההריון" של צאצאיו ומגדל ביצים מופרות בכיס זנבו. בשל זיהום מי הים ודיג עבור אספנים, היצורים החמודים הללו נמצאים בסכנת הכחדה והוכרזו על ידי ממשלת אוסטרליה כבעל חיים מוגן.  
חיות נדירות ומוזרות: סוסון האצה

5. חומט כחול לשון - Blue-tongued skink

יש מי שיאמר שכדי להיות ייחודי לא צריך מכלול של סממנים מושכי עין, אלא רק דבר בולט אחד. מי שכנראה אימץ את הגישה הוא החומט כחול הלשון, זוחל דמוי נחש בעל ידיים ורגליים קטנות, שמתאפיין בצבעים שונים וחי בעיקר באוסטרליה ודרום מזרח אסיה. בשל חוסר יכולתו לנוע במהירות, הטבע העניק לחומט את הלשון הכחולה והייחודית שלו, אותה הוא שולף במצב של איום ומשדר לטורפיו "היזהרו!". 
חיות נדירות ומוזרות: חומט כחול לשון

6. חשופית ורודה – Giant pink slug

כפי שכבר הבנתם יבשת אוסטרליה בהחלט זוכה למקום של כבוד בממלכת החיות בשל המגוון הנדיר והמוזר שאפשר למצוא בה, אשר כולל את החשופית הוורודה בעלת הצבע הזרחני, שמגיעה לאורך של 20 סנטימטר – קצת יותר מראש של אדם בוגר. את אותה חשופית, שהתגלתה על ידי חוקרים רק בשנת 2013, תוכלו למצוא על ראש הר קפוטר שנמצא במזרח היבשת.
חיות נדירות ומוזרות: חשופית ורודה

7. מרמוסט גמדי – Pygmy marmoset

כבני אדם אנחנו מפתחים נטייה להתמוגג מיצורים זעירים וקטנטנים וחשים בצורך להרים אותם על הידיים ולכרבל אותם, כפי שאנו עושים עם תינוקות וגורים. מי שצפוי לעורר בנו תחושות דומות הוא המרמוסט הגמדי שהוכתר כקוף הקטן בעולם עם משקל שמגיע לכ-100 גרם בלבד ואורך של 16 סנטימטרים, שרובם מגיעים מזנבו. אזור המחייה הטבעי של הקוף הזה הוא ביבשת דרום אמריקה, אך בשל גודלו, הפך בעל החיים לחיה שניצודה למטרות הפיכתה לחיית מחמד בשבי עבור בני האדם. 
חיות נדירות ומוזרות: מרמוסט גמדי

8. איילוניים - (Chevrotain (Mouse Deer

עוד זן של חיות שנראות כמו גרסה מוקטנת של חיה גדולה יותר מאותה משפחה הוא האיילונים - סוג של איילים קטנים וחסרי קרניים עם ראש מחודד שדומה לראש עכבר. האיילונים מגיעים לאורך מרבי של 85 סנטימטרים ולמשקל של עד 12 קילוגרם, נוטים לביישנות יתר וקופצים ממקומם בבהלה כאשר הם שומעים רחש בסביבה, זו גם הסיבה שקשה לצפות בהם באזורי המחייה שלהם ביערות טרופיים ברחבי העולם.
חיות נדירות ומוזרות: איילוניים

9. חילזון אליסיה כלורוטיקה - Eastern emerald elysia

הרכיכה הבאה יכולה לעורר ויכוחים לא קטנים בין אוכלי צמחים לאוכלי חיות, מכיוון שהיא שילוב לא יואמן בין השניים. החילזון בעל השם המדעי אליסיה כלורוטיקה שחי באוקיינוס האטלנטי, מקבל את האנרגיה שלו הן מצריכת מזון והן מהטמעת אור (פוטוסינתזה) – כפי שצמחים פועלים. את היכולת הייחודית שלהם מייחסים החוקרים לאפשרות שאולי החלזונות "גנבו" את הגנים של האצות שהם אכלו במשך השנים. אם זה נכון, אפשר ללמוד מהאליסיה כלורוטיקה שהמזון שאנו אוכלים משפיע עלינו בצורות שקשה לנו אפילו להבין...
חיות נדירות ומוזרות: חילזון אליסיה כלורוטיקה

10. דולפין אירוואדי - Irrawaddy dolphin

דולפין אירוואדי לא דומה בכלל לדולפינים שאנו מכירים, בעיקר בגלל ראשו הרחב והקצר שאיננו דומה לצורת הגוף הכללית שאופיינית למשפחת היונקים הזו. הדולפין, שנמצא בסכנת הכחדה, חי במים מלוחים בנהרות של דרום מזרח אסיה ביניהם בנהר האירוואדי שבמיאנמר שעל שמו הוא קרוי. הדולפין הזה מזכיר במראהו את הלוויתן הלבנתן שמאופיין במבנה ראש ייחודי אף הוא.
חיות נדירות ומוזרות: דולפין אירוואדי

11. צב מטאמטה - Mata mata turtle 

המטאמטה הוא צב בגודל בינוני שחי בנהרות דרום אמריקה ודומה בשריונו לקליפת עץ ובראשו וצווארו לעלה. המראה הייחודי של הצב הופך אותו לאמן הסוואה שעומד ללא תנועה במשך זמן רב כדי להטעות בעלי חיים שמתקרבים לעברו. ראשו הגדול של המטאמטה מלא בזיזים וגבשושיות, פיו רחב ואין לו יכולת נשיכה טובה, מרות שמדובר בצב טורף. במקום זאת, כשדג או יצור דומה מתקרב למרחק מספק מהצב, הוא פוער את הפה הענקי שלו ובכך יוצר ואקום שואב את ארוחתו לתוך הגרון.
חיות נדירות ומוזרות: צב מטאמטה

12. אופוסום המים – Water opossum

אופוסום המים הוא מין של אופוסום קטן החי בדרום ומרכז אמריקה שמקבל את שמו בזכות יכולתו לשחות במים דרך קבע. חיית הכיס הקטנה הזאת, שמשקלה מגיע עד ל-800 גרם, מגדלת את הגורים בכיסה שנאטם בסביבת מים. מאפיין מפתיע נוסף של בעל החיים הזה הוא העובדה שגם לזכר האופוסום יש כיס, אך הוא משמש אותו לאחסון איבר המין שלו ברגע בו הוא שוחה ומעוניין להגן על עצמו מהסבך. זהו בעל חיים שנוהג לרבוץ במקווי מים שונים ולנוח במחילות על גדות הנהר או הנחל שבו הוא חי.
חיות נדירות ומוזרות: אופוסום המים

מקור התמונות: imgurJ. Patrick Fischer, Stefan BrendingKaren N. Pelletreau et alUspn (Bjørn Christian Tørrissen)Malene ThyssensickchirpseJJ Harrison, James ,RosindellNhobgood Nick HobgoodgreenglobaltravelEric Gaba (Sting - fr:Sting)

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.