print header

5 המלצות לטיולי נחלים בישראל

 הארץ שלנו אמנם קטנה יחסית בשטחה – זאת עובדה שכולנו יודעים, אך זה לא סוד שהיא גם גדושה ומלאה בשלל פינות חמד וטבע קסומות שפשוט גורמות לנו לצאת שוב ושוב לטייל בה. כאשר אנו מטיילים בימים החמים, נשמח גם לפגוש במהלך טיולינו מקורות מים שבהם נוכל להתרענן, ונכון שלא ניתקל כאן בנהרות האדירים של אירופה למשל – אך גם הנחלים היפים שזורמים בכל חלקי ארצנו יכולים לספק חווית טיול נפלאה לכל המשפחה, שכוללת שכשוך במים לצד מסלולי הליכה הלוקחים אותנו לשלל אתרי טבע והיסטוריה נהדרים. אז במיוחד עבורכם, אלו הרוצים למצוא יעד לטיול עם כל המשפחה, שכולל גם את השכשוך המתבקש וגם את ההליכה בטבע, אספנו 5 המלצות למסלולי טיול לאורך נחלים בכל הארץ.  

1. מסלול טיול בנחל הקיבוצים

באזור שופע המים של עמק המעיינות בבקעת בית שאן מסתתר לו נחל הקיבוצים הנקי והצלול – שיכול להוות עבורכם ועבור המשפחה מסלול טיול נהדר ולא קשה במיוחד. מימי הנחל מתקבצים אליו משני מעיינות עיקריים – עין חומה ועין מגדל, ועל כן הוא נקרא נחל קיבוצים (ולא בגלל קיבוצי האזור, אם חשבתם כך).

טיולי נחלים בישראל: נחל הקיבוצים

איך מגיעים: הקלידו בוויז "חניון נחל הקיבוצים" או לחלופין פעלו כך: סעו על כביש הסרגל (כביש 65) לכיוון עפולה, פנו ימינה בצומת תענכים אל כביש 675, סעו ישר עד צומת נבות ופנו שוב ימינה בכביש 71. המשיכו בנסיעה כ-7 ק"מ, עד להגעה לצומת השיטה (מעט אחרי הפניה לקיבוץ בית השיטה) ופנו ימינה לכבישה 669. עברו את הקיבוצים שבדרך והגיעו עד לדרך העפר המשולטת "נחל הקיבוצים". סעו כ-100 מטרים והגיעו לרחבת החנייה.

מסלול הטיול: מחניון הנחל תוכלו להתחיל ללכת על שביל העפר המוביל לקיבוץ ניר דוד, שבמהלכו ניתן לרדת לשכשך במי הנחל במספר מקומות מותרים. בתוך הנחל עצמו, מתחת לדרך העפר, תוכלו למצוא צינורות בטון המנקזים את המים, והילדים יכולים להתגלש בהם להנאתם.

ניתן גם להתחיל את המסלול בטיפוס קל לתל שוכה, הנמצאת מן הצד הדרומי של החניון. זהו המקום בו מתקשרים נחל הקיבוצים ונחל שורק, ומראשו – ליד הפילבוקס הבנוי כאן מי מימי חומה ומגדל – תוכלו לתצפת אל שאר המסלול, לכיוון ניר דוד וגן השלושה, בקעת בית שאן והרי גלעד באופק.

מן החניון תוכלו להמשיך ברכב לעבר שביל עפר שמתפתל לאורך גדות הנחל, ואם תיסעו בו לכיוון מערב תגיעו אל לול עופות, ממנו מתפצלת הדרך למספר כיוונים. בחרו את הנתיב הימני ביותר, סעו מעט והגיעו אל מעיין עין שוקק. פה תוכלו לראות את נביעת המים העזה, הממלאת בריכה רדודה שניתן להשתכשך בה בנעימים יחד עם הקטנטנים.

טיולי נחלים בישראל: עין שוקק

2. מסלול טיול בנחל פרת

בסמוך לירושלים בירתנו תוכלו למצוא את שמורת הטבע עין פרת ובה נחל פרת – כאן מחכה לכם טיול נעים ונהדר המתאים למשפחות. הנחל עצמו, הידוע גם בשמו הערבי ואדי קלט, מתחיל לרדת מאזור שכונת נווה יעקב בירושלים לאורך כ-30 ק"מ ונשפך אל בקעת הירדן ממזרח ליריחו. לאורך הנחל מסתתרות מספר נקודות חן – מעיינו, מנזרים ושרידים ארכאולוגיים שבהחלט שווה וכדאי לבקר בהם.

טיולי נחלים בישראל: נחל פרת

איך מגיעים: הגיעו אל צומת הגבעה הצרפתית בירושלים וסעו לכיוון פסגת זאב; עברו את מחסום חזימה וסעו מזרחה בכביש 437 לכיוון היישוב עלמון (ענתות) ובהגעה אליו פנו שמאלה, היכנסו לישוב וסעו לפי השילוט עד לכניסה לשמורה. משער השמורה תוכלו לרדת ישירות אל הנחל בכביש סלול אך מפותל.

מסלול הטיול: התחילו את הטיול שלכם בבית המשאבות – מבנה שבו ניצבה בעבר משאבה שהעבירה את מימי עין פרט לירושלים המזרחית, וכיום לאחר שיפוץ המבנה הוא מאכלס את משרדי השמורה. לאחר מכן החלו ללכת במעלה השביל הכחול על ערוץ הנחל, שם תוכלו לראות צמחי מים רבים.

כ-500 מטר מבית המשאבות תוכלו למצוא את מקור מי הנחל, בסמוך לחורשת אקליפטוסים נעימה. ניתן לטבול בברכה הצלולה של המעיין וכן בברכות הטבעיות הקטנות שנמצאות על הערוץ. משמאל לחורשה, על צוק, ניצב מנזר פארן – "ראשון המנזרים במדבר יהודה" כפי שמכנים אותו. המנזר הזה הוקם בשנת 330 לספירה, חרב במהלך המאה ה-7 ושופץ בסוף המאה ה-19. זוהי נקודת עניין היסטורית ויפה שמומלץ לבקר בה.

מן המנזר תוכל לשוב אל נקודת המוצא שלכם, אך אם יש לכם עוד זמן וכוח – מומלץ לבקר ולשכשך בברכת התמר, הבנויה סביב נביעה טבעית בסמוך לעץ תמר (מכאן שמה) ועומקה 2 וחצי מטרים. תוכלו גם להמשיך עם השביל המסומן לכיוון מזרח, אל מורדות הנחל - הליכה של עוד כקילומטר – ולהתרשם עוד מן הנופים המדבריים הנהדרים. משם תוכלו לשוב לנקודת המוצא ולסיים את טיולכם.

טיולי נחלים בישראל: מדבר יהודה ומנזר פארן

 3. מסלול טיול בנחל דוד

הנחל היפה הזה, שזורם כסדרה של מפלים קסומים, באזור שמורת עין גדי שבמדבר יהודה, הוא נווה מדבר נהדר, מקום מפלט מצוין הרחק מן הרעש וההמולה העירוניים, אליו תוכלו לצאת לטיול קצר וכיפי עם כל המשפחה. גם דוד המלך, אגב, חשב שמדובר בנקודת בריחה מעולה – כי לפי המסופר בספר שמואל, לאזור זה נמלט כאשר שאול המלך דלק בעקבותיו, ולכן כמובן נקרא הנחל על שמו.

טיולי נחלים בישראל: נחל דוד

איך מגיעים: רשמו בוויז "שמורת עין גדי" או לחלופין סעו על כביש ים המלח, ובין סימני הק"מ 244-245, פנו לאתר הנמצא כ-2 ק"מ צפונית לקיבוץ עין גדי, על פי השילוט.

מסלול הטיול: את ההליכה שלנו מתחילים מקופות הכניסה של השמורה, ומתקדמים משם, על שביל מורחב ומוגש, על פי השלטים המובילים אותנו ל"מסלול המפלים". לאחר כ-300 מטרים של הליכה כבר תזכו לראות את המפל התחתון של הנחל, כשתגיעו לנקודת התצפית עליו – ממנה גם ניתן לרדת אל הבריכה שמתחת למפל ולשכשך בה להנאתכם.

לאחר מכן המשיכו לצעוד על פי השילוט המורה על "שביל הכניסה", וטפסו בגרם המדרגות החצובות בסלע במעלה אפיק הנחל. במהלך העלייה תוכלו לשים לב לעוד מפלונים הפזורים לאורך המסלול, ולצידם בריכות שכשוך נוספות שבהן תוכלו לטבול.

עוד 250 מטרים של הליכה נוספת ומעבר של גשרון צר – ותיכנסו אל שביל שנע באפיק הנחל ונמצא תחת סבך קני סוף. ההליכה כאן צריכה להתבצע בזהירות – מדובר באזור צר וחלקלק. בסיום קטע זה תגיעו לפיצול שבילים – לשביל כניסה ולשביל יציאה – שבו תוכלו לפנות ימינה ולעלות לתצפית מרהיבה נוספת על מפל דוד, שאמנם סגור למטיילים עקב סכנת אבנים מדרדרות, אך מראהו נהדר ויפה מספיק. מכאן תוכלו להסתובב ולחזור לחניון השמורה לסיום המסלול, על פי השילוט.

טיולי נחלים בישראל: מפל דוד

4. מסלול טיול בנחל שניר – החצבאני

באזור אצבע הגליל הירוק והיפה תמצאו את נחל שניר – הידוע גם בשמו הערבי ה"חצבאני" – שהוא הארוך מבין מקוות הירדן, וגם אחד מן הנחלים הארוכים ביותר במדינת ישראל (על אף שמרביתו נמצא בכלל בשטח לבנון). הגעה לפה לטיול משפחתי יכולה בהחלט להיות בילוי יום מהנה מאוד, ויש כאן אפשרות לצאת למסלול קצר המתאים למשפחות עם תינוקות ולבעלי מוגבלויות, וגם אפשרות למסלול מעט יותר ארוך – המתאים למשפחות עם ילדים בוגרים.

טיולי נחלים בישראל: נחל שניר

איך מגיעים: סעו על כביש 90 צפונה, ואחרי שתעברו את קריית שמונה, פנו ימינה בצומת מצודות, אל כביש 99 לכיוון מזרחה. סעו כ-4.5 ק"מ עד למחלף הגושרים, פנו שמאלה וסעו צפונה ק"מ נוסף עד שתגיעו לשילוט המורה לשמורת הטבע נחל חצבאני שייקח אתכם לחניה ולקופות המקום.

מסלול הטיול: בין אם אתם בוחרים לעשות את מסלול הטיול הארוך או הקצר, פשוט צאו מן הכניסה לשמורה ועקבו אחר השילוט "לברכות השכשוך" שייקח אתכם להליכה נעימה של 10 דקות. כשתגיעו למתחם הבריכות תמצאו בו שלל פינות קטנות ומוצלות בהן תוכלו לנוח ולהנעים את זמנכם, בזמן שהילדים יוכלו לטבול בבריכות ובמפל המזין את מימם – וגם אתם כמובן מוזמנים להצטרף אליהם ולהתקרר במים.

מכאן אם אתם רוצים להמשיך אל עבר המסלול הבינוני, שכאמור מותאם לגילאי 6 ומעלה וכולל הליכה במים, המשיכו לכיוון מערב ורדו בגרם המדרגות הקצר. לכו במי הנחל המגיעים בשלב זה עד הברכיים (היזהרו מלהחליק), והמשיכו דרומה – במהלך ההליכה בנחל תראו שלל פלגי מים הזורמים הנה מנחל דן, כשבאזורים מסוימים אף נצבעים בטורקיז.

סיימו את מסלול ההליכה במימי הנחל לאחר כ-15 דקות על שביל ההליכה שיוביל אתכם לכיוון היציאה – טפסו במדרגות שיובילו אתכם שנית למגרש החנייה. אם נותר בכם כוח ואתם רוצים להמשיך לאתגר את עצמכם, עלו על שביל הליכה שאורכו 1.5 ק"מ ולכו על פי סימון שביל ישראל בצבעי כתום-כחול-לבן. במסלול זה יש מעברים צרים בין סלעים וקטעי הליכה נוספים במים – קחו זאת בחשבון. הוא גם אינו מעגלי – כך שכשתגיעו אל היציאה ממנו, תצטרכו ללכת בשביל עפר כרבע שעה בחזרה לכיוון הקופות והחנייה.

טיולי נחלים בישראל: מטיילים בנחל שניר

5.  מסלול טיול בנחל תנינים

אם אתם גרים במרכז הארץ ולא רוצים להרחיק הרבה לעבר הגליל, מדבר יהודה או הנגב, אלא פשוט רוצים לבלות בוקר של כיף עם המשפחה בנחל לא רחוק מדי מהבית – מסלול הטיול בנחל תנינים הוא פתרון מצוין עבורכם. הסיור בנחל הזה - שתחילתו בדרום הכרמל וסופו בסמוך לקיבוץ מעגן מיכאל, ליד זיכרון יעקב – משלב בתוכו גם נופי טבע נהדרים וגם גוונים היסטוריים שלא כדאי לפספס.

טיולי נחלים בישראל: נחל תנינים

איך מגיעים: סעו על כביש החוף (2) צפונה עד למחלף זיכרון יעקב, ופנו ימינה לכביש 80. המשיכו עד לצומת פורדיס, פנו ימינה וסעו דרומה על כביש מס' 4 עד שתגיעו לכניסה אל ג'יסר א-זרקא, שם תפנו שמאלה. עברו על הגשר שמעל כביש החוף החדש, ולפני הכניסה לכפר כבר תבחינו בפניה משולטת אל נחל תנינים. סעו על פי השילוט והגיעו למגרש החניה.

מסלול הטיול: משער הכניסה החלו ללכת על שביל העפר אל עבר הסכר העתיק – פיסת היסטוריה נהדרת מן העבר. מדובר במתקן חקלאי מרשים במיוחד, 200 מטר אורכו, והוא מהגדולים שהתגלו כאן בישראל. הוא נבנה בסוף התקופה הרומית והיה נמצא בשימוש בעיקר מהמאה הרביעית לספירה, מן התקופה הביזנטית.

עמדו על רכס הכורכר עליו ניצב הסכר, התרשמו מן הנקודה ההיסטורית המעניינת הזו והמשיכו צפונה אל עבר גרם המדרגות הפונה מן הסכר לכיוון מערב. כשתרדו בו תגלו מספר טחנות קמח ישנות הנמצאות בתהליך שיקום, וגשרון קטן שייקח אתכם מעל למי הנחל הזורמים.

מכאן נמשך השביל לכיוון מערב, לאורך גדתו של נחל עדה, ותוכלו ללכת בו בנעימים ולמצוא בו מספר נקודות התרעננות ורגיעה בהן אפשר לנוח מעט מן הדרך. המסלול חוזר עד לסכר שבו התחלנו וכאן יכול להסתיים עבורכם – אך אם נותר בכם עוד כוח, תוכלו לצאת לטיול הליכה מן הנקודה הדרומית של הסכר, במורד נחל תנינים, עד לשפך נחל תנינים במעגן הסירות של ג'יסר אזרקא הידוע כ"גשר הכחול".   

טיולי נחלים בישראל: סכר נחל תנינים

אז טיילו ובלו בנעימים ברחבי ארצנו היפה, על נחליה הנהדרים ומסלולי ההליכה הסמוכים להם והעוברים בערוצם - רק זכרו כי לפני שיוצאים לטיול, כדאי לבדוק שלא קיימות שום הגבלות הנוגעות ליעד שלכם באתר רשות הטבע והגנים. טיול נעים!

מקור התמונות:  ,udi SteinwellReutmaorIdit MiyaraNis101shlomi kakonBukvoed, MaglanistYair Aronshtamshlomi micheliמני גל

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.