print header

10 אטרקציות תיירותיות ויעדים מומלצים באנטוורפן

 בלגיה היא אמנם לא השם הגדול ביותר על מפת התיירות של מערב אירופה, בעיקר כששתי שכנותיה – הולנד וצרפת, מושכות אליהן הרבה יותר תיירים. רוב אלו שכן מגיעים אליה יבקרו כנראה בבירה בריסל ותו לו, אך אנחנו רוצים להכיר לכם עיר בלגית שבהחלט ראויה להיות על מפת התיירות שלכם, והיא איננה חומקת מעיניו של העולם כלל – אנטוורפן. זוהי למעשה העיר הגדולה ביותר בבלגיה, היושבת בסמוך לגבול עם הולנד ומאוכלסת בבלגים ממוצא הולנדי (פלמים) שחיים לצד קהילה יהודית ראויה לציון. זו עיר עתיקה שמלאה באטרקציות רבות, והיא ללא ספק יכולה להוות יעד תיירותי הולם לחופשה הבאה שלכם – וכדי לגרום לכך לקרות נציג בפניכם 9 מהאטרקציות המרכזיות ביותר באנטוורפן, שיגרמו לכם להבין למה כל כך שווה לכם לנסוע אליה.

1. בית רובנס (The Rubens House)

אטרקציות באנטוורפן: מוזיאון בית רובנס מבחוץ

הצייר הפלמי פטר פאול רובנס, שגדל בילדותו באנטוורפן וחזר אליה בבגרותו, היה אחד מן האמנים הפורים והבולטים ביותר בתקופת הבארוק במאה ה-16 וה-17, ועד ימינו הוא נחשב לאחד מן הציירים האירופאיים האהובים ביותר. המוזיאון שמוקדש לזכר האמן הנערץ הזה יושב במקום שהיה ביתו מאז רכש אותו פטר עבורו ועבור אשתו בשנת 1610, ועד מותו בשנת 1640. בין חדריו של הבית - המעוצבים להפליא והמרוהטים ברוח תקופת הבארוק - תמצאו שלל יצירות מקוריות של רובנס עצמו ושל תלמידיו ושותפיו, וכן תוכלו להתרשם מהסטודיו הגדול שבו עבד ומן הגן הירוק ורחב הידיים שבו נהג לנוח יחד עם בני משפחתו.

אטרקציות באנטוורפן: מוזיאון בית רובנס מבפנים

2. תחנת הרכבת המרכזית (Antwerpen-Centraal Railway Station)

אטרקציות באנטוורפן: חזית תחנת הרכבת המרכזית של אנטוורפן

אם תגיעו לאנטוורפן באמצעות רכבת, או שתמשיכו באמצעותה ליעד אחר (יש כאן קווים לכל היעדים המרכזיים בבלגיה, הולנד וצרפת) - בהחלט סביר להניח שתעברו בתחנת המרכזית של העיר. גם אם אינכם מתכוונים להשתמש ברכבת כלל במהלך טיולכם לכאן, כדאי לכם מאוד להגיע למבנה המרשים והנהדר הזה, שזכה כבר מספר פעמים בתואר "תחנת הרכבת היפה בעולם". התחנה נבנתה בשנת 1895, ואם תבקרו בה תתרשמו מסגנונה שובה העין, שמתבטא בחזית מעוטרת ומרשימה במיוחד, ובאולם נוסעים מרכזי מהודר בגודל של לא פחות מ-12,000 מטרים רבועים.

אטרקציות באנטוורפן: האולם המרכזי של תחנת הרכבת

3. כיכר השוק הגדולה (Grote Markt)

אטרקציות באנטוורפן: כיכר השוק הגדולה

כיכר השוק הגדולה של אנטוורפן דומה לכיכרות מרכזיות רבות שנמצאות בערי בלגיה, וסביר להניח שבביקורכם באזור תפקדו אותה לפחות פעם אחת, מכיוון שהיא מהווה נקודת ציון מרכזית עבור תיירי המקום, שממנה ניתן לצאת לסיור ברובע ההיסטורי השוקק והמרתק של העיר. כבר במבט קצר מסביב לכיכר אתם תמצאו שורה ארוכה של מבנים מהודרים בסגנון ימי ביניימי, ששימשו בימים עברו כמטות עבור גילדות מקצועיות שונות שהיו בעיר; במרכז הכיכר עצמה תמצאו את מזרקת בראבו העוצמתית, מעשה ידיו של הפסל הבלגי ז'ף לאמבו, המציגה דמויות מתוך אגדה הקשורה לפירוש שם העיר.

אטרקציות באנטוורפן: כיכר השוק הגדולה

4. גן החיות של אנטוורפן (Antwerp Zoo)

אטרקציות באנטוורפן: הכניסה לגן החיות של אנטוורפן

גן החיות של אנטוורפן, היושב ממש במרכזה של העיר לצד תחנת הרכבת המרכזית, הוקם בשנת 1843 – מה שהופך אותו לא רק לגן החיות העתיק ביותר בבלגיה, אלא לאחד הוותיקים ביותר בעולם כולו! בנוסף לכך הוא נחשב גם לאחד המובילים במגוון מיני וזני החיות הקיימים בו (יותר מ-7,000 חיות מ-950 זנים שונים) ובשמירה על סביבת חיים הקרובה ביותר לטבעית עבורן. זאת ועוד – גם הארכיטקטורה והעיצוב של המקום מרשימים בפני עצמם – מחזית גן מעוצבת בסגנון ארט-דקו שתופסת את העין מן הרגע הראשון, ועד למבנים פנימיים נהדרים כמו למשל בית הג'ירפות והפילים שמעוצב בסגנון מקדש מצרי עתיק. כל אלו ועוד הופכים את גן החיות של העיר ליעד חובה עבורכם. 

אטרקציות באנטוורפן: אזור הנמרים בגן החיות

5. רובע היהלומים (Antwerp Diamond District)

אטרקציות באנטוורפן: רחוב ברובע היהלומים של אנטוורפן

אתם לא יכולים לטייל באנטוורפן בלי לבקר ברובע היהלומים שלה, שהוא אחד מהמרכזים הגדולים בעולם לסחר באבן יקרה זו. ההערכה היא שכ-84% מכמות היהלומים הבלתי מלוטשים הקיימת בעולם עוברת דרך הרובע הזה, המגלגל מחזור עסקי של 56 מיליארד דולר בשנה (!). כל זה נעשה על פני שטח של קילומטר רבוע אחד - שבו מצטופפים אלפי בתי עסק ואנשי מקצוע העוסקים בכל דבר שקשור ליהלומים. גם הקשר היהודי לא נעלם  מן המקום הזה – כ-80% מקהילת יהודי אנטוורפן (רובם חרדים) מועסקת ברובע זה, כך שאל תתפלאו לשמוע את שפת היידיש מתנגנת כאן מכל פינת רחוב.

אטרקציות באנטוורפן: טבעת יהלום

6. קתדרלת אנטוורפן Cathedral of Our Lady))

אטרקציות באנטוורפן: קתדרלת אנטוורפן מוארת בשעת לילה

הקתדרלה הגבוהה והיפהפייה הזו, שנבנתה בין השנים 1352-1530, היא מבנה שאי אפשר להתעלם ממנו – מבפנים ומבחוץ. מדובר בקתדרלה הראשית של העיר, המוקדשת למריה הבתולה ונקראת גם "קתדרלת גברתנו". צריח הפעמונים של הקתדרלה, שגובהו 123 מטרים וניתן לראותו כמעט מכל מקום בעיר, מושך אלפי צליינים בשנה, והוא הוכר כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו יחד עם מספר מגדלי כנסיות ופעמונים בבלגיה ובצרפת השכנה. אם תיכנסו אל תוך הכנסייה תוכלו לגלות את עיצובה, המושפע מהסגנון הגותי והרוקוקו, לצפות ביצירות קלאסיות של רובנס ואמנים נוספים על קירות המקום ואם תרצו, גם לעלות אל ראש מגדל הפעמונים באמצעות 515 מדרגות.

אטרקציות באנטוורפן: פסלים לצד קתדרלת אנטוורפן

7. מוזיאון פלנטין מורטוס (Plantin-Moretus Museum)

אטרקציות באנטוורפן: מוזיאון פלנטין מורטוס מבחוץ

המבנה המשומר שבו שוכן המוזיאון הזה ממוקם במרכז אנטוורפן, ויש לו חשיבות היסטורית מיוחדת; במקום זה היו בעבר המשרדים של אחת מההוצאות לאור המובילות באירופה במאה ה-16 – הוצאת הספרים "פלנטין". כיום משמש המקום כמוזיאון לתולדות הדפוס והספרים וגם כדוגמה חיה לבית אצילים בסגנון ישן וקלאסי. תוכלו למצוא כאן אוסף יוצא דופן של חומר טיפוגרפי, כמו גם את מכבש הדפוס השני הכי עתיק בעולם, ספרייה רחבת ידיים המכילה כתבים עתיקים ואת ארכיון חברת פלנטין ההיסטורית. בשנת 2005 היה מוזיאון פלנטין מורטוס למוזיאון הראשון שהוכנס לרשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו – ועד היום מדובר במוזיאון היחיד הנמצא בה.

אטרקציות באנטוורפן: מוזיאון פלנטין מורטס מבפנים

8. מדרחוב מאיר (Meir Street)

אטרקציות באנטוורפן: מדרחוב מאיר

דבר ראשון אל תתבלבלו – למרות הקהילה היהודית הגדולה בעיר, מקור שמו של הרחוב אינו ביהודי בעל חשיבות היסטורית, אלא פשוט נגזרת של המילה ההולנדית "מיר" (אגם). בכל מקרה, מדובר ברחוב הקניות הראשי של העיר, ואחד מאזורי הקניות המרכזיים ביותר בבלגיה כולה, גם מבחינת מספר הקונים בו וגם מבחינת מחירי השכירות בו; בשל כך, אם אתם מחובבי השופינג והרכישות, אל תפספסו את ההליכה לאורך מדרחוב החנויות הזה, שאורכו רק כ-700 מטרים. בלב הרחוב היוקרתי תמצאו את "היכל המסיבה של העיר" (De Stadsfeestzaal) – מרכז קניות מפואר ומהודר, הכולל שלל חנויות יוקרה, ומעוטר במדרגות שיש וברצפת פסיפס.

אטרקציות באנטוורפן: קניון "היכל המסיבה של העיר"

9. טירת סטין (Het Steen)

אטרקציות באנטוורפן: טירת סטין

אם אתם מטיילים באנטוורפן עם ילדים – זהו אתר שמאוד מומלץ להגיע אליו גם אם אינכם חובבי היסטוריה גדולים. מדובר בטירת אבן עתיקה הממוקמת בסמוך לכיכר השוק ונחשבת למבנה העתיק ביותר באנטוורפן - מאחר שהיא עומדת כאן כבר מן המאה ה-13, באזור שבו התיישבו לראשונה המתיישבים המקוריים של המקום. בעבר שכן בטירה מוזיאון ימי שבחלוף השנים הועבר משם, וכיום האטרקציות העיקריות כאן - מלבד ההזדמנות להצטלם על רקע המבנה העתיק והפסל גדול הממדים המוצב לידו – הן שלל פעילויות הילדים הרבות (סדנאות יצירה, מופעי רחוב ועוד) המתרחשות בסמוך לכאן, המתאימות לבני ה-6 ומעלה, ובהחלט יכולות לשמח את ליבם.

אטרקציות באנטוורפן: טירת סטין

10. מוזיאון מאס (Museum aan de Stroom)

אטרקציות באנטוורפן: מבנה מוזיאון מאס על רקע הנהר

את פיסת האדריכלות המודרנית המרהיבה הזו , המשמשת כמוזיאון לתרבות אנטוורפן והעולם, ממש לא כדאי לכם לפספס בביקורכם כאן. פירוש שמו של המקום בהולנדית הוא "המוזיאון על יד הנהר", ואכן הוא שוכן ממש על גדתו של נהר הסכלדה הסמוך לעיר. המוזיאון נפתח בשנת 2011, והמבנה המרשים והייחודי שלו - המתנוסס לגובה 60 מטרים  - עוצב ותוכנן על ידי קבוצת אדריכלים הולנדים. בתוככי המקום תמצאו אלפי מוצגים ותערוכות קבועות ומתחלפות, המציגות שלל פריטים מתרבויות העולם השונות – החל מהתרבות המקומית והאירופאית וכלה במוצגים מתרבויותיהן של יבשות מרוחקות כמו אפריקה, אסיה, אמריקה ואוקיאניה. אם תעלו אל המרפסת הפתוחה שבגג המוזיאון תקבלו נקודת תצפית מצוינת ממנה תוכלו להשקיף על נופיה של אנטוורפן היפה.

אטרקציות באנטוורפן: תמונת תקריב של מבנה מוזיאון מאס

מקור התמונות: Bobo Boom (1) (2), TheediJean-Pol GRANDMONTDariusz SieczkowskiFaceMePLSCEphoto, Uwe AranasKristina D.C. HoeppnerJoe ShoeMichiel DumonScaraMcDuckLou StejskalJERRYE AND ROY KLOTZ MD

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.