maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

12 פריטים מסרטנים המצויים ברוב הבתים שיש להיזהר מהם

כהורים ננסה ככל הניתן להבטיח למשפחתנו חיים מאושרים ובריאים תוך כדי הקפדה על ביטחונם וכמובן שנימנע משימוש בפריטים וחומרים שעלולים לפגוע בהם ולהזיק להם, בין שמדובר בצעצוע מסוכן או בפינה חדה בשולחן. אך בזמן שאנו בוררים בין המזונות השונים והפעילויות הנכונות שישמרו על בריאותם, אנו ממלאים את ביתנו במוצרים שיכולים להגביר באופן משמעותי את הסיכוי ללקות במחלת הסרטן ובבעיות בריאותיות נוספות. זו הסיבה שחשוב שתתוודעו ל-12 הפריטים שנמצאים במרבית הבתים ושיש להיזהר מהם, ובו בעת להכיר את החלופות המומלצות.  

 
1. מטהרי אוויר
 
על פי דו"ח שפרסמה המועצה להגנה על משאבי הטבע של ארה"ב, חלק ניכר ממטהרי האוויר שאנו משתמשים בהם בביתנו על בסיס קבוע מכילים תרכובות שעלולות לגרום לנו לנזק ואף לחלות במחלת הסרטן. הרוב המכריע של מטהרי האוויר, גם כאלה שנושאים את המילה "טבעי" על התווית, מכילים קבוצת כימיקלים בשם פתאלאטים, כאשר הנפוצים ביותר הינם DEHP ,DIDP ו-DINP. במסגרת התכנית הלאומית לטוקסיקולוגיה בארצות הברית, פורסם כי ה-DEHP הינו החומר שעלול להיות מסרטן עבור בני אדם, וכי אותם הכימיקלים עלולים להשפיע לרעה על התפתחות המוח ועל ההתפתחות המינית.
 
חשוב לציין כי האוכלוסיות הרגישות ביותר לחומר זה הינן תינוקות, נשים בהריון, חולים כרוניים וילדים מתחת לגיל 3. מאחר שמטהרי אוויר תוצרת בית הם מוצרים פשוטים מאוד להכנה, אין כל סיבה שתמשיכו להשתמש במוצרים שמכילים חומרים מסוכנים שיכולים לפגוע בבריאותכם. תוכלו להיעזר במדריך הנהדר הבא להכנת מטהרי אוויר טבעיים לבית, ותיהנו מריחות נעימים ומנחמים של צמחים או פירות אהובים. 
 
מוצרים מסרטנים שיש כמעט בכל בית
 
2. וילונות אמבטיה ומוצרי פלסטיק דומים
 
ככל הנראה כבר שמעתם על הפולימר פוליוויניל כלוריד שמוכר כ-PVC, וזאת מאחר שמדובר בסוג פלסטיק שנמצא במקום השלישי מבין סוגי הפלסטיק הנפוצים ביותר. למרות שסוג פלסטיק זה עשוי להיות ידידותי עבור יישומים מסוימים, כמו צינורות ביוב לדוגמה, הוא גם יכול להיות פצצה מתקתקת במקומות שבהם אנו חשופים אליו יותר ברחבי הבית. וילונות המקלחת מכילים PVC ותרכובות רעילות אחרות שעלולות להשתחרר בזמן שאתם מתקלחים, כשרעלנים אלה יכולים להשפיע על מערכת הרבייה, הנשימה ואף להוביל לסרטן. זו הסיבה שחשוב שתבדקו ממה עשוי וילון האמבטיה שלכם, ובמידה שהוא מכיל את הפלסטיק המסוכן הזה, רצוי שתבחרו בחלופות בריאות כגון כותנה טבעית או כאלה שמכילים את החומר EVA. כמו כן, אל תהססו ובדקו גם את צעצועי הפלסטיק של ילדיכם ואת מכלי הפלסטיק שבביתכם על מנת לוודא שהם לא מכילים PVC.
 
חימום פלסטיק במיקרוגל 
 
ראשית כל חשוב שתתוודעו לסמלים שמעטרים את בקבוקי הפלסטיק השונים, מידע שחל באותו האופן גם על קופסאות וצעצועי פלסטיק למיניהם. לאחר שהכרתם את סוגי הפלסטיק השונים, יש לציין שאף לא אחד מהם מתאים לחימום במיקרוגל. למעשה, מכלי פלסטיק שמתנוסס עליהם צירוף המילים "בטוח למיקרוגל", סך הכל מודיע שאותו הכלי לא ימס או יתעוות בעת החימום. עליכם לזכור כי חימום פלסטיק מגדיל את הפוטנציאל לחדירת חומרים כימיים לתוך המזון שאתם אוכלים. 
 
מוצרים מסרטנים שיש כמעט בכל בית
 
3. חומרים לניקוי אריגים ושמפו לשטיחים
 
אם אתם נוהגים לנקות את כתמי הבגדים או את שטיחי הבית השונים באמצעות חומרי ניקוי שמיועדים לכך, חשוב שתכירו שני מרכיבים שיש לוודא שאינם נמצאים באותם תכשירים. במידה שאכן תמצאו את השם טריכלוריטן (Trichlorethen) או נפטלין (Naphthalene) ברשימת החומרים, רצוי שתפסיקו להשתמש בהם, מכיוון שלשניהם נקשר סיכון מוגבר לחלות בסרטן ריאות או גרון. אם נתקלתם בכתם עיקש על השטיח האהוב, תוכלו להסירו בקלות באמצעות סודה לשתייה שתעלים את הריח ואת הכתם. כל שעליכם לעשות הוא לפזר מעט סודה לשתייה על גבי השטיח, להניח לכתם להיספג במשך מספר שעות, ולבסוף לנקות עם שואב אבק.
 
מוצרים מסרטנים שיש כמעט בכל בית
 
4. פריטים שחזרו מניקוי יבש
 
על פי האגודה האמריקנית לסרטן, חומר מסוכן שעלול להסתתר בארון הבגדים שלכם הינו הטריכלורואתילן, כימיקל שעלול לדבוק בבגדים ובפריטים שונים שעברו ניקוי יבש. שאיפה של אדי הנוזל השקוף הזה יכולה לפגוע במערכת העצבים המרכזית, כשהתסמינים של הפגיעה דומים לאלה של הרעלת אלכוהול וכוללים: כאבי ראש, סחרחורות, בלבול עד כדי אובדן הכרה ומוות. בנוסף לכל אלה, החומר הינו חשוד כגורם מסרטן. לכן, בפעם הבאה שאתם מוסרים את בגדיכם לניקוי היבש הקרוב לביתכם, אל תשכחו לוודא שהם אינם משתמשים בחומרי ניקוי שמכילים טריכלורואתילן או כימיקלים אחרים שעלולים לסכן את בריאותכם ללא ידיעתכם. 
 
מוצרים מסרטנים שיש כמעט בכל בית
 
5. דוחי מזיקים וחומרי הדברה
 
מזיקים רבים נהנים להתמקם ולהשתרע על פרוותם של חברינו ההולכים על ארבע, וזו הסיבה שרובנו נוהגים לרכוש עבורם תכשירים שונים שיקטלו את אותם המבקרים הלא רצויים. אך עלינו לשים לב ולגלות ערנות רבה גם בזמן שבו אנו בוחרים את דוחה הקרציות והפרעושים, מאחר שכמו חומרי הניקוי שלנו, ישנם חומרים כימיים מסרטניים שונים שעלולים להימצא בתכשירים שכאלה, וכמו כן גם בתכשירים שמטפלים בכינים שעל ראש הילדים. מוצרים שמכילים חומרים כימיים כדוגמת פרמתרין (permethrin), אורגנו - פוספטים (organophosphate) וכדומה, הם ככל הנראה מסרטנים ומסוכנים עבור בני האדם. על כן יש לבחור בקפידה את אותם החומרים בהם אתם בוחרים להשתמש, ותוכלו לטפל בדרכים טבעיות בכינים שעלולות לפקוד את ראש הילדים. או שתוכלו ללמוד כיצד להכין חומרי הדברה שונים להרחקת מזיקים מביתכם בדרך טבעית. במקרה של חיות המחמד, מומלץ שתכירו את הדרכים הטבעיות לטיפול בבעיות שונות, כולל קרציות ופרעושים.
 
מוצרים מסרטנים שיש כמעט בכל בית
 
6. קרינה סלולרית 
 
אמנם לא מדובר במידע שבהכרח יפתיע אתכם, אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שאחד מהגורמים מהסרטנים המשמעותיים ביותר שיש לנו בבית הוא המכשירים הסלולריים שלנו. תמיד חשוב לרענן את הזיכרון ולדעת כיצד בכלל מתבצע המדד של ספיגת הקרינה, ומהן הדרכים היעילות והמומלצות ביותר להפחתת החשיפה לקרינה הסלולרית. 
 
מוצרים מסרטנים שיש כמעט בכל בית
 
7. אבקת טלק
 
ישנם לא מעט אנשים שנוהגים לפזר אבקת טלק בתוך נעלי הספורט או הגרביים שלהם בכדי למנוע הזעה או ריחות לא נעימים, ולא מעט אימהות מאבקות את חיתולי התינוקות בחומר זה. זו הסיבה שחשוב שתדעו אילו חומרים עליכם לחפש על התווית בעת הרכישה, בכדי להימנע מקנייה של מוצר שעלול לפגום בבריאותכם ואף להוביל להתפתחות של מחלת הסרטן. עליכם להימנע מקניית טלק שמכיל סיבי אסבסט (Asbestos fibers), שנמצא כחומר לא בטוח על ידי מנהל המזון והתרופות בארצות הברית, אשר עלול להעלות את הסיכון ללקות בסרטן השחלות וביכולתו להוביל למחלות ריאות רבות.
 
מוצרים מסרטנים שיש כמעט בכל בית
 
8. צבע לצביעת הבית 
 
מדי פעם אנו מעוניינים להחיות את קירות הבית ולהעניק להם מראה רענן ונקי, ודרך טובה לעשות זאת היא באמצעות צביעתם. אך הבעיה הנפוצה ביותר עם הצבעים שאיתם אנו מקשטים את קירות הבית, היא התרכובות הנדיפות שהם מכילים. בזמן שהצבע מתחיל להתייבש הכימיקלים "בורחים" לחלל האוויר והם עלולים להמשיך לשחרר גז גם מספר שנים לאחר הצביעה. אנשים שעובדים או מתגוררים באזור שזה עתה נצבע עלולים לנשום את הכימיקלים הללו, אשר יכולים לגרום למגוון בעיות בריאותיות שונות כמו כאבי ראש, סחרחורות ותסמינים חריפים נוספים. בגלל בעיות אלו, צבעים שמכילים פחות תרכובות נדיפות הפכו להיות מבוקשים יותר, ועליכם להקפיד לחפש את אותם הצבעים שמכילים פחות כימיקלים, כשעדיף כאלה שלא מכילים אותם כלל. 
 
מוצרים מסרטנים שיש כמעט בכל בית
 
9. כלי בישול מטפלון 
 
הסוכנות האמריקאית להגנת הסביבה מצאה לפני מספר שנים חומר מסרטן בשם PFOA שנמצא בתוך כלי הבישול העשויים מטפלון, אותו חומר בו משתמשים גם כדי להפוך בגדים לעמידים לכתמים. אנשי הסוכנות הוסיפו וטענו שהטפלון מפריש חומרים וגזים רעילים כשהוא מצוי בטמפרטורה גבוהה, אשר עלולים להוביל למחלות שונות ואף לגרום לסרטן. עם זאת, חשוב לציין שאם אתם מחזיקים בביתכם כלי בישול מטפלון שנמצאים במצב טוב והם אינם פגומים, תוכלו להמשיך להשתמש בהם, אך בו בעת מומלץ להימנע מבישולים שאורכים זמן רב או כאלה שדורשים חום גבוה. 
 
מוצרים מסרטנים שיש כמעט בכל בית
10. מוצרים אנטי-בקטריאליים 
 
אנו בדרך כלל נוטים לשים את מבטחנו באופן אוטומטי במוצרים אנטי-בקטריאליים, אשר נועדו כביכול להפוך את הסביבה שלנו לבטוחה ככל הניתן מבחינת החיידקים שעלולים לגרום לנו לחלות. עם זאת, במוצרי מוצרי קוסמטיקה רבים, הכוללים סבונים ומשחות שיניים, נמצא חומר בשם טריקלוזן (Triclosan), הרשום בסוכנות האמריקאית להגנת הסביבה כקוטל חרקים, והממצאים מעידים כי ישנה אפשרות שמרכיב זה עלול להיות מסרטן. אמנם הניסויים הראשוניים בנושא נעשו רק על עכברים עד כה, אך הם העלו מספיק חששות בכדי לאסור את השימוש במוצרים שמכילים את החומר הזה במדינות האיחוד האירופי.
 
מוצרים מסרטנים שיש כמעט בכל בית
 
11. דאודורנטים מסוג אנטי-פרספירנט
 
רובנו מקפידים למרוח דאודורנט בכל יום מחדש בכדי להפחית את כמות הזיעה בבית השחי ולשמור על ריח גוף נעים, וקיימים אינספור סוגים שונים ומגוונים שמציעים ריחות ומרקמים שונים. למרות המבחר העשיר והמבצעים המפתים שגורמים לנו לבחור בסוג מסוים של דאודורנט, חשוב להכיר את האפשרות שמוצרים עם התווית אנטי-פרספירנט (Antiperspirant) אשר מכילים מלחי אלומיניום, עלולים לקדם את צמיחתם של תאים סרטניים בגוף, וכן את האפשרות ללקות בסרטן השד. יש לציין שמידע זה אינו חד משמעי, וכי מחקרים אחרים סותרים את טענה זו, אך לכל מקרה, במידה שאכן תחליטו להפחית את השימוש בסוג דאודורנט זה, תוכלו לנסות להכין אחד בעצמכם, וכן מוצרי טיפוח נהדרים נוספים. 
 
מוצרים מסרטנים שיש כמעט בכל בית
 
12. נרות 
 
מוצר מסוכן ורעיל נוסף שעלול להיות בביתכם מגיע ב"תחפושת" של נרות ריחניים ואהובים, שמצליחים להסוות את היותם בעייתיים לבריאותנו הודות לתיאורים ושמות, כדוגמת "שמן ארומתרפי חיוני", שמעטרים את רשימת הרכיבים. אף על פי שהמועצה לצרכנות בארצות הברית אסרה מכירת נרות שמכילים פתילי עופרת (lead wicks), כדאי שתבדקו היטב את הנרות שמעטרים ומאירים את ביתכם, כדי לשלול את האפשרות שהם מכילים את החומר המסוכן הזה. דרך פשוטה לבדוק אם הנר שלכם מכיל עופרת דורשת פיסת נייר בלבד. עליכם להחזיק את הנר בצורה כזו שתוכלו להעביר את הפתיל על פיסת הנייר, אם הוא אינו ישאיר קו על גבי הדף, הוא ככל הנראה לא מכיל עופרת. במידה שמצאתם כי הנרות שבביתכם אינם בטוחים, תוכלו להכין בקלות נר מתפוז, וליהנות מטעמו הנהדר, מריחו הנעים ומהאור שאותו יפיץ.
 
מוצרים מסרטנים שיש כמעט בכל בית
 
כמה מילים לסיום...
 
רשימת המוצרים לעיל הינם רק דגימה פוטנציאלית של מוצרים שאנו נוטים לשים בהם את מבטחנו ללא כל שמץ של ביקורתיות, בזמן שהם עלולים לגרום נזק רב לכם ולבני משפחתכם. הכתבה אינה נועדה בכדי להחדיר פחד או חשש מוגזם, אלא בשביל לעורר מודעות, ולהוביל לכך שתדעו לבצע את הבחירה החכמה ביותר בזמן שאתם רוכשים או מכינים פריטים שישמשו אתכם בביתכם.  
 
מקור התמונות: Yung GrassHopper  Matt   Donnie Ray Jones  How can I recycle this  

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל: