maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

תכונות מפתיעות של המוח, ואיך הן משפיעות על כולנו

  ההתנהגות האנושית היא לא הגיונית לגמרי כמו שאנחנו נוטים לחשוב, ואחת הסיבות לכך שהמוח שלנו גורם לנו להתנהג בצורה כזאת על פני אחרת נובעת מהדרך שבה הוא פועל, למשל הנטיה של המוח האנושי לדבוק בהרגלים גורמת לנו להתנהל על פיהם גם כאשר אנחנו לא מעוניינים בהם. באילו דרכים נוספות משפיע המוח שלנו על חיינו? מחקרים רבים נערכו בנושא, ועכשיו המומחים כבר יודעים אילו דפוסי התנהגות מושפעים מאופן התפקוד של המוח - הכירו 10 עובדות מפתיעות על הדרך שבה המוח שלכם פועל ואיך זה משפיע על חייכם לטוב ולרע.
 
עובדות מפתיעות על המוח: אישה מסתכלת על עצמה
 

1. הזיכרונות שלנו משתנים כל הזמן

אנחנו נוטים להתייחס למחשבות שלנו כמו אל סרטים קצרים עם ידע עובדתי, שמונחים על מדף במוח שלנו ומחכים לרגע שבו נצטרך אותם. מתברר שהמציאות היא שונה לגמרי: בכל פעם שאתם מעלים את הזיכרון בעיני רוחכם, אתם משנים אותו, והתוכן החדש של הזיכרון יהיה מושפע מאירועים מהעבר הקרוב יותר. לדוגמה: כל המשפחה נפגשה ביום העצמאות לפני ארבע שנים, אתם לא זוכרים בדיוק מי הגיע ומי לא, אבל אתם חושבים שאתם זוכרים שהדודה שמגיעה לכל האירועים המשפחתיים האחרונים הייתה שם - אפילו שהיא לא הגיעה.

עובדות מפתיעות על המוח: שעונים

2. יכול להיות לנו רק מספר מוגבל של חברים

תתחילו לבחור טוב טוב את החברים שלכם כי אין אפשרות, גם אם רוצים, לשמור על מספר רב מדי של קשרים חברתיים. ההוכחה לזה נמצאת במחקר שנערך בשנת 2011 על ידי פרופסור רובין דאנבר - הוא מצא שאנשים מתחזקים קשרי ידידות עם עד 150 אנשים בשנה. הוא ביצע את המחקר בעזרת נתונים של חשבונות פייסבוק של מתנדבים, ובדק עם כמה אנשים יצר כל אחד מהם קשר במשך שנה אחת. אפילו אנשים שהיו להם 5,000 חברים לא חרגו מהכלל, ולא תחזקו חברויות עם יותר מ-150 אנשים. כלומר, למרות הנטייה שלהם להיות חברותיים ולהכניס אנשים רבים למעגל החברתי שלהם, הם עדיין לא היו מסוגלים להתייחס אל כולם ברמה האישית.   

עובדות מפתיעות על המוח: שתי נשים יושבות ומדברות בבית קפה

3. אנחנו שמחים יותר כשאנחנו עסוקים

תתארו לכם שאתם נוחתים בנמל תעופה, בתוך עשר דקות אתם מגיעים לאזור של איסוף המזוודות ולוקחים את המזוודה שלכם מיד. עכשיו דמיינו מקרה אחר שבו אתם מגיעים לאזור האיסוף בתוך שתי דקות, ואתם צריכים לחכות שמונה דקות עד שהמזוודה שלכם מגיעה. איזה תסריט מבין השניים אתם מעדיפים? שימו לב שבשני המקרים עברה אותה כמות של זמן עד שיכולתם לאסוף את המזוודה. למרות זאת רוב האנשים - אם לא כולם - יאמרו שהם מעדיפים את התסריט הראשון, מפני שהמוח אוהב פעילות, והוא משחרר את ההורמון דופמין, שמייצר אושר, לאחר כל פעולה שבוצעה בהצלחה.

עובדות מפתיעות על המוח: אישה בתחנת אוטובוס בשעת לילה במסתכל בסמארטפון
 

4. אנחנו יכולים לשנן רק 3-4 פרטי מידע בזמן נתון

מחקרים מראים שהמוח שלנו לא יכול לאחסן לטווח הקצר יותר מ-3-4 פרטי מידע חדשים כמו מספרים, סעיפים או שורות. העובדה שאפשר לזכור בקלות 3-4 פרטי מידע יכולה להסביר למה כל כך הרבה דברים מחולקים ל-3-4 ספרות, למשל כרטיסי אשראי ומספרי טלפון שאנחנו זוכרים בעל פה "מתנגנים" לנו בראש בקבוצות של שלוש-ארבע ספרות.

עובדות מפתיעות על המוח: ערימה של מספרים

5. אנחנו רואים דברים בצורה שונה מהאופן שבו הם נראים במציאות

המוח שלנו מעבד כל הזמן מידע שמגיע מהחושים שלנו, ומגיש לנו אותו כשהוא כבר מוכן לשימוש. למשל בכיתה א' קראנו לאט מאוד, כי שמנו לב לכל אות ואות, אך עם הזמן והניסיון המוח שלנו למד לעבד את המידע בקלות ומהירות רבה יותר. כיום אנחנו כבר לא צריכים להתייחס לכל אות בנפרד, אלא קוראים את האות הראשונה והאחרונה, מרפרפים על האמצע ו"מנחשים" מה המילה. נסו ותגלו שאתם יכולים לקרוא את המשפט הבא די בקלות: זה לא מנשה אפיה האתויות נצמאות בתוך הלימה, אם האות הראנושה והארחונה נצמאות במוקם הנוכן.

עובדות מפתיעות על המוח: אישה מחזיק עדשת מצלמה ומכוון אותה לנוף שלפניו

6. אנחנו מבלים 30% מהזמן שלנו בחלימה בהקיץ

האם קרה לכם אי פעם שהלכתם ברחוב, חשבתם על משהו ואיבדתם את הריכוז בסובב אתכם עד כדי כך שבסוף המחשבה שלכם כבר הייתם בסוף הרחוב? אף על פי שלרוב אנו מייחסים חלימה בהקיץ לאנשים חולמניים בלבד, זוהי פעולה הרבה יותר נפוצה ממה שאתם חושבים - אדם ממוצע חולם בהקיץ כ-30% מהזמן ולפעמים יותר. מתברר שזה לא בהכרח דבר רע: נמצא שאנשים שנוטים לחלום בהקיץ הם יצירתיים, טובים יותר בפתרון בעיות ויכולים להרגיע את עצמם בקלות רבה יותר במצבי לחץ. 

עובדות מפתיעות על המוח: ילדה יושבת מול שולחן ובוהה בחלון

7. יש דברים שאנחנו לא יכולים להתעלם מהם

אם אנחנו נמצאים מול סכנה, היא מיד תתפוס את כל תשומת הלב שלנו ולא נוכל להתמקד בעניין אחר חוץ ממנה, דברים מעוררים מינית יתפסו את תשומת הלב שלנו, וריח של אוכל טוב יסיח את דעתנו. הסיבה לכך שלא נוכל להתעלם משלושת הדברים האלה היא שאפשר לסכם אותם תחת כותרת אחת: דברים שקשורים להישרדות. שלושת הדברים האלה הם מה שמשאיר אותנו על כדור הארץ, ולכן אנחנו לא יכולים להתעלם מהם.

עובדות מפתיעות על המוח: איור של עין וסביבה שרטוטים

8. אנחנו צריכים כמה שיותר בחירה

כחלק ממחקר שנערך לאחרונה, מדענים העמידו שני דוכני טעימות ומכירה בתוך סופרמרקט. בדוכן אחד הם שמו שישה טעמי ריבה, ובדוכן השני היו עשרים ואבעה טעמים. רוב האנשים עצרו לראות ולנסות את הטעמים שהיו בדוכן מספר 1, אך בדוכן מספר 2 נצפו פי ארבע יותר מכירות. כלומר, אחרי שהלקוחות הכירו את המותג בדוכן מספר 1, ראו שהוא טוב והחליטו לקנות מהריבות, הם הלכו לדוכן מספר 2 כדי לבחור את הטעם מבין מבחר הטעמים הגדול יותר. נראה מכאן שמצד אחד המוח שלנו לא מסוגל להתמודד עם מגוון רב מדי של דברים שמוצגים בפניו, אך מצד שני אנחנו שואפים למבחר - רוב האנשים יבחרו ריבה אחת או שתיים מבין כל הריבות, אבל עדיין הם מרגישים צורך להרחיב את האפשרויות שלהם.

עובדות מפתיעות על המוח: גלידות בגביעה עם פירות טריים עליהם

9. רוב ההחלטות שלנו הן לא מודעות

היינו שמחים להאמין שרוב ההחלטות שלנו הן תוצאה של תכנון מדויק, אך מתברר שהמציאות היא שונה לגמרי: רוב הפעולות והבחירות שאנחנו עושים הן דווקא לא מודעות ורובן נובעות מהרגלים שסיגלנו לעצמנו. למשל אנחנו לרוב לא בוחרים באופן מודע לנעול את הדלת כשאנחנו יוצאים, להדליק את הרדיו או האורות של המכונית או לצחצח שיניים אחרי שאנחנו קמים מהמיטה - אלה דברים שנעשים בצורה אוטומטית ברגע שמחליטים לעזוב את הבית, לצאת ליעד מסוים עם המכונית או להתחיל את היום. תארו לכם מצב שבו המנגנון האוטומטי הזה לא היה קיים – המוח שלנו כל הזמן היה מוטרד בשאלות שוליות שחוזרות על עצמן בכל יום.

עובדות מפתיעות על המוח: ידיים של איש שמתעסק עם צרור מפתחות

10. אנחנו (בדרך כלל) לא יכולים לבצע כמה פעולות במקביל

המוח פשוט לא מסוגל לעשות שתי פעולות בבת אחת: נסו למשל לכתוב משהו אחד ולחשוב על משהו אחר, או להקשיב למישהו בזמן שאתם חושבים על דברים אחרים. מהר מאד תגלו שאחת הפעולות לא נעשתה, או נעשתה ממש לא כמו שצריך... למרות זאת אנחנו כן מסוגלים לעשות פעולה שלא דורשת תשומת לב (כמו הפעולות שמוזכרות בסעיף הקודם) יחד עם פעולה נוספת - אפשר למשל ללכת ברחוב ולדבר בטלפון תוך כדי. למרות ששילוב בין פעולות באופן הזה הוא אפשרי, עדיין הדעת תהיה מוסחת בקלות רבה יותר, וייתכן שאיכות הביצוע של אחת הפעולות תיפגע - למשל יהיה יותר סיכוי שתיתקלו במישהו בטעות או שתאבדו את הריכוז תוך כדי השיחה.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו