print header

11 מהטירות והמצודות המרשימות ביותר באוסטריה

 ברחבי אירופה יש מדינות רבות בהן עומדים פלאי אדריכלות עתיקים ומבנים מרשימים ששימשו בעבר כארמונות אצילים וטירות להגנה וביצור, ובהווה הם מוזיאונים או אתרים פתוחים לקהל הרחב. היום אנחנו רוצים למקד את מבטכם ביפים ובמרשימים ביותר של המבנים האלו שישנם באוסטריה, שכמה מהם אף נחשבים לגדולים או לעתיקים ביותר מסוגם בכל רחבי היבשת. אם אתם מתכננים ביקור עתידי במדינה היפה הזאת, תמצאו אותם במרחבי הטבע הפסטורלי של הזו וגם בקרבת כמה מהערים הגדולות שבה. כל מה שנותר לכם לעשות הוא לבחור היכן לבקר ולא משנה מה אל תוותרו על מספר 10!

לחצו על שם המקום כדי לצפות במיקומו על המפה

1. טירת הוכאוסטרוויץ

ברוכים הבאים לאחד מאתרי התיירות הבולטים ביותר בקרינתיה שבדרום אוסטריה - שמשקיף מראש גבעה בגובה 664 מטרים על האזור וניתן לראות אותו עד למרחק של 30 ק"מ ממנה. האזכור הראשון לטירה מתוארך לשנת 860 והיא עברה ידיים רבות לאורך השנים, אך כמעט ולא השתנתה מאז המאה ה-16. חלקים נרחבים של הטירה, שמצויה עד היום בבעלות פרטית, פתוחים לציבור במשך כמה חודשים בשנה וכוללים חדרי תצוגה של אומנות וכלי נשק ישנים, ומסע דרך 14 השערים שמובילים לחלקה הפנימי.
טירות ומצודות באוסטריה: טירת הוכאוסטרוויץ

2. טירת אורט

"הטירה שבאגם" שוכנת בתוך אגם טראונזה סמוך לעיירה גמונדן והיא ללא ספק מבנה שתענוג להתבונן בו. הטירה הוקמה בשנת 1080, מה שהופך אותה לאחד המבנים העתיקים ביותר באזור, והיא החליפה ידיים רבות לאורך השנים. למרבה ההפתעה, המבנה המרשים הזה הוזנח ולא טופל בין השנים 1919-1973, אך כיום הוא בבעלות העירייה שעושה בו שימוש כמרכז למידה עבור המשרד הפדרלי לקרקעות ויערות.
טירות ומצודות באוסטריה: טירת אורט

3. טירת הוהנוורפן

40 קילומטר מדרום לעיר זלצבורג ניתן לראות את המבנה המרשים הזה, המשמש כאתר תיירותי פופולרי ואף כ"כוכב קולנוע" שהופיע בסרט צלילי המוזיקה ובסדרה "האיש במצודה הרמה" (The Man in the High Castle). לאור מצבה המשומר והמרשים של הטירה, לצד היופי הפסטורלי של גבעות אוסטריה הירוקות שעוטף אותה, קל מאוד להבין מדוע זכתה לתהילתה. ללא קשר להופעותיה על המסך, העיצוב של הטירה הזאת כנראה גם מוכר לכם משום שהיא טירה-אחות למקום המומלץ הבא ברשימה שלנו.
טירות ומצודות באוסטריה: טירת הוהנוורפן

4. טירת זלצבורג

ביקור בעיר זלצבורג ובאתרים המדהימים שסביבה צריך לכלול לפחות כמה שעות באתר המרשים הזה, שבדומה לטירת הוהנוורפן נבנה כדי לחזק את ההגנות על האזור בתקופה פוליטית-דתית מתוחה. מדובר באחת מהטירות הגדולות באירופה והגדולה ביותר שהוקמה בזמן המאה ה-11, שבתוך חדריה מחכים לכם מראות של פאר ועיצובים מרשימים במיוחד. אל הטירה, שממוקמת על ראש גבעה בגובה 542 מטרים, ניתן להגיע בקלות בעזרת פוניקולר נוסעים מודרני שלצידו פועל פוניקולר המשא - שהוא ככל הנראה קו הרכבת העתיק ביותר שהוקם בעולם ועדיין פעיל.
טירות ומצודות באוסטריה: טירת זלצבורג

5. טירת אגשטיין

האתר הבא הוא למעשה חורבות טירה שעדיין בולטת מאוד לעין, אך הטבע כבר ביסס את אחיזתו בה. הודות למיקום שלה, מטירת אגשטיין נשקף נוף מרהיב על הסביבה, אשר עזר בעבר לזיהוי קל של כל תנועה חריגה בעמק הווכאו או בנהר הדנובה שזורם למרגלותיה. בנוסף לנוף, למבקרים במקום גם מחכה מוזיאון שניתן לערוך בו סיורים מודרכים וללמוד על הקרבות שהתרחשו באזור. במהלך הסיורים המבקרים במקום עוברים בין חלקי הטירה השונים ומכירים קצת יותר לעומק את היסטוריה של אזור ווכאו כולו.
 
טירות ומצודות באוסטריה: טירת אגשטיין

6. מצודת קופשטיין

את אחת מהטירות עם המראה הקלאסי ביותר באוסטריה תמצאו בחבל טירול הפופולרי, לא רחוק מהגבול עם מדינת בוואריה שבגרמניה. היא כמובן האטרקציה המרכזית בעיר קופשטיין - שהיא הגדולה ביותר בערי טירול, ולאורך השנים היה לה תפקיד חשוב במלחמות האזוריות שהתקיימו כאן בימי הביניים. בזמן ימי האימפריה האוסטרו-הונגרית היא שימשה כבית כלא לאסירים פוליטיים ובשנת 1924 נפתח בה מוזיאון עירוני והיכל קונצרטים. אחד משיאי הביקור במצודה הוא מראה "עוגב הגיבורים", שהוא העוגב הגדול ביותר בעולם שלא נמצא בתוך כנסייה. טוענים שכאשר מנגנים בחוזקה ב-4,948 הצינורות של הכלי המרשים הזה, ניתן לשמוע זאת עד הקצה השני של העיר...
טירות ומצודות באוסטריה: מצודת קופשטיין

7. טירת אמברס 

יעד מומלץ נוסף בחבל טירול לחובבי האדריכלות והמבנים המרשימים שוכן בגבעות שמעל העיר אינסברוק הממוקמת למרגלות הרי האלפים. כמו השלג שעל פסגות ההרים האלו, גם טירת אמבראס צבועה בלבן בוהק והיא מבנה ששומר באופן מרשים מאוד מאז ימי הרנסאנס. לאורך השנים התגוררו בארמון הזה אספני אומנות שהשאירו אחריהם מורשת שמוצגת באופן חלקי באוסף הכולל דיוקנאות, יצירות אומנות וכלי נשק. החדר המרשים ביותר בטירה הוא "האולם הספרדי", שנוצר עבור נשפים וחגיגות - תחת עיניהם של 27 שליטים מהעבר שמונצחים בדיוקנאות מרשימים.
טירות ומצודות באוסטריה: טירת אמבראס

8. טירת ריגרסבורג 

קירות החומה שסביב הטירה המרשימה הזאת ממוקמים ממש בסמוך לקצה של צוק בגובה 482 מטרים מעל פני הים, ובזכות זאת יש במראה שלה משהו דרמטי מרשים מאוד. הצוק הוא למעשה הר געש לא פעיל שבזכותו נוצרו אבני הבזלת אשר שימשו את בוני הטירה, אי שם במאה ה-12. כיום זהו ביתם של 3 מוזיאונים היסטוריים וכרבע מהחדרים בה פתוחים לביקור. גם סביב הטירה מומלץ מאוד לטייל, בעיקר בגנים המקיפים אותה ובמתחם בית הגידול של העופות הדורסים, אשר לוקחים חלק במופעים מרהיבים לקהל המבקרים.
טירות ומצודות באוסטריה: טירת ריגרסבורג

9. טירת פורכטנשטיין

אם הטירה המבוצרת הזו נראית לכם כמו מקום קשוח ומוגן היטב, יש לכם תפיסה חזותית טובה מאוד. המקום, אשר הוקם במהלך המאה ה-15, שימש לאורך השנים כאתר אחסון עבור אוצרותיהם של אצילי האזור. ההגנות שלו שופרו ושומרו לאורך השנים, ואפילו כשחיילי האימפריה הטורקית צרו על וינה במהלך המאה ה-17, טירת פורכטנשטיין לא נפלה. האוצרות שאוחסנו בטירה הזו נותרו חבויים גם בתקופת מלחמת העולם השנייה וכיום חלק גדול מהם מוצג לציבור המבקרים במקום. 
טירות ומצודות באוסטריה: טירת פורכטנשטיין

10. ארמון שנברון

אי אפשר לדבר על טירות וארמונות באוסטריה מבלי להזכיר את שנברון רחב הידיים והמפואר, ארמונם בווינה של קיסרי האימפריה הרומית הקדושה ושל שליטי הקיסרות האוסטרו-הונגרית. כיום זהו אחד מאתרי התיירות החשובים ביותר באוסטריה ואתר מורשת עולמי שכולל גן חיות, מבוך ענק, חממה טרופית מפוארת, בריכות ומזרקות, וכמובן שאת הארמון עצמו. מקור השם שנברון הוא בכינוי "המעיין היפה" ("Schöner Brunnen") שניתן למקום על ידי מתיאס, אחד מקיסרי האימפריה הרומית הקדושה. הטירה ממוקמת בחלקה החיצוני של העיר וינה, ומומלץ מאוד לבקר בה אם אתם מטיילים בעיר הבירה המומלצת הזו.
טירות ומצודות באוסטריה: ארמון שנברון

11. טירת נוישוונשטיין

נסיים בטירה מרהיבה שאמנם כיום נמצאת בשטח גרמניה אך היא קרובה מאוד לגבול עם אוסטריה וכל מי שמטייל בפינה של המדינה הזאת יכול לקפוץ לבקר בה. פירוש שמה הוא "אבן הברבור החדשה", ומהזווית הנכונה אכן ניתן לראות בקווי המתאר שלה מעין ציפור לבנה שכזו אשר צפה על שפת מי אגם של צמחייה ירוקה. בנייתה החלה בשנת 1869 והסתיימה באופן רשמי ב-1891 - למרבה ההפתעה, טקס החנוכה הרשמי של הטירה נערך בשנת 1880, אף שרבים מאגפיה טרם נבנו. המלך שהזמין את בניית הטירה הספיק לגור בה רק 117 ימים וגם זה עוד בזמן שהיא הייתה בתהליכי בנייה, והיא עברה לבעלות המדינה שהפכה אותה למוזיאון לציבור כבר בשנת 1886. מאז ועד היום זהו אתר תיירותי פופולרי שמשיקולי ביטחון, ניתן לבקר בו רק במסגרת טיול מודרך באורך 35 דקות.
טירות ומצודות באוסטריה: טירת נוישוונשטיין

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.