print header

10 האטרקציות והאתרים המומלצים ביותר באיסטנבול

 ברוב המקרים כדי להגיע מהאזור שלנו כאן בישראל אל הערים הגדולות והמרכזיות של העולם, נידרש לטיסה של כמה שעות טובות לפחות – אך האמת היא שישנה עיר מרכזית ומרתקת במרחק של שעתיים טיסה מכאן בלבד, ואנחנו כמובן מדברים על איסטנבול – הגדולה שבערי טורקיה הסמוכה. נכון שמדובר ביעד המוכר לישראלים רבים, אבל ניתן בהחלט לומר שבשנים האחרונות, בעקבות אי היציבות בין יחסי מדינתנו והשלטון הטורקי, ירד זרם המבקרים הישראליים בעיר; עם זאת, נדמה שכעת הוא דווקא מתחדש, ויחד עם התיירים המגיעים לאיסטנבול לגיחה קצרה בין טיסה אחת לאחרת (במקרה של טיסת מעבר דרך שדה התעופה המקומי) רבים גם בוחרים לבלות את החופשה שלהם ביעד היפה, המרתק וההיסטורי הזה, המקשר בין אירופה לאסיה על מימי מיצר הבוספורס. כדי שתוכלו להכיר יותר את איסטנבול ולהבין אילו אתרים אסור לכם להחמיץ בביקורכם בה, הכנו לכם מדריך עם 10 האתרים המומלצים ביותר.

1. המסגד הכחול (Blue Mosque)

אטרקציות באיסטנבול: המסגד הכחול

זהו ללא ספק אחד מסמליה הגדולים של איסטנבול, ואתר תיירות שלא כדאי לפספס בשום אופן. המסגד נבנה במאה ה-17, ובשמו הרשמי נקרא על שם הסולטאן אהמט הראשון, שהורה על בנייתו. אדריכל החצר המלכותית של הסולטאן הוא שקיבל את ההוראה לתכננו, ונאמר לו שלא לחסוך בתוצאות ולבנות את המבנה האיסלאמי היפה בעולם – והתוצאה, בעיניי רבים, היא אכן כזו. על אף שמו של המסגד, אל תצפו לראות את הצבע הכחול שולט כאן בבירור – אמנם קירותיו הפנימיים של המסגד נבנו מאריחים כחולים מהעיר איזניק, אך צבעם דהה עם השנים. עם זאת, עדיין מדובר ביצירה ארכיטקטונית מרהיבה – שכוללת לא פחות מ-6 מינרטים (צריחים) המתנשאים אל על, 20,000 אריחים בעבודת יד ו-200 חלונות ויטראז' מרהיבים. דעו כי המסגד עדיין משמש כמקום תפילה, כך שהוא פתוח למבקרים רק בזמנים מסוימים במהלך היום, ולכן כדאי להתעדכן טרם אתם מגיעים אליו בשעות הפתיחה.

אטרקציות באיסטנבול: המסגד הכחול

2. הבזאר הגדול (Grand Bazaar)

אטרקציות באיסטנבול: הבזאר הגדול

גם אם טרם יצא לכם לבקר באיסטנבול, סביר להניח שכבר ראיתם פה ושם, בתמונות או בסרטים, את הבזאר הגדול שלה – כי הרי מדובר באחד מן השווקים הגדולים בעולם, שהוקם במאה ה-16 ועומד על תילו עד היום. אם אתם מחובבי הקניות – אתם כמובן חייבים לבקר פה: המקום הנהדר הזה משתרע על פני שטח של 58 רחובות וכולל לא פחות מכ-5,000 מבקרים. כמובן שעם שפע כל כך גדול של מוכרים, תוכלו למצוא כאן כמעט הכל: ממזכרות קטנות, דרך תכשיטים, תבלינים, חפצי עתיקות שונים ומשונים, פריטים מלאכת יד ועד שטיחים משובחים – שתוכלו לרכוש אם יש לכם דרך להוביל ארצה. גם אם אתם לא מחובבי הקניות, ממש לא כדאי שתפספסו את השוק המקורה הזה – מדובר באחד מאתרי התיירות המרכזיים ושוקקי החיים באיסטנבול, והריחות, הצבעים והתחושה כאן מייצרים חוויה בפני עצמה, אפילו אם לא תרכשו דבר.

אטרקציות באיסטנבול: הבזאר הגדול

3. ירבאטאן (Basilica Cistern)

אטרקציות באיסטנבול: ירבאטאן

זהו אחד מיעדי התיירות היותר מרתקים ויוצאי דופן של איסטנבול – הירבאטאן הוא למעשה בור מים תת קרקעי הנחשב לגדול ביותר מבורות המים שנמצאים תחת העיר הגדולה. החלל העצום ודמוי הארמון תחת האמה הזה, נתמך על ידי לא פחות מ-336 עמודים המסודרים ב-12 תורים, ומחזיקים תקרת ענק באורך 138 מטרים, ברוחב 65 מטרים ובעובי של 7.5 מטרים. בור המים הקדום הזה נבנה במאה ה-6 לספירה, בהוראת יוסטיניאנוס הראשון, קיסר האימפריה הבזינטית – מה שלבטח ישאיר אתכם בהלם אל מול יכולות הבנייה המרשימות הללו. בעבר שכנה במבנה התת-קרקעי הזה בזיליקה נוצרית, אך כיום מדובר באתר תיירות ותרבות לכל דבר ועניין, ומדי פעם אפילו מתקיימים כאן תערוכות וקונצרטים, לכן מומלץ לברר אילו אירועים מתוכננים פה טרם הגיעכם לביקור.

אטרקציות באיסטנבול: ירבאטאן

4. המוזיאונים לארכיאולוגיה של איסטנבול (İstanbul Archaeology Museums)

אטרקציות באיסטנבול: הכניסה למוזיאונים לארכיאולוגיה של איסטנבול

בין אם אתם חובבי היסטוריה ובין אם אתם סתם סקרנים ורוצים להרחיב את אופקיכם ואת הידע שלכם – אל תוותרו על ביקור במתחם הזה, שמאגד בתוכו לא פחות מ-3 מוזיאוני ארכיאולוגיה מרתקים במיוחד המספרים את סיפורה הקדום של העיר, כמו גם של אזור המזרח התיכון וההיסטוריה של העולם בכללותו. המתחם, שבמבנהו הראשי שוכן המוזיאון לארכאולוגיה ובשניים האחרים המוזיאון למזרח הקדום והמוזיאון לאמנות אסלאמית, החל להיבנות במהלך המאה ה-19 באזור גני ארמון טופקאפי; כיום מדובר באחד המוזיאונים החשובים ביותר בטורקיה כולה, והוא מכיל לא מעט מוצגים בעלי חשיבות היסטורית רחבה ביותר – כמו סרקופג אלכסנדר, שנוצר במאה ה-4 לפני הספירה ומכיל גילופי תבליט של אלכסנדר מוקדון, עותק מקורי של חוזה שלום שנחתם בין האימפריה המצרית לאימפריה החתית בשנת 1274 לפני הספירה, אריחים משער אישתר שהיה בבבל, וכן ממצאים רבים מארץ ישראל הקדומה – שמספרים כולם סיפורים מרתקים במיוחד על אבות אבותינו.

אטרקציות באיסטנבול: הסרקופג של אלכסנדר במוזיאון הארכיאולוגיה

5. ארמון דולמאבהצ'ה (Dolmabahçe Palace)

אטרקציות באיסטנבול: ארמון דולמאבהצ'ה

מפואר, יוקרתי, יפיפייה – אלו הם רק חלק מהתארים שנקשרו לראשו של ארמון דולמאבהצ'ה, אך אפשר כנראה למצוא עוד הרבה קריאות התפעלות כדי לתאר את המבנה הנפלא הזה, שלא פעם השוו אותו לארמון ורסאי המהולל שבצרפת. הארמון הזה נבנה במאה ה-19 באמצעות שימוש בלא פחות מ-14 טונות של ריקועי זהב, והוא נחשב למופת של אדריכלות עות'מנית, בשילוב עם מאפיינים וסגנונות אירופאיים, כדוגמת נאו קלאסיות, בארוק ורוקוקו. הארמון, שגודלו 45,000 מ"ר, מכיל 285 חדרים ו-46 סלוני אירוח, והוא היה ביתם של סולטני האימפריה העות'מאנית משנת 1856 ועד 1924. תוכלו לראות בו את חדר מדרגות הבדולח המרהיב – שבו כל מעקי המדרגות והמנורות עשויים מבדולח יוקרתי, כמו גם את מנורת הנברשת הענקית, מתנת ויקטוריה, מלכת אנגליה, שהוא אחד מן הגדולים מסוגו בעולם.

אטרקציות באיסטנבול: ארמון דולמאבהצ'ה

6. מגדל גאלטה (Galata Tower)

אטרקציות באיסטנבול: מגדל גאלאטה

את המבנה המרשים והמתנשא לגובה הזה אי אפשר שלא לראות – מדובר באחד האתרים הבולטים ביותר בקו הרקיע של איסטנבול. אך מלבד מלראותו מרחוק בעין, מומלץ שלא לפספס את הביקור בו, כי מראשו תוכלו לזכות באחת מנקודות התצפית היפות ביותר באיסטנבול. סיפורו של מגדל הלבנים הזה מתחיל במאה ה-14, אז נבנה על ידי הנוצרים כ"מגדל הצלוב" והיה בזמנו אחד הבניינים הגבוהים באיסטנבול; במהלך ההיסטוריה הוא שופץ מספר פעמים, וכיום הוא משמש כאתר תיירות מרתק. הגיעו לכאן וקחו את המעלית (או אם אתם בכושר – טפסו את גרם המדרגות הארוך) אל פסגת הצריח – בגובה 67 מטרים, שבה תזכו לתצפית של 360 מטרים על העיר כולה, ובנוסף יש כאן גם בית קפה, מסעדה ומועדון לילה שתוכלו לבלות בהם אל מול הנוף המשגע.

אטרקציות באיסטנבול: מגדל גאלטה בשקיעה

7. כנסיית צ'ורה (Chora Church)

אטרקציות באיסטנבול: כנסיית צ'ורה מבחוץ

כנסיית צ'ורה אולי שוכנת באזור שהוא מעט מחוץ למסלול התיירים השחוק, אבל כל מי שביקר בה יודע לומר כי היא שווה את המאמץ. שורשיה של הכנסייה הביזנטית העתיקה הזו מן המאה ה-5, אך המבנה שאתם תראו כאן הוא למעשה מבנה משופץ מן המאות 11-14, מאחר והמקורי נהרס במאה ה-9. הכנסייה הזו, שכיום היא למעשה מוזיאון, מכילה שלל יצירות אמנות נהדרות ביופיין, פסיפסים ופרסקות בעלי חשיבות היסטורית, שנשמרו כמעט במלואם.

אטרקציות באיסטנבול: כנסיית צ'ורה מבפנים

8. רובע אורטקוי (Ortaköy)

אטרקציות באיסטנבול: רחוב ומסעדות ברובע אורטקוי

אם אתם רוצים לחוש את חיי הלילה של איסטנבול וליהנות משפע של ברים, בתי קפה, מסעדות ואפילו מועדוני לילה – הגיעו לרובע אורטקוי התוסס, שמתעורר לחיים במיוחד בלילות. במהלך היום, הרובע הזה – ששוכן ליד כיכר טקסים הפופולארית – יכול להוות עבורכם מוקד נחמד לטיול בין הסמטאות הצרות ושופעות הדוכנים הקטנים והחנויות, אך בלילה הוא הופך להיות מוקד משיכה עבור צעירי איסטנבול האופנתיים – כך שאם אתם כאן בשעות המאוחרות של היממה, תוכלו לצפות להמון אדם שמקפיץ את האזור מעלה והופך אותו למרתק במיוחד עבור חובבי הבילוי וההנאה שביניכם.

אטרקציות באיסטנבול: רובע אורטקוי

9. ארמון טופקאפי (Topkapı Palace)

אטרקציות באיסטנבול: ארמון טופקאפי

לגדת מצר הבוספורס, בין קרן הזהב וים השיש, יושב לו אחד מן המוכרים והמרכזיים שבאתרי התיירות של איסטנבול - ארמון טופקאפי, שפירוש שמו "ארמון שער התותח". המבנה המרשים הזה, המוקף חומה באורך 5 קילומטרים, נבנה במאה ה-15 לספירה במצוות הסולטאן מהמט השני, ובעבר שימש כמקום מגוריהם הרשמי של סולטאני האימפריה העות'מאנית, כשבשיאו דרו כאן לא פחות מ-4,000 איש פרט לבני משפחת הסולטאן. כיום משמש הארמון כמוזיאון פופולארי מאוד, שבו תזכו לראות את 4 החצרות המטופחות שמרכיבות את גניו, ובהם שרידים היסטוריים מרתקים מימי עברו, המעידים על אופיו המלכותי של המקום. כמו כן, הנופים הנשקפים מכאן למימי הבוספרוס הם יפייפיים, וכדאי להגיע הנה כדי לחקור את הארמון כמו גם כדי ליהנות מן היופי הפרוש סביבו.

אטרקציות באיסטנבול: ארמון טופקאפי

10. איה סופיה (Hagia Sophia)

אטרקציות באיסטנבול: איה סופיה


אם יש מקום אחד שאתם חייבים לראות בביקורכם באיסטנבול – זה כנראה האיה סופיה, המבנה המפורסם ביותר בעיר וכנראה גם אחד מן המוכרים והידועים ביותר בעולם. מדובר בכנסיה ביזנטית עתיקה, שנחשבת לאחת הדוגמאות הבולטות ביותר לארכיטקטורה ואמנות של אימפריה עתיקה זו. מאז נבנה המבנה המרשים הזה במאה ה-6 לספירה, הוא עבר מספר ידיים והפך למסגד שהחזיק מעמד במשך יותר מ-500 שנים, עד שנסגר בשנת 1931 ונפתח מחדש כמוזיאון ב-1935. כיום, כאמור מדובר בפלא ארכיטקטוני מהיפים והמפוארים בעולם, שלו יש היסטוריה מכובדת ביותר – כך שאין פלא שהמוני התיירים בעיר עדיין ממשיכים לנהור לפה כדי להתפעל ממנו, וגם לכם כדאי לבקר כאן כשאתם באיסטנבול.

אטרקציות באיסטנבול: איה סופיה מבפנים

מקור התמונות: Leandro Neumann CiuffoKLMirceaSALT ResearchDavid BerkowitzMike McBey

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.