print header

16 אנדרטאות ואתרי זיכרון מיוחדים בארץ

הם חלק מהנוף הפיזי והתרבותי שלנו, ומגוללים סיפורים של גבורה וטרגדיה גם יחד. על פי נתוני אגף ההנצחה במשרד הביטחון ישנם ברחבי הארץ כ-3,000 אתרי הנצחה לנופלים במערכות ישראל, בהם אפשר למצוא אנדרטאות רשמיות של החיל או החטיבה אליהם שייכים הנופלים, אתרי הנצחה לאומיים, וגם אתרי זיכרון פרטיים שהקימו משפחות החללים. לצד אזכור של כמה אתרי אנדרטאות ואתרי הנצחה ידועים, השתדלנו להביא לידיעתכם בכתבה הבאה גם כאלו פחות מוכרים אך חשובים באותה המידה.

1. פסל האריה השואג

פסל האריה השואג של תל חי הוא אולי אנדרטת הזיכרון הידועה בארץ. היא ניצבת בבית הקברות שליד היישוב מאז נחנכה ב-1934, ומנציחה את ששת הגברים ושתי הנשים שנפלו בקרב על הגנת החווה החקלאית הציונית הזו, ב-1 במרץ 1920. את הרעיון לאנדרטה הגה הפסל אברהם מלניקוב, שיצר את האריה וחקק על חזיתו את המשפט המפורסם "טוב למות בעד ארצנו", שמיוחס ליוסף טרומפלדור, החלל הידוע ביותר של קרב תל חי. האריה השואג הפך לסמל ציוני, ומשמש כדוגמה לתנועת האמנות הכנענית, שקיבלה השראה מתרבויות המזרח הקרוב הקדום. 

אנדרטאות ואתרי הנצחה לחללי צה"ל בישראל: פסל האריה השואג

2. אתר ההנצחה לחללי אסון המסוקים

73 חלליו של אסון המסוקים - שהתרחש בפברואר 1997 - מונצחים באופן מרגש באתר מיוחד שנמצא בין קיבוץ דפנה ליישוב שאר ישוב, אזור נפילתם של כלי הטיס. 73 אבנים התלויות על ענפי העצים נושאות כל אחת שם של חלל מן התקרית, וברכת מים עגולה נושאת גם היא את שמותיהם. בין שבילי המקום ניצבים 73 סלעים בגובה אדם. סיפור האסון מתואר על גבי סלע בצורת זנב מסוק.

אנדרטאות ואתרי הנצחה לחללי צה"ל בישראל: אתר ההנצחה לחללי אסון המסוקים

3. גן הזיכרון בית הכרם

גן עירוני שלו וירוק בשכונת בית הכרם בירושלים מנציח 75 מבני שכונה זאת ושכונת יפה נוף הסמוכה. האנדרטה העומדת במרכזו מונה את שמות החללים, ומנהרה המתמשכת מהגן מחברת אותו אל יער סמוך שנמצא במדרון שתחתיו. השבילים והצמחייה לצד מתקני השעשועים הופכים את הגן למקום נעים לכל המשפחה.

אנדרטאות ואתרי הנצחה לחללי צה"ל בישראל: גן הזיכרון בית הכרם

4. אנדרטת הסנה הבוער

מי שיגיע לרחבת משכן הכנסת יראה לצד שערי הזכוכית החדשים את שערי פָּלוֹמְבּוֹ, השערים הפיסוליים הישנים והמקוריים שיצר האמן דוד פלומבו. לצדם נמצא גם פסל "הסנה הבוער" - אנדרטה לזכר חללי מערכות ישראל שהרכיב פלומבו ב-1966. במשך כ-40 שנה בערה בה אש התמיד וראשי מדינות זרות הניחו עליה זרים בביקוריהם בכנסת, עד שהועברה אל מקומה החדש.

אנדרטאות ואתרי הנצחה לחללי צה"ל בישראל: אנדרטת הסנה הבוער

5. אתר הזיכרון לשיירת הדסה

בבית החולים הדסה הר הצופים נמצאת רחבה מיוחדת ובה מונצחים 73 עובדי בית החולים, חולים ואנשים נוספים שהיו בשיירה בדרך להר הצופים ונרצחו על ידי פורעים ערבים כנקמה על טבח דיר יאסין ב-13 באפריל 1948. למרות הבטחת הבריטים שהדרך בטוחה, העוברים בשיירה נותרו חסרי הגנה ונרצחו. עם הנרצחים נמנה מנהל בית החולים דאז. באתר מסופר סיפורם של הנופלים באירוע טרור זה.

אנדרטאות ואתרי הנצחה לחללי צה"ל בישראל: אתר הזיכרון לשיירת הדסה

6. אנדרטת אח"י דקר

אחת האנדרטאות המיוחדות בחלקה הצבאית בהר הרצל מוקדשת ל-69 חללי הצוללת אח"י דקר, שנעלמה ב-1968 ושרידיה נמצאו רק 31 שנים לאחר מכן. מבחוץ נראה מבנה שקוע באדמה ודומה לצוללת העולה אל פני המים, וממנו נכנסים אל בטן האדמה לחלל חשוך שבו קבועים שלטים עם פרטיהם של חללי הצוללת. בנוסף תראו כאן גם את לוח הפיקוד המקורי של הצוללת, שנמשה ממעמקי הים.

אנדרטאות ואתרי הנצחה לחללי צה"ל בישראל: אנדרטת אח"י דקר

7. אנדרטת יד לי"ד

אנדרטה לזכר 14 לוחמי הפלמ"ח שהשתתפו בפיצוץ גשר הרכבת מעל נחל כזיב ב"ליל הגשרים" ביוני 1946. הלוחמים נתגלו על ידי השומרים הערבים, והיריות שנורו לעברם גרמו להפעלת מטעני החבלה שהוצמדו לגשר יחד עם פציעתם והריגתם של לוחמי הפלמ"ח במקום. באנדרטה ישנה כיכר אבן שתחתה קבורים שרידיהם של הלוחמים, ומעליה מסופר סיפורם, כפי שנכתב על ידי הסופר ס. יזהר.

אנדרטאות ואתרי הנצחה לחללי צה"ל בישראל: אנדרטת יד לי"ד

8. אנדרטת חטיבת הנגב

האנדרטה המיוחדת הזאת נמצאת במזרח באר שבע, על ראש גבעה. האמן המפורסם, דני קרוון, תכנן אותה בשנות ה-60, והיא מורכבת מ-18 מבני בטון שמבחוץ נראים כמעוצבים בסגנון אמנות מופשטת ומבפנים מתגלים כחללים מעניינים ופיסוליים, המסמלים פנים שונות של פעילותה של חטיבת הנגב של הפלמ"ח. מלבד שמות החללים חקוקים כאן גם תרשימי קרב, שירים ועוד. לצד האנדרטה נמצא גן לאומי.

אנדרטאות ואתרי הנצחה לחללי צה"ל בישראל: אנדרטת חטיבה 37

9. אנדרטת חטיבה 37

חטיבת השריון, שהוקמה בערב מבצע סיני, מונצחת באנדרטה שניצבת על גבעה הצופה אל הר מירון וצפת. מעבר לנוף והחורש הטבעי, תראו פה גם קיר הנצחה ועליו 166 שמות חללי החטיבה שנפלו במלחמות סיני, ששת הימים ויום הכיפורים.

אנדרטאות ואתרי הנצחה לחללי צה"ל בישראל: אנדרטת חטיבה 37

10. גבעת התחמושת

המוצב הירדני הידוע בשם "גבעת התחמושת" בצפון ירושלים נכבש על ידי ישראל בקרב עקוב מדם במלחמת ששת הימים, והפך למפורסם בזכות שירה המצמרר של להקת פיקוד מרכז. היום מוצב גבעת התחמושת עצמו, על תעלותיו ושרידיו, הוא אתר הנצחה לחללי הקרב ההוא.

אנדרטאות ואתרי הנצחה לחללי צה"ל בישראל: גבעת התחמושת

11. אנדרטת עוצבת סער

האנדרטה, שנמצאת ליד צומת קצרין דרום (קצביה), מנציחה את חללי עוצבת סער (חטיבה 7) של השריון ומשמשת גם לטקסים צבאיים. לצד טנק שוט (צנטוריון) המוצג דרך קבע במקום, נמצאים כאן טנקים נוספים, סמלי החטיבה ועצי זית ואקליפטוס רבים המצלים על המבקרים במקום. בכניסה לאתר תראו את הכתובת "באש יבוא כסופה מרכבותיו", המגלמת את רוח חיל השריון.

אנדרטאות ואתרי הנצחה לחללי צה"ל בישראל: אנדרטת עוצבת סער

12. אנדרטת הבקעה

חללי בקעת הירדן - אלו שנפלו בה או אלו שגדלו בה ונפלו במקומות אחרים - מונצחים כאן אל מול נוף מרשים. האנדרטה נמצאת כ-200 מטר צפונית לצומת הבקעה, והיא כוללת פסל ענקי של תותח נ"מ שיצר האמן יגאל תומרקין. מאות שמותיהם של חללי הבקעה חקוקים על לוחות מתכת מסביב. במקום יש גם אמפיתיאטרון קטן הנטוע בסביבה מדברית.

אנדרטאות ואתרי הנצחה לחללי צה"ל בישראל: אנדרטת הבקעה

13. מצפה גדות

פעם היה זה מוצב סורי, והיום זהו אתר הנצחה לחללי חטיבת "הגולן" (אלכסנדרוני) ממלחמת ששת הימים ועד מבצע שלום הגליל. נשקף מכאן נוף מרהיב של עמק החולה. המשפט החקוק פה, "מכאן אתם נראים גדולים שבעתיים", נאמר כאשר השתלטו חיילי החטיבה על המוצב בששת הימים והופתעו מהתצפית המצוינת שלו אל קיבוץ גדות, שסבל מן ההפגזות שבאו מכיוונו בעת שנשלט על ידי הסורים.

אנדרטאות ואתרי הנצחה לחללי צה"ל בישראל: מצפה גדות

14. אנדרטה לזכר שלמה בן יוסף

שלמה בן יוסף היה עולה הגרדום הראשון, והאנדרטה המיוחדת שיצר הפסל יצחק דנציגר, מקדישה לו כתובת המפארת אותו וגם חלק מהמנון בית"ר. האנדרטה, הנמצאת על כביש 890 בין ראש פינה לצפת, מהווה נקודת תצפית על נוף יפהפה וירוק.

אנדרטאות ואתרי הנצחה לחללי צה"ל בישראל: אנדרטה לזכר שלמה בן יוסף

15. אנדרטת הלוחם הבדואי

מדובר בגן יפה ופורח המשמש כאתר זיכרון לחללי צה"ל הבדואים לצד כביש 77, צפונית למחלף המוביל. יש כאן כיכרות מטופחות וגן עשבי תבלין, וכן ממצאים ארכאולוגיים וכמובן פרטיהם של הנופלים ועוד. במקום מוצבים גם תותח וטנק. בכל שנה מתקיים כאן טקס ממלכתי-צבאי.

אנדרטאות ואתרי הנצחה לחללי צה"ל בישראל: אנדרטת הלוחם הבדואי

16. אתר יד לשריון בלטרון

אחד מאתרי ההנצחה הידועים והפופולריים בארץ מוקדש לחיל השריון ומתפקד בעצם כמוזיאון לטנקים ורכבים משוריינים שהיו וישנם בשימוש צה"ל, חלקם נדירים או ישנים מאוד. באתר ישנו גם בית כנסת ובו ארון קודש עתיק מקהילת פיזה במאה ה-18, וכן עומד פה כותל השמות - שעליו חקוקים שמותיהם של חללי השריון לדורותיהם, ללא ציון דרגתם באופן מכוון, כדי להציגם כשווים.

אנדרטאות ואתרי הנצחה לחללי צה"ל בישראל: אתר יד לשריון בלטרון

מקור התמונות: ד"ר אבישי טייכר (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9), Ruti Meirgus, YoavR, Guymeg, Jakednb, Chenspec, מיכאל יעקובסון, Ricardo Tulio Gandelman

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.