print header

10 מקומות באנגליה שהוכרזו כאתרי מורשת עולמית על ידי אונסק"ו

  כשמטיילים במקום עם היסטוריה עשירה כמו זו של אנגליה, אי אפשר לדלג על האתרים שמציגים אותה בדרך הנאמנה ביותר, אותם תוכלו למצוא ברשימת אתרי המורשת הלאומית של אונסק"ו. כל המקומות שתראו בכתבה הבאה מציגים את אנגליה העתיקה שכולנו שמענו עליה בסיפורים, והם נחשבים לאתרי תיירות מובילים ופופולאריים שאסור לוותר עליהם במהלך החופשה בה. אז הכירו את 10 המקומות באנגליה שהוכרזו כאתרי מורשת עולמית על ידי אונסק"ו ושיגרמו לכם לצאת למסע בזמן אל עברה המרתק. 
 
לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא
 

1. ארמון בלנהיים (Blenheim Palace)

אתרי מורשת עולמית באנגליה: חלקו הקדמי של ארמון בלנהיים
ארמון בלנהיים בעיירה וודסטוק שבאוקספורדשייר שימש כמשכנה של שושלת דוכסי מרלבורו והוכרז כאתר מורשת עולמית בשנת 1987. המבנה עצמו נבנה בין השנים 1705-1722 והמראה שלו תואם למוסכמות הבנייה של אנגליה בתחילת המאה ה-18. עם זאת, בהשוואה לבתי מגורים מפוארים אחרים בסגנונו מאותה תקופה, ארמון בלנהיים כולל גם מאוזוליאום, והוא ידוע יותר מכל כמקום הולדתו של ראש ממשלת בריטניה לשעבר, סר וינסטון צ'רצ'יל. סביב הארמון ישנו פארק עצום אשר מכיל בתוכו מספר גנים, ביניהם גן איטלקי, גן צרפתי וגן מים מעוצבים ומרגיעים להפליא שמשמשים כמוקדי משיכה.
אתרי מורשת עולמית באנגליה: חלקו האחורי של ארמון בלנהיים

2. העיר באת' (Bath)

אתרי מורשת עולמית באנגליה: גשר בעיר באת'
באת' נמצאת 156 ק"מ מערבית ללונדון, והיא הוקמה בעמק נהר אייבון סביב המעיינות החמים היחידים בכל אנגליה. העיר הוקמה עוד בתקופה הרומית, ובתקופה הג'ורג'יאנית היא הפכה לאתר נופש פופולארי מאוד, מה שהוביל להרחבתה. מאז ועד היום נשמרו המבנים בה בסגנון הג'ורג'יאני, ועל כן העיר באת' נחשבת לאחת היפות ביותר באנגליה. בשנת 1987 הוכרזה באת' כאתר מורשת עולמית, וכיום יש בה תיאטראות, מוזיאונים ואתרי תרבות רבים אחרים, שמושכים אליה כ-3.8 מיליון מבקרים מדי שנה.
אתרי מורשת עולמית באנגליה: מרחצאות בעיר באת'
 

3. חוף היורה (Jurassic Coast)

אתרי מורשת עולמית באנגליה: חוף היורה
חוף היורה, ששוכן בחוף התעלה האנגלית, הוכרז כאתר מורשת עולמית בשנת 2001, והוא משתרע לאורך 155 ק"מ עד לסלעי הארי הזקן שממוקמים במזרח דורסט. ישנו שביל נעים מאוד להליכה עליו שנקרא "נתיב החוף הדרום-מערבי", ולכל אורכו תוכלו לראות צוקים המתעדים היסטוריה גאולוגית בת למעלה מ-180 מיליון שנה. באזור זה תוכלו למצוא את הנקודה הגבוהה ביותר בכל חופי אנגליה – גולדן קאפ – שמגיעה לגובה מרשים של 191 מטר מעל פני הים.
אתרי מורשת עולמית באנגליה: חוף היורה

4. טירת וקתדרלת דרהאם (Durham)

אתרי מורשת עולמית באנגליה: הכניסה לטירת דרהאם
הטירה הנורמנית דרהאם שבעיר דרהאם הוקמה במהלך המאה ה-11 והוכרזה כאתר מורשת עולמית, יחד עם הקתדרלה שסמוכה לה, בשנת 1986. הטירה נבנתה כחלק מההשתלטות הנורמנית על צפון אנגליה במאה ה-11, עוד כשהאוכלוסייה באזור הייתה "פראית ולא יציבה", ועל כן היה צורך להתגונן מפניה ולייצב את השלטון. קתדרלת דרהאם עומדת במקומה של "הכנסייה הלבנה" שנבנתה במהלך המאה ה-10 והיוותה את היסודות לבנייתה. זהו יעד פופולארי מאוד לתיירים, שממנו ניתן לתצפת על דרהאם והסביבה מהקומה ה-66 של הקתדרלה. 
אתרי מורשת עולמית באנגליה: חלקה הפנימי של קתדרלת דרהאם

5. העיר ליברפול (Liverpool)

אתרי מורשת עולמית באנגליה: מזח בליברפול
ליברפול היא אמנם עיר הנמל השנייה בגודלה ובחשיבותה בכל בריטניה, אך בשנת 2004 היא הוכרזה על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית, בשל חשיבותה להתפתחות המסחר בעולם כולו והשימוש הייחודי שנעשה ברציפיה. בליברפול תוכלו למצוא את המוזיאון הימי מרזיסייד, מוזיאון החיים וטייט ליברפול, שהיא גלריה לאומנות שמטרתה להציג את היצירות שבאוספי טייט. בשנת 2008 נבחרה ליברפול להיות בירת התרבות האירופאית, והושקעו בה 750 מיליון ליש"ט על מנת לשפר את המראה שלה ולשפץ אותה.
אתרי מורשת עולמית באנגליה: ליברפול ממעוף הציפור

6. עמק איירונברידג' (Ironbridge Gorge)

אתרי מורשת עולמית באנגליה: גשר איירונברידג'
בשנת 1986 הכריז אונסק"ו על הפיכת עמק איירונברידג' לאתר מורשת עולמית, כשבשטחו ישנם 5 אתרים עיקריים שהקנו לו את התואר הזה; העיירה קולדברוקדייל, שבה יש מוזיאון לתולדות תעשיית הברזל המקומית, העיירה איירונברידג', שנקראה על שם גשר הברזל שהוקם מעל נהר הסוורן, עמק היי ברוק, שבו יש מוזיאון שנקרא "העיירה הוויקטוריאנית בליסטס היל", כפר ג'קפילד, ששוכן על הגדה הדרומית של הסוורן והעיירה קופלורט, שבה יש מוזיאון המציג חפצים שונים שקשורים לקדרות ויצירות חרסינה.
אתרי מורשת עולמית באנגליה: גשר איירונברידג'

7. הגנים הבוטניים המלכותיים בקיו (Royal Botanic Gardens, Kew)

אתרי מורשת עולמית באנגליה: חממה בגנים הבוטניים המלכותיים בקיו
גני קיו הם הגנים הבוטניים המפורסמים ביותר בעולם, והם הוקמו בשנת 1759 כגנים פרטיים ואקזוטיים של הלורד צ'פל. הגנים הורחבו עם הזמן ובשנת 1840 הוכרזו כגנים הבוטניים המלכותיים של בריטניה. בשנת 2003 נכנסו הגנים לרשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו, וכיום יש בהם את אוסף הצמחייה הגדול ביותר בעולם. בנוסף, יש בהם ספרייה שכוללת למעלה מ-750,000 כרכים, ובה יש גם אוסף של איורים שבהם מתוארים מעל ל-175,000 סוגי צמחים שונים.
אתרי מורשת עולמית באנגליה: הגנים הבוטניים המלכותיים בקיו

8. מנזר פאונטיינז (Fountains Abbey)

אתרי מורשת עולמית באנגליה: מנזר פאונטיינז
מנזר פאונטיינז הוא מנזר ציסטרסיאני שנכנס לרשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו בשנת 1986, יחד עם הפארק המלכותי סטאדלי שסמוך אליו. בנייתו החלה בשנת 1132 והסתיימה במהלך המאה ה-16, והמנזר שגשג במשך 400 שנה, כשעד היום הוא נחשב לתחום המנזרי הגדול ביותר בכל בריטניה. קפלת הנאומים הגדולה שבמנזר, המטבח העצום שלו, ארגונו ואופיו מעידים כולם על העושר והעוצמה הפאודלית הרבים שהיו לו בעבר.
אתרי מורשת עולמית באנגליה: מנזר פאונטיינז

9. הפארק המלכותי סטאדלי (Studley Royal Park

אתרי מורשת עולמית באנגליה: נהר בפארק המלכותי סטאדלי
הפארק המלכותי סטאדלי הוקם ופותח סביב שרידיו של מנזר פאונטיינז, ובו יש מבנים שמתוארכים למאה ה-18 כמו גן המים המלכותי סטאדלי. הפארק קיבל את התואר "אתר מורשת עולמית" מטעם אונסק"ו בשנת 1986, ויש בו כמה מקומות היסטוריים מעניינים, ביניהם כנסיית סנט מארי, פארק האיילים, גן המים שהוזכר קודם לכן וטחנת מנזר פאונטיינז שנבנה במהלך המאה ה-12 ואשר נחשב למבנה העתיק ביותר בשטח האחוזה וגם ליחידי שלא נפגע מבחינה חיצונית עד לימינו.
אתרי מורשת עולמית באנגליה: פסל במרכז אגם בפארק המלכותי סטאדלי

10. מצודת לונדון (Tower of London)

אתרי מורשת עולמית באנגליה: מצודת לונדון מוארת בשעות הלילה
מצודת לונדון שוכנת על הגדה הצפונית של נהר התמזה, והיא הוקמה במהלך החלק השני של המאה ה-11 כחלק מכיבוש אנגליה על ידי הנורמנים. המצודה ניזוקה במהלך הפצצות הבליץ שהתרחשו בתקופת מלחמת העולם השנייה, אולם היא תוקנה מיד אחרי סוף המלחמה, אז גם נפתחו שעריה למבקרים, ובשנת 1988 היא הוכרזה כאתר מורשת עולמית. כיום מצודת לונדון נחשבת לאטרקציה התיירותית הפופולארית ביותר בלונדון.
אתרי מורשת עולמית באנגליה: מרבד פרחים "נשפך" מהחומות של מצודת לונדון
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו