print header

10 עובדות מפתיעות על עורבים

  כולנו מכירים את קולו המקרקר של העורב, הנשמע מחוץ לחלונם של רבים שחיים בישראל. אמנם קולו עלול להישמע מעט צורם, אך למעשה עורב הוא מין מסדרת ציפורי השיר, ובעוד שאיננו שומעים אותו שר כמו ציפורים אחרות מאותה סדרה, כמו כנרית, זמיר וקיכלי, יש לו יכולות אחרות שיכולות להפתיע אתכם – אחת מביניהן קשורה למעשה בקולו ואף מפתיעה יותר מיכולת שירה רגילה. בואו לגלות 10 עובדות מפתיעות על עורבים, שאחרי שתכירו אותן לא תוכלו להסתכל על הציפור הזו באותה הדרך שוב.
 

1. עורבים נמנים מבין הציפורים החכמות ביותר בטבע

עורבים נחשבים לציפורים אינטליגנטיות במיוחד, כשיש להם את המוח הגדול ביותר ביחס לגופם מבין העופות, פרט לתוכים. היחס בין המוח לגוף של העורב זהה ליחס בין המוח והגוף של שימפנזה, לכן יכולת החשיבה שלהם לא רחוקה עד כדי כך מזו של האדם. ואכן, הם מראים יכולות דומות מאוד לאלו של השימפנזים, כמו למשל שימוש בענפים כדי להגיע למזון שנמצא הרחק מהישג המקור שלהם.
עובדות על עורבים: עורב בהרים

2. עורבים משתמשים בשלל כלים בדרכים מתוחכמות מאוד

פרט לכך שהם יכולים להשתמש במקלות כדי להשיג מזון, עורבים מנצלים עוד שלל כלים ודרכים מקוריים כדי להשיג את מבוקשם. לדוגמה, ביפן נצפו עורבים שזורקים אגוזים על הכביש כדי שמכוניות יעברו עליהם ויפתחו אותם עבורם, והם אף ממתינים לאור האדום ברמזור כדי לאסוף אותם בבטחה. בארה"ב נראו עורבים שמשתמשים בלחם כפיתיון לדגים, כמו שתוכלו לראות בסרטון הבא:

3. עורבים עורכים לוויות לחבריהם

הלוויות של העורבים יכולות להיות שקטות או רועשות, אך כך או כך, הם יכולים לשהות ימים שלמים לצד גופת עורב שמת, ויש חוקרים שטוענים שהם למעשה מתאבלים עליו. לעומתם, קיילי סוויפט, חוקר עורבים מאוניברסיטת וושינגטון, טוען שהוא ספקן מאוד בנוגע לרמת האינטליגנציה הרגשית של העורבים. לטענתו, סביר יותר להניח שהעורבים בוחנים לעומק את הגופה של העורב המת כדי לזהות את מקור המוות וללמוד כיצד להיזהר ממנו בעתיד.
עובדות על עורבים: פרופיל של עורב

4. עורבים נוטרים טינה למי שהם שונאים

עורבים יכולים לזהות פנים של אנשים, וחוקרים הבחינו כי לא משנה מה הם לובשים, העורבים יכולים לזהות אותם ולצווח על אנשים שהם שונאים באופן פרטני. מה שמפתיע זה שעורבים מתייחסים רק לפנים, כשבאחד המחקרים אנשים שונים לבשו מסכה, ושהעורבים צווחו בכל פעם שראו אותה – לא משנה מי עטה אותה. כשעוטי המסכה החזיקו גופה מפוחלצת של עורב בידם בעודם, העורבים החלו אף להתקיף אותם גם אם לא החזיקו יותר את גופת העורב המפוחלצת. הזיכרון שלהם בנוגע לאותה מסכה נשמר למשך שנים רבות, וזה למעשה מה שמבדיל בין העורבים לבין חיות אחרות בעלות זיכרון טוב.
עובדות על עורבים: עורב מביט למצלמה

5. עורבים מרכלים על מי שהם שונאים

עוד פרט מפתיע בנוגע לזיכרון ונטירת הטינה של העורבים הוא העובדה שהם גם מרכלים על מי שהם שונאים. באותו מחקר שצוין בסעיף הקודם, נמצא כי אחוז העורבים שצווחו והציקו לאנשים במסכה גדל לאורך הזמן, וגם עורבים שלא הבחינו בה מעולם החלו להיות תוקפניים בנוכחותה. החוקרים הסיקו מכך שהעורבים מעבירים ביניהם מידע בנוגע לסימני הזיהוי של אנשים מסוכנים. זה הגיע עד לרמה שכבר לא נותרו כלל עורבים שהכירו את המסכה במקור, אולם השנאה אליה נותרה בקרב בני הדור שאחריהם.
עובדות על עורבים: זוג עורבים

6. עורבים יכולים לפתור חידות קשות במיוחד

יכולת החשיבה המתקדמת של העורבים משתווה לזו של ילד קטן, ודוגמה לכך ניתן לראות במחקר מפורסם מאוד, שבו הציבו מול עורב צמא מתקן מלא במים, אולם הפתח שלו היה צר. כדי לפתור את הבעיה, העורב זרק חלוקי נחל לתוך המתקן עד שמפלס המים עלה, ואז הוא יכול היה לשתות. בקרב בני אדם, רק ילדים מגיל 5 ומעלה יכולים לפתור חידה דומה לזו, וגם זה מקרה נדיר, כשלרוב ילדים בני 7 פותרים אותה. בסרטון הבא תוכלו לראות עורב פותר חידה קשה מאוד בעלת 8 שלבים:

7. צאצאי העורבים לפעמים עוזרים להוריהם לגדל ילדים נוספים

בדרך כלל עורבים נשארים עם הוריהם למשך מספר חודשים, עד שהם גדלים מספיק כדי להצטרף ללהקה. עם זאת, חלקם נשארים בקן של ההורים למשך מספר שנים נוספות, ועוזרים להוריהם לגדל צאצאים נוספים. משפחת עורבים יכולה כך להגיע ל-15 נפשות, והחוקרים משערים שהסיכוי להתנהגות שכזו עולה ככל שיש פחות טריטוריה פנויה שהעורבים יכולים לקחת עליה בעלות – מעין "מצוקת דיור" של עורבים.
עובדות על עורבים: עורב מול קן עם ביצים

8. לעורבים יש מערכת יחסים מיוחדת עם זאבים

עורבים מאוד אוהבים זאבים, מכיוון שהם הורגים חיות גדולות ופותחים את הפגר עבורם, כך שהם יכולים לאכול מהם. למעשה, כשזאב הורג חיה אחרת, ניתן לראות סביבו לעיתים כ-30 עורבים שניזונים גם כן. אך הם לא סתם מנצלים את הזאבים, אלא גומלים להם על ידי כך שהם מזהירים אותם מפני אויבים אחרים בזמן שהם ניזונים, ואף מזמינים זאבים לאכול פגרי חיות שהם מצאו בעצמם, כשלעיתים קרובות אפשר לראות זאבים רצים אחרי עורבים אל עבר פגרים שנמצאו באזורים גבוהים. העורבים והזאבים גם נצפו משחקים יחדיו – במיוחד עם הפרטים הצעירים. התנהגות דומה ניתן לראות לעיתים גם בין עורבים וכלבים בעיר.
עובדות על עורבים: עורב מול כלב

9. עורבים מדבירים את עצמם עם נמלים

אמנם נמלים נחשבות למזיקות עבורנו, אך עבור העורבים הן משמשות כחומר הדברה. העורבים לעיתים נשכבים לצד תל נמלים כדי שהחרקים הקטנטנים ייכנסו בין נוצותיהם, ואז הם משפשפים אותם על גופם כדי להיפטר מטפילים בעזרת החומצה שבגופם. זוהי אינה יכולת שייחודית רק לעורבים, אולם רק 200 מיני ציפורים מבין 10,000 שקיימים בעולם ידועים בכך שהם עושים זאת. 
עובדות על עורבים: עורב

10. עורבים יכולים לחקות קולות ואף לדבר

אנחנו רגילים לכך שתוכים הם החקיינים של משפחת העופות, אך מתברר שגם לעורבים יש יכולת זהה. נמצא כי אלו שמוכשרים ביותר ביכולת זו הם העורבים שחיים בגני חיות ושבי, ככל הנראה מכיוון שהם נחשפים לקולות רבים יותר של בני אדם באופן יומיומי. לחצו כאן כדי לצפות בסרטון שבו תוכלו לראות את העורב מיסצ'יף אומר "שלום" ו-"היי" ואף משתעל כמו בן אדם:

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.