maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

כך אלברט איינשטיין היה פותר בעיות...

כולנו נתקלים במהלך החיים במכשולים שמחשלים את כוח הרצון, ההחלטיות ואת מיומנויות החשיבה שלנו, שכן כל מצב מסובך ולא ברור מלמד אותנו דבר או שניים לפעם הבאה. לכן, לפני שמתחילים לפתור בעיה משמעותית או קטנה יותר, כדאי לקחת צעד אחד אחורה ולהסתכל על התמונה הגדולה, ביצירתיות ובאמצעות חשיבה מחוץ לקופסה. המוטו של אלברט איינשטיין לא בכדי היה "הבנת האתגר הינה חיונית לפתרון הבעיה", והודות ל-8 העצות הבאות, שבהן האמין ומימש, תדעו כיצד להתמודד עם כל בעיה, ולצאת עם ידכם על העליונה. 
 
כך אלברט איינשטיין היה פותר בעיות
 

1. הגדירו מחדש את הבעיה

כאשר המנכ"ל של חברת מכוניות מצליחה ביקש מהעובדים שלו להציע דרכים שיגבירו את היעילות שלהם וההספק בעבודה, כולם הגיבו בשתיקה רועמת ומביכה. לאחר מכן הוא החליט להגדיר מחדש את המשימה ואמר: "מצאו דרכים כיצד להפוך את העבודה שלכם לפחות מתישה ומפרכת". ברגע שהמנכ"ל סיים את המשפט, אינספור הצעות מעניינות וישימות עלו בחלל החדר. דוגמה זו מוכיחה כי בחירת המילים הנכונות הינה בעלת תפקיד חשוב בהערכת הבעיה. כאשר אתם מתמודדים עם משימה קשה, הקפידו לנסח אותה בפני עצמכם ובפני אחרים כמו שצריך, באופן בהיר שבה בעת ידרבן לפעולה.

2. הסתכלו על התמונה המלאה

משאית עצומה נתקעה מתחת לגשר נמוך, והנהג לא הצליח לחלץ את רכבו. שירותי הכבאות, המשטרה ושירותי חירום נוספים הגיעו למקום וניסו ללא הרף לשחרר את הרכב, אך ללא הועיל. הנהג המתוסכל כבר איבד את סבלנותו, עד שלפתע ראה תלמיד בית ספר צעיר שבחן את המשאית ובקול חלש הציע פתרון מבריק: "אם תשחררו קצת אוויר מצמיגי המשאית, אולי אז תוכלו לעבור".
 
כל אתגר חדש הינו חלק ממשהו גדול הרבה יותר. בדיוק כמו שאתם יכולים לגשת לבעיה מנקודות מבט שונות, ניתן גם להסתכל עליה ממעוף הציפור, ולבחון את התמונה המלאה. בכל פעם שתרגישו שאתם כמו טובעים בבעיות קטנות ומזניחים את הבעיה העיקרית, נסו להתעלות מעל הפרטים ולהסתכל באופן כללי יותר על המשימה שלכם.
כך אלברט איינשטיין היה פותר בעיות
 

3. חקרו את הבעיה ופרקו אותה לגורמים

לעתים כשאנו מנסים להתמודד עם בעיה ומתקשים לעשות זאת בהצלחה, מומלץ לחלק אותה למשימות קטנות. ברגע שתתייחסו באופן מעמיק לכל משימה קטנה, אט אט תצליחו להתגבר על הבעיה המקורית והגדולה. כמו כן, ברגע שתבינו מאילו גורמים מורכבת הבעיה, יהיה לכם קל הרבה יותר להבין את המצב ולשלוט עליו בהצלחה. 

4. נסו לחשוב על הדרכים בהן המצב עשוי להתפתח

לפני שאתם ניגשים לפתור בעיה, וודאו שחשבתם על הדרכים השונות בהן המצב עשוי להתפתח. ברגע שתנסו לחזות את התוצאות האפשריות של הפעולות שלכם, תצרו הזדמנות נפלאה שתאפשר לכם למצוא פתרונות חדשים ואף טובים יותר. בדיוק כמו שמרצה טוב מדמיין את השאלות הקשות ביותר שעשויות לעלות בעת מתן הרצאתו, ומכין מראש את התשובות מתאימות, כך גם עלינו לנסות להבין את ההשלכות של כל פעולה אשר נבצע, מה שיסייע לנו לבחור את שיטת העבודה המתאימה והמוצלחת ביותר. 
כך אלברט איינשטיין היה פותר בעיות

5. נצלו את השפה לטובתכם

ראשית כל, חשוב ליצור מניעים חיוביים. זאת אומרת שברגע שתתחילו לחשוב על הצד החיובי שתשיגו בעת ההתמודדות עם הבעיה, יהיה לכם הרבה יותר רצון וכוח למצוא את הפתרון או את הדרך שבה תבחרו ללכת. הרי יש הבדל משמעותי בין מישהו שאומר "אני מתכוון להפסיק לעשן" לבין אדם שאומר "אני הולך לדאוג לבריאותי ולהאריך את חיי". כמו כן, נסו לנסח את הבעיה כשאלה. המוח האנושי הרי אוהב חידות, וכאשר מציגים שאלה מעניינת, המוח שלנו ממשיך לחפש תשובה גם בלי שאנו מודעים לכך. 

6. הפכו את הבעיה למרתקת

נסו לגייס אנרגיות חיוביות ומצב רוח מרומם בזמן שאתם מנסים להגדיר את הבעיה שמולה אתם עומדים. לאחר שתצליחו לראות את התמונה באור חיובי יותר, הקפידו להפוך את המשימה למפתה ומתגמלת. הרי יש הבדל משמעותי בין להכריז "אני הולכת לכתוב בלוג" לבין "אני עומדת להעניק השראה לקוראים רבים בנוגע לבניית חיים מאושרים". ברגע שתעמדו בפני בעיה מסוימת ותראו את הכלים שתרכשו ואת היעדים שתכבשו בזמן ולאחר ההתמודדות איתה, תהיו הרבה יותר חזקים ומוכנים.
כך אלברט איינשטיין היה פותר בעיות

7. דמיינו את התוצאה הגרועה ביותר

זוכרים את הפעמים שבהן התעוררתם מבוהלים מחלום שבו ביצעתם בחירות לא נכונות, ואת תחושת ההקלה שהגיעה עם ההבנה שמדובר בחלום? אם כן, ככל הנראה אתם לא תמהרו לבצע את אותה הטעות שהתרחשה בחלום שלכם, וכך יש להתייחס גם לפתרון בעיות. דמיינו בראשכם את הדבר הנורא ביותר שעלול לקרות אם לא תצליחו לפתור בעיה בצורה הנכונה או הרצויה, ואם אתם רוצים להצליח להתמודד איתה בהצלחה, עליכם לדמיין את התבוסה האפשרית ואת הסיבות שיובילו אליה. ברגע שתצליחו לעשות זאת זה יהיה לכם הרבה יותר קל לא לחזור על הטעויות האלה בחיים האמתיים.

8. אספו והציגו עובדות שימושיות 

השתדלו לחקור את הסיבות שהובילו להיווצרות הבעיה. אם הבעיה כרוכה ביותר מדי שאלות בלתי פתורות, בדיקת העובדות בשטח יכולה להיות יעילה יותר מאשר כל הניסיונות למצוא פתרון מידי. לדוגמה, אם בת הזוג שלך טוענת שאתה לא מעניק לה מספיק תשומת לב ואומרת: "אתה אף פעם לא מקשיב לי", לא יהיה פשוט לחשוב על פתרון מידי, מאחר שהסיבה הינה מעורפלת. לעומת זאת אם בת הזוג תהייה יותר ממוקדת ומפורטת ותגיד: "כשאנחנו מדברים, אתה אף פעם לא מביט לי בעיניים", אז הפתרון יהיה בהיר וקל יותר ליישום. ברגע שתתחילו להקדיש יותר תשומת לב לניסוח הבעיות שלכם, הן המשמעותיות והן הפשוטות יותר, תבינו שזה המאמץ האמתי, ולא פתרון הבעיה עצמה. התוצאה תהייה בהחלט שווה את התהליך וההשקעה. 
 
מקור התמונה: צילום מסך מיוטיוב
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל: