print header

9 דברים שעלולים לסתום את הצנרת הביתית שלכם

זה בכלל לא משנה אם אתם מכינים לעצמכם מנה קלה או מבשלים ארוחת חג מפוארת – אנחנו די בטוחים שברגע שאתם מסיימים, אתם נוטים, כמונו וכמו רבים אחרים, לעשות לעצמכם חיים קלים ולהשליך חלק מהשאריות של תהליך ההכנה אל הכיור כדי לחסוך לכם את הצורך בניקיון של כל משטח העבודה ואת מילוי פח האשפה. עם זאת, החיסכון הקטן הזה עלול לעלות לכם במחיר כבד, כשהצנרת שלכם תחווה לבסוף סתימה שתצריך מכם לעבוד קשה על מנת לפתוח אותה, או במקרים חמורים יותר – לקרוא לשרברב ולהוציא לא מעט כסף על מנת לשחרר אותה. כדי שלא תיקלעו אל תוך הצרה הזאת, שימו לב לרשימת 9 הדברים שמומלץ לכם מאוד להימנע מלנקז אל תוך הצנרת שלכם, שתחסוך לכם ולכיור סבל מיותר.

דברים שסותמים את הצנרת: צנרת ביתית

1. גרגירי קפה

במקרה הזה מדובר במכה קשה שאפילו שרברבים מעידים שהיא אחת מהסיבות הנפוצות ביותר לבעיות צנרת, ולכן אל לכם להקל בכך ראש. זה נכון שלאחר ששתיתם ספל קפה טוב, הכי פשוט להשליך את שנותר בתחתית אל הכיור ולשטוף את השאריות עם המים, אך לגרגירי הקפה יש תוכניות אחרות, מאחר ויש להם נטייה ברורה להצטבר בתוך הצנרת, לאגור מים ולהתנפח, כשבסופו של דבר הם יוצרים סתימה טורדנית למדי. לכן במקום לשפוך את מה שנשאר בכוס לכיור, הקפידו לזרוק את גרגירי הקפה היישר אל פח האשפה, או יותר טוב מזה – להשתמש בהם להרחקת חרקים ומזיקים מסביבת הצמחים שאתם מחזיקים בביתכם, מכיוון שהם ידועים כחומר הדוחה את המטרידים הללו.

2. אורז ופסטה

פסטה ואורז הם מאכלים אהובים שמכינים ואוכלים מהם כמעט בכל בית, ולכן לא נדיר למצוא כיורים רבים שהשאריות של מאכלים אלו ממלאות אותם, מצטברות בהם ולבסוף יורדות עם המים אל תוך הצנרת. יכול להיות שעד היום לא הענקתם לכך חשיבות יתרה, כי הרי אלו בסך הכל חתיכות פסטה ואורז קטנות ותו לו, אך דעו שככל שאלו מצטברות בצנרת, הסיכוי להיווצרות סתימה קשה וטורדנית רק עולה וגובר, מכיוון שהן סופחות אליהן מים, ומחתיכות זעירות הן הולכות ומתנפחות עד שהן חוסמות את הצנרת לחלוטין. לכן, בתום הארוחה הקפידו להוריד את כל הלכלוך והשאריות מהצלחת אל פח הזבל וודאו שדבר לא יסתנן אל תוך הצנרת שלכם.

דברים שסותמים את הצנרת: איור של סתימה המתרחשת בעקבות הצטברות פסטה ואורז

3. שמן

עוד דבר שאין לזלזל בו ויש להיזהר ממנו במיוחד הוא השלכה של שאריות שמן שנותרו במחבת או בכלי מטבח אחרים אל תוך הצנרת שלכם, בתקווה שכך תוכלו להיפטר מהן. לא רק שהשמן לא ייעלם אל תוך הצנרת ויתמוסס שם, אלא שהוא עלול לחזור אליכם בדמות סתימה חמורה בצינורות הבית. השמן נדבק לצדי הצינורות ומצטבר עם הזמן, עד להיווצרותה של חסימה כוללת המצריכה טיפול מקצועי. לכן חשוב שתמנעו מלהשליך אל הצנרת לא רק שאריות שמן מבישול, אלא גם שמנים ורטבים לתיבול סלט, חמאה, מיונז ושאר רכיבים שומניים, ובמקום זאת, נסו לנקזם אל תוך כלי פלסטיק מיותר, אותו תוכלו לסגור בפקק ולהשליך בקלות אל פח האשפה.

4. קליפות ביצים

קליפות ביצים גם הן סוג של שאריות שלא נדיר למצוא מושלכות בכיורים רבים, ועם זרם המים הן יורדות אל תוך הצנרת ואט אט חוסמות אותה. אולי אתם חושבים שקליפות הביצים הדקות פשוט יזרמו הלאה אל הביוב, אך למעשה הקצוות החדים והקשים שלהן גורמים להן להיתקע בתוך חלל הצנרת ואט אט לחסום אותו, כשהן מונעות את המעבר של פרטים נוספים המתנקזים לשם, ובכך מחריף הסיכון לסתימה כוללת. אז תחסכו לעצמכם את הטרחה והמטרד, ופשוט אל תזרקו קליפות ביצים אל הכיור אלא אך ורק לתוך פח האשפה המיועד לכך.

דברים שסותמים את הצנרת: איור של הצטברות קליפות ביצים בצנרת
5. פסולת נייר

מכיוון שהן נמצאות לרוב בסביבת הכיור ואנחנו נוהגים לעשות בהן שימוש די מתמיד בניקוי אזור השיש, מגבות נייר ופסולת מן הסוג הזה מרבות למצוא את דרכן אל תוך הצנרת שלנו ולייצר שם בעיות לא פשוטות. על אף שחלק ממותגי הניקיון הללו מציגים את עצמם כנשטפים במים – זהו לא ממש המצב, ורבים מהם עשויים מחומר עמיד למדי שאינו יורד או מתמוסס בקלות, אלא נצבר בצנרת ולבסוף גורם לתקיעה וסתימת הזרם. לכן הקפידו לזרוק את פסולת הנייר ומגבות הנייר לפח, ותחסכו מעצמכם את ההתמודדות ועוגמת הנפש.

6. קמח

אנחנו מכירים את המצב הזה טוב מאוד: אתם עובדים על הכנת עוגה או מאפה טעים אחר וחלק מן הקמח שאתם משתמשים בו מוצא את דרכו אל תוך הכיור, או נשאר על שיש המטבח יחד עם הכלים המיועדים לשטיפה. "לא נורא, נשטוף את זה בזרם" אתם אומרים לעצמכם, ונותנים לשאריות הקמח לשוט אל עבר הצנרת, כששם - כפי שקורה במפגש בין מים לקמח - הן יהפכו לעיסת בצק, או יותר נכון מעין תערובת דביקה שהולכת לחסום לכם לחלוטין את הצינור. לכן, אל תהססו לנקות עם מטלית, לחה או יבשה, כל כלי שעליו שאריות קמח, טרם אתם שוטפים אותו במים בכיור וכך תמנעו את הסתימה הבאה.

דברים שסותמים את הצנרת: איור של שאריות קמח סותמות את הצנרת

7. בדלי סיגריה

למעשנים שביניכם – דעו כי חשוב מאוד שתקפידו לא לזרוק את בדלי הסיגריה אל הכיור ומשם אל הצנרת, כי סכנת הסתימה פה היא ברורה לחלוטין. הפילטרים שבקצה הסיגריה עשויים מחומר סינתטי שמתנפח במגע עם מים ועלול בקלות לייצר חסימה מהירה ובעייתית ביותר בצינורות, ובנוסף הוא גם לא נמס או מתפוגג מעצמו, כך שמדובר בסופו של דבר במתכון בטוח לטלפון אל השרברב. אך יתרה מכך, עליכם להבין שבדלי הסיגריה מכילים כימיקלים מזיקים, שבעת שהייה בצנרת שלכם עלולים לזהם את אספקת המים הביתית כולה, ולכן זכרו את הכלל: בדלי סיגריה לפח בלבד, ולעולם לא לצנרת.

8. מדבקות מפירות, ירקות ואריזות

מי לא מכיר את המדבקות המוצמדות לפירות, שרבים נוהגים לקלף ובהיסח הדעת - או מתוך רצון לחסוך בזמן - פשוט להשליך לתוך הכיור ולתת להן לרדת למטה עם זרם המים שיגיע בפעם הבאה שהם ישטפו כלים. אלא שזוהי טעות חמורה שעלולה לעלות לכם בסתימה לא פשוטה בכלל, מכיוון שהדבק שעל המדבקות הללו אינו מסיס במים, והן יכולות בקלות להידבק זאת לזאת ולשולי הצנרת שלכם, כך שבסופו של דבר הן יחסמו אותה כליל. לכן, בכל הנוגע למדבקות הללו – הקפידו לקלפן טרם אתם שוטפים את הפרי או הירק שבידיכם, והימנעו מהשלכתן לכיור, אלא רק לפח.

דברים שסותמים את הצנרת: מדבקות תקועות בתוך צנרת

9. קליפות תפוח אדמה  

גם קליפות תפוחי אדמה, כמו יתר הדברים שהזכרנו כאן, הן דבר שבאופן כמעט אוטומטי רבים מאיתנו נוהגים להשליך או להשאיר בסביבת הכיור ולהוריד עם המים אל תוך הצנרת. גם במקרה הזה מדובר בחומר שאין שום סיבה להניח שהוא פשוט יישטף הרחק, מכיוון שהקליפות מלאות בעמילן ולכן הן נוטות להידבק האחת לשנייה עד שהן הופכות לעיסה צמיגית סותמת צנרות, שתעשה לכם חיים קשים ללא שום ספק. אז גם במקרה זה הימנעו מהשלכה לכיור כלאחר יד, ובמקום זאת אספו את הקליפות והניחו אותן בפח האשפה, או טוב מכך – תבלו אותן מעט, הכניסו לתנור ואפו לעצמכן חטיף טעים ומזין, שעדיף פי כמה מהתמודדות עם הסיוט ששמו סתימה בצנרת.

מקור התמונות: Bright Side

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.