print header

כל מה שצריך לדעת כדי לגדל סוקולנטים בהצלחה

צמחים יכולים להפוך כל גינה, חדר בבית או משרד בעבודה לחלל הרבה יותר נעים ומזמין שתענוג לשהות בו, אך אנשים רבים נמנעים מגידולם מסיבות שונות. חלק מהם לא רוצים לקחת את האחריות לטיפוח קבוע, אחרים ניסו לגדל בעבר צמחים, נכשלו והחליטו להרים ידיים מכך, ויש גם אנשים שסובלים מאלרגיות או שלא חושבים שיש להם מספיק מרחב ותנאים כדי לעשות זאת. אם אתם נמנעים מגידול צמחים בשל סיבות שכאלו אך בכל זאת רוצים קצת ירוק בבית, או אם אתם פשוט רוצים לשפר את המגוון שאתם מגדלים כיום מבלי להוסיף הרבה עבודה לחייכם - הגעתם למקום הנכון. הגיע הזמן שתכירו קצת יותר לעומק את הצמחים הסוקולנטים, תלמדו כיצד להשקות, לתחזק ולדאוג להם, כמה שמש הם צריכים ומהם חלק מהזנים של המשפחה הרחבה הזאת שנחשבים למומלצים במיוחד.  

מה זה בעצם סוקולנטים?

בעברית הם מכונים "עָסוּסִים" בשל העלים הבשרניים ואוגרי המים של רוב הצמחים במשפחה הזאת - כשלמעשה משמעות המילה "סוקולנט" בלטינית היא "עסיס". לכל הצמחים שתחת המטרייה הזאת יש מספר מאפיינים משותפים כמו יכולת לאגור כמות מים גדולה, יכולת להצטמק בעקבות יובש מבלי למות ויכולת "להתעורר" ולחזור לצמוח במגוון גוונים מפתיע לאחר גשם או חשיפה להשקיה. יש סוקולנטים בעלי קוצים ויש חלקים ובטוחים יותר עבור בתים עם ילדים קטנים או חיות מחמד. מרבית הסוקולנטים נוחים מאוד לגידול - כפי שיורחב בהמשך - אינם מעוררי אלרגיה ורק חלק קטן מאוד מהמשפחה הרחבה הזאת נחשב לרעיל, למשל אצבוע אירופי. בשל כל אלו קל להבין מדוע גידול סוקולנטים בבתים, במשרדים ובמרחבים הציבוריים הפך לפופולרי כל כך, וגם אתם תוכלו לעשות זאת בעזרת המידע הבא.
מדריך לגידול סוקולנטים: סוקולנטים

כמה צריך להשקות סוקולנטים ובאיזו תדירות?

הכלל הראשון והחשוב ביותר בכל מה שקשור לסוקולנטים ומים הוא לא להשקות את הצמח כלל עד שהאדמה בה הוא שתול לא יבשה לחלוטין. כאשר מדובר בצמחים אחרים התנהגות שכזאת יכולה להיחשב כהזנחה, אך בשביל הסוקולנטים זהו תנאי הכרחי - כי אדמה לחה מובילה אצלם לשורשים רקובים. במהלך חודשי הקיץ רצוי להשקות סוקולנטים פעם בשבוע או שבועיים, בהתאם לסוג הכלי בו הם צומחים כפי שיוסבר בהמשך; בחודשי החורף ניתן להשקות פעם בשלושה שבועות ואולי אפילו יותר - וכאמור, אם האדמה עדיין לחה אין להשקות את הצמח.
 
כמות המים שסוקולנטים דורשים תלויה במשתנים שונים כמו זן הצמח, מספר הצמחים באדנית, בעציץ או בשטח האדמה המסוים וכדומה. ככלל אצבע, מומלץ לבצע השקיה יסודית עד שניתן לראות מים שיוצאים דרך פתחי הניקוז של העציץ או שהאדמה בגינה רטובה וספוגה מאוד. אם מגדלים את הסוקלנט בעציץ שמונח בתוך כלי סגור, חשוב לנקז את הצמח היטב לפני שמחזירים אותו למקומו. עקבו אחר מצב יובש האדמה בהתאם להנחיות שנאמרו ושימו לב שככל שהשטח בו הסוקולנטים שלכם רחב יותר, כך הוא יתייבש מהר יותר וככל שהכלי עמוק וגדול יותר כך ייבושו המוחלט ידרוש יותר זמן.
מדריך לגידול סוקולנטים: סוקולנטים ומשפך לגינה

מה תנאי האור והטמפרטורה הרצויים לסוקולנטים?

בהמשך ישיר למה שכבר למדתם על סוקולנטים, מרבית החברים במשפחת הצמחים הזו הם מדבריים, מה שאומר שהם רגילים לסביבה חמה ומעדיפים מעט לחות, עם כי הם יכולים להתמודד גם עם רמות גבוהות ממנה. באופן כללי הסקולנטים הם צמחים חורפיים, אך הם מאוד אוהבים אור וממש לא מחבבים עודף מים - כפי שכבר תואר. טמפרטורות שמתקרבות ל-0 עלולות להיות מזיקות עבור הצמחים האלו, לכן רצוי להימנע מלשתול אותם מחוץ לבית אם אתם חיים באזורים שבהם המצב הזה מתקיים. באופן כללי, מומלץ למקם או לשתול סוקולנטים באזור שבו הם יהיו חשופים לאור שמש "עדין" בשעות הבוקר ולא יהיו חשופים לקרני השמש החזקות של אמצע היום. כאשר מגדלים אותם בבית, אדן החלון או מרפסת שפונים לצד מזרח הם בדרך כלל בחירה מושלמת, אם כי הצמחים האלו יוכלו לשרוד ולפעמים גם לצמוח יפה בתנאים שמעניקים חשיפה קטנה עוד יותר לאור. 
 
אם לאורך זמן אתם שמים לב לכך שעלי הסוקולנטים שלכם מאבדים צבע והופכים לחיוורים, זה סימן לכך שיש להעבירם למיקום עם פחות אור שמש. אם הסוקולנטים צומחים לגובה ולכיוון מקור האור שלהם, למשל אל החלון, זהו סימן שיש להעבירם למיקום עם יותר אור שמש.
מדריך לגידול סוקולנטים: סוקולנטים

איזה סוג של אדמה הכי מתאים לסוקולנטים?

במרבית המקרים כאשר תרכשו סוקולנטים בחנות פרחים או משתלה הם כבר יהיו בתוך עציץ או כלי קטן עם אדמה ולרוב לא תהיה שום סיבה להחליף אותה. אם אתם רוצים להעביר את הסוקולנט לכלי אחר - תוכלו להשתמש באותה האדמה ולהוסיף תערובת אדמה לצמחים, חול וחלוקי נחל, מעט חצץ או חתיכות חרס בחלק הנמוך ביותר, כדי לוודא שיהיה ניקוז מיטבי. מערכת השורשים של רוב הסוקולנטים לא צומחת לעומק באופן משמעותי כך שאין סיבה לדאגה אם החלק התחתון של הכלי כלל לא מכיל אדמה.

איך הכי כדאי לגדל סוקולנטים - בתוך הבית או בחוץ, ובאיזה כלי?

אם יש לכם מקומות מתאימים לגידול סוקולנטים בבית או במרפסת, אז בדרך כלל את רוב הזנים יותר כדאי לשתול או לגדל שם מאשר בגינה - וזאת מכמה סיבות. בתור התחלה יש לכם שליטה רבה יותר על כמות המים שהם מקבלים - אם מגדלים סוקולנטים בגינה חשוב שלא לשתול אותם במקום שבו מצטברים מי גשמים, בסמוך לצינור מטפטף של מזגן וכדומה. בנוסף, למרות עמידותם ליובש ויכולת לשרוד תנאים קשים באופן כללי, חום כבד מאוד כמו זה שיש בארץ בקיץ עלול לפגוע בהם. יחד עם זאת, זנים מסוימים של סוקולנטים דווקא צומחים יפה מאוד מחוץ לבית וזו אפילו הסביבה המומלצת יותר עבורם. בשל כל הסיבות, היתרונות והחסרונות האלו, מגדלים רבים פשוט ממליצים לגדל סוקולנטים בכלים קטנים שקל להכניס פנימה או להוציא החוצה. בזכות זאת פשוט להעביר סקולנטים ממקום למקום בכל שטח, אפילו לפינה שונה במשרד שלכם, בהתאם לתנאי מזג האוויר והתגובה לתנאי האור שתוארה בחלק הקודם.
 
הכלים הכי מתאימים לגידול סוקולנטים הם עציצים או כלי קיבול דומים עם ריבוי חורים ופתחים לניקוז המאפשרים לעודפי מים לזרום ולא לגרום לריקבון באדמת הצמח. במקרים מסוימים יש אנשים שמנסים לגדל סוקולנטים בכלי זכוכית, בדומה לצמחי אוויר. כלי קיבול שכאלה לרוב אינם מומלצים מפני שהם לא מספקים ניקוז לאדמה ולכן הסיכוי שהסוקולנט המגודל בהם ימות כתוצאה מעודף מים גבוה. בכל מקרה, אם כבר בוחרים בכלי זכוכית אז חשוב שהוא יהיה פתוח - כלים סגורים מונעים את זרימת האוויר והתנדפות הלחות מהצמח שנחוצים עבור שמירה על חייו לאורך זמן. 
מדריך לגידול סוקולנטים: סוקולנטים קטנים במגוון כלים

טיפים כלליים לגידול סוקולנטים

  • רוב סוגי הסוקולנטים צומחים בעיקר בתקופת האביב והקיץ; בחודשי השנה האלו צריך בדרך כלל להשקות אותם בתדירות קצת יותר תכופה. 
  • לא חייבים לקנות סוקולנטים -אפשר פשוט ל"הרבות" אותם. זאת משום שמדובר בצמחים המסוגלים לבצע רבייה וגטטיבית - כלומר ניתן לקחת חלק של סוקולנט שלם, לשתול אותו באדמה וכעבור כמה שבועות הוא מסוגל לפתח מערכת שורשים ולהפוך לצמח חדש.
  • שימוש בדשנים הוא חשוב, במיוחד אם מגדלים הרבה סוקולנטים בשטח או בכלי קטנים. מומלץ להשתמש בדשן מדולל שמכיל ריכוזים שווים של חנקן, זרחן ואשלג. בחנויות ומשתלות מסוימות תוכלו למצוא דשנים שמתאימים במיוחד לסוקולנטים.
  • את מרבית זני הסוקולנטים אין צורך לגזום או לעצב, אלא אם מדובר בצמחים גדולים במיוחד. במקרה שכזה ישנם צמחים אשר דורשים גיזום בסוף עונת הגידול כדי להמשיך להתחדש ולצמוח כראוי. 

זני סוקולנטים מומלצים לגידול

סנסיווריה

אמנם העלים של הסנסיווריה אינם בשרניים כמו רוב צמחי הסוקולנטים, אך היתרון של הצמח הזה הוא ביכולתו לצמוח לגבהים מרשימים, באופן יחסי, של עד 60 ס"מ. הצמח נקרא גם "לשון החותנת", או "צמח הנחש" ומעבר לכך שהוא מוסיף חן לכל פינה בבית ובמשרד מבלי לדרוש טיפול מסור מדי, יש לו עוד יתרון מיוחד. בשעה שרוב הצמחים קולטים פחמן דו חמצני ופולטים חמצן במהלך שעות היום, הסנסיווריה עושה פעולה זאת בלילה וכך הוא תורם לטיהור האוויר בבית ולשמירה על רמות גבוהות של חמצן. 
מדריך לגידול סוקולנטים: סנסיווריה

הוורתיה

סוג הסוקולנט הרב שנתי הזה קל לזיהוי בשל עליו הבשרניים המעוטרים במקרים מסוימים בפסים לבנים. הוורתיה מתאים בעיקר לגידול בעציצים קטנים והוא אמנם צומח לגובה אך לרוב לא מגיע לממדים משמעותיים. הוא זקוק למעט השקיה אפילו ביחס לסוקולנטיים אחרים, אך גם צומח באיטיות רבה כאשר לאורך זמן הוא מתרחב והופך לצפוף יותר. הפריחה שלו יוצאת מהמרכז של הצמח בעזרת גבעולים ארוכים, והיא קטנה אך מלאת קסם.
מדריך לגידול סוקולנטים: זני הוורתיה

כפנית

הצמח הזה הוא סוקולנט "קלאסי מאוד" במראה שלו - שושנת עלים כדורית וירוקה המורכבת מעלים שעירים קלות שנראים קצת כמו כף יד. מדובר בצמח רב שנתי עמיד מאוד שזקוק לדישון באופן קבוע ומגיע לגודל של כ-20 ס"מ. קצוות העלים מחודדים קלות והם צומחים בקצב איטי, פורחים בקיץ בגווני כחול, סגול, צהוב או כתום. בדומה לרוב הסוקולנטים, הכפנית רגישה לעודף השקיה אך עמידה מאוד בפני תנאי שרב ודורשת תחזוקה מועטה למדי.
מדריך לגידול סוקולנטים: כפנית

גסטריה

נסיים בהמלצה על סוקולנט בעל מראה לא שגרתי שנובע מעלים סרגליים ועבים עם פסים בהירים, שמגיע לרוב לגובה של 15-20 ס"מ ומתאים מאוד לבתים ומשרדים כל עוד הוא מקבל שפע של אוויר צח. צמח זה אוהב צל מצד אחד אך זקוק לכמה שיותר אור כל עוד לא מדובר בקני שמש ישירות. צבעי העלים לרוב יהיו בגווני לבן, ירוק בהיר או ירוק כהה -  אם הם מתחילים לפתח גוון אדום זהו סימן שיש להעביר את הצמח למקום עם פחות אור ושמש ישירה.
מדריך לגידול סוקולנטים: גסטריה

מקור התמונות: MokkieKarl Thomas Moorestephen boisvertHardyplants

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.