print header

8 אתרי מורשת מרתקים בארה"ב שכנראה לא הכרתם

 טיולים בחו"ל הם אולי חלום רחוק לחלק גדול מאיתנו בזמן ההתמודדות העולמית עם מגפת הקורונה, אך זהו דווקא זמן מעולה לחקור קצת יותר לעומק יעדים שחשבנו שאנו מכירים ולגלות אתרים שמעולם לא שמענו עליהם, בהם נוכל לבקר בעתיד. זה בדיוק מה שאנחנו מציעים לכם לעשות היום בכל מה שנוגע לאתרי המורשת המדהימים של ארה"ב, שכוללים הרבה יותר מאשר הפארקים הלאומיים הגדולים במדינה שאתם כנראה כבר מכירים. אספנו עבורכם 8 אתרי מורשת שכנראה לא שמעם עליהם בהרחבה בעבר, ואתם מוזמנים להכיר אותם לעומק בעזרת הכתבה הבאה...
 

1. מאונה לואה (Mauna Loa)

אתר המורשת העולמית הזה מוקדש להר הגעש הפעיל הגדול ביותר בעולם, שניתן למצוא על האי הגדול בהוואי. פירוש השם "מאונה לואה" בשפה המקומית הוא "ההר הארוך" וגובהו בהחלט מצדיק זאת: 4,169 מטרים מעל פני הים. הלבה הזורמת מההר כאשר הוא מתפרץ, מה שקרה לאחרונה בשנת 1984, נוזלית במיוחד, ולכן מדרונותיו מתונים מאוד, מה שהביא לנפחו הגדול: כ-75,000 קמ"ק (קילומטר מעוקב). כל אזור ההר נחשב לחלק מתופעה שמכונה "נקודה חמה": התייחסות לנקודה מתחת לקרום החיצוני של כדור הארץ אשר פולטת חום אדיר לפני השטח בכמה צורות כמו גייזרים, מעיינות חמים וכמובן, הרי געש. באזור ישנם גם הרי געש נוספים, חלקם פעילים וחלקם כבויים, כמו למשל ההר הפעיל קילוואה (Kīlauea) אשר פולט לבה באופן רציף החל מהתפרצותו האחרונה בשנת 1983 ועד היום!
אתרי מורשת בארה"ב: מאונה לואה

2. הפארק הלאומי מערות קרלסבד (Carlsbad Caverns National Park)

את הפארקים הלאומיים הגדולים של ארה"ב רבים מכירים, אפילו אנשים שמעולם לא ביקרו בהם, אבל יש גם כאלו שהם פחות מוכרים ועדיין מיוחדים מספיק כדי לזכות בתואר אתר מורשת עולמית. מערות קרלסבד שבדרום-מזרח מדינת ניו מקסיקו הן דוגמה מושלמת למקום שכזה, וניתן למצוא בהן את כמה מן המערות הגדולות ביותר באמריקה הצפונית. בשנת 1995 הוכרז הפארק כאתר מורשת עולמית משום שיש בשטחו דוגמאות לכמה מן השלבים העיקריים בהתפתחות כדור הארץ ובשל יופי טבעי יוצא דופן וייחודי. בפארק יש יותר מ-300 מערות ידועות ויש לחלק מהן מאפיינים מיוחדים ומרהיבים: "החדר הגדול" (Big Room), שאורכו כמעט 1,220 מטרים, רוחבו 191 מטרים ושיא גובהו הוא 78 מטרים. עולם הרוחות (Spirit World) – נמצא בתקרת האולם הגדול והוא מלא בזקיפים לבנים שנראו כמו מלאכים למגלי המערות הראשונים. אולם גוואדלופה (Guadalupe Room) שהוא השני בגודלו במערת קרלסבד והוא מכיל אוסף צפוף של נטיפים בצורת "קשי שתייה". 
אתרי מורשת בארה"ב: הפארק הלאומי מערות קרלסבד

3. פואבלו דה טאוס (Pueblo de Taos)

פואבלו הוא שמה של קהילה מסורתית של אינדיאנים בחלק הדרום-מערבי של ארצות הברית, שבעבר הרחוק הכילה בעיקר מבנים שהיו עשויים מלבני חומר. כיום המצב כבר שונה ובקהילות האלו יש מאפיינים מודרניים יותר, וזאת בדיוק הסיבה לכך שפואבלו דה טאוס המסורתית זכתה למעמד של אתר מורשת עולמית. גילו של האתר הוא כ-1,000 שנים והוא שוכן במרחק 1.6 ק"מ מהעיר טאוס בניו מקסיקו, בעמק שופע הצמחייה של אחד מיובליו של נהר הריו גראנדה. החלק הצפוני של הפואבלו נחשב לאחד מהבניינים הפופולריים ביותר לציור וצילום בחצי הכדור המערבי, ורוב האזור נראה היום בדיוק כפי שהוא תואר בשנת 1776 על ידי הנזיר פרנסיסקו אטאנסיו דומינגז שביקר במקום. רוב יחידות המגורים בפואבלו הזה מורכבות משני חדרים; אחד משמש לשינה וצרכים כלליים, והשני משמש כחדר אוכל, בישול ואחסון. כל יחידה כזו היא מבודדת ואין ביניהן מעברים. האינדיאנים במקום לא עשו שימוש רב ברהיטים בעבר, אך כיום הם נעזרים בשולחנות, כיסאות ומיטות. למרות השינוי הזה, עדיין חל איסור להשתמש בחשמל, מים זורמים וצנרת פנימית, מה שאומר שהמקום הזה הוא בהחלט שריד מרתק מהעבר.
 
אתרי מורשת בארה"ב: פואבלו דה טאוס

4. הבית על האשד (Fallingwater)

הבית המרהיב הזה ועוד 7 מבנים נוספים שעיצב האדריכל האמריקאי פרנק לויד רייט מהווים יחדיו את אחד מאתרי המורשת המודרניים המיוחדים בעולם. רייט חי בין השנים 1867-1959 והוא אחד מהדמויות הבולטות והחשובות בתחום האדריכלות במחצית הראשונה של המאה ה-20. רייט התמחה באדריכלות אורגנית שמנסה להשתלב באופן טבעי והרמוני בסביבה שבו היא נתונה, והחשוב ביותר – הוא הקפיד לשמור על קשר בין האתר למבנה. הייתה לו שפה חזותית ברורה והוא תמיד יצר קומפוזיציה המשלבת קווים אופקיים בולטים עם קווים אנכיים בולטים – בדרך כלל מחומרים שונים. הבית על האשד הוא כנראה המפורסם ביותר מבין המבנים של רייט שנבחרו לאתרי מורשת עולמית. הוא ממוקם במדינת פנסילבניה, שם הוא נבנה במקור כבית מגורים עבור משפחה אמידה, אך בחלוף השנים הוא הפך לאתר עלייה לרגל של חובבי אדריכלות עד שבשנת 1964 הוחלט להפוך אותו באופן רשמי למוזיאון, שפתוח עד היום ומאפשר למבקרים ליהנות ממנו וגם מסביבתו עוצרת הנשימה.
 
אתרי מורשת בארה"ב: הבית על האשד

5. היכל העצמאות בפילדלפיה (Independence Hall)

בין השנים 1775-1783 בניין הרעפים האדום הזה היה מקום המפגש הרשמי של נציגי שלוש עשרה המושבות הבריטיות בצפון אמריקה, שברביעי ביולי 1776 הכריזו על עצמאותן ולמעשה על הקמת ארה"ב. הוא ממוקם ברחוב הערמונים שבפילדלפיה אשר במדינת פנסילבניה, ונחשב לחלק מפארק העצמאות ההיסטורי הלאומי אשר כולל מספר אתרים הקשורים למהפכה האמריקאית ולייסודה של ארצות הברית: בניין הבנק הראשון, קבר החייל האלמוני של מלחמת המהפכה, ביתם של הנשיאים וושינגטון ואדמס ועוד. בתוך ההיכל עצמו יש מספר חדרים משוחזרים שבהם ניתן לראות את הריהוט והעיצוב של אותה התקופה, לרבות רהיטי עץ פשוטים אך יפים, נברשות מושקעות, קישוטי קיר שונים וציורים שכוללים בין השאר דיוקנאות של אישים בעלי חשיבות מהימים הראשונים של ארה"ב. 
אתרי מורשת בארה"ב: היכל העצמאות בפילדלפיה

6. הפארק הלאומי מסה ורדה (Mesa Verde National Park)

גם אתר המורשת הזה הוא פארק לאומי בארה"ב עליו אולי לא שמעתם בעבר, והוא מצוי בשטח מדינת קולורדו, שם הוא מתפרש על פני שטח קטן יחסית לשאר "חבריו", של 212 קמ"ר. אך בתוך השטח הזה ניתן למצוא יותר מ-5,000 אתרים ארכאולוגיים שיצרו שבטים אינדיאנים קדמונים בשם האסנזי (המכונים גם "אנשי הפואבלו הקדומים") שנשמרו בצורה מעוררת פליאה והשתאות. בין האתרים הבולטים ניתן לציין את ארמון הצוק (מוצג בתמונה) שהוא בן למעלה מ-700 שנים ובנוי מאבן חול, קורות עץ וטיט בתוך הצוק עצמו. בחדריו הרבים של הארמון, שהיו בית לכ-125 דיירים, ניתן למצוא שרידים של ציורי קיר, ובפארק התגלו גם מספר רב של חפצים כמו כדים, כלי עבודה וכלי נשק קדומים. מעבר לערך התרבותי וההיסטורי של האתר, הפארק הלאומי מסה ורדה הוא גם גן עדן של קניונים, הרים, תצורות אבן שונות, סוגי צמחייה שונים ומרחבים ירוקים.
 
אתרי מורשת בארה"ב: הפארק הלאומי מסה ורדה

7. פפהאנאומוקואקאה (Papahānaumokuākea Marine National Monument)

זה אולי אתר המורשת העולמית עם השם הכי מורכב שאי פעם ראינו, וזה לא הדבר היחיד שהופך אותו ליוצא דופן. מדובר למעשה על שמורה ימית של 1,510,000 קמ"ר בשטח האוקיינוס השקט אשר כוללים עשרה איים ואטולים (אי בעל מבנה טבעת פתוחה או סגורה). לאזור יש חשיבות קוסמולוגית ומסורתית עמוקה עבור תרבות ילידי הוואי, כסביבת מגורי אבותיהם, כהתגלמות הרעיון ההוואי של קרבה בין האדם לבין הטבע וכמקום שלפי האמונה החלו בו החיים ואליו חוזרות נשמות לאחר המוות. סיבה נוספת למעמד המקום היא חשיבותו כסביבת מחייה וקינון לזנים שונים של דגים ועופות ים החיים באזור, ומתחת לפני המים גם מצויה שונית אלמוגים גדולה. כל האיים הנכללים בשטח האתר הם חלק ממדינת הוואי, למעט אטול מידוויי, האזור שבו הצי של ארצות הברית ניצח בקרב מכריע נגד כוחות יפן במלחמת העולם השנייה. בעבר המקום היה פתוח למבקרים, אך היום כמעט ואין שום מסגרות תיירותיות שמספקות שירותים עבור אלו הרוצים לבקר בו.
 
אתרי מורשת בארה"ב: פפהאנאומוקואקאה

8. מונטיצ'לו (Monticello)

האחוזה המרשימה הזאת הייתה ביתו של תומאס ג'פרסון, המחבר העיקרי של הצהרת העצמאות של ארצות הברית והנשיא השלישי של המדינה. בהיותו בן 26 ירש ג'פרסון את השטח הזה סמוך לשרלוטסוויל שבווירג'יניה, והחל לעצב את הבית ששומר עד היום ומשלב מספר סגנונות אדריכלים בצורה מרשימה מאוד. לאחור מותו האחוזה החליפה ידיים רבות ואפילו הייתה בבעלות אוריה לוי, היהודי-אמריקני הראשון ששירת קריירה מלאה כקצין בחיל הים האמריקני. אחרי מלחמת האזרחים האמריקאית וסכסוכי יורשים רבים, ארגון ללא מטרות רווח בשם קרן תומאס ג'פרסון רכש את הבית ב-1923, שיפץ אותו והפך אותו למוזיאון ומוסד חינוכי. מונטיצ'לו ממוקמת על פסגה בגובה 260 מטרים (משמעות השם באיטלקית היא הר קטן) ולמרות שהיא עצמה לא גדולה במיוחד, בשטחה יש עוד מבנים רבים שחלקם שרדו את מעבר השנים בהצלחה: קוטג' האריגה, הארובה הגבוהה של המנסרה ויסודות של בניינים אחרים. כמו כן ניתן לבקר גם באדמות החקלאיות שמקיפות את המבנים, בהן גודלו בעבר צמחי טבק, חיטה וכדומה.
אתרי מורשת בארה"ב: מונטיצ'לו

מקור התמונות: Nula666, Coveredinsevindust, Rdsmith4, Bobak, Lorax, Moofpocket

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.