print header

11 יעדי טיול בישראל שמחזיקים בשיאים ארציים

 רוצים לקבל רעיונות לטיולים בארץ? סקרנים בקשר לשמורות הכי גדולות, המפלים הכי גבוהים והנחלים שהכי כדאי לכם לטייל בהם? שיאני הטבע, הטיולים והמורשת של הארץ בהחלט יכולים לעזור לכם בכך. אספנו עבורכם 11 מקומות המחזיקים בשיאים שונים כמו הכנסייה הגדולה בישראל ובתי הכנסת הכי עתיקים, ובחלקם הגדול אתם יכולים לבקר כבר בחופשת הקיץ הזאת! אז הכינו תרמיל ומקל, אספו את כל המשפחה ובחרו את היעד שהכי מתאים לכם עבור טיול נפלא בעילית של הטבע ואתרי המורשת הישראלי.

1. המפל הכי גבוה בישראל: מפל נחל גמלא

שיאני טבע, טיולים והיסטוריה בישראל: מפל נחל קדם
טכנית, מפל המים הגבוה בישראל הוא מפל נחל קדם, שגובהו 330 מטרים, אך הוא זורם רק בעת שיטפונות ולעיתים מאוד נדירות. לכן, ברוב המקרים התשובה באופן מעשי היא מפל נחל גמלא בצפון הארץ, שנמצא בתוך שמורת טבע יפה שמחזיקה בשיאים נוספים אליהם נגיע בהמשך. המפל עצמו הוא בגובה של 51 מטרים וסביבו ניתן למצוא שלל עצים וצמחים כדוגמת ערבה מחודדת, הרדוף הנחלים, פטל קדוש, שנית גדולה, נענע משובלת ועוד. המפל  זורם לאורך כל השנה וכדי לצפות בו ניתן לגשת אליו בשביל הליכה נוח אל מרפסת תצפית ייעודית. מדי פעם ניתן לראות באזור קינון של עופות דורסים גדולים במצוקי הנחל, למשל נשרים.

2. היער הכי גדול בישראל: יער יתיר

שיאני טבע, טיולים והיסטוריה בישראל:  יער יתיר
לא רק שמדובר ביער הנטוע הגדול בישראל זהו גם היער הגדול בעולם שניטע על ידי אדם באזור מדברי למחצה - דרום הר חברון. שטחו הוא כ-40,000 דונם, שכוללים בעיקר עצי מחט כמו אורן ירושלמי וברוש מצוי, אך יש בו גם עצי זית ותאנה, אקליפטוסים ושיטים, כרמים ליין ושיחים שונים. היער ממוקם באזור גבוה יחסית (בין 400 ל-850 מטרים מעל גובה פני הים) לכן גם בימי הקיץ החום מכביד פחות מאשר באזורים אחרים בארץ והלחות נמוכה. ברחבי היער יש נקודות עניין שונות כמו מאגר מים ענק,  אמפיתיאטרון המשמש את תושבי היישובים הסמוכים, מצפור, חניוני נופש, שבילי הליכה רבים ומתקנים כמו שולחנות, ברזיות וחניות.  

3. נחל האכזב הגדול ביותר בישראל: נחל פארן

שיאני טבע, טיולים והיסטוריה בישראל: נחל פארן
אם היינו שואלים אתכם מהו הנחל הגדול ביותר בישראל וודאי הייתם אומרים שזהו הירדן, ולא מדובר בהפתעה גדולה כי יש לאורכו שפע של אתרים מוכרים, אך אם אתם רוצים לטייל בנחל האכזב הכי גדול בישראל - האם תדעו לאן לפנות? התשובה היא לאזור הערבה, שם ניתן לסייר לאורך חלק גדול מ-150 הק"מ של נחל פארן. זהו גם הנחל הרחב ביותר בישראל ולכן כאשר האזור הזה מושפע משיטפונות, כמות אדירה של מים עוברת בערוץ. ישנם שבילים רבים שעוברים באזור נחל פארן ואם אתם מתכננים לטייל בהם, אל תשכחו לקחת הרבה מים לשתייה, לנקוט בכל כללי הזהירות הנדרשים וכאמור, להיזהר משטפונות בעונות המיועדות לכך.

4. הפארק הגדול בישראל: פארק נחל באר שבע

שיאני טבע, טיולים והיסטוריה בישראל: פארק נחל באר שבע
שטחו של הפארק הגדול בישראל הוא כ-5,300 דונם ותמצאו בו גם את האמפיתיאטרון הגדול ביותר בארץ, עם כ-12,000 מקומות ישיבה, כמו גם את האגם מלאכותי הגדול בארץ על שטח של כ-90 דונם. הפארק משתרע לאורך תוואי נחל באר שבע, העובר גם בעיר עצמה, מתל באר שבע עד שכונת נווה זאב, באורך של כ-8 ק"מ. המבקרים במקום יכולים ליהנות מטיילת על גדות נחל באר שבע, ומשבילי אופניים, שטחים ירוקים נרחבים לטיול או פיקניק, 11 בוסתנים, אתרים היסטוריים כמו גשר הרכבת הטורקי וארכיאולוגיים כמו המתחם הכלכוליתי, מתקני משחק ענקיים לילדים וספורטק. בקיצור, כל האפשרויות שרק צריך בשביל יום של טיול נעים עם המשפחה.

5. הכנסייה הגדולה ביותר בישראל: כנסיית הבשורה בנצרת

שיאני טבע, טיולים והיסטוריה בישראל: כנסיית הבשורה בנצרת
בדרך כלל אנחנו מבקרים בכנסיות בזמן טיולים בחו"ל, אך גם כאן בארץ יש מספר כנסיות מרהיבות שכדאי לראות, והגדולה מכולן היא כנסיית הבשורה שבנצרת, שבאופן רשמי היא למעשה בזיליקה. המבנה הנוכחי שבמקום נפתח בשנת 1969 לאחר עבודה של כשמונה שנים, אבל באתר נערכו חפירות ארכאולוגיות שחשפו ממצאים עוד מתחילת המאה הרביעית. על העיצוב הנוכחי אחראי האדריכל האיטלקי ג'ובאני מוציו והוא כולל כיפת חרוט אפורה וגדולה בגובה 49 מטרים מעל מתחם רחב ידיים שבו ישנם פסלים, גינה מעוצבת, קירות מעוטרים, שערים מפוארים וכמובן את כל הפאר והיופי שבתוך הבזיליקה עצמה.

6. שמורת הטבע הגדולה בישראל: שמורת רמון

שיאני טבע, טיולים והיסטוריה בישראל: שמורת רמון
זה לא מפתיע לגלות שהמכתש האירוזי הגדול בעולם הוא המרכז של שמורת הטבע הכי גדולה בארץ, אבל מה שבהחלט מפתיע הוא הנוף עוצר הנשימה של האזור הזה, שמצליח לרגש בכל פעם שמגיעים אליו. מרכז המבקרים של השמורה הוא מקום מרתק שמאפשר ללמוד על הרקע של המכתשים באזור, להכיר אטרקציות סמוכות ולקבל מידע על שבילי ההליכה השונים שבעזרתם ניתן לחקור אותן. אם אתם מעדיפים פעילות נוחה יותר שמותאמת לבעלי יכולות שונות, נסו את ציר צבעי מכתש רמון - נתיב נסיעה מסודר באזור, ששימש בעבר לכריית מחצבים בתוך המכתש והיום הוא פארק גאולוגי מרתק.
7. השביל הארוך בישראל: שביל ישראל
שיאני טבע, טיולים והיסטוריה בישראל: שביל ישראל

זה כלל לא מפתיע שהשביל הלאומי של המדינה הוא גם השביל הארוך ביותר בישראל, אך בכל זאת הוא נכנס לרשימה הזאת מפני שיש בו מקטעים שהם פשוט חובה עבור כל חובב טבע וטיולים בארץ. למשל, המקטעים שסמוכים למקורות הירקון - שהם גן עדן של טבע עבור תושבי המרכז - אלו שמתפתלים בין נחלי הצפון, המקטעים הירוקים באזור יערות הכרמל ו-13 הק"מ הארוכים אך מתגמלים שבין באר אורה לפארק תמנע בדרום. אם תמיד חלמתם לטייל בחלק משביל ישראל, לחצו כאן כדי לצפות במפות השביל ולתכנן את הטיול שלכם בהתאם.

8. המפל הכי עוצמתי בישראל: מפל הבניאס

שיאני טבע, טיולים והיסטוריה בישראל: מפל הבניאס

עם כל הכבוד לגובה של מפל נחל גמלא שהוצג בתחילת הכתבה, לפי רשות הטבע והגנים מי שיכול להתהדר בעוצמת הזרימה החזקה ביותר בארץ הוא דווקא מפל הבניאס שגובהו רק 10 מטרים, אך הוא עדיין יעד מרשים ומומלץ למטיילים בצפון הארץ. הוא ממוקם בשמורת הטבע נחל חרמון וזורם לאורך כל השנה, מה שמעניק חיים לצמחייה עשירה בכל האזור. בשנים האחרונות התגלו בה ממצאים ארכיאולוגיים מרתקים שלדעת החוקרים חלקם עשויים להיות חלק מארמונו של אגריפס השני - בנו של המלך אגריפס הראשון ונינו של הורדוס, אשר כיהן כמלך עבור האימפריה הרומית על חלקים מצפון הארץ. 

9. שמורת הטבע הראשונה בישראל: שמורת החולה

שיאני טבע, טיולים והיסטוריה בישראל: שמורת החולה
אתם ודאי מכירים את סיפור ייבוש ביצות החולה בתקופת קום המדינה, אך האם ידעתם שזו גם הייתה השמורה הראשונה שהוכרזה בארץ באופן רשמי? זה קרה בשנת 1964 לאחר אישור "חוק הגנים הלאומיים ושמורות הטבע", ומאז זהו אחד ממוקדי העניין הפופולריים ביותר בצפון הארץ. מעבר לנופים היפים שתוכלו לראות באזור הזה, מדובר גם בגן עדן לצפרים, שבו יש את אחת מתחנות הצפרות הפעילות ביותר בארץ. האגם עצמו שבמרכז השמורה הוא למעשה רק שריד זעיר מאגם החולה ההיסטורי ועל העבר שלו ניתן ללמוד במרכז המבקרים במקום, כמו גם לטייל בחורשת אקליפטוסים עתיקים שהיא תוצר של חלק ממאמצי ייבוש הביצה בעבר.
10. הפסיפס הגדול ביותר בארץ: פסיפס לוד
שיאני טבע, טיולים והיסטוריה בישראל: פסיפס לוד

בשנת 1996 התגלה בעיר לוד אחד מהפסיפסים הגדולים, השמורים והיפים ביותר בארץ. גודלה של רצפת הפסיפס הוא 180 מ"ר והוא מתוארך לסוף המאה השלישית או לתחילת המאה הרביעית לספירה. הפסיפס מורכב משטיחים צבעוניים ובהם תיאור מפורט של יונקים, ציפורים, דגים, צמחים וכלי שיט שהיו נפוצים באותה התקופה. הפסיפס כבר הוצג במסגרת תערוכות עולמיות אך טרם נבנה עבורו מרכז מבקרים רשמי בלוד, והפרויקט ככל הנראה יידחה בשל ההשפעות של נגיף הקורונה. אם עד שהנושא יוסדר תהיו מעוניינים בטיול שיכלול את אחד מהפסיפסים המרהיבים הרבים שהתגלו בישראל, מומלץ שתבקרו בגן הלאומי ציפורי, הגן לאומי חמת טבריה, פסיפס הציפורים בקיסריה וכדומה.

11. בית הכנסת הכי עתיק בישראל: בית הכנסת הישן בגמלא

שיאני טבע, טיולים והיסטוריה בישראל: בית הכנסת הישן בגמלא

יש חילוקי דעות בקשר למחזיק הרשמי בתואר בית הכנסת העתיק ביותר בישראל, אך אחד מהמתמודדים הראויים ביותר שגם ניתן לבקר בו בקלות מוצג בתמונה והוא ממוקם בשמורת גמלא. חורבות בית הכנסת הזה מתוארכות לתקופת בית שני ושלטון הורדוס בארץ, הוא היה ממוקם בסמוך לכניסה לעיר העתיקה גמלא. המבנה מחולק לאולם ראשי ולסטווים (מבנה הכולל מעבר מקורה עם עמודים בצידו) על ידי ארבעה טורי עמודים בעלי כותרות מקושטות ועיטורים. מתמודדים נוספים על התואר הזה ניתן למצוא במתחם ארמונות החורף מהתקופה החשמונאית שליד יריחו, במצדה ובגן לאומי הרודיון שנמצא דרומית לירושלים. מבין כל אלו, רק בית הכנסת ביריחו היה מבנה שיועד במקור לתפקיד הזה, ובשאר המקרים כנראה שהיה מדובר במבנים מאולתרים שהוקמו בתוך מבנים אחרים ולא נמצאה בהם עדות וודאית לשימושם.

מקור התמונות: Orfia, Stéphanie Gromannצחי פןShaharkalaoraCarmelH1Yehudit GarinkolHanay

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.