print header

זכויות חיילים משוחררים

השירות הצבאי הוא אחד משלבי החיים המשמעותיים ביותר בישראל, ואין כמעט אדם אחד שלא מכיר קרוב משפחה שמשתחרר בקרוב מצה"ל, או חבר קרוב שילדיו השתחררו לאחרונה. היציאה מהצבא לאזרחות היא תהליך שדורש הסתגלות ולמידה מרובה אבל למזלם הטוב של החיילים, יש מי שדואג להם גם אחרי השחרור. ברשימת הזכויות וההטבות הבאה תמצאו את כל המידע שהמשתחררים הטריים מצה"ל ובני משפחותיהם צריכים להכיר.
 
 
חייל משוחרר
Matanya
 

מה ההגדרה של חייל משוחרר?

חייל משוחרר הוא כל אדם ששירת 12 חודשים לפחות בצה"ל, מג"ב, שב"ס, שח"ם או בשירות הלאומי. במידה והחייל שוחרר לפני תום 12 החודשים בשל סיבה רפואית מוכרת ומאושרת על ידי הצבא, הוא עדיין ייחשב לחייל משוחרר. שימו לב, גם משרתי קבע נחשבים לחיילים משוחררים החל מהיום שבוא הם סיימו את תקופת שירות החובה שלהם.
 

מענק שחרור ופיקדון אישי

2 הזכויות המוכרות והזמינות ביותר למימוש עבור המשתחררים הטריים הן הפיקדון האישי ומענק השחרור. המענק הוא סכום כסף שמועבר ישירות לחשבון הבנק של המשתחרר בתוך 20-60 יום ממועד סיום השירות. גובה המענק נע בין 7,344 ל-10,404 ₪ למשרתי 24 חודשים, ובין 11,016 ל-15,912 ₪ למשרתי 36 חודשים. סכום המענק תלוי באופי השירות של המשתחררים, לוחם, תומך לחימה או אחר. במידה ועברו 60 יום והמענק טרם התקבל, יש לפנות לפניות הציבור של צה"ל בטלפון: 03-5691000.
 
הפיקדון האישי הוא סכום כסף גדול יותר שבמשך 5 השנים הראשונות אחרי השחרור ניתן למימוש רק לצורכי לימודים, הכשרה מקצועית, הקמת עסק, רכישת דירה, או נישואין בישראל. גובה הפיקדון נע בין 13,299 ל-18,841 ₪ למשרתי 24 חודשים, ובין 19,949 ל- 28,816  למשרתי 36 חודשים. אין צורך לנצל את מלוא הסכום למען מטרה אחת וניתן לפצל אותו למספר מטרות, לנצל אותו באופן חלקי ואף לשמור אותו עד לשחרור הפיקדון. 5 שנים לאחר סיום השירות הצבאי הכסף זמין למשיכה ולשימוש עבור כל מטרה. אבל חשוב לזכור, 7 שנים לאחר השחרור כל סכום כסף לא ממומש ייחסם! 
 
חייל משוחרר
NatanFlayer
 

נקודות זיכוי ממס

חיילים וחיילות משוחררים זכאים להקלה של 1-2 נקודת מס למשך 36 חודשים לאחר תום השירות. כדי לממש את הזכות הזו יש למלא את הפרטים הרלוונטיים על גבי טופס 101/130 (כרטיס עובד) ולהעביר למעסיק של החייל המשוחרר. נקודות הזכות בגין שירות צבאי מוענקות בנוסף ל-2.25 נקודות הזיכוי שניתנות עבור תושבות ישראלית. לחיילים משוחררים שעובדים בשתי עבודות או יותר מומלץ בחום לערוך תיאום מס באתר האינטרנט של רשות המיסים, או בסניפי הרשות באזור מגוריהם.
 

דמי אבטלה

כפי שכל חייל משוחרר יגיד לכם, העבודה הכי קשה היא לחפש עבודה. כדי לעזור לחיילים משוחררים לקבל הכנסה בימים הראשונים לאחר השירות, הם זכאים לתשלום של עד 70 ימי אבטלה. דמי האבטלה יחושבו בהתאם לשכר שקיבל החייל לפני תקופת האבטלה, ובכל מקרה לא יהיו נמוכים יותר מהסכום הקבוע בחוק לחייל – 103.80. חשוב לזכור, כדי להיות זכאים לדמי אבטלה יש לגשת ללשכת התעסוקה ולהירשם כדורשי עבודה.
 

הלוואות לחיילים משוחררים

משוחררי צה"ל זכאים להלוואות בתנאים מיוחדים של ריבית נמוכה וללא הצמדה, עד לסכום של 12,000 ₪. ההטבה ניתנת למימוש פעם אחת בלבד במשך תקופת זמן של עד ל-5 שנים ממועד השחרור. כדי לקבל את כל הטפסים והמידע המפורט יש לפנות לאחת מלשכות ההכוונה לחיילים משוחררים, ולהגיש אותם לאחד מסניפי בנק אוצר החייל.
 
חייל משוחרר
Matanya
 

פטור מארנונה

בנוסף לעובדה שחיילים בשירות סדיר זכאים לפטור מלא מתשלום הארנונה, גם 4 חודשים אחרי השחרור נשמרת הזכאות לפטור עבור 70 מ"ר משטח הדירה. אם שטח הדירה גדול יותר, יש לשלם לרשות המקומית את סכום ההפרש. ההטבה ניתנת רק עבור חיילים משוחררים שרשומים כבעלי הדירה או כדיירים שוכרים.
 

סיוע בלימודים

חיילים שהשתחררו אחרי ינואר 2010 זכאים למימון מלא עבור שנת הלימודים הראשונה במכללות המוכרות על פי חוק באזורי הצפון, הדרום וירושלים. כמו כן, חיילים משוחררים זכאים למגוון רחב מאוד של מלגות והטבות לימודים בכל מוסדות הלימוד בארץ ובפריפריה בפרט. לחצו כאן לקבלת מידע נוסף על מלגות להשכלה גבוהה עבור חיילים משוחררים וסטודנטים.
 
חייל משוחרר
hackNY.org
 

ייעוץ והכוונה

היחידה להכוונת חיילים משוחררים מפעילה מגוון שירותי תמיכה והכוונה לחיילים משוחררים שכוללים בין השאר מפגשי ייעוץ אישי, מבחנים לזיהוי עבודות אפשריות, תיאור מקיף של מגוון תחומי לימודים והנחות משמעותיות באבחוני לימודים שונים. השירותים ניתנים לכל חייל משוחרר מתחת לגיל 39, ורובם המכריע ניתן ללא עלות. היחידה להכוונה היא גם מקור מעולה למידע על הנחות והטבות שניתנות לחיילים משוחררים על ידי גופים פרטיים כגון בנקים, חברות אשראי וזכייניות הסלולר.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו