print header

שגיאות נפוצות בעת שימוש בשואבי אבק

לרובנו יש שואב אבק כלשהו או שהיינו רוצים אחד, ואין כמו רעש של לכלוך שעולה בצינור ונשאב אל תוך שק הסינון של המכשיר. כיום ניתן למצוא שלל סוגים של שואבים – רגילים שמחוברים לחשמל, ידניים כמו דייסון או רובוטיים כמו רומבה, וכולם נועדו למטרה אחת, שהיא להקל עלינו על ידי ניקוי מהיר ויעיל של אבק ולכלוך מהרצפה ומשטיחים. כדי ליהנות מיכולותיהם חשוב לדעת כיצד לתפעל אותם נכון, וזה בדיוק שתלמדו במדריך הבא. אתם מוזמנים להכיר דברים שפשוט אסור לכם לשאוב מפני שהם עלולים להזיק למכשיר שלכם, טעויות נפוצות בעת השימוש בו, וכמה דגשים שישפרו את פעולת שואב האבק שלכם.
 
טעויות בעת שימוש בשואבי אבק: שואב אבק

דברים שאסור לשאוב

רגע לפני שאתם מפעילים את שואב האבק הרגיל או הידני שלכם, חשוב שתימנעו משאיבת 8 הפריטים והחומרים הבאים. 

1. סוגים שונים של קפה וקקאו

אם שפכתם בטעות אבקות קפה על הרצפה או השטיח שבמטבח, כדאי שתימנעו משאיבתן מכיוון שהן עלולות לגרום לנזק. אבקת קפה טחון, למשל, לחה גם כשהיא לא נראית כך, ולכן היא עלולה להביא ליצירת עובש בשק הסינון, או להידבק לחלקים הפנימיים של המכשיר במהירות ובאופן שקשה לנקות. גרגרי אבקות סוגי קפה אחרים או שוקו עלולים לחסום את מסנן המכשיר, ולהיכנס למנוע ובכך להשבית אותו. לכן אם עליכם לנקות לכלוך שיצרה אחת מהן, עשו זאת עם מטאטא או סמרטוט רטוב.

2. אדמה ועציצים

נשפכה לכם אדמה על הרצפה או השטיח כי ילדכם רץ בבית והפיל בטעות עציץ? אל תתפתו לנסות לשאוב, מכיוון שהמכשיר עלול לדחוף את הלכלוך אל תוך סיבי השטיח, באופן כזה שיהיה קשה לנקות ולתקן את הנזק. כמו כן, אדמה רטובה עלולה לפגום במנוע השואב, ופרחים ועלים יבשים יכולים לסתום את צינור או מסנני השואב. במקום זאת, קחו מטאטא ונקו ידנית.

3. קוסמטיקה

נשים רבות כנראה יזדהו עם התסכול שמתעורר כאשר אבקות הסומק והצללית נשברות ונשפכות בטעות על הרצפה. תחושה שכזו מתעוררת לא רק מפני שעליהן לקנות תכשיר חדש, אלא גם כי קשה לנקות את הלכלוך שנוצר, ואם תנסו להיפטר ממנו בעזרת שואב, החומרים השומניים שנמצאים במוצרים שכאלו עלולים לסתום את מסנניו. נזק נוסף שעלול להיווצר הוא טינוף חלקי המכשיר באופן שקשה עד בלתי אפשרי לנקות, ולעיתים הוא יצריך מכם להחליף אותם, לכן עדיף שתימנעו מלכתחילה מלנסות להשתמש במכשיר לניקוי לכלוך שנוצר כתוצאה ממוצרים קוסמטיים.
טעויות בעת שימוש בשואבי אבק: קופסת צלליות פתוחה

4. ניירות קטנים וקונפטי

רוצים לשאוב חלקיקי נייר וקונפטי שפוזרו על הרצפה במהלך מסיבת יום הולדת לילדכם? הימנעו מכך, מכיוון שברגע שהם יכנסו למכשיר, הם עלולים לסתום אותו ולהרוס את המנוע שלו. קונפטי שעשוי מאלומיניום נחשב אפילו למסוכן יותר, זאת מכיוון שמהרגע שהוא פוגש באוויר חם כמו זה שיש בשואב, הוא לפעמים נמס ועלול להיתקע בחלקי מכשיר שקשה להגיע אליהם ולנקותם.

5. זכוכיות

נשברה לכם כוס על זכוכית על הרצפה? ניסיון לשאוב את השברים, גם את הקטנים ביותר, עלול לחורר חלקים כמו מסננים, צינורות ושקי סינון. יתכן שבהתחלה לא תרגישו בנזק, בעיקר אם הוא נוצר בפנים השואב, אך עם הזמן תגלו שהוא מקשה על המכשיר לעשות את עבודתו נאמנה. לכן גם במקרה הזה עדיף לפנות אל מטאטא, זאת כמובן תוך שמירה מרבית על הזהירות.

6. שיער ופרווה

שערות ופרווה על הרצפה או השטיח עלולים להיתקע בחלקיו השונים של שואב אבק וכתוצאה מכך לפגוע משמעותית בפעולתו – גם לאחר שאיבה אחת בלבד. בנוסף, תצטרכו לנקות את מברשות השואב באופן ידני כל כמה זמן, בעיקר אם הן עובדות במהירות, או לפרק את חלקי המכשיר כדי לשחרר את הסתימה שהשערות יצרו. בשל כך, מומחים מייעצים לכם להיעזר במברשות כדי לנקות שיער או בשואב אבק מיוחד שמיועד לכך.
טעויות בעת שימוש בשואבי אבק: כלב יושב על כורסה

7. קמח

כאשר נשפך לכם קמח בעיקרון אתם יכולים לשאוב אותו, אך בכל מקרה כדאי להימנע מכך ולקחת מטאטא – במיוחד כשמדובר בכמה כפות או יותר. אחת הסיבות לכך שכדאי לכם להימנע משאיבת קמח היא שגרגריו לרוב קטנים מדי בשביל מסנני השואב, ולכן כנראה יעופו החוצה ויטנפו את ביתכם. בנוסף, אם הם כבר הצליחו לחדור אל המכשיר, הם עלולים לסתום את חלקיו ולהשבית את פעולת המנוע. 

8. מטבעות וצעצועים קטנים

אף אחד מאיתנו לא רוצה לשאוב חלקים של צעצועים ולבני לגו, וגם לא מטבעות, ואם אנחנו עושים זאת, אז כנראה שבטעות ובתמימות. עם זאת, חשוב לדעת שכשזה קורה, פריטים קטנים שכאלו עלולים להישבר בתוך השואב, לפגוע במכל או שק האיסוף ולהרוס את המנוע, ולכן כדאי להימנע מכך בכל מחיר. גם במקרה של שואב אבק רובוטי כדאי להיזהר, זאת מכיוון שאם הם ייתפסו בו, הם עלולים להמשיך עימו את מסלולו בבית, ולשרוט את הרצפה שלכם. בשל כך, כדאי לכם פשוט להרים אותם בטרם תחילת השימוש במכשירים.
טעויות בעת שימוש בשואבי אבק: לבני לגו מפוזרים על שטיח

טעויות שאנשים עושים בעת שימוש בשואבי אבק

חושבים שאתם יודעים כיצד להשתמש בשואבי האבק שלכם כדי להגיע לנקות רצפה או שטיח? כדאי שתשימו לב לטעויות הנפוצות הבאות:

1. אי ניקוי מסננים

חושבים שמספיק לנקות את שק הסינון כדי לשפר את פעולת שואב אבק מכול סוג? מתברר שעליכם לעשות פעולה נוספת שקשורה למסנניו. חלקים אלו של השואב נחוצים לעבודתו, מכיוון שהם מסייעים למניעת בריחתו של אבק מהמכשיר החוצה, ואם הם לא נקיים – כל הלכלוך עלול לטנף לכם את הבית. למעשה, מסננים הם מהחלקים החשובים של השואב, ולכן חשוב לתחזק אותם כראוי לפי ההוראות של המכשיר שלכם, בין אם צריך לשטוף אותם או להחליפם כל כמה חודשים.

2. תפעול שגוי בכל הקשור לחשמל

מנקים את רחבי הבית עם שואב אבק שמצריך חיבור לחשמל? אתם כנראה משתמשים בכבלים מאריכים, לכן לפני שאתם עושים זאת, כדאי שתבדקו שמידות הוואט שלהם בכלל תואמות לזה של המכשיר שלכם. אם לא תעשו זאת, אתם עלולים להסתכן בהריסת המכשיר במקרה הטוב, ובשריפת הבית בעקבות קצר חשמלי במקרה הרע. בנוסף, למכשירים שכאלו יש  לפעמים מערכת מיוחדת שמושכת בחזרה את הכבל החשמלי שלהם, שנועדה לאחסן אותו בזריזות ובבטיחות, אך יש משתמשים שמאפשרים לה למשוך אותו במהירות רבה מדי לאחר ניתוקו, גם אם הוא נתקע בדרך בחפצים. כדי למנוע נזק גם לבית שלכם וגם למערכת החשובה הזו, עליכם להחזיק את התקע שלו כשהוא משוחרר, ולתת לו להימשך לאט.
טעויות בעת שימוש בשואבי אבק: כבל מאריך

3. שאיבה שגויה

אם אתם רוצים לנקות באופן מרבי רצפה ובעיקר שטיח, אל תשאבו רק לכיוון אחד או הלוך וחזור, מכיוון שלא תאספו את כל האבק שהצטבר  עליהם. שאיבה לכל הכיוונים – קדימה, אחורה ולצדדים, היא שיטה שתסייע לכם לתפוס את כל הלכלוך שנמצא בתוך סיבי השטיח או באזורים מאובקים במיוחד על הרצפה. בנוסף, חשוב גם לקחת את הזמן ולהזיז לאט את צינור ומברשת השואב, על מנת שהם באמת יספיקו לתפוס את כל הלכלוכים, לכן אם אתם ממהרים – עדיף לדחות את הפעולה למועד אחר.

4.  שאיבה לפני ניקוי רהיטים וחפצים

אנשים רבים מעדיפים להתחיל במלאכת הניקוי ממטלות קלות, ולכן הם פותחים דווקא עם שאיבת הרצפה והשטיח. מדובר בטעות, מכיוון שרצוי להתחיל להבריק את הבית מלמעלה, ולחתום עם הרצפה או השטיח, זאת בגלל לכלוכים ואבק שיכולים ליפול מטה בעת ניקוי הבית. לכן כדאי לכם להימנע מטעות שכזו, ולהתחיל דווקא מניקוי רהיטים ומארונות לפני שאתם שואבים. ראו בניקוי השטיח והרצפה פעולה קלילה ויעילה לחתום את הברקת הבית.
טעויות בעת שימוש בשואבי אבק: בחור עומד ומנקה שמשות

ומה לגבי שואב אבק רובוטי?

לסיכום, נכיר לכם שני דגשים חשובים לתפעול מכשיר זה, שיעזרו לכם למצות את יכולותיו. ראשית, לכל שואב מסוג זה ישנה תחנת עגינה שנועדה להטעין אותו, אך לא רק! היא גם משמשת כנקודת המוצא שממנה הוא מתחיל את מסעו בבית, ובזכותה הוא יודע למקם את עצמו ביחס לשטח שלרשותו ולנווט. לכן חשוב למקם אותה במקום הנכון שייעל את פעולתו, למשל, באזור מרווח של כ-45-90 ס"מ מאחוריה ומצדדיה, ושל כ-120 ס"מ מלפניה, ולהרחיק אותה ממדרגות או ממשטחים מוגבהים אחרים. דרך נוספת לייעל את פעולתו היא להשאיר חלון פתוח בשעות היום או מנורה דולקת, זאת מכיוון שאור מסייע לחלק משואבי האבק הרובוטי פועלים לנווט ברחבי הבית.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.