print header

ייעודם הבלתי מוכר של 12 פריטים שאנחנו נתקלים בהם ביומיום

 כל אחד מאיתנו יכול להודות שיש דברים בעולם שהוא לא מבין – חלקם אלו דברים שאין בתחום עניינו או שמסובכים מדי להבנתנו, אבל חלקם הם גם דברים שאנחנו נתקלים בהם ביומיום, בכל מיני מוצרים, כלים וחפצים שיש בסביבתנו, ולא באמת יודעים מדוע הם מצויים שם, או שאיננו מכירים את ייעודם האמיתי והמקורי. אז כדי לעזור לכם לפצח את התעלומה, לפחות לגבי חלק מאותם דברים בלתי מובנים, אנחנו מביאים כאן בפניכם רשימה של 12 שכאלו – שהיום תזכו ללמוד למה הם באמת משמשים או שימשו במקור, ואולי זה אפילו יעזור לכם להשתמש בהם טוב יותר בפעם הבאה שתיתקלו בהם.

1. החור בקצה העליון של הכיור

ייעוד בלתי מוכר של פריטים: חור בברז

לכולנו יש לפחות כיור אחד בבית אם חור שכזה, ואם תמיד חשבתם שזה פשוט חלק די מיותר מהעיצוב של הפריט הזה – אז תתפלאו לגלות שלא כך, כי בהחלט יש לו ייעוד, ואפילו שניים אם להיות מדויקים. הראשון הוא למנוע מהצפות לעלות מהכיור והשני הוא לסייע לאוויר להשתחרר מן הכיור.

2. מגירת תנור

ייעוד בלתי מוכר של פריטים: מגירת תנור

רבים מאיתנו משתמשים במגירה בתחתיתו של התנור כדי לשמור על חפצים כמו תבניות ומגשים, ובחלק מדגמי התנורים שקיימים כיום זה אכן כל מה שהיא – מגירת אחסון. אך כדאי לדעת שבהרבה דגמי תנורים, המגירה נועדה למעשה על מנת לשמור על האוכל והמאפים שהכנתם חמים, רגע לפני שאתם מגישים אותם ואוכלים מהם.

3. הריבוע שרקום לתיק

ייעוד בלתי מוכר של פריטים: הריבוע שרקום לתיק

תלאי הריבוע הזה, שרקום בגבם של תיקי גב למיניהם, מכונה באנגלית "חוטם חזיר" – וזאת בשל צורתו, עם צמד החריצים הזה שאכן משווה לו מראה חזרזירי, אם מסתכלים על זה כך. במקור התוספת הזו נועדה לתיקי טיולים, כדי שיהיה ניתן להעביר חוט בין החריצים ולקשור אליהם ציוד כשנמצאים בשטח. כיום, חברות שונות מצרפות את "חוטם החזיר" הזה לסוגים שונים תיקי גב בשם האופנה והסגנון, על מנת להעניק להם מראה וינטג'אי.

4. הפסים הבולטים מתחת למקשי האותיות F (כ') ו-J (ח') במקלדת

ייעוד בלתי מוכר של פריטים: הפסים הבולטים מתחת לאותיות

אולי לא שמתם לב לכך מעולם, אבל אם תסתכלו טוב על המקלדת שלכם ועל מקשי האותיות F ו-J (כ' ו-ח' בעברית) תוכלו לשים לב שבחלק התחתון שלהם יש מן פס בולט מעט שניתן לחוש באצבעות. צמד הפסים הזה מסייע למעשה לאתר את מיקום המקשים באמצעות מגע, מה שעוזר מאוד לבצע הקלדה מבלי להביט במקלדת כל רגע ואף בכלל. זה למעשה כלי עזר להקלדה עיוורת.

5. לולאות בקצה של מגפיים ונעלי הרים

ייעוד בלתי מוכר של פריטים: איש עם נעלי הרים

אם פעם הסתכלתם על נעלי ההרים שלכם וחשבתם לעצמכם "מה העניין עם הלולאות האלו בקצה העליון שלהם?" – אז תדעו שזה לא סתם איזו הצהרה אופנתית או משהו שנועד כדי לעזור לכם למשוך החוצה את הנעליים. הייעוד העיקרי שלהן למעשה הוא כדי שתוכלו לתלות את הנעליים לייבוש, או לחלופין, כשאתם בשטח, להעביר דרכם את שרוכי הנעל ולכרוך אותם כך סביב העקב – מה שמאוד יעיל כשאתם מצויים בעת טיפוס או הליכה מאומצת.

6. משרוקית תיק גב

ייעוד בלתי מוכר של פריטים: משרוקית באבזם של תיק גב

אולי אף פעם לא שמתם לב אליהן, או לא ידעתם ש"החור" הזה שיש באבזם של תיק הגב שלכם נועד למעשה כדי לשמש כמשרוקית – אבל אכן זה אכך. תיקי גב רבים, בייחוד כאלו שנועדו להליכות ולטיולי שטח, מצוידים במשרוקית מאולתרת, שיכולה להיות שימושית מאוד אם אתם מוצאים את עצמכם במצוקה במהלך הטיול וצריכים לתפוס את תשומת ליבו של מישהו כדי להזעיק עזרה. שימו לב לסימונים הקטנים שמסמנים היכן האוויר צריך להינשף.

7. פסי הרעדה

ייעוד בלתי מוכר של פריטים: פסי הרעדה
אם נסעתם בכביש מהיר ולפתע עליתם על פס מרעיד שכזה, יכול להיות שלא כל כך הצלחתם להבין מדוע הוא שם – ולמה לא מסתפקים בפס הפרדה או האטה רגיל, אם בסך רוצים שקצת תורידו מהירות. התשובה היא כמובן פשוטה: הרעד שיוצרים פסי ההרעדה לא אמור להתריע בפניכם על מהירות מופרזת, אלא על כך שיש סכנה אפשרית בדרך – במקרה שירדתם לשוליים למשל או שחציתם לנתיב שרכב פרטי לא יכול לנסוע בו.   

8. שוליים של מחברת

ייעוד בלתי מוכר של פריטים: שוליים של מחברת

זה אומנם כבר לא ממש הייעוד שלהם היום – אבל עדיין מעניין לדעת שבמקור שוליים של מחברת לא הומצאו כדי שתלמידים יוכלו לשרבט בהם או כדי שמורים יוכלו לרשום בהם את ההערות הכעוסות שלהם. למען האמת, בעבר ספרים ומחברות רבים נפלו קורבן לעכברים וחולדות שאהבו לכרסם את הדפים שלהם. לכן, על מנת למנוע מהמכרסמים לנגוס בחלקים החשובים של העמודים, אנשים התחילו להותיר מקום פנוי בשולי הדף, היכן שהכי סביר שהנזק יתרחש - והמנהג הזה השתרש בייצור המחברות.

9. חורים קטנים בחלק התחתון של מנעולים

ייעוד בלתי מוכר של פריטים: חור לשימון בחלק תחתון של מנעול

מנעולים גדולים לעיתים קרובות מוצבים בפתח דלתות ושערים המצויים בחוץ – מה שעלול לגרום להם להישחק מהר, אם בגלל הגשם שיורד עליהם או בגלל החום. כשזה קורה, רבים ממהרים לקנות מנעול חדש, אבל מי שיודע למה באמת נועדו החורים הקטנים בתחתית שמשני צידי חור המנעול, יכול להימנע לכך – כי המטרה שלשמה הם שם היא כדי שיהיה אפשר לפזר דרכם שמן בתוך המנעול. אחרי שתעשו את הפעולה הפשוטה, המפתח ישוב להסתובב בחור ללא שום בעיה.

10. כובעי פונפון

ייעוד בלתי מוכר של פריטים: כובע פונפון

 נכון, כדור הצמר הקטן הזה שמחובר לחלק העליון של כובעים סרוגים הופך את המראה שלהם לחמוד במיוחד – אבל בימים עברו מעניין לדעת שהיה לו שימוש אמיתי מלבד תוספת נראות חביבה. במאה ה-18 מלחים צרפתיים לבשו כובעים עם פונפונים על מנת להגן על ראשיהם מלהתנגש בדופן הפלדה של האוניה, בזמן שהם שהו בתאי השינה הצפופים שלהם.

11. טבעת פלסטיק בתחתית פקקי בקבוקים

ייעוד בלתי מוכר של פריטים: טבעות פלסטיק בתחתית פקקי בקוקים

במרבית בקבוקי המשקאות הקלים התוססים שאתם קונים תמצאו טבעת פלסטיק המתחבאת בחלק הפנימי של הפקק שלהם. אם אי פעם תהיתם למה משמשת הטבעת הזו – התשובה פשוטה: היא שם על מנת לוודא שהגזים לא מתנדפים מן המשקה והוא אינו הופך ל"שטוח" וחסר תסיסה, אפילו אחרי יום שלם שבו אתם מסתובבים עם הבקבוק בתיק הגב שלכם.

12. סיליקה ג'ל

ייעוד בלתי מוכר של פריטים:

השקיות הקטנות ומלאות הכדורים הזעירים שמצורפות לאריזות נעליים ובגדים אינן משמשות כמטהרי אוויר, והן בטח לא מלאות בסוכריות! הכדוריות שבתוכן הן למעשה סיליקה ג'ל – חומר שנועד לסייע לספיגת לחות, כך שהנעליים בקופסה או הבגד שבארון לא יפגעו ממנה. מעבר לכך, יש לסיליקה ג'ל עוד שימושים רבים אחרים ואפשר לנצל את השקיות הקטנות לכל מיני תועלות שונות – כמו 15 אלו שמפורטות בכתבה הבאה.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.