print header

10 צמחים מומלצים לגינה שפורחים בשעות הערב והלילה

 אין ספק שטיפוחה של גינה פורחת בבית – בין אם זה בחצר שליד ביתכם, בחצר פנימית או על אדן חלונכם – זהו תחביב נהדר, שיכול להעניק לכם שלוות נפש רבה ולפאר את ביתכם, לכן  מומלץ בחום לאמץ אותו. אחד הדברים הנעימים והמרגיעים ביותר שניתן לעשות בגינת פרחים זה לשבת בה לעת ערב - ובימים החמים שצפויים לנו אז אפילו בשעות הלילה המאוחרות יותר - וליהנות מריח הפרחים שבה והמראה הנפלא שלהם, וכך לסיים את היום בצורה הטובה ביותר שיש. אך כדי שגינתכם באמת תהיה מקום מזמין ונעים בשעות הערב והלילה, כדאי שיהיו בה צמחים ופרחים שזהו הזמן ביממה שבו הם נפתחים, מלבלבים ומפיצים את ריחם. לכן הכנו לכם כאן את רשימת הפרחים שכל גינה לילית טובה וצבעונית צריכה!

1. נר הלילה (Evening Primrose)

פרחים לגינת לילה: צמח נר הלילה

כבר משמו של הצמח הזה אתם יכולים להבין שמדובר בפרח מעולה לגינת לילה, שמציג את מיטב יופיו רק בשעות המאוחרות של היום. הפרח הזה יוסיף לגינה שלכם לא רק ניחוח מתקתק שמתפשט בכל פעם שהוא נפתח לעת ערב, אלא גם צבע בהיר, עדין ונעים – כשניתן למצוא אותו בגווני צהוב, לבן וורוד. אורכו של הצמח מגיע לכ-1-1.5 מטרים בשיאו, והוא מלבלב בין החודשים אפריל לספטמבר, כך שהוא בהחלט מתאים לגינת קיץ – רק שימו לב כי בגלל ניחוחותיו הנעימים, הוא גם מושך אליו מעופפים כמו דבורים, עשים ופרפרים. לצמח גם נודעה השפעה בריאותית לא מעטה, ואם תרצו להכיר את יתרונות השמן שמפיקים ממנו, היכנסו לכתבה הבאה.

2. לפופית לבנה (Moonflower)

פרחים לגינת לילה: לפופית לבנה

באנגלית, כפי שאתם יכולים לראות, קוראים לצמח הזה בשם "פרח הירח" – וזאת לא בכדי; מדובר בפרחים מיוחדים ויפים במינם שנפתחים רק לאורו של הירח ואף דומים במראם לסהר העומד בשמיים. הפרחים היפים והגדולים האלו מגיעים בגווני כחול או ורוד, נפתחים כאמור ממש כאשר הלילה יורד עד קצת אחרי הזריחה, אז הם נסגרים עד הערב הבא. זהו צמח רב שנתי שמעדיף לגדול באדמה לחה ובמזג אוויר חמים (תקופת האביב והקיץ). העלים הירקרקים שלו צצים במהירות, כשהוא עצמו יכול לצמוח עד לגובה של כ-2-4.5 מטרים. הלפופית הלבנה נוטה להפיץ ריח לימוני נעים, אך שימו לב כי על אף שכמה מחלקיה יכולים להיות אכילים, חלקים אחרים עלולים להיות רעילים – לכן כדאי לשתול אותה הרחק מהישג ידם של הילדים או של חיות המחמד שלכם.

3. לילנית (Four O’Clocks)

פרחים לגינת לילה: לילנית

גם בשמו העברי של הצמח הזה מסתתרת המילה לילה, ובאנגלית שמו אף מרמז עוד יותר על שעת פתיחתו הטיפוסית – 4 אחר הצהריים, שממנה ואילך הוא נותר מלבלב עד הנץ הבוקר. מה שמפתיע בצמח הזה הוא שאפילו שתיל אחד ממנו יכול להניב פרחים בכמה צבעים, ולעיתים אפילו פרח אחד ממנו יהיה בעל מספר גוונים; הצבעים האופייניים ללילנית הם לבן, צהוב, ורוד, אדום ולעיתים אף גוון מג'נטה (ורוד-סגלגל) מרהיב, והיא מפיצה ריח נהדר שייתן לגינה ניחוח משכר לקראת שעות הערב. הלילניות הן רב-שנתיות  על אף שבאזורים קרירים יותר פריחתן תהיה מאמצע הקיץ ועד תחילת החורף – וגידולן יכול להיעשות גם בתנאי שמש מלאים וגם בחלקיים. הן קלות לגידול מן הזרע ויכולות להגיע במהירות יחסית לגובה של מטר אחד.

4. ברוגמנסיה (Brugmansia)

פרחים לגינת לילה: ברוגמנסיה

באנגלית מכונה הצמח הזה גם "חצוצרות מלאכים", וזאת בשל צורת פרחיו הייחודית הדומה לחצוצרה מוארכת או מעין פעמון הגדל כלפי מטה. הצמח היפה הזה, שמקורו באסיה, אמנם נכחד מן הטבע בצורתו הפראית, אך עדיין ממשיך להיות מגודל בגינות רבות ברחבי העולם – וזאת כאמור בשל יופיו. פרחיה הגדולים של הברוגמנסיה - שיכולים להגיע לאורך של עד 20 ס"מ ומלבלבים בגווני לבן, ירוק, אדום, כתום או ורוד - אוהבים להיפתח ולהיראות במלואם אל מול אור הירח בשעות הערב. הברוגמנסיה גדלה לרוב כשיח גדול וניתן לעצבה בגינתכם כבר כשהצמח צעיר ורק מתחיל בגדילתו, כעץ קטן וחינני. שימו לב שכל חלקי הצמח הם רעילים לאכילה, לכן כדאי לשתול אותו הרחק מילדים או חיות מחמד.

5. צסטרום לילי (Night-Blooming Jasmine)

פרחים לגינת לילה: צסטרום לילי

פרחיו של הצמח הזה הם אמנם קטנים וצנומים, אך בלילות הם מספקים פריחה המונית יפהפייה וגם ריח נהדר. פרחיו של הצסטרום הלילי פורחים בגווני לבן עם נגיעות של ירוק, וריחם יכול להגיע עד למרחק של 7 מטרים – כך שאם תשתלו אותו במרפסת שלכם, בחצר הפנימית או אפילו על יד חלון ביתכם, תוכלו ליהנות מהניחוח שהם מפיקים בכל הבית ולא רק בגינה. מלבד זאת כדאי לדעת כי הצסטרום הלילי פורח החל מתחילת האביב ועד לבוא הסתיו, אוהב תנאי שמש מלאה ויכול להגיע עד לגובה של 3 מטרים בצמיחה צפופה, כך שניתן להשתמש בו כדי ליצור גדר חיה בגינתכם.

6. פוליאנתס הפקעות (Tuberose)

פרחים לגינת לילה: פוליאנתס הפקעות

צמח פוליאנתס הפקעות ידוע קודם כל ולפני הכל בזכות הניחוח העוצמתי שהוא מדיף, ולכן אם מה שאתם מחפשים הוא לא בהכרח צמח יפה, אלא כזה שינעם לאפכם בזמן שאתם יושבים בגינתכם בשעת ערב, זו הבחירה הטובה בשבילכם. מלבד זאת, גם מראהו בהחלט חינני, עם מקבצים גדולים של פרחים לבנים בעלי מראה מחודד. הפוליאנתס הוא צמח רב שנתי שקל לגדל – כפי ששמו מרמז – מפקעות והוא מעדיף מזג אוויר חמים לצד תנאי שמש מלאים, לכן צפו לראותו מלבלב ומגיע עד לגובה של כ-1.2 מטרים, בעיקר מאמצע הקיץ ועד סופו.

7. ניקוטיאנה (Nicotiana)

פרחים לגינת לילה: ניקוטיאנה

כפי שאתם אולי יכולים לנחש משמו של הצמח הזה, הוא מכיל בתוכו את החומר ניקוטין, ממנו עושים סיגרים וסיגריות, אך לרוב את הזן שממנו יוצרים את מוצרי העישון האלו לא תמצאו בחנויות הגינון והמשתלות. מה שכן תמצאו הוא פרח לילי חינני ומפיץ ניחוח, שניתן לשתול ולהנביט בקלות ובמהירות. פרחי הניקוטיאנה, המלבלבים בין שעות אחר הצהריים המאוחרות והערב המוקדמות, מגיעים לרוב בצבעי לבן, ורוד, ירוק ואדום, וכאמור הם בעלי ריח נעים המושך אליו מעופפים שונים ואפילו ציפורי צופית קטנות וצבעוניות. זהו צמח רב עונתי, הנוטה לפרוח בתקופת הקיץ והאביב, ומגיע לגובה מרבי של 70 ס"מ.

8. דטורה (Datura)

פרחים לגינת לילה: דטורה

לצד הפרח היפה הזה צריך לשים קודם כל מילת אזהרה – זהו צמח רעיל מאוד שעלול לעורר הזיות קשות בצריכתו, ולכן אם אתם מגדלים אותו בגינתכם חשוב מאוד לדאוג להרחיק אותו מהישג ידם של ילדים ולא לנסות להשתמש בו לצרכים אחרים מלבד נוי. פעמים רבות נוטים לבלבל בין הדטורה לברוגמנסיה שהזכרנו כאן קודם, עקב המראה הדומה שלהם ושייכותם לאותה משפחת צמחים (הסולניים) – אך אלו שני זנים שונים. הדטורה, הפורחת בשעות הלילה בצבעי ורוד, סגול, צהוב ולבן, ידועה גם בשמה "חצוצרת השטן", כשבדומה לברוגמנסיה, גם לפרחיה יש צורת פעמון מוארך, אך הם נפתחים כלפי מעלה ומגיעים לאורך של 12-20 ס"מ. פה בארץ מדובר במין פולש, שגדל פרא גם במקומות עזובים, אך אם תגדלו אותו כראוי בגינתכם הוא עשוי לפאר אותה לעת ערב ולילה במשך כל הקיץ.

9. ברלנדיירה כינורית (Chocolate Flower)

פרחים לגינת לילה: ברלנדיירה כינורית

אם אתם רוצים ליהנות מניחוח שוקולדי עשיר וממכר מבלי להתקרב לאותו מאכל עתיר הקלוריות, אז גדלו בגינתכם את הברלנדיירה הכינורית, הידועה באנגלית בכינויה "פרח השוקולד" – בעקבות ריחה הנהדר המזכיר את הממתק החום. הפרח הלילי הזה בעל העלים הצהבהבים הבוהקים והאבקנים השחורים, פורח מאמצע האביב ועד הקיץ המאוחר, בלילות בלבד כאמור, ומדיף ריח קקאו שיתפשט במהירות בגינה כולה ויוותר בה עד הבוקר. הברלנדיירה מתאימה לשתילה בתנאי שמש מלאה כמו גם בצל חלקי, עמידה בכל סוג אדמה – העיקר שתהיה מנוקזת – וגדלה לגובה של 30-70 ס"מ.

10. מגנוליה גדולת פרחים (Southern Magnolia)

פרחים לגינת לילה: מגנוליה גדולת פרחים

מגנוליה גדולת פרחים היא אינה צמח לילי במלוא מובן המילה, אולם היא עדיין נאה ונותנת חן בעיקר לגינה לילית פורחת, וזאת בזכות עליה הגדולים, החלקים והצפופים מאוד, ופרחיה הלבנים, שגודלם כגודל אגרוף אנושי והם מעלים ריח נעים ומתקתק בשעות בין הערביים. המגנוליה גדולת הפרחים גדלה בגינה כעץ זקוף בעל ענפים נמוכים ומבנה עגול ורחב. עץ המגנוליה צומח באופן איטי יחסית ויכול להגיע לגובה של 10 מטר, כך שעליכם לשים לב כי יש  בגינתכם מקום מספק ורחב ידיים כדי לשתול אותו – ואם אכן כך, כדאי לכם לעשות זאת, כי הוא יספק ללילות בגינה מראה ואווירה נעימים מאוד.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.