maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

10 האתרים המומלצים ביותר לביקור ברחבי סלובקיה

 במרכז אירופה שוכנת לה מדינה קסומה ויפיפייה ובה ערים עתיקות, כפרים ייחודיים, טירות שמורות מימי הביניים, אתרי מורשת עולמיים ושלל אטרקציות לתיירים. מדינה זו היא הרפובליקה הסלובקית, שבשטחה הקטן מצליחה להכיל את כל הדברים הללו שאסור לאיש לפספס. מי שבוחר לטוס ולטייל ברחבי סלובקיה לבטח מכיר ושמע על עיר הבירה ברטיסלאבה, שגם בה עדיין רב הנסתר על הגלוי ואת זאת, לצד האתרים הנוספים במדינה שהרוב לא מכירים, תוכלו לגלות בכתבה זו. המשיכו לקרוא וגלו את 10 האתרים המומלצים ביותר לביקור ברחבי סלובקיה - כך תכינו את עצמכם בצורה הטובה ביותר לטיול הבא שלכם.
 
אתרים בסלובקיה: תצפית מטירת ספיש

1. טירת בויניצה (Bojnice)

באחת מעיירות הספא העתיקות ביותר בסלובקיה, שוכנת לה טירה עתיקה ומפוארת מתקופת ימי הביניים המשלבת מוטיבים אדריכליים גותיים-רומנטיים מתקופת הרנסנס. טירת בוינציה מושכת אליה מאות אלפי תיירים בשנה מכל קצוות העולם, זאת בזכות סגנון הבניה המפואר שנשתמר באופן מרהיב לאורך השנים ואשר הופך אותה למקום שאסור להחמיץ. כיום, לאחר שיקום ארוך שנעשה בטירה, היא משמשת כמוזיאון להיסטוריה ואומנות, במקביל להיותה מקום אירוח של פסטיבלים שנתיים שונים. בקרבת הטירה שוכן גן החיות של בויניצה שנפתח בשנת 1955 וכיום מאכלס בתוכו למעלה מ-350 חיות שונות. גן החיות משתרע על 41 דונם והוא הגן הזואולוגי העתיק ביותר בסלובקיה ששם לעצמו מטרה לחנך את הציבור להגנה על הסביבה ועל המגוון הביולוגי.
 
אתרים בסלובקיה: טירת בויניצה

2. העיירה לבוצ'ה (Levoča)

העיירה לבוצ'ה נמצאת במזרח סלובקיה והיא אחד מהישובים הקדומים היפים ביותר במדינה, שמשתמר בה עוד מהמאה ה-13. מרכז העיירה העתיק שמור במצב טוב מאוד והוא מוקף בחומה המקורית עוד מימי הביניים, שדרך שעריה תצטרכו לעבור כדי להיכנס לתוכו. במרכז העיירה ישנם עשרות בניינים עתיקים בסגנון בנייה גותי, רנסנס ובארוק שנשתמרו בצורה מיטבית ואותם כדאי לראות: 
 • כנסיית סנט ג'יימס - כנסייה גותית מהמאה ה-14 ואתר מורשת לאומי ועולמי של אונסק"ו שבתוכה נמצא מזבח העץ הגדול ביותר בעולם.
 • בית העירייה הישן - מבנה מרשים עם מגדל מהמאה ה-15 ובו ישנן תצוגות המציגות את היסטוריית ההתפתחות של העיירה לבוצ'ה מימי הביניים ועד היום.
 • ביתו של מאסטר פאבול - האמן המפורסם מימי הביניים שמזבח העץ היה חלק מעבודותיו השונות.
 • התיאטרון העירוני - מבנה מהמאה ה-18 שגם היום מארח מופעים וקונצרטים.
 • בית הקברות היהודי - שוכן מחוץ למרכז העתיק והוא אחד השרידים היחידים לקיומה של קהילה יהודית בעיר, שרובה נשלחה למחנות הריכוז במהלך מלחמת העולם השנייה.
אתרים בסלובקיה: בית העירייה הישן בלבוצ'ה

3. טירת ספיש (Spišský hrad)

בקרבת העיירה לבוצ'ה שוכנת טירת ספיש, אחת הטירות הגדולות ביותר בכל מרכז אירופה ואתר מורשת עולמי של אונסק"ו משנת 1993. הטירה נבנתה במאה ה-12 ולאורך השנים הורחבה והפכה למרכז פוליטי, כלכלי ותרבותי של האזור כולו, כאשר כל משפחה שקיבלה את הנכס הזה לבעלותה הוסיפה בו ביצורים ושינתה את חלקיו הפנימיים. בשנת 1780 פרצה שרפה גדולה בטירה אשר החריבה את רובה, וכך היא נותרה נטושה ומוזנחת עד לאחר מלחמת העולם השנייה, כאשר השקיעו כספים רבים על מנת לשחזר אותה. כיום משמשת טירת ספיש כאתר ארכיאולוגי ומוזיאון, כאשר בתוכה יש מיצגים מתקופת האבן ועד ימי הביניים. ניתן לבקר במספר חדרים ששוחזרו, כך מתאפשרת הצצה אל חיי האצילים שחיו כאן. בנוסף, מומלץ מאוד לעלות אל ראש המגדל ולהשקיף על הנוף המופלא של האזור כולו.
 

4. ברדיוב (Bardejov)

העיירה הקטנה ברדיוב נמצאת בצפון מזרח סלובקיה, כשההיסטוריה העשירה והמרכז העתיק והמשומר שלה הפכו אותה לאתר מורשת עולמי של אונסק"ו בשנת 2000. במאה ה-13 ברדיוב הייתה כפר קטן שעם השנים נהפך לעיירה מרכזית, שלאורך ההיסטוריה חוותה תקופה של שריפות, מגיפות ורעב שהפכו אותה לשוממת עד מחצית המאה ה-20, אך היא חזרה לעצמה בזכות עבודות השחזור והשיפוץ שנעשו במרכזה. מרבית המבנים שהוקמו בימי הביניים עדיין ניצבים במקום ותוכלו להתרשם מהם ומהאווירה הנינוחה והשקטה ששוררת באזור העתיק הזה. בעיירה יש מספר אטרקציות ומוזיאונים שונים כמו בית הכנסת העתיק מהמאה ה-18, כנסיית סנט אגידוס מהמאה ה-15 ומוזיאון שאריש שנמצא בבית העירייה הישן משנת 1505.
 
אתרים בסלובקיה: בית העירייה הישן בכיכר המרכזית שבברדיוב

5. טרנצ'ין (Trenčín)

טרנצ'ין שוכנת ליד הגבול עם צ'כיה והיא עיר עתיקה ויפה בעלת היסטוריה עשירה עם מגוון פעילויות שכדאי להגיע אליה בשבילן. טרנצ'ין מפורסמת בעיקר בזכות הטירה הנישאת מעליה על ראש גבעה סלעית ונחשבת לטירה השלישית בגודלה בסלובקיה כולה. לאחר הקמתה של הרפובליקה הסלובקית בשנת 1993, המרכז ההיסטורי של העיר שוחזר וכיום הוא משמש כמוקד תיירותי שבו תוכלו למצוא מגוון של מבנים עתיקים, פסלים, מוזיאונים וגלריות. האטרקציות המרכזיות כאן הן: 
 • טירת טרנצ'ין – טירה מהמאה ה-11 אשר שימשה תפקיד חשוב בהדיפת צבאות האויבים העות'מאנים והמונגולים במאה ה-19.
 • הכתובת הרומית העתיקה - כתובת זו נחשבת לממצא ארכאולוגי ואפיגרפי חשוב ביותר מהמאה הראשונה לספירה, כאשר לגיון רומי שהוצב בעיר השאיר את חותמו עם חריטה בלטינית על שלט למרגלות הטירה.
 • בית הכנסת העתיק – בית כנסת אשר נבנה בתחילת המאה ה-20 וכיום הוא משמש כהיכל לתערוכות שונות.
אתרים בסלובקיה: טירת טרנצ'ין

6. באנסקה שטיאווניצה (Banská Štiavnica)

העיר באנסקה שטיאווניצה נמצאת במרכז סלובקיה והיא ממוקמת באזור שהיה בעבר לוע של הר געש שקרס פנימה. כתוצאה מהקריסה הזו נוצר שקע גדול ממדים ותוואי שטח שהיום ידוע כהרי שטיאווניצה, העשירים במינרלים ומתכות יקרות. בזכות העושר הרב במינרלים ומתכות, הפכה באנסקה שטיאווניצה לעיירת מכרות, כזו שמשכה אליה מתיישבים עוד מהמאה ה-10 לפני הספירה. העיר נשתמרה באופן מרשים, ובשל ההיסטוריה והמבנים שלה היא נכנסה לרשימת אתרי המורשת של אונסק"ו בשנת 1993. מומלץ בחום לצאת לסיור ברחבי המרכז ההיסטורי של העיר, שבו שוכנים כ-360 מבנים עתיקים, ביניהם הכנסייה העתיקה של קתרינה הקדושה מהמאה ה-15; הטירה העתיקה שבה שוכנת כנסיית מריה הבתולה שנבנתה כבר במאה ה-13; הטירה החדשה שנבנתה "רק" בשנת 1571 ומוזיאון הכורים הסלובקי שמאפשר ירידה למנהרת כרייה.
 
אתרים בסלובקיה: אחת הטירות בעיר באנסקה שטיאווניצה

7. ז'ילינה (Žilina)

העיר ז'ילינה ממוקמת ליד הגבולות של פולין וצ'כיה, ולה יש מרכז היסטורי מפורסם בזכות הכנסיות הציוריות, העומדות במקביל לנוף המרהיב של הרי מאלה פאטה שסובבים את העיר. ההתיישבות הראשונה באזור מיוחסת עוד לתקופה הנאוליתית, אך העדות הכתובה הראשונה לה היא משנת 1208. בעיר הימי ביניימית הזו ניתן למצוא את כיכר מריאנסקה היפה, טירת בודטין, טירת סטרנכו, מוזיאון לאומנות שבו מיצגים עכשוויים וגם ישנים מספקים לנו הצצה למסורות העממיות של המקום, וסכר ז'ילינה שבו תמצאו מסלולי הליכה, ריצה, החלקה, רכיבה ואפילו מגרשי כדורסל וכדורגל. לאמיצים שבינכם, אפשר להשכיר מצנח רחיפה ולדאות באוויר מגבעת סטראניג (Straník Hill). 
 

8. ברטיסלאבה (Bratislava)

ברטיסלאבה היא אחת מבין ערי הבירה הצעירות ביותר באירופה, כשרק בינואר 1993, לאחר פירוקה הרשמי של צ'כוסלובקיה, היא הפכה באופן רשמי לבירת הרפובליקה הסלובקית. העיר הפכה למקום מושבו של הנשיא, הפרלמנט, הממשלה וכל משרדיה כאשר עד היום ניתן לראות את השפעות הקומוניזם ברחביה. מראה של ברטיסלאבה מאופיין על ידי צריחים מתקופת ימי הביניים, על אף שבתחילת המאה ה-21 היא חוותה תקופה של בנייה מרובה ולכן אפשר למצוא בה נופים מודרניים לצד נופים עתיקים. רוב בנייניה הקדומים של העיר מרוכזים באזור העיר העתיקה וניתן למצוא בה ובסביבתה אטרקציות רבות, כמו למשל:
 • טירת דווין - טירה מהמאה ה-9 שעומדת על גבעה הנישאת לגובה של 212 מטרים, ואשר נהרסה כמעט כליל בשנת 1809 בידי צבאות נפוליאון שנסוגו מהאזור.
 • הכנסייה הכחולה - נקראת גם כנסיית אליזבת' הקדושה; זוהי כנסייה קתולית שנבנתה בתחילת המאה ה-20 כאשר חלקה החיצוני והפנימי צבועים בגוונים שונים של כחול.
 • עמדת התצפית UFO והגשר החדש - גשר אשר נבנה בין השנים 1967-1978 מעל נהר הדנובה, המוכר גם בתור "הצלחת המעופפת" בשל מבנה המצפה הממוקם מעל הגדה הדרומית, שבתוכו יש מסעדת יוקרה ומרפסת תצפית המשקיפה על העיר.
 • אנדרטת החת"ם סופר - אנדרטה לזכרו של הרב משה שרייבר הידוע בכינוי זה, שהיה הרב הראשי של ברטיסלאבה משנת 1807 ועד מותו בשנת 1839.
 • הפסלים של ברטיסלאבה - מספר פסלים הפזורים ברחבי העיר ואשר מהווים אטרקציה מלהיבה, כשהמפורסמים שביניהם הם החייל הצרפתי, איגנאץ למאר (Ignác Lamár) והאיש העובד.
 
אתרים בסלובקיה: תצפית על העיר ברטיסלאבה ממסעדת ה-UFO

9. כנסיות העץ בהרי הקרפטים הסלובקיים

כנסיות העץ בהרי הקרפטים הסלובקיים כוללות תשעה מבני דת שנבנו מעץ בלבד ואשר פזורים ברחבי ההרים הללו בסלובקיה. המבנים, שכיום הם אתר מורשת עולמי של אונסק"ו, מתוארכים למאה ה-16 וניתן לראותם בשמונה מקומות שונים ברחבי המדינה; שלוש כנסיות פרוטסטנטיות, שתי כנסיות קתוליות, שלוש כנסיות יווניות-קתוליות ומגדל פעמון בודד אחד. המבקרים באזור יכולים לצאת לסיורים כדי לחזות בפרטים המיוחדים של כל כנסיה, שביניהם ניתן לראות רצפות אבן יוצאות דופן, ציורי קיר נדירים של אדם וחוה, כמו גם ציור תקרה של דמיון גן עדן.
 
אתרים בסלובקיה: אחת מכנסיות העץ הפזורות ברחבי סלובקיה
אתרים בסלובקיה: אחת מכנסיות העץ הפזורות ברחבי סלובקיה

10. הפארק הלאומי גן העדן של סלובקיה (Slovak Paradise National Park)

הפארק הלאומי הזה הוא אחד מבין תשעה פארקים לאומיים במדינה, והוא נמצא בחלקה המזרחי באזורים של באנסקה ביסטריצה, פרשוב וקושיצה. שטח הפארק גדול מאוד ומתפרש על פני 197 קמ"ר של שמורות טבע ומסלולי הליכה ואופניים. ברחבי הפארק ישנן כ-350 מערות, אך רק מערת הקרח דובשינסקה (Dobšinská), שמוכרת כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו, פתוחה לציבור הרחב. ברחבי הפארק יש גם למעלה מ-200 זנים של בעלי חיים שונים כגון דובים, זאבים, איילים, חזירי בר ועוד. גן העדן הזה מציע המון אפשרויות למסלולי טיול מגוונים בדרגות קושי שונות, כשהמסלול הפופולארי ביותר הוא הפרילום הורנדו (Prielom Hornadu) שפרוש לאורך קניון צר וכולל הליכה מאתגרת ומהנה על סולמות וגשרים. כמו כן, ישנם מסלולים רבים ואחרים שמגיעים לנקודות תצפית מרהיבות במיוחד, כשמומלץ לבקר בקלסטוריסקו (Kláštorisko), שם יש שרידים של מנזר עתיק שפעל במקום. 
 
מקור התמונות: PedroMarc Ryckaert
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו