print header

15 טיפים יצירתיים לגידול צמחים

 אם אתם יודעים כיצד לטפל בגינה שלכם בצורה הנכונה, אתם יכולים לחולל נפלאות כמו לגדל פרחים צבעוניים ומרהיבים, לשפר את הבריאות של הצמחים, להפוך את האדמה לאיכותית יותר ועוד. כולנו רוצים לעשות זאת, אבל לפעמים אנחנו צריכים קצת עזרה כדי להגיע למצב הזה. לכן אנו מביאים בפניכם 15 טיפים לגינון מתקדם שלא תאמינו שהם עובדים עד שתנסו אותם בעצמכם - למשל שימוש באספירין, קרח או דבש, או שיטת השקיה חכמה ובטוחה. את כל זאת ועוד תוכלו ללמוד לנצל אחרי שתקראו את הכתבה הבאה שתהפוך אתכם לאלופי טיפוח הגינה.

טיפים לגינון: אישה מטפלת באדמת עציץ

1. השתמשו בפחם עצים לדישון

זאת תופעה ידועה - אזורים שהתרחשה בהם שריפה נוטים להפוך במהירות מפתיעה לירוקים ויפים, וזה קורה בגלל ההשפעה החיובית של פחם עצים על איכות האדמה. פחם עצים מכיל אשלג, חומר הדומה בהרכבו הכימי לאשלגן, אחד משלושת החומרים החיוניים ביותר לצמח - הוא תורם לבריאותו, לאיכות היבול שלו ואפילו מאפשר ניצול יעיל יותר של מי ההשקיה. כדי לקבל את התוצאות הנפלאות האלו, צריך פשוט לפזר שכבה דקה של פחם עצים על האדמה בגינה או באדניות שלכם אחת לשנה. 

2. השרישו ורדים בתוך תפוחי אדמה

זה אולי ישמע לכם מוזר, אבל אפשר לשתול באדמה ענף אחד של ורד שממנו יצמח שיח שלם, אך לשם כך יש לדאוג שהענף יצמיח שורשים. כדי להבטיח שזה יקרה ראשית עליכם להוריד מהענף את הפרחים והעלים שעליו, אחר כך לטבול את הקצה התחתון שלו בחומר השרשה (ניתן לקנות במשתלות) ולאחר מכן לנעוץ אותו בתוך תפוח אדמה שחוררתם מבעוד מועד. את תפוח האדמה עם ענף הורד יש לשתול במקום שבו תרצו שהשיח יגדל, ויש לוודא שהאדמה מכסה אותו, יחד עם חלקו התחתון של הענף, ולהשקות בהרבה מים. תפוח האדמה יזין את הענף באופן שמגדיל את הסיכוי שהוא יתפתח ויצמח לשיח מלבלב. 
טיפים לגינון: ענפי ורד נעוצים בתוך תפוח אדמה

3. השתמשו באספירין - זה עושה נפלאות לצמחים

מדהים לדעת כמה השפעה יש לאספירין על הגינה: הוא עוזר לצמחים לגדול מהר יותר, להתמודד טוב יותר עם מחלות ומזיקים ואפילו מגדיל את כמות היבול. כל מה שעליכם לעשות על מנת ליהנות משלל יתרונות האספירין בגינתכם הוא לערבב כדור אחד בליטר מים ולהשקות את הצמח לפי הכמות שהוא צריך. חזרו על הפעולה כל 20 ימים ותראו איך הצמח שלכם משגשג - זאת מאחר שהאספירין עוזר לו בעזרת החומר הפעיל שבו, אשר דומה בהרכבו הכימי לחומצה סליצילית, תרכובת שצמחים מפרישים באופן טבעי כדי להתמודד עם מחלות ומזיקים ועל מנת לחזק את המערכת החיסונית שלהם.

4. היעזרו בבקבוק כדי להנביט זרעים באופן יעיל

לפני השתילה בגינה שלכם חלק מהזרעים זקוקים להנבטה, אך אם ניסיתם פעם להנביט זרעים או שעועית על מצע של צמר גפן, אתם ודאי יודעים שזה לא עובד כל כך טוב - הצמר גפן, שהיה רך בתחילה, הופך לנוקשה, צהוב ומסריח והזרעים לא נובטים. אחד מהסודות להנבטה נכונה של זרעים הוא קודם כל להשרות אותם במים למשך יממה, ואחר כך לשמור אותם במקום לח.

דרך יעילה לעשות זאת היא להשתמש בבקבוק פלסטיק פשוט: חוררו בקבוק מכל צדדיו בעזרת מספריים או סכין, הניחו את הזרעים (שכבר היו מושרים במים למשך יממה) בתוך הבקבוק, השקו אותם מדי יום ונקזו את המים מהחורים החוצה. השיטה הזאת מבטיחה שאל הנבטים תגיע כמות מספקת של מים על מנת להשקותם, אבל לא כזאת שתגרום להם להירקב.

טיפים לגינון: זרעים בבקבוק

5. השקו את הצמחים במים משומשים של אקווריום או במי בישול

במקום להשקות את הצמחים שלכם במים רגילים, עדיף להשקותם במים מהאקווריום הביתי שלכם - אם יש לכם אחד שכזה - משום שיש בהם חנקן, זרחן, אשלגן ואמוניה, וגם מיקרו-אורגניזמים המסייעים בעיבוד החומרים הללו. המים האלו לא משמשים רק להשקיה, אלא גם מעשירים את האדמה, ולכן מומלצים יותר לשימוש. אם אין לכם דגים בבית ואתם עדיין רוצים לשפר את איכות האדמה בעזרת השקיה, אתם יכולים להשתמש במים שבישלתם בהם ירקות, המכילים ויטמינים רבים, או במים שבהם הכנתם ביצים, שעשירות בסידן.

6. שמרו על כלי הגינון נקיים מחלודה

כלי גינון פעמים רבות מתמלאים בחלודה, ועקב כך כבר לא כל כך נעים לעבוד איתם. כדי לפתור את הבעיה מומלץ להשרות אותם בחומץ למשך 24 שעות, ולאחר מכן לשפשף את החלודה עם צמר פלדה או חומר דומה עד שהיא יורדת. לתוצאה הטובה ביותר אפשר להשרות את הכלים לעוד יממה בתוך כוס מים עם 2 כפות אבקת סודה לשתייה, ואז לנקות אותם שוב. כדי למנוע את הופעת החלודה בשנית, מומלץ לצבוע את כלי הגינון בעזרת ספריי צבע, שיוצר שכבת מגן על הכלי ושומר עליו מפני רטיבות.

טיפים לגינון: עת חפירה נעוצה באדמת הגינה

7. השתמשו בסודה לשתייה בשביל לגדל עגבניות יותר מתוקות

אם אתם מגדלים עגבניות, תוכלו להיעזר בשיטה הזאת, שמשמשת גם חקלאים שמגדלים אותן: פשוט הוסיפו כפית אבקת סודה לשתייה לכל ליטר של מי השקיה והשקו את העגבניות כרגיל. אבקת הסודה משנה את רמת החומציות של הצמח וכך הופכת אותו לעמיד יותר בפני מחלות, והעגבניות שתגדלו יהיו טעימות ומתוקות יותר.

8. הכינו עציץ שלא צריך השקיה כל יום

בעזרת הטיפ הזה אפשר לשתול צמחי תבלין או פרחים בלי לדאוג להשקות אותם בכל יום! תחילה נקבו חור בפקק של בקבוק פלסטיק בנפח 1.5 או 2 ליטר, השחילו דרכו שרוך בד וסגרו את הבקבוק. לאחר מכן חתכו את הבקבוק לשניים והניחו את החלק העליון, כך שיפנה כלפי מטה, בתוך החלק התחתון. את הצמח שתלו בתוך אדמה שתניחו בחלק העליון ההפוך, ובחלק התחתון של הבקבוק שימו מים. ודאו שהשרוך שקשרתם לפקק ייגע במים וגם יגיע אל האדמה שבחלק העליון. אם השתיל שלכם גדול מדי ולא מתאים לשיטה הזאת, אפשר פשוט להעמיד לידו כלי של מים ולמתוח שרוך עבה בינו לבינם.

טיפים לגינון: הכנת עציץ שלא צריך השקייה יומית

9. שתלו צמחים שדורשים הרבה מים מתחת לטפטוף של המזגן

במקרים שבהם אנחנו רוצים לגדל צמחים שדורשים הרבה מים, אפשר פשוט לשתול אותם מתחת לפתח הצינור המוביל את המים שהמזגן מוציא אל מחוץ לבית. במקום שהמים הללו ירדו לטימיון הם יוכלו להשקות את הצמחים לאורך כל היום, השקיה איטית שמתאימה במיוחד לגידולים כמו נענע, כוסברה, ופטרוזיליה. תשמחו לגלות איך הצמחים האלה משגשגים ומתפתחים בצורה נהדרת, בלי כל מאמץ מצדכם.

10. השתמשו בשיטת ההשקיה העמוקה וגדלו צמח עם שורשים חזקים יותר

השקיה עמוקה (Deep Pipe Irrigation) היא דרך ידועה לחיסכון במים ומניעת התפתחות עשבים שוטים באזור ההשקיה, והיא מביאה לשיפור היכולת של הצמח לגדל שורשים עמוקים וחזקים יותר. כדי להשתמש בשיטת ההשקיה הזאת צריך לשתול יחד עם הצמח צינור מחורר ולהשקות דרכו במקום לפזר מים על פני השטח. אם אתם לא בטוחים איפה ניתן לקנות צינור שכזה או שאין לכם זמן לחפש את הציוד המתאים, אפשר פשוט לחורר צינור רגיל בעזרת מקדחה, או אפילו להשתמש בבקבוק פלסטיק גדול שעשיתם בו חורים. יש לשתול את הצינור או הבקבוק ליד הצמח, באופן שבו החורים פונים אליו ומשקים את השורשים שלו. כדי להשקות מזגו מים אל פתח הבקבוק או הצינור שנמצאים על פני השטח, וכך תבטיחו שהמים יגיעו ישירות אל עומק האדמה.

טיפים לגינון: צינור מחורר מונח על כד חרס

11. טפחו את הגינה עם אשפה מהמטבח

לא תאמינו, אבל בכל יום אתם זורקים רכיבים שיכולים לגרום לגינה שלכם לשגשג; קליפות של ירקות ופירות יכולות להזין את האדמה וכך במקום לזהם את הסביבה אפשר לנצל את הזבל כדי להשביח את האדמה. פשוט שמרו את הקליפות בפח משלהן, וזרקו אותן בסוף כל יום למיכל גדול מחוץ לבית (ישנם גם מכלים מיוחדים שניתן לרכוש למטרה זו). אם אתם לא רוצים להשקיע מאמץ שכזה בגינה, אתם יכולים ללחוץ כאן וללמוד כיצד להכין תערובת דשן ביתית מ-3 רכיבים פשוטים, שיכולה להחזיר את החיוניות לצמחים שלכם.

12. השתמשו באדמת-על סופגת מים

שימוש באדמה סופגת מים מאפשר לכם להשקות את העציצים שלכם רק פעם ביומיים או שלושה ושומרת על הלחות שלהם לאורך היום. את אדמת העל הזאת קל מאוד להכין וכל מה שצריך כדי לעשות זאת זה חיתול, קערה גדולה וקצת אדמה רגילה. לחצו כאן כדי ללמוד איך להרכיבה בעצמכם.

טיפים לגינון: שימוש באדמה סופגת מים

13. היעזרו בדבש כדי לסייע לתהליך ההשרשה

אם לחברים שלכם יש עץ שאתם רוצים שיהיה לכם גם כן, אין צורך לרוץ למשתלה – אתם רק צריכים לבקש מהם ענף אחד ולדאוג שהוא יצמיח שורשים. איך עושים את זה? חותכים את הענף, מפצלים מעט את החלק החתוך שלו, מורידים ממנו את העלים והפרחים, טובלים את הענף בדבש, שותלים אותו באדמה ומשקים בהרבה מים. הדבש מכיל חומרים מחטאים ולכן באופן טבעי הוא עוזר לצמח לרפא את הפצע ולהצמיח במקומו שורש.

14. השתמשו בחלב כדי להגן על צמחים מפטריות

צמחים ממשפחת הדלועים (מלפפונים, פלפלים ואפילו ענבים) סובלים פעמים רבות מפטרייה דמוית קמח על העלים, שקרויה בעברית קימחון. כדאי לטפל בה כשהיא רק מתחילה להתפתח, ואז אין צורך להשתמש באמצעים כימיים ואפשר פשוט להשתמש בחלב כדי לרפא את הצמח; לאחר שהסרתם את העלים הנגועים, ערבבו חצי כוס חלב עם כוס וחצי מים ורססו את התערובת על כל הצמח פעם ב-10 ימים. אפשר ורצוי להשתמש בשיטה הזאת גם כדי למנוע את הופעת הפטרייה, שמתרחשת בדרך כלל בימי הקיץ.  

טיפים לגינון: צמח נגוע בפטרייה
15. השקו בעזרת קוביות קרח

כל מי שיש לו עציצים בבית יודע שהמים שהוא משקה אותם בהם לא תמיד נשארים בתוך האדמה, ולפעמים הם נוזלים אל הקערה שמתחת לעציץ. בנוסף לעובדה שמדובר במטרד מים עומדים שיש לנקות, עדיף שהצמח יקבל את המים שלו בצורה איטית, שתאפשר להם להיספג בשורשים. שימוש בקוביות קרח להשקיה יכול להבטיח שזה יקרה, שכן הן נמסות לאט, נספגות בהדרגה באדמה ומספקות לצמח מים באיטיות. השקיה בעזרת קוביות קרח היא טובה במיוחד במקרים שבהם אתם מגדלים רקפות, שלא מתאימות לאקלים החם בישראל ודווקא צריכות קור כדי לשרוד.

מקור התמונות: youtube 1, youtube 2, nittygrittydirtman, amateurgardening, troktrokpoulette.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו