print header

איך העיניים משקפות דברי שקר ואמת

 רבים טוענים שהעיניים הן החלון לנשמה שלנו ואם הן באמת חושפות כל כך הרבה עלינו, האם זה יכול להיות שהן למעשה סוג של גלאי שקרים? זאת אולי נשמעת כמו הצהרה חסרת ביסוס, אבל זאת ממש לא האמת... מקובל לחשוב שהצד השמאלי של המוח מקושר לתהליכי חשיבה ולוגיקה, ואילו הצד הימני לתהליכים יצירתיים. לפיכך, כשאנחנו מסתכלים עם עינינו לצד שמאל אנחנו משתמשים בצד השמאלי של המוח, ועל כן משתמשים בהיגיון שלנו, לעומת זאת כשאנחנו מסתכלים עם עינינו לצד ימין, אז אנו משתמשים ביצירתיות. ניתן לתת לתהליכים האלה שמות שונים שמתקשרים לדברים שאנו אומרים, ובמקרה שכזה היגיון שווה לאמת בעוד שיצירתיות שווה לשקר. החלוקה הזו היא בסיסית בלבד, וניתן לדעת עוד דברים על השקר או האמת על פי הכיוון שאליו נוטים האישונים – למעלה או למטה. כדי ללמוד עוד על הסודות שהעיניים מסתירות צריך להכיר את הנושא קצת יותר לעומק...
 
איך לדעת האם אדם משקר על פי תנועת העיניים שלו: אישה שפניה מוסתרים למעט עיניה
 

מפת המבט על פי תורת ה-NLP

לפי תורת ה-NLP (ניתוב לשוני פיזיולוגי), שאותה ביסס פרופסור ג'ון גרינדר, ניתן למפות את תנועת העיניים כדי להבין מה המחשבות שעוברות בראשו של האדם בזמן שהוא מדבר, אפילו לפני שהוא פותח את הפה. כשאנחנו חושבים, העיניים שלנו זזות בהתאם לאזור במוח שאחראי על המידע אותו אנו מחפשים. מהבחינה הזו המוח שלנו מחולק ל-4:
  • זיכרון ויזואלי
  • זיכרון שמיעתי
  • זיכרון קינסתטי
  • דיאלוג פנימי

מה מסמלת תנועת העיניים שלנו?

כעת הגיע הזמן ללמוד כיצד לנתח את התהליכים המחשבתיים שמתרחשים במוחו של אדם בזמן שהוא מדבר ומנסה להעלות זיכרון, על פי תנועת העיניים שלו. שימו לב שהתנועות ימינה ושמאלה הן ביחס לנקודת המבט של האדם שאיתו אתם מדברים, ולא מנקודת המבט שלכם.
איך לדעת האם אדם משקר על פי תנועת העיניים שלו: מפת המבט
 

מבט שמאלה ולמעלה – זיכרון חזותי

כשאדם מנסה להיזכר בבגד שלבש באירוע מסוים או במכונית הראשונה שרכש, העיניים שלו ינועו לכיוון שמאל ולמעלה.

מבט ימינה ולמעלה – בניית תמונה חזותית

כשאדם מדמיין סוסים מעופפים בשמים או פרות עם נקודות ורודות עליהם, הוא מפעיל בראשו מנגנון של המצאת דבר מה שהוא לא ראה מעולם. העיניים שלו ינועו ימינה ולמעלה בזמן שהוא ינסה לבנות את התמונות האלה בראשו.

מבט שמאלה – זיכרון שמיעתי

כשאדם נזכר בשיר האהוב עליו או בקול של אמו מילדותו, הוא ינסה לשחזר זיכרון שמיעתי, מה שיבוא לידי ביטוי בהטיית האישונים לכיוון שמאל.

מבט ימינה – בניית צליל או קול

כשאדם מתבקש לדמיין את הצליל הנמוך ביותר שהוא יכול לדמיין או לנחש כיצד פיל היה נשמע אם היו מכווצים אותו פי 10, עליו לנסות לבנות את הצליל או הקול שמעולם לא שמע בראשו. העיניים שלו יזוזו לצד ימין בזמן שהוא יעשה זאת.

מבט שמאלה ולמטה – זיכרון קינסתטי

כשאדם מתבקש לגעת באפו או להיזכר בריח של גשם ראשון למשל, עיניו לרוב ייטו שמאלה ומטה, כעדות לניסיון להפעיל את הזיכרון של השרירים ואת מערכת החישה של הגוף.

מבט ימינה ולמטה – דיאלוג פנימי

כשאדם מתלבט בנוגע לדבר מה, הוא ינהל עם עצמו דיאלוג פנימי, והסימן לכך הוא עיניים שפונות ימינה ומטה.
איך לדעת האם אדם משקר על פי תנועת העיניים שלו: אישה שפניה מוסתרות למעט עיניה

איך המידע על תנועות העיניים עוזר לנו לזהות דברי שקר ואמת?

כעת כשאתם יודעים את המשמעות שלהן, תוכלו לעקוב אחרי תנועות העיניים של האנשים שאיתם אתם מדברים כדי לדעת האם הם משקרים. לרוב, אדם ימני יביט לצד שמאל כשינסה להיזכר באירועים, צלילים או רגשות שהתרחשו ושכשהוא ישקר, עיניו ינועו לצד היצירתי של המוח, צד ימין, על מנת להמציא שקר כזה או אחר. אדם שמאלי לעומת זאת יעשה בדיוק את אותו הדבר, רק הפוך – יסתכל לצד שמאל כשיאמר אמת ועל צד ימין כשיאמר שקר.
 
לדוגמה, אם תשאלו את בן או בת הזוג שלכם האם הם איחרו לעבודה היום והם ימניים, אם ענו "כן" והביטו למעלה ושמאלה, תוכלו לדעת שהם מספרים אמת ואף יותר מזה, שהם נזכרים ככל הנראה בשעון שעליו הסתכלו כשנכנסו למשרד או בכל סימן חזותי אחר שסימל להם שאיחרו. דוגמה נוספת הינה כשאתם שואלים את הילד שלכם האם המורה שלו העירה לו היום בשיעור – אם יסתכל ישירות שמאלה הוא ככל הנראה ינסה להיזכר בגערה שקיבל או האם בכלל שמע גערה שכזו, אך אם יסתכל לצד ימין זה סימן לכך שהוא מנסה לחשוב על שקר ולא רודף אחרי הזיכרון בראשו.

כמה מילים לסיום

אמנם לא כל המומחים תומכים בכך שניתן לדעת האם אדם משקר או לא בעזרת תנועות עיניו, אך העובדה שהיא שכיום משתמשים בטכניקה הזו אפילו חוקרים, כך שגם אם ישנם מקרים יוצאי דופן, השיטה הזו עובדת. יש לבצע מחקרים נוספים בנושא, אולם לעת עתה, יש בידכם כלי רב עוצמה ופשוט שיעזור לכם לגלות מתי משקרים לכם ומתי אומרים לכם את האמת.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו