print header

דמי תאונה מביטוח לאומי לנפגעי תאונות אישיות

כאזרחי מדינת ישראל, כולנו משלמים כספים לביטוח לאומי מדי חודש, בין שבתלוש המשכורת באופן אוטומטי ובין שבאופן עצמאי, אך לא כולם יודעים מה מכסה אותו ביטוח. אמנם לאחרונה עולה המודעות לאפשרות לדרוש תשלום פיצויים עבור תאונות אישיות בבית, בחופשה או בשעות הפנאי, אשר גרמו לאיבוד כושר תפקוד, אך רבים עדיין תוהים מה הם התנאים עבור אותה זכות ואיך מקבלים את הכסף שמגיע לנו? הכנו עבורכם מדריך קצרצר שיעזור לכם לדעת מתי ואיך תוכלו לקבל את כספכם כנפגעי תאונות אישיות מביטוח לאומי.

מה זה דמי תאונה לנפגעי תאונות אישיות?

ביטוח לאומי משלם דמי תאונה לכל מי שנפגע בבית, במהלך חופשה או בשעות הפנאי, ועקב כך איבד את יכולתו לתפקד בהתאם לתנאי הזכאות. את הקצבה משלמים לכל היותר למשך 90 יום בהתאם למצב התפקודי של האדם הנפגע, וחשוב לשים לב שתאונות דרכים או תאונות עבודה אינן מזכות אתכם בקצבה זו.
 
אז מה בעצם נחשב כתאונה אישית? התשובה היא כל אירוע שבו גורם חיצוני גרם לחבלה פיזית שכתוצאה ממנה איבד הנפגע את כושר תפקודו בהתאם לעיסוקו. הנה כמה דוגמאות שיעזרו לכם להבין מהו המקרה המדובר:
 • אם אתם עובדים שכירים והחלקתם בביתכם, שברתם את היד, ועקב כך אין ביכולתכם לעבוד.
 • אם אתם סטודנטים ובמהלך טיול אופניים נפלתם, נחבלתם בראשכם ואושפזתם בבית החולים.
 • אם אתן עקרות בית ומעדתן במדרגות, שברתן את עצם האגן, ועקב כך אינכן יכולות לעבוד במשק הבית.
כאמור, כל אלו הינן פגיעות שהתרחשו מחוץ לשעות העבודה ואינן נובעות מתאונות דרכים.
דמי תאונה לנפגעי תאונות אישיות: רופאה חובשת יד של אישה
 

מה הם תנאי הזכאות לקבלת כספי הפיצויים?

אז אחרי שהכרנו את התנאים הבסיסיים לקבלת כספי הפיצויים, הגיע הזמן להיכנס קצת לעובי הקורה ולהבין את האותיות הקטנות. לפניכם רשימה קצרה של הזכאים לקבלת הקצבה מביטוח לאומי עבור תאונות אישיות, יחד עם רשימה שתבהיר מי אינו זכאי לקבל אותה:

מי זכאי לקבלת קצבה מביטוח לאומי בגין תאונות אישיות?

 • כל תושב ישראל שעבר את גיל 18 ועוד לא הגיע לגיל פרישה, שאיבד את כושר תפקודו בהתאם לעיסוקו והינו בעל אישור רפואי על כך. זה כולל עובדים שכירים או עצמאיים שאינם מסוגלים לבצע את עבודתם, אנשים שאינם עובדים ואושפזו בבית חולים או מרותקים לביתם וכן עקרות בית שאינן יכולות לעסוק בעבודות משק הבית עקב תאונה.
 • נפגע שקיבל טיפול רפואי תוך 72 שעות מרגע הפגיעה. אם תוצאות התאונה יתגלו רק לאחר 72 שעות, הזכאות לקבלת הקצבה תהיה מותנית בכך שהנפגע עבר טיפול רפואי במהלך שבועיים מיום התאונה.
 • על הנפגע לשהות בישראל במהלך תשלום הקצבה – אם יצא לחו"ל במהלך תקופת אי הכשירות שלו, הוא לא יהיה זכאי לקבל את הקצבה במהלך שהותו בניכר. תושב ישראלי שעבר פגיעה בחו"ל יהיה זכאי לקבלת קצבה מהיום שבו חזר לארץ, בהתאם לתנאים האחרים.
 • נפגע שדרגת הנכות שלו הינה נמוכה מ-75% ואשר מקבל קצבת נכות כללית חלקית.

מי לא זכאי לקבלת קצבה מביטוח לאומי בגין תאונות אישיות

 • נפגע אשר זכאי לתשלום בגין אובדן כושר עבודה לאותה תקופה בשל חוק אחר, כמו חוק דמי מחלה או חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, או על פי חוזה עבודה, הסכם קיבוצי או תקנון של קופת גמל, קרן פנסיה או קרן ביטוח.
 • נפגע שעבר תאונה תוך כדי או עקב עבודה, ויהיה זכאי לקבלת דמי פגיעה לנפגע מעבודה.
 • נפגע שעבר תאונה במהלך שהותו במוסד לטיפול רפואי או סיעודי.
 • נפגע שמשרת בצה"ל או שנמצא במאסר.
 • נפגע שדרגת הנכות שלו היא 75% ומעלה ואשר מקבל קצבת נכות כללית מלאה, אלא אם כן הוא עובד כשכיר או כעצמאי.
דמי תאונה לנפגעי תאונות אישיות: נעל שעומדת לדרוך על מסמר

כמה כסף מקבלים על תאונות אישיות מביטוח לאומי?

השיעור של קצבת התאונה האישית הינו זהה לשיעור דמי פגיעה שמשולמים למי שנפגע במהלך העבודה:
 • אם הייתם עובדים שכירים ביום התאונה, שיעור הקצבה שתקבלו יהיה 75% מהמשכורת שלכם ברבע השנה שקדם ליום של התאונה, חלקי 90, עד לסכום מקסימלי של 1,097.88 שקלים ליום (נכון לשנת 2018).
 • אם הייתם עובדים עצמאיים ביום התאונה, שיעור הקצבה שתקבלו יהיה 75% מההכנסה לתשלום דמי ביטוח במהלך רבע השנה שקדם ליום התאונה, חלקי 90, עד לסכום מקסימלי של 1,097.88 שקלים ליום (נכון לשנת 2018).
 • אם לא עבדתם כלל ביום התאונה, שיעור הקצבה יהיה 73.19 שקלים ליום (נכון לשנת 2018).

דמי תאונה לנפגעי תאונות אישיות: רופא מטפל בברך של אישה

איך מגישים תביעה לביטוח לאומי?

אם עברתם תאונה אישית ועל פי התנאים הנכם זכאים לקבלת קצבה, עליכם לבצע את השלבים הבאים על מנת להגיש תביעה לביטוח לאומי לקבלת הקצבה:
 • לחצו כאן ובחרו באפשרות שמתאימה לכם להגשת תביעה לביטוח לאומי – בעזרת הזמנת טופס, באמצעות קובץ PDF להורדה או על ידי חלופה נגישה. את התביעה עליכם להגיש תוך 90 יום מרגע התאונה – תביעה שתוגש לאחר מכן עלולה להידחות.
 • מלאו את הפרטים על גבי הטופס. אם הנכם שכירים, על המעסיק שלכם למלא את החלק בתביעה שמיועד אליו.
 • פנו לרופא המטפל שלכם על מנת שימלא את נספח א' בטופס התביעה (תעודה רפואית ראשונית). על הרופא לחתום על הטופס.
 • צרפו לטופס מסמכים רפואיים נוספים שקשורים לתאונה ולטיפול, כמו דו"ח ממד"א, דו"ח מחדר מיון, סיכום מחלה מבית החולים או כל מסמך אחר אשר מעיד על נזק רפואי שנגרם לכם כתוצאה מהתאונה. יחד איתו צרפו גם כתב ויתור סודיות רפואית (אשר מופיע גם בטופס התביעה), ועל עובדים שכירים לצרף אישור של מספר ימי המחלה אשר עמדו לזכותם ביום התאונה (מהמעביד, מקרן ימי מחלה, ממבטחים או מקופות אחרות).
 • את כל הטפסים עליכם להגיש לסניף המוסד לביטוח לאומי הקרוב למקום מגוריכם, או שתוכלו למסור אותם גם בדואר, בפקס או בתיבת השירות של הסניף. לחצו כאן כדי לאתר את הסניף הקרוב לביתכם ולחצו כאן כדי להכיר את ערוצי השירות האחרים שאליהם תוכלו לפנות.
את הקצבה תקבלו למשך 90 יום לכל היותר באותה השנה הלועזית בלבד. אם אתם שכירים, תקבלו את הקצבה מהיום השלישי שלאחר התאונה, ועבור שני הימים הראשונים יקבלו קצבה רק שכירים שאיבדו את כושר התפקוד למשך 12 ימים לפחות, לא כולל יום התאונה. אם אינכם שכירים או עצמאיים, הקצבה תשולם לכם החל מהיום ה-15 שלאחר התאונה.
דמי תאונה לנפגעי תאונות אישיות: איש דורך על קליפת בננה

לסיכום

רבים לא מודעים לכך שזכותם לקבל דמי ביטוח על תאונות אישיות, על אף שהם משלמים מדי חודש לביטוח לאומי מאות שקלים. זכרו שכשאתם נפגעים מחוץ לשעות העבודה - אך לא בתאונת דרכים - יש לכם כתובת לקבלת קצבה במקרה שאיבדתם את כושר העבודה שלכם, ומומלץ שתנצלו את הזכות הזו שמגיעה לכם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.