print header

12 טיפים לשמירה על מזון לשימוש ממושך

הכנת ארוחות מלאות במשך כל השבוע גוזלת זמן ומשאבים רבים, ולא תמיד יש לנו כוח להיכנס למטבח ולהתחיל להכין אותן מאפס. על מנת שתוכלו לחסוך זמן בהכנת מאכלים שונים, תוכלו להכין את חומרי הגלם שלהם כמה ימים מראש ובכל פעם לשלב ביניהם בדרכים שונות, לחמם ולהגיש! את 12 פריטי המזון הבאים ניתן לשמור למשך מספר ימים במקרר, להשתמש בהם להכנת מאכלים שונים לארוחת בוקר, צהריים או ערב וליהנות מארוחות טעימות במינימום השקעה. שיהיה בתיאבון!
 
מקרר מסחרי מלא במוצרי מזון
 

1. אורז חום

אורז חום הוא טעים ובריא להפליא, וכדי להכין אותו, שטפו כוס אחת שלו במים קרים. הכניסו את האורז השטוף לסיר עם ½1 כוסות מים רותחים, כסו ובשלו במשך 30 דקות. כבו, המתינו במשך 10 דקות וערבבו עם מזלג. צננו את האורז והכניסו אותו בכלי אחסון שטוח ואטום. 

טיפ חימום:

האורז יכול לשהות במקרר במשך 5 ימים, ועל מנת להחזיר לו את טעמו הטרי, חממו בכל פעם רק את המנה שאתם צריכים או רוצים לאכול ולא את כל הכמות. לחימום מהיר, שימו את האורז בכלי עמיד במיקרוגל, טפטפו עליו מעט מים וכסו אותו במגבת נייר לחה. הכניסו את האורז למיקרוגל, הפעילו אותו עד שהאורז יתחמם וניתן יהיה לאכול אותו כמו חדש.

2. קינואה

שטפו כוס אחת של קינואה והכניסו אותה לסיר עם 2 כוסות מים וקורט מלח. הניחו את הסיר על להבה בינונית, הרתיחו את המים, כסו והפחיתו את הלהבה לנמוכה-בינונית. בשלו את הקינואה במשך 15 דקות, או עד שהמים נספגים באופן מלאה לתוך הגרגירים. הסירו את הסיר מהאש, הניחו בצד למשך 5 דקות וערבבו עם מזלג. צננו את הקינואה והכניסו אותה למיכלים אטומים ומתאימים למקרר.

טיפ חימום:

הקינואה, בדומה לאורז, יכולה לשהות במקרר במשך 5 ימים ותוכלו לחמם אותה באופן דומה במיקרוגל כדי להחזיר את טעמה הטרי. לתוספת טעם, תוכלו להכניס את הקינואה לסיר, להוסיף לה 2 כפות מים (על כל כוס של קינואה מוכנה) ומעט שמן ולחמם אותה במשך 10 דקות עד שהיא תשוב להיות אוורירית וחמימה.
קערה עם קינואה מבושלת
 

3. פסטה

פסטה משמשת להכנת מגוון רחב של מנות, אך לא חייב לבשל אותה כל פעם מחדש כדי ליהנות ממנה. כדי לאחסן פסטה מבושלת, הכינו 300 גרם פסטה בהתאם להוראות על האריזה, אך הסירו את הסיר מהלהבה לפני שתתבשל באופן מוחלט (אל דנטה). סננו את הנוזלים מהפסטה ושטפו אותה במים קרים על מנת להפסיק את תהליך הבישול. זלפו על הפסטה מעט שמן זית, ערבבו והכניסו אותה למיכל אטום ומתאים למקרר.

טיפ חימום:

פסטה יכולה להיות במקרר עד חמישה ימים , וכדי לשמור עליה באופן מטבי, אל תוסיפו לה רטבים או תוספות אחרות. על מנת לחמם את הפסטה ולאכול אותה כמו חדשה, הרתיחו מים בקומקום, מזגו אותה לתוך כלי עמוק, שימו את הפסטה במסננת, טבלו אותה במים הרותחים במשך 30 שניות והוסיפו לה את מה שאתם אוהבים כדי ליצור ארוחה טעימה.

4. בורגול

הכניסו 2 כוסות של בורגול לתוך קערה והוסיפו להם 4 כוסות מים רותחים או ציר עוף/ירקות. כסו, המתינו 15 דקות, סננו מים עודפים וערבבו את הבורגול כדי לתת לו מרקם אוורירי. הכניסו את הבורגול המוכן למכלים גבוהים יחסית, אחסנו אותם במקרר והוציאו בעת הצורך.

טיפ חימום:

בורגול שהוכנס למקרר עד שעתיים מזמן הכנתו יישמר עד חמישה ימים במקרר ואין צורך לחמם אותו בצורה מיוחדת על מנת ליהנות ממנו. הבורגול מתאים למאכלים קרים וחמים, וכיוון שהוא סופח נוזלים וטעמים בצורה מעולה, תוכלו לאכול אותו ישירות מהמקרר.
בורגול מבושל

5. תפוחים

ניתן להשתמש בתפוחים חתוכים לארוחות בוקר שונות או במאפים, ותוכלו לשמור עליהם טריים על ידי הכנסתם למכלים מלאים במים עם מעט מיץ לימון. זה ימנע מחתיכות התפוח מלהשחיר ותוכלו לאכול אותן במשך שבוע לאחר החיתוך. 

טיפ אחסון נוסף:

ניתן לאחסן תפוחים שלמים כחודש במקרר על ידי הנחת מגבת נייר לחה מעליהם. הלחות הזו תשמור עליהם לאורך זמן, ואם אתם רוצים להאריך את תוחלת החיים שלהם במקרר אף יותר, אחסנו אותם בכלי אטום על מנת למנוע מהתפשטות של גז האתילן שיוצא מפירות שונים מלקלקל אותם.

6. ענבים

ניתן לאחסן ענבים במקרר בין שבועיים לשלושה שבועות כאשר מטפלים בהם כראוי וליהנות מהם במגוון דרכים. כדי לעשות זאת רפדו מיכל או קופסת פלסטיק בנייר מגבת והניחו בתוכו את הענבים. המגבת תספוג את הלחות מהענבים, שעלולה לגרום לכמישה שלהם, ותמנע התרבות של חיידקים עליהם. אחסנו את המיכל/קופסה עם הענבים בחלק הצונן ביותר במקרר כדי לשמור עליהם בצורה מיטבית.

טיפ אחסון נוסף:

על מנת לשמור על הטריות של הענבים לפרק זמן ארוך יותר, אל תשטפו אותם לפני האחסון, אלא רק לפני שאתם מתכוונים לאכול אותם. אחסנו אותם ללא שטיפה באופן שתואר מעלה ותוכלו ליהנות מענבים פריכים וטריים לאורך זמן לאחר קנייתם.
אשכול ענבים

7. בננות

אם יש לכם בננות בשלות או אפילו כאלו שמתחילות להשחיר, תוכלו לאחסן אותן עד שבוע במקרר. כדי לעשות זאת הפרידו בין כל הבננות ועטפו את העוקץ שלהן עם ניילון נצמד והכניסו אותן למקרר. העטיפה תמנע השחרה נוספת של הבננות וקלקול מוקדם שלהן.

טיפ אחסון נוסף:

תוכלו להאריך את חיי המדף של הבננות על ידי חיתוך שלהן לחתיכות באורך 2 סנטימטר, עטיפתן בנייר אפייה והקפאתן. לאחר שהן יקפאו, הכניסו את החתיכות לשקיות עם סוגר לאיטום, מה שיאפשר לשמור אותן עד למשך 4 חודשים.

8. כרובית

כרובית יכולה לשמש בהכנת מגוון מאכלים, וכדי לשמור עליה הסירו ממנה את העלים הירוקים וחתכו את הפרחים שלה לפי הגזעים אליהם הם מחוברים. הכניסו את הפרחים הללו לתוך שקיות, סגרו אותן בצורה רופפת והכניסו אותן למקרר. אם אתם משתמשים בפירורי כרובית ולא בפרחים השלמים, טחנו את הפרחים, העבירו את "אורז" הכרובית לשקיות רופפות והכניסו למקרר. 

טיפ אחסון נוסף:

כאשר כרוביות נחשפות ללחות, הן מתקלקלות במהרה, ולכן לאחר החיתוך או העיבוד של פרחי הכרובית, יבשו אותן היטב בעזרת נייר מגבת, הכניסו לשקיות כפי שתואר והכניסו למקרר לשמירה עד שבוע ימים.
כרוביות

9. ביצים

ניתן לשמור ביצים מבושלות במקרר במשך שבוע, וכדי שהן אכן יישמרו, מומלץ לבשל אותן ולשמור אותן בקליפתן. תוכלו גם להכין חביתות או פריטטות עשירות בכל טוב, לשים אותן בקופסאות אטומות, לחמם ולאכול במהלך השבוע כאשר אין זמן להכין ארוחות.

טיפ אחסון נוסף:

כאשר אתם מאחסנים ביצים מבושלות, מומלץ לשים אותן במכלים אטומים על מנת למנוע מהן מלספוג ריחות וטעמים משאר הפריטים במקרר. תוכלו גם לשמור אותן באריזה שכזו לאחר הבישול על מנת לבודד אותן ממאכלים אחרים שעלולים להשפיע על טעמן. בכל מקרה חשוב לדעת שביצים יש לשמור בנפרד משאר המוצרים שבמקרר שלכם, וזאת בשל סכנה של התפשטות חיידקים ומזהמים מאריזת הקרטון של הביצה וקליפתה.

10. עדשים

עדשים הן תוסף טעים ובריא לכל ארוחה, וניתן להכין אותן מבעוד מועד וליהנות מטעמן במשך מספר ימים. כדי לבשל עדשים, הכניסו כוס אחת שלהן לסיר עם ½1 כוסות מים ומעט מלח והרתיחו על להבה בינונית. בשלו במשך 20-30 דקות, הסירו מהאש, צננו, הכניסו אותן למכלים אטומים ולאחר מכן למקרר לתקופה של שבוע ימים.

טיפ אחסון נוסף:

על מנת לשמור על טעמן של העדשים, מלאו את קופסאות האחסון שלהן במים בהם בישלתן אותן, מה שימנע את הייבוש שלהן במקרר. חממו במיקרוגל בעת הצורך, שלבו בתבשילים וסלטים שונים ותיהנו מהן במשך שבוע.
קערת עדשים

11. עוף

תוכלו להכין עוף ולאכול אותו במשך כל השבוע אם תכינו אותו באופן הבא: צפו את חלקי העוף שאתם מעוניינים להכין בשתי כפות שמן, הניחו על תבנית מרופדת בנייר אפייה והכניסו לתנור בטמפרטורה של 190 מעלות למשך 30 דקות. לאחר שהעוף יהיה מוכן, הניחו לו להצטנן מעט, חלקו אותו לחתיכות במשקל של 80 גרם לערך, הכניסו למכלים אטומים ולאחר מכן למקרר לתקופה של עד חמישה ימים. אם לאחר ארבעה ימים עדיין יישמר לכם בשר עוף, הכניסו אותו לשקיות פלסטיק עם אטימה ולאחר מכן למקפיא.

טיפ חימום:

כדי לחמם את העוף בדרך הטובה ביותר, מומלץ לעשות זאת באופן שדומה לצורת הכנתו: צפו תבנית בנייר אפייה, הניחו עליה את חתיכות העוף, כסו בנייר אלומיניום, הכניסו לתנור בטמפרטורה של 200 מעלות למשך 10 דקות והגישו לשולחן.

12. בשר טחון

תוכלו להשתמש בבשר טחון במגוון מאכלים, ולא תצטרכו להכין אותו כל פעם מחדש אם תנסו את השיטה הבאה: חממו מחבת נון סטיק, שימו עליה את הבשר הטחון ובשלו אותו עד שהוא ישחים באופן אחיד. הניחו לו להצטנן מעט, חלקו את הכמות לחלקים במשקל של 80 גרם לערך, הכניסו למכלים אטומים ולאחר מכן למקרר לתקופה של עד חמישה ימים. בדומה לעוף, אם לאחר ארבעה ימים עדיין יישמר לכם בשר טחון מוכן, הכניסו אותו לשקיות פלסטיק עם אטימה ולאחר מכן למקפיא.

טיפ חימום:

בשר טחון נשמר בצורה טובה יותר כאשר הוא מבושל מאשר בצורתו הטרייה, ולכן מומלץ להכין אותו כפי שנכתב מעלה זמן קצר לאחר רכישתו. חממו את הבשר המוכן במיקרוגל או על מחבת כאשר תרצו לאכול אותו, ועל מנת ליהנות מבשר טחון שהכנתם והקפאתם, הפשירו אותו במקרר וחממו אותו לאחר מכן במקום להפשיר אותו במיקרוגל.
 
מקור התמונות: F_A

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.